dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 87
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Rusztów raczej nie wstawisz do 5-klasy , przynajmniej u mnie się nie da ba tam poza deflektorem i tymi szamotkami paluchów nie da się wcisnąć .
    @kryzys – jeśli się mylę, to mnie popraw ale luknij na to : https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skamp-pv/ - https://sekom-pleszew.com.pl/wp-cont...instrukcja.pdf
    Skamp-PV 13kW, cena brutto 7990zł (zawiera 23%VAT)
    Skamp–PV 20kW kocioł przekonstruowany i zbadany na paliwo pellet, moc na pellecie 15kW. Cena modelu pelletowego 10000zł Argos Black lub 10500zł Argos MAX kolor v2
    Teraz jeśli o ruszt chodzi – u ciebie może ale w tym miejsca jest dość na to – tylko co z tego, bo jak staną zegary anty-smogowej, to w takim kotle taki ruszt będzie złamaniem prawa przestępczej bandy.
    Jak wiesz w tej materii biegłym nie jestem ale różnice w cenach i tu po tym widać, do tego jakiż to problem do groszkowca palnik na pellet samemu sobie zrobić, bo te kipi są koszmarnie drogie w omawianej przez nas sytuacji.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał krisstow Zobacz post
    Witam, mam pytanie powoli przymierzam się do wymiany kotła, aktualnie mam zwykły na węgiel. I chciałbym w końcu pozbyć się brudu w kotłowni i myśle nad piecem na pelet ,ale nie wiem jak wychodzi taki pelet przy domu , który jest nie ocieplony. Czy taki pelet pójdzie mi jak woda? Czy bardziej oszczędny będzie eko groszek? Tyle ze znów z eko groszku przy sypaniu poleci więcej czarnego pyłu niż z takiego peletu. Co z instalacja? czy trzeba coś zmieniać ? Prócz komina ,który czytałem musi być ceramiczny to coś jeszcze do zmiany? Czy stary komin w ,którym teraz grzeje nada się? tylko wkładkę ceramiczna w nim zrobić? choć ma mały przekrój bo był kiedyś wykorzystany tylko do pieca kaflowego a następnie po demontażu pieca kaflowego został wykorzystany do pieca węglowego. Czy gdybym chciał nowy postawić ,czy te z Allegro które są oferowane nadają się? Bo sam bym sobie go postawił. Z góry dzieki za informacje. Jeżeli macie jakieś sprawdzone kotły to będę wdzięczny również za wypisanie go w temacie. Pozdrawiam.
    Napiszę z własnego doświadczenia, ale zaznaczam - nie jestem ekspertem tylko od trzech lat użytkowniczką pieca na pellet w nieocieplonym jeszcze dużym domu położonym w dodatku na Mazurach, co też ma znaczenie. Dom ma 240 m, w tej chwili ogrzewane jest jakieś 160. Trzeba wymienić dach, ocieplić elewację. Okna są nowe. Piec to Granpal Eco firmy Polimet. 25kW (aktualnie za duży - dobierany do docelowej powierzchni).

    1. Pelletu idzie duuużo. W poprzednim sezonie poszło 9 ton, przy czym od maja do połowy września piec był wygaszony, a wodę podgrzewaliśmy grzałką elektryczną. Utrzymywaliśmy w domu temperaturę 21 stopni.

    2. To nie jest tak, że przy pellecie jest czysto. Kwestia konstrukcji pieca. Pelletowy popiół jest lekki, więc z łatwością rozdmuchuje się wszędzie. Np. w przypadku naszego pieca czyszczenie nie jest ciężkie fizycznie, ale jakby nie kombinować - pył jest wszędzie.

    3. W kwestii komina to mamy włożony ceramiczny wkład. Bez niego lał nam się kondensat i niestety oprócz komina brudził też ściany wewnątrz budynku. Ponieważ mamy wąski i długi komin, planujemy zamontować dodatkowo wiatrak wspomagający odprowadzanie dymu. Ale bez niego też jest ok.

    4. Mój piec ma dobre opinie, ale ja go nie polecam z racji tego, że serwis w tej firmie nie istnieje, nawet ten gwarancyjny. Wszystko trzeba ogarniać samodzielnie. Zresztą polecam wpisy na tym forum na temat Granpala - kopalnia wiedzy.

    5. I generalnie bardzo polecam zainteresować się kwestią serwisu na swoim terenie. Piec piecem, ale piece na pellet trzeba umieć ustawiać i jeśli ktoś nie ma do tego drygu, a serwis olewa (jak w moim przypadku) to ma się pozamiatane.

  3. #23

    Domyślnie

    Beltaine – obacz – może przyda ci się to do czego : ABC budowy piecy rakietowych i palników do tego na pellet. https://forum.muratordom.pl/showthre...tego-na-pellet .

    Na Mazurach drewno tanie a za grzanie CWU prądem trzeba płacić.

    Z tym wentylatorem wyciągowym, to się zastanów, bo tak jak czytałem o tym, to zdania są podzielone – jeden pisał, że on tylko miele dym w środku czopucha a drugi, że dym przez niego wydostaje się na kotłownię czyli w obu przypadkach pociecha z tego żadna.
    Jak przyjrzysz się budowie takiego wentylatora np. do mpm-a oraz jego umiejscowieniu, to może tak być, że on tylko mielić będzie dym a żeby to działało jak się należy, to powinno do tego być coś w rodzaju szybru albo zasuwy – tylko z tym uważać trzeba, bo jak prądu braknie albo silnik stanie, to w tedy spaliny z kotła nie będą miały jak się wydostać i wszystko pójdzie na kotłownię – można by było jeszcze wylot tego wentylatora przedłużyć kanałem w środku czopucha tak by dmuchał w kominie do góry dzięki czemu nie będzie miał jak dymu mielić – no i w tej sytuacji jak prądu braknie, to nic się nie stanie, bo komin będzie drożny.

  4. #24

    Domyślnie

    Beltaine fajnie opisane dziekuje ci za przedstawienie tego o co pytałem w taki sposób jak to napisałaś ja mam również jak wspominałem dom nie ocieplony okna mam nowe ale komin tez wąski po starych piecach kachlokach.. to się grubo zastanowię nad tym peletem. Boje się ze znając moje szczęście za kilka lat powiedzą ze nie wolno wgl palić węglem nawet eko i znów będę w plecy haha albo ceny tak skoczą jak zamkną kopalnie ,ze bardziej będzie się pelet opłacał niż węgiel

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ja jak zaczynałem z peletem w 2011r, to kupowałem nawet po 550 zł od lokalnych producentów, nie żadnych wujków, kolegów... co około dwa lata cena troche rosła, w zależności od pory roku cena u danego producenta sie zmienia. Np jesienią kupiłem po 800(gość zrobił certyfikaty), ale do końca sierpnia był bo 750, a w czerwcu nawet po 700, no ale kto kupuje pelet w czerwcu.

    Na początku ogrzewałem około 75m2 i szło mi wraz z CWU na 4 osoby, na cały rok 4 do 4,5t peletu w zależności od zimy.
    Teraz dom ma 150m2 jest ocieplony i zużywam 3 do 3,5t wraz CWU na 5 osób.
    Samo CWU zjada tonę rocznie, a doszedłem do tego po zamontowaniu grzałki w zbiornik i zmniejszeniu letniego zużycia peletu.

    Ocieplenie robi ogromną różnicę.

    Mam kocioł tej samej firmy co Beltaine ale 15kW i potwierdzam bardzo kiepski serwis i wsparcie klienta oprócz gościa od którego kupiłem kocioł(kopalnia wiedzy i chętny do pomocy, czy przyjazdu na rozruch z Puław do Poznania).
    Na te metry ocieplonego domu w zupełności by mi wystarczył 10kW nawet mniejszy, niestety w peleciakach kiepsko o mniejszy.
    Polecane kotły sa bardzo drogie, prawie tyle co PC. Taki EDILKAMIN LAGUNA z pionowym wymiennikiem samoczyszczący kosztuje 20 tyś+, ja za swojego Grnapala z poziomym w 10 lat temu dałem 10( one nie sa tyle warte).

    Już robię przyczajki na PC i jak zakończy żywot to już nie kupie nic dymiącego. Jest sporo tematów o domach z kaloryferami pożenionych z PC, poczytaj...

    Z węgla wychodzi jakieś 7-8kWh z 1kg, z peletu 4-4,5kWh z kg, ale sprawność kotła ma znaczenie, a jeśli coś jest do wszystkiego(czytaj dwupaliwowe) to jest do niczego.

    Wkład do peleciaka kwasowy, ja mam jeśli dobrze pamiętam 120mm, bo więcej nie dało mi się wcisnąć w stary komin, a w instrukcji jest zapis, że nie mniejszy niż 150mm, a działa.



    Co do syfu... jest o niebo lepie niż przy węglu, mam białe ściany i beżową podłogę w piwnicy, i suszarnie obok kotła(gdy czyszczę to nie suszę oczywiście) oraz skłąd peletu na 3,5t. Kurz jest ale podczas czyszczenia mam w jednej ręce wycior, a w drugiej odkurzacz kominkowy i nie jest źle. Samo czyszczenie w sezonie grzewczym co dwa miesiące u mnie się odbywa.


    Moim zdaniem nie idź w nic dymiącego... szkoda kasy, czasu i zdrowia.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    a mnie śmieszy ta cena pelletu po 650 czy nawet 800/tonę, gdzie w większości liczą za paletę na której mieści się 65worków po 15kg.
    .
    66
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Bez ocieplenia wszystko będzie porażką
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #28

    Domyślnie

    Większość układa 65 bo tak im wychodzi. 13 warstw po 5 worków.


  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Kiepscy dostawcy, to jeszcze pewnie w workach po 14 kilo
    Palet się nie sztapluje więc jeden na górkę nie ma wpływu na nic, no może oprócz wagi i świadomości(niektórych, że są rżnięci)

    Ja kupuję pelet od 10 lat i zawsze 66 worków, dwa razy zdarzyło mi się mieć niedoważone worki, raz zmieniłem producenta drugi raz po upomnieniu się poprawił...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Beltaine – obacz – może przyda ci się to do czego : ABC budowy piecy rakietowych i palników do tego na pellet. https://forum.muratordom.pl/showthre...tego-na-pellet .

    Na Mazurach drewno tanie a za grzanie CWU prądem trzeba płacić.

    Z tym wentylatorem wyciągowym, to się zastanów, bo tak jak czytałem o tym, to zdania są podzielone – jeden pisał, że on tylko miele dym w środku czopucha a drugi, że dym przez niego wydostaje się na kotłownię czyli w obu przypadkach pociecha z tego żadna.
    Jak przyjrzysz się budowie takiego wentylatora np. do mpm-a oraz jego umiejscowieniu, to może tak być, że on tylko mielić będzie dym a żeby to działało jak się należy, to powinno do tego być coś w rodzaju szybru albo zasuwy – tylko z tym uważać trzeba, bo jak prądu braknie albo silnik stanie, to w tedy spaliny z kotła nie będą miały jak się wydostać i wszystko pójdzie na kotłownię – można by było jeszcze wylot tego wentylatora przedłużyć kanałem w środku czopucha tak by dmuchał w kominie do góry dzięki czemu nie będzie miał jak dymu mielić – no i w tej sytuacji jak prądu braknie, to nic się nie stanie, bo komin będzie drożny.
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi w kwestii wentylatora. My się przy nim nie upieramy, bez niego też jest ok, jednak przy baletach z naszym piecem kombinuję co by tu jeszcze usprawnić. Powoli zaczynam wierzyć, że udało nam się "przygarnąć" hydraulika z prawdziwego zdarzenia i mam nadzieję, że jeśli on to będzie robił to będzie to miało ręce i nogi.

    W mojej życiowej sytuacji nie ma mowy o kombinowaniu z piecem i organizowaniu drewna do grzania CWU. Zwłaszcza że po wyłączeniu pieca i mniejszym zużyciu prądu z racji pory roku, ale grzaniu wody grzałką elektryczną rachunek za prąd praktycznie nam się nie zmienia. Mamy dobry bojler, a wody nie idzie bardzo dużo.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Ja jak zaczynałem z peletem w 2011r, to kupowałem nawet po 550 zł od lokalnych producentów, nie żadnych wujków, kolegów... co około dwa lata cena troche rosła, w zależności od pory roku cena u danego producenta sie zmienia. Np jesienią kupiłem po 800(gość zrobił certyfikaty), ale do końca sierpnia był bo 750, a w czerwcu nawet po 700, no ale kto kupuje pelet w czerwcu.

    Na początku ogrzewałem około 75m2 i szło mi wraz z CWU na 4 osoby, na cały rok 4 do 4,5t peletu w zależności od zimy.
    Teraz dom ma 150m2 jest ocieplony i zużywam 3 do 3,5t wraz CWU na 5 osób.
    Samo CWU zjada tonę rocznie, a doszedłem do tego po zamontowaniu grzałki w zbiornik i zmniejszeniu letniego zużycia peletu.

    Ocieplenie robi ogromną różnicę.

    Mam kocioł tej samej firmy co Beltaine ale 15kW i potwierdzam bardzo kiepski serwis i wsparcie klienta oprócz gościa od którego kupiłem kocioł(kopalnia wiedzy i chętny do pomocy, czy przyjazdu na rozruch z Puław do Poznania).
    Na te metry ocieplonego domu w zupełności by mi wystarczył 10kW nawet mniejszy, niestety w peleciakach kiepsko o mniejszy.
    Polecane kotły sa bardzo drogie, prawie tyle co PC. Taki EDILKAMIN LAGUNA z pionowym wymiennikiem samoczyszczący kosztuje 20 tyś+, ja za swojego Grnapala z poziomym w 10 lat temu dałem 10( one nie sa tyle warte).

    Już robię przyczajki na PC i jak zakończy żywot to już nie kupie nic dymiącego. Jest sporo tematów o domach z kaloryferami pożenionych z PC, poczytaj...

    Z węgla wychodzi jakieś 7-8kWh z 1kg, z peletu 4-4,5kWh z kg, ale sprawność kotła ma znaczenie, a jeśli coś jest do wszystkiego(czytaj dwupaliwowe) to jest do niczego.

    Wkład do peleciaka kwasowy, ja mam jeśli dobrze pamiętam 120mm, bo więcej nie dało mi się wcisnąć w stary komin, a w instrukcji jest zapis, że nie mniejszy niż 150mm, a działa.



    Co do syfu... jest o niebo lepie niż przy węglu, mam białe ściany i beżową podłogę w piwnicy, i suszarnie obok kotła(gdy czyszczę to nie suszę oczywiście) oraz skłąd peletu na 3,5t. Kurz jest ale podczas czyszczenia mam w jednej ręce wycior, a w drugiej odkurzacz kominkowy i nie jest źle. Samo czyszczenie w sezonie grzewczym co dwa miesiące u mnie się odbywa.


    Moim zdaniem nie idź w nic dymiącego... szkoda kasy, czasu i zdrowia.
    Też nam się marzy PC i dlatego tak wojuję, żeby Granpal dotrzymał do tego czasu, bo najpierw trzeba ocieplić dom, polikwidować mostki, potem ewentualnie zrobić audyt, żeby móc zweryfikować propozycję tych od pompy...

    Co do grzejników przy PC to kogo nie pytam twierdzi, że da się, tyle że pompa jest nieco innego rodzaju i oczywiście droższa.

    U naszego dostawcy tona pelletu to tona, a jeśli gdzieś worek choć ciut się rozerwie to bez upominania dorzuca. Z palet kupa znajomych porobiła meble do ogrodów Do tego ani razu nie zrobił się spiek, a w tym roku płaciliśmy 730 zł za tonę. Na Mazurach to niezła stawka za tę jakość. I tak - my kupiliśmy w czerwcu

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał krisstow Zobacz post
    Beltaine fajnie opisane dziekuje ci za przedstawienie tego o co pytałem w taki sposób jak to napisałaś ja mam również jak wspominałem dom nie ocieplony okna mam nowe ale komin tez wąski po starych piecach kachlokach.. to się grubo zastanowię nad tym peletem. Boje się ze znając moje szczęście za kilka lat powiedzą ze nie wolno wgl palić węglem nawet eko i znów będę w plecy haha albo ceny tak skoczą jak zamkną kopalnie ,ze bardziej będzie się pelet opłacał niż węgiel
    Nie wiem w jakiej kondycji jest piec i całość oczywiście zależy od życiowej sytuacji (u nas np. kopciuch był jeszcze w świetnym stanie, ale do zmiany pieca zmusiły nas inne kwestie), ale gdybym mogła to zaczęłabym od ocieplenia domu, a później dopiero wojowała z piecem. Co zresztą słusznie tu wszyscy podkreślają.

    Niestety, jest duże prawdopodobieństwo, że w obecnej sytuacji piec zostanie źle dobrany, tj. przewymiarowany. Bo ma osiągać temperaturę w takiej kondycji domu jaka jest. Nie wiadomo jak będzie się zachowywał po remoncie. I więcej kW (co też słusznie tu piszą panowie) to gorsza opcja niż mniej. Ogólnie piece są tak konstruowane, że jeszcze nie słyszałam/czytałam, żeby sobie nie poradziły z wyciągnięciem ciut większego zapotrzebowania. Za to jeśli piec będzie za duży to nie ma bata - swoje zużyje.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beltaine Zobacz post
    Za to jeśli piec będzie za duży to nie ma bata - swoje zużyje.
    Chyba że dołożymy bufor 500-800l wtedy większą moc wykorzystamy w 100% bez kiszenia kotła na małej mocy. Zresztą nie ma znaczenia czy kocioł jest w sam raz czy trochę za duży. Bufor znakomicie optymalizuje pracę kotła.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Z buforem rzeczywiście jest ok, ale nikt raczej takich rozwiązań do peleciaków nie poleca/robi. Taki Granpal ma w instrukcji pracę bez baniaka. Umnie leci ze zbiornikiem multiwalentnym 500L

    Tak pracował pod koniec października, strzałki zaznaczone to praca w podtrzymaniu (co około godzinę przepala troszkę peletu(


    tak pod koniec listopada
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 09-12-2020 o 10:31
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Chyba że dołożymy bufor 500-800l wtedy większą moc wykorzystamy w 100% bez kiszenia kotła na małej mocy. Zresztą nie ma znaczenia czy kocioł jest w sam raz czy trochę za duży. Bufor znakomicie optymalizuje pracę kotła.
    Podaj orientacyjną cenę takiej instalacji z kosztami robocizny i ze stratami jakie z tym się wiążą.
    Jak dobrze pamiętam, to chyba @kryzys na Info obśmiał tych co se kupują kocioł zasypowy z buforem – i słusznie, bo raz koszty kotła i instalacji oraz straty z samo-rozładowaniem związane a dwa to ciągła harów w kotłowni, bo nawet na bufor te ich kotły nie chcą działać wedle zasady : nałóż, zapal i zapomnij.
    Do tego w okresie grzewczym żaden na krok się z chaty ruszyć nie może, bo ciągle trzeba w kotłowni siedzieć i w kotle jarać.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beltaine Zobacz post
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi w kwestii wentylatora.
    Beltaine – o tych wentylatorach o których Ci napisałem, dla mnie to jest rzecz bardzo dziwna wręcz nie pojęta ale tak jakoś z tym wychodzi, bo nigdy nigdzie nie przeczytałem o tym by ktoś był maga zadowolony po zainstalowaniu takiego i by polecał to innym.

    Wracając do kwestii twojej – są też wentylatory które montuje się na kominie, są nasady kominowe które ciąg kominowy wzmacniają i do tego chronią komin by wiejący wiatr nie wpychał spalin do komina.

    Możesz na próbę – wedle schemy mojej jeśli masz odkurzacz taki – przełożyć rurę by z niej dmuchało albo worek foliowy naciągnąć i go z odkurzaczem i rurą sznurkiem odwiązać – a później przez wyczystkę pod czopuchem włożyć kawałek rury do komina i tą rurę w wyczystce uszczelnić.

    Tu powinna zadziałać zasada taka, że pęd powietrza z odkurzacza powinien w niższej części wytworzyć podciśnienie przez co z kotła ssać powinno.
    Jeśli to zadziała, to tym samym połączenie wyrzutni z wentylatora kanałem też będzie działać.

    Do tego przez YT wejdź na filmy sowietów o kominach – nie musisz znać ichniego, bo oni to głównie na rysunkach tłumaczą i pokazują a pojmiesz i zobaczysz co to znaczy komin w kalenicy dachu oraz jak maj się sprawy gdy komin wychodzi z połaci dachu.

    Co do przewymiarowania kotła twego – wybacz ale z tym zgodzić się nie mogę – z dużego zrobić coś mniejszego zawsze łatwiej niż na odwrót.
    Do tego widziałem kocioł na groszek i na pellet z palnikiem rurowym w którym do palenia pelletem boki palnika były ściągane do środka – dzięki czemu zmniejszał się przekrój palnika.

  17. #37

    Domyślnie

    Boje się tylko ze jak zrobie piec na eko groszek to zaraz będzie zakaz palenia węglem i wyrzucę pieniądze w błoto.. a mam dom z 200m2 to piec na pelet musiałbym mieć z 24kw teraz przy paleniu normalnym węglem przy takiej zimie spaliłem od września z 2tony w domu mam ciepło ponad 24 stopnie ale nie wiem ile wyjdzie mi z tym peletem, bardziej byłbym przekonany z piecem na pelet.

  18. #38
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    No to bierz na pelet.
    Dobrze mówisz węgla zaraz zakażą i tylko wydasz kasę w błoto.

  19. #39

    Domyślnie

    A taki 24kw na 200m wystarczy?? Czy lepiej wiekszy ?

  20. #40
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Wystarczy
    Nawet 18kw by starczyło.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony