dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszg2521

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Philippines
    Kod pocztowy
    07-200
    Posty
    13

    Domyślnie Połączenie kaloryferów z podłogówką. Piec gazowy dwufunkcyjny

    Witam. Stoję przed założeniem ogrzewania mojego domku o łącznej powierzchni około 75m2. Tak jak w opisie domek będzie ogrzewać piec gazowy dwufunkcyjny. W salonie muszę mieć kaloryfery gdyż nie ma wylewki betonowej jest podłoga na legarach. Chciałem również kaloryfer drabinkowy w łazience. W kuchni, łazience i holu będę robił wylewkę co za tym idzie chciałem zamontować ogrzewanie podłogowe. Hydraulik mówi że nie ma problemu z połączeniem podłogówki z kaloryferami przez użycie zaworów RTL na podłogówce. Naczytałem się dużo na forum o tym że te zawory bardzo słabo działają mianowicie albo wcale nie grzeją podłogi (zbyt duże opory na RTL a woda płynie tam gdzie brak oporów czyli na grzejniki) albo ją przegrzewają. Kuchnia około 15m2 po odjęciu szafek itp. Łazienka 10m2, hol 10m2. Dodatkowo wyczytałem że RTL można stosować do 15m2 czyli na łazienkę i hol byłoby okej. Natomiast na kuchnie już słabo. Nie chce kupować całej grupy pompowo mieszającej na tak mały metraż. Macie jakieś doświadczenia z tymi zaworami RTL. Może jakieś inne rozwiązanie? Pozdrawiam i liczę na pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszg2521 Zobacz post
    Dodatkowo wyczytałem że RTL można stosować do 15m2 czyli na łazienkę i hol byłoby okej. Natomiast na kuchnie już słabo. Nie chce kupować całej grupy pompowo mieszającej na tak mały metraż. Macie jakieś doświadczenia z tymi zaworami RTL. Może jakieś inne rozwiązanie? Pozdrawiam i liczę na pomoc!
    Niech się ktoś wypowie, czy te 15m2 dotyczy wielkości pomieszczenia czy powierzchni ogrzewanej, bo to różnica.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszg2521

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Philippines
    Kod pocztowy
    07-200
    Posty
    13

    Domyślnie

    powierzchnia kuchni to ~18m2, po odjęciu szafek itp powierzchnia ogrzewania wyniesie zapewne 15m2

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszg2521

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Philippines
    Kod pocztowy
    07-200
    Posty
    13

    Domyślnie

    naprawde nikt nie jest w stanie nic pomóc? nikt nie ma doświadczenia z zaworami RTL i jak się sprawdzają?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszg2521 Zobacz post
    ..... Nie chce kupować całej grupy pompowo mieszającej na tak mały metraż. Macie jakieś doświadczenia z tymi zaworami RTL. Może jakieś inne rozwiązanie? Pozdrawiam i liczę na pomoc!
    Nie da sie miec ciastko i zjesc ciastko. Takie oszczednosci zawsze sie konczą kolejnymi postami z prosbą o pomoc bo podłogówka nie grzeje, albo grzeje słabo. Jak ma byc dobrze a instalacja mieszana to sprzegło, pompa do grzejników, zawór mieszający i pompa do podłogówki. Grupa pompowo mieszajaca razem rozdzielaczem jest moze i wygodna do montazu ale zwykle jest za droga. Jezeli ma byc dobrze to nie moze byc tanio, chociaz mozna dac pompy obiegowe tansze. Jak to mówia "z g..wna bata nie ukręcisz"

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Domek jest mały- jest sens podrażać instalację i pchać się w mieszanie układów? Najtaniej i bezproblemowo w Twoim przypadku wszyłyby przewymiarowane grzejniki we wszystkich pomieszczeniach, tak aby kocioł kondensacyjny działał optymalnie a instalacja była tania do wykonania prosta do regulacji

  7. #7

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    W salonie można zrobić ogrzewanie ścienne, w łazience podłogowe oraz ścienne, wszystko zasilane bezpośrednio z kotła na jednej temperaturze zasilania i krzywej pogodowej.
    Inna opcja to mieszacz do podłogówki, ale jak ma być komfortowo to taki prawdziwy, z siłownikiem i sterowaniem pogodowym, bo te termostatyczne to wymagają sterowania pompą termostatem on/off (mniej komfortowe rozwiązanie).

    Bez namysłu robiłbym ścienne, jeśli tylko jest w salonie sensowny kawałek ściany.

  9. #9

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.JPG
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	61,1 KB
ID:	451019

    Mam 2 pytania o schemat z tego filmiku.
    Pytanie 1 - Czy w miejscu które oznaczyłem 2, jest kolejna pompa do kaloryferó, czy wystarczy pompa z kotła?
    Pytanie 2 - Zawór termostatyczny mieszający - czy dobrze rozumiem, że jeśli ustalę na nim 35 stopni, piec grzeje na 40, to on wymiesza do 35... co w momencie gdy piec grzeje na 30, to rozumiem, że wtedy po prostu przepuszcza?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolend Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.JPG
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	61,1 KB
ID:	451019

    Mam 2 pytania o schemat z tego filmiku.
    Pytanie 1 - Czy w miejscu które oznaczyłem 2, jest kolejna pompa do kaloryferó, czy wystarczy pompa z kotła?
    Pytanie 2 - Zawór termostatyczny mieszający - czy dobrze rozumiem, że jeśli ustalę na nim 35 stopni, piec grzeje na 40, to on wymiesza do 35... co w momencie gdy piec grzeje na 30, to rozumiem, że wtedy po prostu przepuszcza?
    Pytanie 1. Kolejna pompa
    Pytanie 2. przepuszcza wszystko poniżej 35 a następnie utrzymuje tą właśnie temperaturę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Pytanie 3 - czy takie rozwiązanie jest w miarę optymalne?
    Pytanie 4 - minus jaki ja widzę, to brak możliwości ustawienia różnej max temperatury na różne pętle (np na łązienkie z wyższą temperaturą dozwoloną). Jeśli dobrze rozumuję, to w takiej opcji trzeba by kolejny moduł i rozdzielacz?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	32,4 KB
ID:	451022

    Z grubsza podsumowałem cenę zestawu z allegro (~1000) z cenami poszczególnych części i wygląda to ok, cena na stronie producenta bodajże 1500
    Ostatnio edytowane przez kolend ; 10-12-2020 o 08:30

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Pytanie 3. TAK

    Pytanie 4. Regulacja temperatur dla poszczególnych pętli jest raczej zbędna .
    Regulacja temperatur dla poszczególnych pomieszczeń odbywa się nie poprzez temperatury poszczególnych pętli ale już na etapie projektowania poprzez zagęszczanie pętli oraz na podstawie odrębnych regulatorów które są z reguły powiązane z elektrozaworami sterującymi przepływem do pętli.
    Mała korekta temperatury pomieszczeń może być przeprowadzana poprzez regulację rotametrów i co za tym idzie prędkości przepływów czynnika grzewczego w pętlach.

    Poza tym jeśli chodzi o regulację pogodową temperatur zadanych to w tym przypadku zamiast zaworu trójdrogowego termostatycznego stosuje się zawory z siłownikami sterowanymi z automatyki kotła które poprzez regulację kąta a
    otwarcia powodują dostosowanie temperatury w podłogówce do tej wyznaczonej według krzywych grzewczych.
    Taki system daje możliwość oszczędności oraz szybszej reakcji podłogówki na zmiany temperatur zewnętrznych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Pytanie 4
    Jeśli dobrze zrozumiałem Twoją odpowiedź, to jeśli piec byłby bez automatyki, to na piecu steruję jak mocno ma grzać, a zawór termostatyczny zapewnia, że zbyt wysoka temperatura nie pójdzie na podłogówkę. Jeśli mam automatykę, to zawór termostatyczny jest zastąpiony automatycznym, który działa na ustawienie z modułu umieszczonego powiedzmy w salonie na ścianie.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Żebyśmy się lepiej zrozumieli to automatyka występuje w każdym kotle gdyż potrafi on utrzymać zadaną temperaturę na zasilaniu oraz sam reguluję wysterowaniem palnika. Poza tym regulacja odbywa się w sposób zapewniający optymalny efekt kondensacji.
    Poza powyższym kotły w zasadzie mają budowę modułową zapewniającą możliwość rozbudowy o konkretne moduły np. ( mieszacza: sterowanie zaworami trójdrogowymi i pompą. ) pozwalające na dostosowanie do istniejącej struktury instalacji lub rozbudowy rozbudowa o dodatkowe strefy grzewcze.
    Automatyka w kotle zapewnia także regulację pogodową czyli automatyczny dobór temperatury czynnika grzewczego w funkcji temperatury zewnętrznej. Zainicjowanie tego polega w gruncie rzeczy na podłączeniu czujnika temperatury zewnętrznej i odpowiednich ustawień. Regulator temperatury to inna rzecz pozwalająca na stabilizację temperatur w pomieszczeniu oraz na programowanie różnych temperatur osobno dla poszczególnych pór i dni tygodnia.

    W przypadku zaworu trójdrogowego termostatycznego jest on niejako zabezpieczeniem przed dostaniem się czynnika grzewczego o wysokiej temperaturze powyżej 45 - 50*C do obiegu podłogówki.

    W przypadku zaworu z siłownikiem to służy on także do regulacji tej temperatury. Ma on zastosowanie uzyskania regulacji pogodowej w instalacjach łączonych podłogówki z grzejnikami, oraz do np. podziału podłogówki na dwie odrębnie regulowane strefy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Żebyśmy się dobrze rozumieli, to opowiem o swojej sytuacji będzie wiadomo dlaczego tyle mądrzejszych lub mniej mądrych pytań zadaję.

    Mam starszy dom z odziedziczonym CO, na które składa się:
    - podłogówka w 2 łazienkach (dwa obiegi)
    - grzejniki w reszcie pomieszczeń
    Myślimy nad:
    - zrobieniem podłogówki dodatkowo w salonie
    Obecnie mamy piec Junkers Eurostar, steruję nim manualnie (pokrętłem na piecu), do tego zasobnik 120l.Obecnie nim maksymalnie grzejemy do ok 50 stopni, przy czym wtedy np w pokojach kaloryfery mamy bardzo mocno przykręcone na głowicach. Chcielibyśmy na dole, w salonie, otwartej kuchni zrobić podłogówkę (dodatkowe 3 obiegi). Rozważamy dwie opcje:
    - pozostawienie obecnego kotła a zmiana podłączenia zgodnie z powyższym schematem
    - również wymiana kotła

    Potencjalne problemy:
    - łazienka na górze jest chłodniejsza od łazienki dolnej, bo ma świetlik - stąd pytania o rozwiązanie z różnymi temperaturami, łazienek kuć nie będziemy
    - jak zrobić by łazienki obie były cieplejsze niż salon, skoro już nie mamy wpływu na ułożenie podłogówki w łazienkach

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Junkers Eurostar to swoją drogą bardzo dobry kocioł jeszcze z czasów gdy były one praktycznie bezawaryjne i pracowały przez dziesięciolecia. Wystarczyło pilnować przeglądów i szybko reagować na wszelkie drobniejsze usterki.
    M
    Pytanie czy owe pokrętła znajdują się pod pokrywą oraz czy wyświetlacz widoczny jest zielony lub czerwony. Kotły miały dodatkowe moduły pogodowe oraz wewnętrzne regulatory pokojowe,
    Niestety podłogówka wymaga jednak temperatur niższych niż 50*C a co za tym idzie wymaga układu mieszającego.
    Zapoznając się z Twoim przypadkiem oraz ze schematem który przedstawiłeś nie wiem po co jest Tobie potrzebne sprzęgło.
    Na razie zainwestował bym w układ mieszacza do którego podłączone były by obie łazienki.
    Druga sprawa to dogrzanie łazienek i jeśli planujecie mały remoncik to oprócz ogrzewania podłogowego w łazienkach proponuję umieścić grzejniki drabinkowe które dogrzeją pomieszczenia a poza tym bardzo dobrze spełniają rolę suszarki wiecznie mokrych ręczników.
    Opcja o której piszę polega na pozostawieniu na razie starego kotła.

    Niestety jeśli wymyślicie sobie podłogówkę także w salonie i innym pomieszczeniu parteru to wtedy takie rozwiązanie wiąże się z dobrym ociepleniem podłogi i przynajmniej 10cm styropianu lub 7cm styroduru czyli twardy styropian XPS mający lepsze parametry.
    Podłogówka w salonie jest większym przedsięwzięciem które sprawi że około połowy instalacji będzie już typem niskotemperaturowym i wymagało by zainwestowania także w kocioł kondensacyjny.

    Proszę napisać konkretnie ile pokoi jest w domu jaki ma metraż z podziałem na pokoje z podłogówką oraz grzejnikami, a także kilka słów lub zdjęć o instalacji widok kotłowni, ocieplenie domu oraz ilość styropianu lub innego materiału izolacyjnego w podłogach itp.
    Wtedy rozważymy konkretnie schemat oraz sprzęgło, typ kotła i rozwiązania automatyki zapewniające optymalne rozwiązania sterowania i wyrównania temperatur.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 11-12-2020 o 07:02
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    Hej,

    Dom:
    • na planie litery L, specyficzna działka, dom ma okna tylko na jedną stronę
    • szerokość ok 18m
    • ocieplony, tam gdzie mogłem (licznik prądu, wejście mediów...) sprawdziłem, że styropian ma ok 13 cm (co wydaje się chyba dziwne? raczej powiniem mieć 10 lub 15?)
    • ok 150 m2 powierzchni użytkowej (brak garażu)

    Parter:
    • salon z jadalnią ok 4,1x8,1 = ok 33m2
    • kuchnia (otwarta na salon) 2,6x2,7 = ok 7m2, a odliczając szafki z dwóch stron zostanie ze 4m2
    • korytarz 7,3x1,3 = ok 9,5m2
    • kotłownia
    • łazienka 2x2,6 = 5,2m2 (ogrzewanie podłogowe + drabinka podłączona do CO a także z grzałką)
    • niegrzewana spiżarnia
    • nieogrzewany schowek pod schodami

    Piętro:
    • łazienka kształt L, powierzchnia ok 7,7m2 (ogrzewanie podłogowe + drabinka elektryczna jedynie), na minu w kwestii ogrzewania świetlik (okno z wyjściem na dach, nie mierzyłem, ale min 1x1m), na plus w kwestii wyglądu
    • mały pokój biurowy + kaloryfer
    • mały pokój dziecięcy + kaloryfer
    • większy pokój dizecięcy + kaloryfer
    • duża sypialnia + kaloryfer
    • korytarze + 2 kaloryfery
    • nieogrzewana garderoba

    Obena sytuacja:
    1Piętro:
    • łazienka - uczucie, że jest chłodniej niż w dolnej
    • pokoje - biuro, kaloryfer zakręcony, reszta pokoi kaloryfery skręcone na głowicach do poziomu 2-3
    • kaloryfery na korytarzach praktycznie zakręcone

    Parter:
    • mała łazienka bardzo ciepła, drabinka używana sporadycznie
    • kaloryfery w reszcie są na jednej ścianie (tej z oknami), tylko 4 sztuki i rozmieszczone nieregularnie, właściwie tylko 2 w części salon/jadalnia, co powodowało, że przy najzimniejszych dniach tej zimy (-6 wg pogody?) dogrzewaliśmy kominkiem żeby było komfortowo

    Kocioł
    • grzejemy z reguły w przedziałach 1-2, max 3 się zdarzyło. Wg isntrukcji:

    1 - średnia temp wody 45
    2 - 51
    3 - 57
    • nic nie wiem o czujniku temp na ścianie zewnętrznej
    • jest niepodłączony moduł TA 211 E, centralka do niego jest na górze, w pokoju dziecięcym, co sprawia, że i tak wykorzystanie go byłoby problematyczne, bo na górze jest ciepło


    Instalacja:

    • z tego co zgaduję, to piec w ścianie ma ukryty trójnik dzielący obieg na kaloryfery i podłogówkę
    • podłogówka ma swoją pompę
    • nie mam informacji jak gęsto rozłożona itp, widzę tylko, że są 2 linie
    • podłogówka jest już widoczna na zewnątrz, ma swoją pompę, powrót (ale tam jest zawór ręczny!, co sprawia, że dla bezpieczeństwa, by nie puścić zby wysokiej temp na oko go otwieram do pewnego momentu), na powrocie jest czujnik temperatury i głowica termostatyczna
    • załączam zdjęcia obecnej instalacji
      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strowanie_podlogowka-min.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	84,2 KB
ID:	451057
      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1605250681991-min.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	451058
      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1605250681983-min.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	451059

    Plan na remont
    1 Łazienki zostają tak jak są!
    2 Kotłownia - rozkucie i sprawdzenie jak faktycznie idzie instalcja, przeróbka, wymiana pieca?
    3 salon/jadalnia, kuchnia, korytarz na dole - założenie podłogówki, poprzez zrycie ok 20-25 cm w dół, styropian min 10cm, no i reszta zgodnie ze sztuką, najprawdopodobniej na wierzchu kafle (przynajmniej w części kuchnia/korytarz
    4 reszta zostaje bez zmian
    Ostatnio edytowane przez kolend ; 11-12-2020 o 07:40

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszg2521

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Philippines
    Kod pocztowy
    07-200
    Posty
    13

    Domyślnie

    kolend to jak Ty obecnie masz tą podłogówkę podłączoną? bez RTL? na jakiej zasadzie to u Ciebie obecnie działa ?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Działa prawdopodobnie z zaworem RTL i to jest cały problem. Pompa ma swój włącznik termiczny który uruchamia ją przy jakimś minimalnym poziomie temperatury.
    Zawór na obejściu jest tak odkręcony aby przy całkowitym zamknięciu zaworu RTL przepuścić to co napędzi pompa.
    Moim zdaniem identyfikuj gdzie jest trójnik rozprowadzający wodę na grzejniki i podłogówkę. Poza tym zakładaj normalny rozdzielacz do podłogówki z mieszaczem czyli zaworem trójdrogowym, pompką i rotametrami. Rób remont zakładając podłogówkę w salonie z jadalnią, kuchni i korytarzu oraz podłączając pętle do jednego rozdzielacza razem z istniejącymi podłogówkami łazienek.
    Wymieniaj kocioł na kondensacyjny o mocy 14 - 20kW
    Po samej zmianie podłogówki sterowanej zaworem RTL łazienka na piętrze zacznie grzać normalnie a resztę dokonasz regulacją rotametrami wyrównując nimi temperaturę.
    W zależności od wybranego kotła całość powinna działać na pompie kotła a podłogówka zasilana pompą w mieszaczu.
    .
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 11-12-2020 o 18:54
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #20

    Domyślnie

    Czyli wracając do schematu: https://forum.muratordom.pl/attachme...9&d=1607550506
    1 Definitywnie nie potrzebuję sprzęgła?
    2 Pompa 2 do kaloryferów niepotrzebna, zajmnie się tym piec?

    3 Obecny kocioł (eurostar) ma takie parametry w instrukcji:
    Zakres ustawienia mocy cieplnej kW 7,3-24,3
    Moc dla wody u†ytkowej (ZWE) kW 24,3

    Naczytałem się, że najlepiej aby kociol miał jak najniższą minimalną moc. Z tego co widzę, to piece najniższą mocą minimalną (ok 2-3) to już wydatek ok 10k i w górę, następna grupa cenowa to te z mocą minimalną ok 5 (często mają max ok 15 właśnie). Czy jesteście w stanie polecić coś konkretnego, albo choć z jakich firm wybierać? I jak z tą mocą minimalną?
    Ostatnio edytowane przez kolend ; 11-12-2020 o 21:12

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony