dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Projekt architektoniczno-budowlany a wykonawczy domu

    Witam,

    Bardzo potrzebuję pomocy specjalistów, jako że do tej pory po kilku rozmowach z moim ojcem budowlańcem oraz architektami nie jestem sobie w stanie ułożyc w głowie czym się różni i czy warto miec projekty wykonawcze, czy wystarczy sam architektoniczno-budowlany.

    Głownie w ofercie architekci z dobrych biur projektowych w Krakowie piszą:

    - Projekt zagospodarowania terenu,
    - Projekt architektoniczno-budowlany,
    - Projekt konstrukcyjny,
    - Instalacje sanitarne (CO WOD-KAN)
    - Instalacje elektryczne,

    Mój ojczulek zwrócił mi uwagę że fajnie by było mieć takie rzeczyw projekcie jak:

    Zbrojenie stropu
    zbrojenie belek
    konstrukcja stropu
    więźba dachowa dokładnie rozrysowana
    z jakiej cegły/materiały
    zestawienie stali
    przekroje
    jaka izolacja

    Czy mam rozumiec że te rzeczy są w projekcie architektoniczno-budowlanym + konstrukcyjnym? Czy muszę dodatkowo prosić o wykonawczy konstrukcji/dachu itd?


    Dodatkowo jak chodzi o branże czyli np eketrykę, czy powinienem miec wykonawczy? czy raczej nie, bo potem ciężko coś zmienić jak już przyjdzie budowa?

    Pomożcie...

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał bober02 Zobacz post
    po kilku rozmowach z moim ojcem budowlańcem
    mając takie zaplecze przychodzisz pytać na forum?
    posłuchaj doradcy, którego masz najbliżej, i który będzie ci całą budowę doglądał.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    prawdopodobnie 90% ludzi w Polsce zbudowało swój dom w oparciu o zwykłą dokumentację, to minimum wymagane ustawą.
    Tam sa i przekroje i zbrojenia.

    Rysunki wykonawcze to robi się zwykle w skomplikowanych, nietypowych konstrukcjach z którymi przeciętna firma wykonawcza nie ma doświadczenia.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    prawdopodobnie 90% ludzi w Polsce zbudowało swój dom w oparciu o zwykłą dokumentację, to minimum wymagane ustawą.
    Tam sa i przekroje i zbrojenia.

    Rysunki wykonawcze to robi się zwykle w skomplikowanych, nietypowych konstrukcjach z którymi przeciętna firma wykonawcza nie ma doświadczenia.
    Niezupełnie to tak jest, czy raczej było

    Jeżeli chodzi o stan do września 2020 to wymagany prawem był tylko projekt budowlany tam nie ma żadnych rysunków zbrojeń. Rysunki zbrojeń to projekt wykonawczy, ale pracowanie projektowe stworzyły coś pomiędzy nazywając to projektem buowlano-wykonawczym w którym w każym domu były róznie wykonane rysunki zbrojeń. Ale to nie był wymóg prawny.

    Sytaucja się zmieniła w tym roku są inne wymogi prawne dokumentacji.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To mnie zaskoczyłeś
    Jak zamawiałam projekt swojego domu, to ustalałam, ze ma to być dokumentacja do złożenia w urzędzie. Nie precyzowałam zawartości (poza tym, ze ma być instalacja grzewcza i wentylacyjna rozrysowana). A miałam policzony każdy pręt. określony materiał, m3 betonu, rozrysowany układ stropu teriva itd.
    Te projekty, które widywałam u innych (w większości gotowce), też miały przekroje i zbrojenia.

    Nie wiedziałam, że to nie jest standardowy zakres opracowania.

    To co jest obecnie wymagane prawem, to dla mnie zbyt skomplikowanie opisane

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał bober02 Zobacz post
    Witam,

    Bardzo potrzebuję pomocy specjalistów, jako że do tej pory po kilku rozmowach z moim ojcem budowlańcem oraz architektami nie jestem sobie w stanie ułożyc w głowie czym się różni i czy warto miec projekty wykonawcze, czy wystarczy sam architektoniczno-budowlany.
    Sami architekci nie wiedzą.

    https://blog.poradnik-budowlany.com/...y-jest-bledny/

    W teorii: Projekt Budowlany jest wystarczający do zbudowania domu.
    Projektant od strony merytorycznej (nie formalnej) ocenia czy jakieś rozwiązanie projektowe jest nietypowe lub może nastręczać trudności przeciętnej ekipie. Wówczas odpowiednio rozrysowuje detal, każdy newralgiczny przekrój, przeprowadza/zleca analizy (np. cieplno-wilgotnościowe, optymalizacyjne, konstrukcyjne, itp.), itd. Efekt tego wszystkiego zamieszcza w Projekcie Budowlanym.
    Tylko, że taki PB kosztowałby x2 niż normalnie.

    Ale inwestor oczekuje taniego. Więc sporządza mu się tylko to minimum, które formalnie wymaga urząd (zresztą nikt w urzedzie i tak nie jest władny weryfikować zawartości merytorycznej projektu).
    Architekci tak zostali zepsuci przez taki System, że teraz nawet jak pójdziesz do kogoś z branży gotów nawet dopłacić za kompletne rozwiązanie projektowe to kończy się: "a po co to panu, majstry będą wiedzieć co robić... my tak nie projektujemy w standardzie, ale jak pan się upiera to proszę zamówić u nas Projekt Wykonawczy".
    Ale za to Projekt Wykonawczy to już koszt nie x2 ale x4. Tyle tylko, żeby wybudować przeciętny dom jednorodzinny nie potrzeba szczegółowości Projektu Wykonawczego. Jednak wysoki koszt aż tak opasłego tomiszcza łatwiej uzasadnić klientowi.

    Ale z drugiej strony nie dziwę się architektom, że wolą robić PB na minimum PNB. Inwestor często jest niezdecydowany i tak zmieni zdanie, zostanie zbajerzony przez byle jakiego majstra i już od razu przykładowo wrzuca na dach pełne deskowanie a tymczasem cały misternie opracowany w projekcie detal okapu idzie w pizdu (i parę innych rzeczy przy okazji też).

    W praktyce przeciętny projekt domu zawiera część konstrukcyjną z opracowanym zbrojeniem. Bo to konieczne, by chałupa się nie zawaliła.
    Cała reszta (poprawne rozwiązanie hydroizolacji, dbałość o likwidację mostków i inne takie) by dom dobrze funkcjonował a eksploatacja (remonty, itp.) nie zrujnowały, to już zależy ile inwestor sam się uświadomi i dokształci.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał bober02 Zobacz post
    Witam,

    Bardzo potrzebuję pomocy specjalistów, jako że do tej pory po kilku rozmowach z moim ojcem budowlańcem oraz architektami nie jestem sobie w stanie ułożyc w głowie czym się różni i czy warto miec projekty wykonawcze, czy wystarczy sam architektoniczno-budowlany.

    Głownie w ofercie architekci z dobrych biur projektowych w Krakowie piszą:

    - Projekt zagospodarowania terenu,
    - Projekt architektoniczno-budowlany,
    - Projekt konstrukcyjny,
    - Instalacje sanitarne (CO WOD-KAN)
    - Instalacje elektryczne,

    Mój ojczulek zwrócił mi uwagę że fajnie by było mieć takie rzeczyw projekcie jak:
    Zbrojenie stropu
    zbrojenie belek
    konstrukcja stropu
    więźba dachowa dokładnie rozrysowana
    z jakiej cegły/materiały
    zestawienie stali
    przekroje
    jaka izolacja

    Czy mam rozumiec że te rzeczy są w projekcie architektoniczno-budowlanym + konstrukcyjnym? Czy muszę dodatkowo prosić o wykonawczy konstrukcji/dachu itd?

    Dodatkowo jak chodzi o branże czyli np eketrykę, czy powinienem miec wykonawczy? czy raczej nie, bo potem ciężko coś zmienić jak już przyjdzie budowa?
    Pomożcie...
    odpiszę Ci ( mam nadzieję ) praktycznie :
    PROJEKT BUDOWLANY składa się z :
    1. ) projektu zagospodarowania działki
    2. ) projektu architektoniczno budowlanego ( architektura )
    3. ) projektu technicznego ( uszczegółowiona architektura + konstrukcja + instalacje sanitarne + elektryczne )
    szczegółowy zakres PROJEKTU BUDOWLANEGO określa Rozporządzenie :
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20200001609
    przy czym, jeszcze do 19 września 2021 r - zakres projektu może być określony dotychczasowym Rozporządzeniem.

    w zakresie Projektu Budowlanego NIE MA PW_Projektów Wykonawczych !
    Projekt Techniczny ( p.3 ) również nie jest projektem wykonawczym !
    jest to dodatkowe opracowanie uszczegóławiające Projekt Budowlany dla realizacji budynku.
    Niezbędny wg mnie jest PROJEKT WYKONAWCZY KONSTRUKCJI. Pozostałe projekty wykonawcze ( np. instalacji sanitarnej, elektrycznej, itp. ) nie są opracowaniami niezbędnymi dla realizacji budynku !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    odpiszę Ci ( mam nadzieję ) praktycznie :
    PROJEKT BUDOWLANY składa się z :
    1. ) projektu zagospodarowania działki
    2. ) projektu architektoniczno budowlanego ( architektura )
    3. ) projektu technicznego ( uszczegółowiona architektura + konstrukcja + instalacje sanitarne + elektryczne )
    szczegółowy zakres PROJEKTU BUDOWLANEGO określa Rozporządzenie :
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20200001609
    przy czym, jeszcze do 19 września 2021 r - zakres projektu może być określony dotychczasowym Rozporządzeniem.

    w zakresie Projektu Budowlanego NIE MA PW_Projektów Wykonawczych !
    Projekt Techniczny ( p.3 ) również nie jest projektem wykonawczym !
    jest to dodatkowe opracowanie uszczegóławiające Projekt Budowlany dla realizacji budynku.
    Niezbędny wg mnie jest PROJEKT WYKONAWCZY KONSTRUKCJI. Pozostałe projekty wykonawcze ( np. instalacji sanitarnej, elektrycznej, itp. ) nie są opracowaniami niezbędnymi dla realizacji budynku !
    Dodam jeszcze, że według nowego Prawa Budowlanego do Pozwolenia na Budowę nie składamy PT (Projektu Technicznego). Składa się tylko PZT (projekt zagospodarowania działki) i PAB (projekt architektoniczno-budowlany).
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Sami architekci nie wiedzą.

    https://blog.poradnik-budowlany.com/...y-jest-bledny/

    W teorii: Projekt Budowlany jest wystarczający do zbudowania domu.
    Projektant od strony merytorycznej (nie formalnej) ocenia czy jakieś rozwiązanie projektowe jest nietypowe lub może nastręczać trudności przeciętnej ekipie. Wówczas odpowiednio rozrysowuje detal, każdy newralgiczny przekrój, przeprowadza/zleca analizy (np. cieplno-wilgotnościowe, optymalizacyjne, konstrukcyjne, itp.), itd. Efekt tego wszystkiego zamieszcza w Projekcie Budowlanym.
    Tylko, że taki PB kosztowałby x2 niż normalnie.

    Ale inwestor oczekuje taniego. Więc sporządza mu się tylko to minimum, które formalnie wymaga urząd (zresztą nikt w urzedzie i tak nie jest władny weryfikować zawartości merytorycznej projektu).
    Architekci tak zostali zepsuci przez taki System, że teraz nawet jak pójdziesz do kogoś z branży gotów nawet dopłacić za kompletne rozwiązanie projektowe to kończy się: "a po co to panu, majstry będą wiedzieć co robić... my tak nie projektujemy w standardzie, ale jak pan się upiera to proszę zamówić u nas Projekt Wykonawczy".
    Ale za to Projekt Wykonawczy to już koszt nie x2 ale x4. Tyle tylko, żeby wybudować przeciętny dom jednorodzinny nie potrzeba szczegółowości Projektu Wykonawczego. Jednak wysoki koszt aż tak opasłego tomiszcza łatwiej uzasadnić klientowi.

    Ale z drugiej strony nie dziwę się architektom, że wolą robić PB na minimum PNB. Inwestor często jest niezdecydowany i tak zmieni zdanie, zostanie zbajerzony przez byle jakiego majstra i już od razu przykładowo wrzuca na dach pełne deskowanie a tymczasem cały misternie opracowany w projekcie detal okapu idzie w pizdu (i parę innych rzeczy przy okazji też).

    W praktyce przeciętny projekt domu zawiera część konstrukcyjną z opracowanym zbrojeniem. Bo to konieczne, by chałupa się nie zawaliła.
    Cała reszta (poprawne rozwiązanie hydroizolacji, dbałość o likwidację mostków i inne takie) by dom dobrze funkcjonował a eksploatacja (remonty, itp.) nie zrujnowały, to już zależy ile inwestor sam się uświadomi i dokształci.
    Bardzo fajny artykuł i w sumie przeszedłem przez te wszystkie rozmowy co autor podjąłem decyzje - wykonawczy konstrukcji i architektury zdecydowanie tak, reszta wyjdzie w praniu. Dzieki za wszystkie odpowiedzi

  10. #10

    Domyślnie

    "W praktyce przeciętny projekt domu zawiera część konstrukcyjną z opracowanym zbrojeniem. Bo to konieczne, by chałupa się nie zawaliła.
    Cała reszta (poprawne rozwiązanie hydroizolacji, dbałość o likwidację mostków i inne takie) by dom dobrze funkcjonował a eksploatacja (remonty, itp.) nie zrujnowały, to już zależy ile inwestor sam się uświadomi i dokształci.[/QUOTE]"

    Poprawna odpowiedź, ale w ostatnim akapicie wkradł się błąd - projekt budowlany wg starych przepisów oraz projekt techniczny po nowemu nie musi zawierać opracowania zbrojenia elementów konstrukcyjnych! Powyższe opracowania powinny zawierać schematy statyczne i wyniki obliczeń podstawowych elementów konstrukcyjnych... Zbrojenie elementów oraz zestawienia są zawartością projektu wykonawczego - należy to wyraźnie podkreślać, żeby uniknąć nieporozumień pomiędzy inwestorami, a projektantami. Niestety brak tej wiedzy powoduje, że inwestor zamawiając projekt budowlany często oczekuje kompletnych rozwiązań wykonawczych, których nie da się opracować w cenie projektu budowlanego i nie mamy prawa tego wymagać...
    To tak jakby iść do salonu samochodowego i płacąc za podstawową wersję oczekujemy, że wyjedziemy z salonu najbogatszą wersją...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony