dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Potrzebny doswiadczony instalator Podkarpacie

    Witam serdecznie.
    Wielokrotnie czytałem to forum i wielokrotnie wiedza użytkowników była mi wielce pomocna.
    Zarejestrowałem się na forum, ponieważ potrzebuję pomocy doświadczonego instalatora przy konfiguracji i zoptymalizowaniu instalacji CO oraz CWU ogrzewanych przez pompę ciepła powietrzną. Problem polega na tym, że kilka lat wstecz, teść do którego się niedawno przeprowadziłem (i którego jak to czyta - pozdrawiam) zainstalował pompę ciepła w swoim domu. Sprzedaż i instalację wykonała firma x która po jakimś czasie zniknęła z rynku. Pompa ogrzewała dom za pomocą kaloryferów, a do CWU są dwa bufory po 200L każdy. W tym roku przeprowadziłem się do tego domu i pod moim okiem dom przeszedł duży remont obejmujący kompletną instalację ogrzewania podłogowego i likwidację grzejników tradycyjnych. Firma która wykonała instalację podłogową w lecie (3 rozdzielnie) odpowietrzyła ją, spięła ze sprzęgłem hydraulicznym i pompą ciepła. Następnie przyszedł jakiś fachowiec od klimatyzacji i metoda prób i błędów ustawiał parametry pracy pompy ciepła. Efektem tego wszystkiego jest sytuacja że od dwóch miesięcy albo CWU jest za zimna, albo dom nie dogrzany i 16 stopni w pokojach, albo pompa łapie co chwila awarie. Sytuacja jest coraz gorsza bo teść podatny na wpływ tego "fachowca" od klimatyzacji daje się naciągnąć na coraz dziwniejsze pomysły. Zaczęło się od podnoszenia temperatur na powrocie, regulowania przepływu pompy wody CO na najniższy bieg, czego efektem był brak obiegu wody w najdalszych pomieszczeniach, następnie demontaż sprzęgła miał rozwiązac problem, oczywiście nie rozwiązał, odpowietrzania układu, które nie wiem czy ten pan robi zgodnie ze sztuką, a teraz jest etap instalacji dodatkowego zbiornika bufora na wodę, który to bufor będzie spięty z pompą ciepła i CO.

    Ja mam słabe pojęcie o pompach ciepła i hydraulice,ale czytam, myślę i staram się tego uczyć i zrozumieć. Natomiast wydaje mi się że fachowiec od klimatyzacji który bawi się metodą prób i błędów w przerabianie instalacji i ustawianie tego wszystkiego za pieniądze teścia wie sporo mniej ode mnie (ten pan nie wie jak działa sprzęgło hydrauliczne w instalacji i twierdził że ono bardzo szkodzi). Fachowiec siedzi już dwa tygodnie w piwnicy każdego dnia po 5 -6 godzin i ustawia parametry pompy jak na moje oko trochę w ciemno, nie wiedząc do końca co robi, bo nawet o coś zapytany to odpowiada wymijająco i często sam sobie zaprzecza. Generalnie gość codziennie mówił że już jest zrobione i ma działać i codziennie pompa wywala błędy, nie grzeje, lub zużywa 100kWh w ciągu dwóch dni, itp.

    Teraz konkrety: dom ma ok 270m2 ocieplony styro chyba 10cm. Podłogówka ułożona wydaje mi się poprawnie, zgodnie ze sztuką (obserwowałem proces instalacji robioną przez firmę z doświadczeniem i sam w nim uczestniczyłem). Pod podłogówką są warstwy: Żwir 5cm, izolacja, ślepa wylewka 6cm, styro min 10cm, folia pod rurki, podłogówka, wylewka 6cm. Podłogówka ułożona starannie, chyba co 10cm (na pewno nie rzadziej).

    3 rozdzielnie: 2 na parter, 1 na piętro, oczywiście rotametry na pętlach i głowice termostatyczne sterowane przez wifi sterownikami znajdującymi się w pokojach. Pompa Ciepła powietrzna: SOLAR BLOCK 16 z 16 panelami na zewnątrz.
    PC spięta jest na jednej pętli z buforem 2x200l i ogrzewa wode do ok 40stopni. Na drugiej pętli idzie bezpośrednio do trzech rozdzielni ogrzewania podłogowego. Wcześniej było bezposrednio przed rozdzielniami sprzęgło + pompka, obecnie go nie ma (za sprawą fachowca). Na CWU założona pompka grundfos Alpha 2L, na CO podłogowym duża pompka o max mocy 180w.

    Pompa ciepła z tego co widziałem ustawiona jest na temp. powrotu żeby się załączać jak spadnie do 32 i wyłączać jak osiągnie 42. Pompa nie jest w stanie osiągnąć tak wysokiej temperatury na powrocie, po pół godziny pracy panele są całe w szronie i lodzie (tylko jeden jest całkowicie czysty i dla mnie jest to dziwne, a fachowiec mówi że tak ma być) i wywala błędy. Fachowiec ustawiał najniższą prędkość na pompce do wody (10w) i cieszył się że idzie gorąca woda z pompy a teściu dotyka rury i też cieszy się że leci ciepła woda i panowie otwierają szampana. Efekt był taki że grzało tylko jedna pętlę ok 80m2, tą która była najbliżej. Rotametry na piętrze ani drgnęły. Teść który kompletnie nie zna się na tym, słucha tego fachowca jak świnia grzmotów, a gość nigdy wcześniej nie miał doczynienia z pompami ciepła tylko klimatyzacje naprawia od kilku lat (młody chłopak 32 lata).

    Instalacja pompy ciepła kosztowała około 60tys zł a podłogówka założona w tym roku ok 35tys. Do tego założone są panele fotowoltaiczne które mają "zarabiać" na pracę pompy ciepła.
    Koszty były ogromne a efekty są dramatyczne, w dodatku bawi się tym wszystkim gość który pierwszy raz widzi pompę ciepła na oczy. Teść jest łatwowierny i na wszystkie obietnice "że teraz na pewno będzie działać" wydaje pieniądze.
    Obecnie na dniach fachowiec chce instalować w kotłowni bufor 200L do podłogówki - koszt kolejne kilka tys zł.
    Twierdzi że PC zagrzeje wodę w buforze do 42stopni a podłogówka ją odbierze i PC rzadziej będzie się załączać i nie będzie wywalać błędów (kody błędów mam zapisane. Fachowiec twierdzi na zmianę że albo gdzieś jest podłogówka zapowietrzona albo woda nie odbiera wystarczająco ciepła od pompy, albo pompa jest bardzo wrażliwa na jakieś zmiany temperatury, albo jeszcze jakieś inne historie).

    Proszę o pomoc i przyjazd doświadczonego instalatora, który oceni, doradzi i ustawi tą instalację. Najlepiej gdyby był z woj. Podkarpackiego, ewentualnie sąsiednich.

    Posiadam całą dokumentację techniczną instalacji wydaną przez firmę która instalowała pompę ciepła, instrukcje obsługi pompy i wszystkie broszury.
    Poszukuję kogoś kompetentnego kto się na tym zna i nam pomoże. Dom znajduje się 30km Autostradą A4 od Rzeszowa na wschód (szybki i łatwy dojazd autostradą)

    Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Edit: nie wiem jak edytować wysłany post, ale chciałem dodać, że jeżeli ktoś zna jakiegoś sprawdzonego i godnego polecenia fachowca na terenie woj. Podkarpackiego, to również proszę o jakiś namiar.

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Spokojnie i powoli.
    Instalatorów było tyle, że na pewno każdy następny będzie narzekał na poprzednika.
    Wg mojej wiedzy (nie jestem fachowcem instalatorem) pompa ciepła z instalacją podłogową (dobrze wykonaną) powinna bez problemu pracować bez żadnych sprzęgieł, buforów (100x się zastanów zanim kupisz bufor czy Ci potrzebny), wzmacniaczy, siłowników itp. choć niewykluczone, że pewne elementy mogą być przydatne. Często jest tak, że każdy kolejny element wstawiony jest dlatego, że (UWAGA) ktoś wcześniej popełnił błąd w sztuce projektowej lub wykonawczej!
    Do tego co piszesz -mocno zalecany jest rysunek na kartce A4 ze schematem i opisem oraz kierunkiem przepływu wody. Usiadż, weź ołówek i narysuj jeden roboczy a potem drugi ładniejszy i go tutaj wstaw.
    Masz pompe ciepła -OK, miejmy nadzieję, że jest sprawna.
    Masz 2x bufor -zbiornik ciepłej wody użytkowej (CWU) -OK.
    Do CO i CWU powinien być zawór trójdrożny, (chyba inaczej się nie da).

    Zanim cokolwiek teraz zrobisz i wydasz pieniądze -mocno się zastanów, wg mnie żaden bufor do CO nie jest niezbędny a od przyszłego wykonawcy trzeba wymagać gwarancji na poprawne działanie układu.

    Z podkarpacia wskazałbym firmę, ale
    1. Teraz jest sezon i pewnie nie mają czasu i ochoty na zajmowanie się
    2. Powinieneś znaleźć kogoś lokalnie kto sprawdzi parametry podłogówki (przepływy, opory) oraz poprawność
    3. Powinieneś mieć usprawnione ogrzewanie CWU na 100% zadowolenia -to przecież banalne
    Dlaczego ktoś od klimatyzacji macza palce w ogrzewaniu?
    Kto i w jakim celu nawrzucał tyle pomp i elementów hydrauliki do instalacji? Czy Pompa Ciepła nie ma w sobie pompy obiegowej Górnego Źródła (do CWU i CO) że pracują jeszcze dodatkowo dwie inne?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drzymek Zobacz post
    Edit: nie wiem jak edytować wysłany post, ale chciałem dodać, że jeżeli ktoś zna jakiegoś sprawdzonego i godnego polecenia fachowca na terenie woj. Podkarpackiego, to również proszę o jakiś namiar.

    Pozdrawiam
    Na dole swojego posta -masz ikonę z ołóweczkiem do edycji swojego posta.
    Podłogówka -Ile masz pętli podłogówki na ilu metrach kwadratowych?
    Jaka jest rurką zrobione fi16, 18, 20? Jaką długość ma średnio jedna pętla? ok. 50, 100, czy 150m?
    Jak słyszę że jest WiFi do podłogówki -to już włącza mi się lampka ostrzegawcza.

  5. #5

    Domyślnie

    Jak nawalil na kazda petle termostaty bo chce miec wygode jak przy elektrycznym to bufor musi miec bo jak sie petle pozamykaja to mu bład przeplywu wywali.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jak nawalil na kazda petle termostaty bo chce miec wygode jak przy elektrycznym to bufor musi miec bo jak sie petle pozamykaja to mu bład przeplywu wywali.
    Chciałoby się rzec -"wywalić połowę elementów hydrauliki i zobaczyć jak sobie będzię pięknie hulać". Tylko rurki i zawory kulowe zostaw (ale otwarte)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Chciałoby się rzec -"wywalić połowę elementów hydrauliki i zobaczyć jak sobie będzię pięknie hulać". Tylko rurki i zawory kulowe zostaw (ale otwarte)
    No ale jak sie wyrabalo tyle kasy to teraz zal bedzie ściągac te wszystkie gadżety zawezajace srednice wewnetrzne.
    Patrzyles wogóle na tą pompę ?pierwszy raz taki wynalazek widze z jakimis panelami ala slonecznymi

    Do zalozyciela wątku:
    Co sprawiło że zdecydowaliscie sie na taki wynalazek co jest jego przewaga nad normalna pompa pw jakies ponadprzecietne copy itp bo chyba nie oszczednosc miejsca na dzialce??
    Pytam z ciekawosci
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #8

    Domyślnie

    Na wstępie dziękuję za zainteresowanie tematem. Ja przeprowadziłem się do tego domu niedawno i pompa wraz z panelami była już założona. Za mojej kadencji zrobiona została podłogowka i tego pilnowałem. Teść jest wygodny i wymagający i chciał mieć sterowniki bezprzewodowe w pokojach, to mu je założyli. One łączą sie z wifi do dwoch rozdzielni i tam sterownik odbiornik zamyka lub otwiera termostaty.

    Ja w swojej części tego domu (osobna dobudówka 80m2) mam rozdzielnie bez zadnych sterowników w łazience w szafce pod zlewem i mam możliwość sterowania ręcznego moimi obiegami na parterze. Na piętrze juz mam sterownik wifi który komunikuje się z rozdzielnią na piętrze która jest wspolna dla części tescia i mojej.

    Panowie, zrobię porządny rysunek i zdjecia instalacji. I wszsystko to tu wkleję.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Drzymek ; 03-12-2020 o 12:31

  9. #9

    Domyślnie

    Wyłącz tą automatykę i puść wodę -niech się leje litrami chyba że masz jakieś nieogrzewane pomieszczenie typu garaż -to tam akuratnie zamknij.
    Gorzej jak jest jakiś układ mieszający, który tak namiesza że ciepła woda zamiast w podłogę wraca do PC.
    Jak to wszystko będzie jakotako działać -to wówczas można DELIKATNIE i po trochę optymalizować.

    Właśnie to WiFi -to może być np do garażu -ustawiasz sobie np 10*C -i taka tam ma być. W pozostałych pomieszczeniach wg mnie utrudnia działanie układu.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 03-12-2020 o 12:46

  10. #10

    Domyślnie

    Panowie, przychodzę dziś do teścia, a tam bufor już stoi zakupiony i jutro ma przyjść mój ulubiony fachowiec go podłączać. Na nic prośby, żeby się wstrzymał parę dni. Ja nie jestem dla niego żadnym autorytetem jeżeli chodzi o instalacje i mnie nie słucha. W związku z tym proszę o kontakt, lub namiar na sprawdzonego instalatora, który przyjedzie na miejsce i sprawdzi całą instalację i wyda opinię lub zalecenia - wtedy kogoś takiego to on posłucha.

    Dodam że problemów z podłogówką nie ma, bo przy odpowiednio wysokim biegu na pompce wody CO, wszędzie dochodzi woda, zawory termostatyczne w rozdzielniach się otwierają w zależności od zapotrzebowania i to chodzi dobrze. Nie ma też możliwości że się wszystkie pętle zamkną, bo jak wspominałem, w mojej części na parterze są na stałe otwarte a u teścia są na stałe otwarte grzejniki drabinkowe w łazienkach. Problem jest z pompą ciepła, która ciągle łapie błędy i panele zachodzą szronem.
    Ostatnio edytowane przez Drzymek ; 03-12-2020 o 21:37

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drzymek Zobacz post
    Panowie, przychodzę dziś do teścia, a tam bufor już stoi zakupiony i jutro ma przyjść mój ulubiony fachowiec go podłączać. Na nic prośby, żeby się wstrzymał parę dni. Ja nie jestem dla niego żadnym autorytetem jeżeli chodzi o instalacje i mnie nie słucha. W związku z tym proszę o kontakt, lub namiar na sprawdzonego instalatora, który przyjedzie na miejsce i sprawdzi całą instalację i wyda opinię lub zalecenia - wtedy kogoś takiego to on posłucha.

    Dodam że problemów z podłogówką nie ma, bo przy odpowiednio wysokim biegu na pompce wody CO, wszędzie dochodzi woda, zawory termostatyczne w rozdzielniach się otwierają w zależności od zapotrzebowania i to chodzi dobrze. Nie ma też możliwości że się wszystkie pętle zamkną, bo jak wspominałem, w mojej części na parterze są na stałe otwarte a u teścia są na stałe otwarte grzejniki drabinkowe w łazienkach. Problem jest z pompą ciepła, która ciągle łapie błędy i panele zachodzą szronem.
    Daj spokój, wyluzuj, czasami faceci są jak duże dzieci -muszą się chwilę nacieszyć nowym zakupem. Pewnie trzeba będzie do bufora dokupić kolejną automatykę i pompę a COP spadnie.
    Większość osób na forum nie ma bufora przy podłogówce a jedna pompka CO wcale nie musi pracować na maksa.
    Co do samej maszyny -to najlepiej pytać autoryzowany serwis tegoż ustrojstwa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony