dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie czy 5cm XPS na ścianach piwnicy cokolwiek da?

    witam, mam w projekcie piwnice 5x3m z bloczków betonowych, nie ogrzewana, pod tarasem przylegającym do domu, piwnica wystaje z gruntu niecały metr. Izolacje:

    * pod posadzka piwnicy 12cm styropianu (pytałem projektanta po co, jeżeli piwnica nie ogrzewana i uzasadnił ociepleniem law, żeby mróz ich nie wysadził)
    * na stropie piwnicy 5cm XPS (tez pytałem po co i usłyszałem "żeby taras sobie pływał", cokolwiek to ma znaczyć)
    * na ścianie piwnicy w stronę domu 15cm XPS - właściwie jest to izolacja ściany fund. domu
    * pozostałe 3 ściany w projekcie są nieocieplone

    wykonawca straszy wykraplaniem wody i grzybem i poleca zrobić chociaż 5cm XPS na pozostałych 3 ścianach piwnicy. Na więcej się nie zdecyduje bo ocieplenie będzie kosztem i tak malej już powierzchni piwnicy (5x3). I teraz pytanie - czy te 5cm XPS naprawdę cokolwiek zmienia w kwestii wykraplania wody i grzyba?

    bawię się kalkulatorem punktu rosy i mi wychodzi, ze jeżeli w zimie będzie dobrze wentylowane (=zimne powietrze w piwnicy = mała różnica temp. ze ścianami) a w lecie ściany szybko się ogrzeją (bloczek betonowy), to nic się nie powinno wykraplać i bez ocieplenia. Mam racje?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pod posadzką piwnicy bez sensu (nawet pomijając, że EPS) - izolujesz się od akumulatora tym sposobem.
    Na stropie i ścianach zewnętrznych piwnicy tak do głębokości minimum 20cm - też ma sens. Niżej - izolujesz się od akumulatora.

    Akumulator ciepła zimą grzeje latem chłodzi - ja żałuję, że pod tarasem czegoś takiego nie zrobiłem. Koszt znikomy, a piwniczka idealna do przechowywania warzyw, owoców, przetworów, osadzania wędlin i innych zabaw.

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki, w pytaniu raczej mi chodziło o grzyba niż o efekt ziemianki, ale dzięki za input.

    czemu "pomijając, ze EPS"?

    z tym izolowaniem posadzki to mnie właściwie projektant przekonał - akumulator ma grzać przede wszystkim lawy, żeby nie przemarzły, a nie ziemniaki W piwnicy lawy są zaraz pod tym styro (12cm) i posadzka betonowa (8cm), a przecież nie od parady się lawy normalnie buduje pod strefa zamarzania - wiec tutaj te 12cm styro ma robić robotę tego 1m gruntu.. Oczywiście można by same lawy tym styro obkładać ale to już trochę kombinowanie i bym się obawiał żeby to nie zostało skopane w polaczeniu z papa itp. Teraz warstwy są raczej logiczne i proste jak drut:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Unbenannt.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	450814

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    czemu "pomijając, ze EPS"?
    Bo EPS w gruncie nasiąka wilgocią i znacznie bardziej traci lambdę, niż XPS (który też tak święty, jak głosi marketing nie jest).

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    akumulator ma grzać przede wszystkim lawy, żeby nie przemarzły, a nie ziemniaki
    Temperatura gruntu pod domem, gdy jest nie tylko odizolowany od zimnego powietrza, ale ogrzewany przez znaczną część roku rośnie. Jakbyś rozrysował izotermy to robi się coś w rodzaju leja. Odizolowany od góry taras i tak poszerza ten lej - więc i tak ławy przy tarasie będą miały cieplej, niż pozostałe a pod tarasem będzie cieplej, niż na zewnątrz. Więc bez sensu to blokowanie ciepła od spodu - bo wtedy w sezonie grzewczym w piwniczce będzie zimniej i więc przez ścianę fundamentową miedzy domem a piwniczką stracisz więcej ciepła. Lepiej wpuścić to ciepło z gruntu - i masz cieplej w piwniczce a co za tym idzie straty przez ścianę fundamentową będą mniejsze.

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    nie od parady się lawy normalnie buduje pod strefa zamarzania - wiec tutaj te 12cm styro ma robić robotę tego 1m gruntu..
    Ta strefa zamarzania jest z kilkakrotnym zapasem i dotyczy gruntu nie odizolowanego od warunków zewnętrznych.

    W szczerym polu (bez żadnej izolacji, nie mówiąc o ogrzewaniu od góry):




    Tutaj możesz sobie wybrać i sprawdzić temperaturę grunty 10 i 50 cm poniżej poziomu terenu

    Skoro będziesz miał taras odizolowany od góry, to przemarzanie w ogóle w nim nie grozi jak nie odizolujesz od spodu.

  5. #5

    Domyślnie

    ten EPS ma być na papie, a ona ma mieć ciągłość z zewn. izolacja ścian, wiec nie powinien być mokry.

    ok dzięki za sensowne argumenty, wrócę do tematu z projektantem.

    brak tych 12cm styro pewnie by tez odchudził pozostałe warstwy posadzki (bo wtedy po co na chudziaku jeszcze 10cm zbrojonej posadzki), co by podwyższyło piwnice i wyeliminowało jeden schodek ze schodów zejściowych do piwnicy, co byłoby tez fajne.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Chyba dodałoby jeden schodek. Jeśli obniżasz posadzkę, podwyższając wysokość pomieszczenia, to schodów będzie więcej, prawda?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Chyba dodałoby jeden schodek. Jeśli obniżasz posadzkę, podwyższając wysokość pomieszczenia, to schodów będzie więcej, prawda?
    Faktycznie, gotowa podloge piwnicy bym zostawil na poziomie jak jest czyli i schody bez zmian. Do gory poszly by lawy czyli wykop troche plytszy. Dzieki za zwrocenie uwagi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony