dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jaka średnica rury kanalizacja

    Mam projekt domu parterowego i jestem na etapie wykonania kanalizacji (samodzielnie):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kanalizacja.jpg
Wyświetleń:	306
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	450861

    Mam pytanie dot. niebieskiego fragmentu rury. Ma być to rura odprowadzająca ścieki jedynie z kuchni (zlew, zmywarka). Główna rura czerwona ma zacząć się na etapie łazienki i wynosić 160mm. Ten fragment rury niebieskiej jedynie do odprowadzania ścieków z kuchni miałem zamiar dać 110 i potem przejściówka na 160, jednak zastanawiam się czy 110 mm to nie za dużo? Może starczy 90, 75, a może 50? Chodzi o to żeby nie przepłacać niepotrzebnie.

    2. Drugie pytanie - czy na końcu tej niebieskiej rury gdzie mają wlatywać ścieki z kuchni wystarczy dać kolano 90 stopni, czy trzeba dwa 45 (aby osiągnąć pion). Raczej przy zlatującej wodzie powinno chyba wystarczyć 90 stopni i nie być żadnych oporów?

    3. Trzecie pytanie - czy w kuchni warto zrobić osobne odprowadzenia do zmywarki i zlewu, czy najlepiej jedno a na etapie montażu wszystko podłączyć do jednego?
    Ostatnio edytowane przez rekamil97 ; 04-12-2020 o 18:57

  2. #2

    Domyślnie

    1. cały ciąg daj 160, a ostatecznie 110 na niebieskim odcinku, nie mniej jednak całość powinna być 160.
    2. staraj się unikać jednego kolana 90st. w miarę mozliwości dawaj 2x45
    3. zdecydowanie dwa oddzielne. jedno do zlewu, drugie do zmywarki. Mniej plątania węży przyłączeniowych, a i później łatwiej przy obsłudze w razie godziny W

    jeszcze ad1
    Chodzi o to żeby nie przepłacać niepotrzebnie.
    ile "przepłacisz" czy na pewno? Pomyśl jak odetkać taką 50 co jest pod chudziakiem i podłogą


  3. #3

    Domyślnie

    Pewnie jadasz tłuszcze? I resztki z nich razem z ciepłą wodą trafiają do rur bardzo szybko ochładzają się i ten twój tłuszczyk nie opuszcza twego domu zostaje w tej rurze na ściankach i co mycie z tłuszczem warstwa narasta i narasta aż zatka i problem

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedź, rzeczywiście będzie ciężko odetkać. Zdecydowanie wybiorę 110. Jeśli chodzi o przyłącze do zmywarki to dawać go jaknajbliżej ściany w miejscu potencjalnej zmywarki?

    Jeśli chodzi o kolanko 90, słyszałem że przy WC obowiązkowo robimy 45 i 45, ale tutaj przy wodzie czy na pewno to będzie konieczne? z drugiej strony jedno kolanko 90 to jedno łączenie mniej.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o przyłącze do zmywarki to dawać go jaknajbliżej ściany w miejscu potencjalnej zmywarki?
    W miarę blisko, ale nigdy za zmywarką. Węże od zmywarki są dosyć długie. jesli zmywarka bedzie obok zlewu to pod zlewem a i tak będziesz miał problem z nadmiarem ich.
    eśli chodzi o kolanko 90, słyszałem że przy WC obowiązkowo robimy 45 i 45, ale tutaj przy wodzie czy na pewno to będzie konieczne?
    Przy wodzie tak np umywalka. Ale przy zlewie nie, tam leci nie tylko woda, ale i różne syfy i to na dodatek z tłuszczem. jedynie kolano 90 stopni dajesz na wyjściu z muru, tam gdzie podłączasz syfon. Tam masz łatwy dostęp. Te 2x45 to pod podłogą czyli od poziomu podłogi w dół.

    z drugiej strony jedno kolanko 90 to jedno łączenie mniej.
    to nie ma znaczenia. jedno mniej czy jedno więcej przy tych kilkunastu nie robi różnicy.


  6. #6

    Domyślnie

    Czyli te wszystkie pozostałe odpływy najlepiej zrobić 110 i podłączamy trójnikiem 45* do rury głównej 160 każdy odpływ np: wanna, zlew, zmywarka, do trójnika rura, potem kolano 90 przy wodzie, 45* i 45* tam gdzie lecą grubsze rzeczy i rura pionowa do wysokości lekko wystająca ponad chudy beton?

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Jeszcze dodatkowe pytanie, w miejscu zielonego otworu mam obok kanalizacji poprowadzić wlot gruntownego wymiennika ciepła. Ile od ściany zewnętrznej powinna być odległość tego pionu i jak wysoko powinien wystawać od chudziaka?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kanalizacja.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	52,7 KB
ID:	450864

  9. #9

    Domyślnie

    Ile od ściany zewnętrznej powinna być odległość tego pionu i jak wysoko powinien wystawać od chudziaka?
    od ściany to tyle ile będzie wynosiła grubość izolacji tej rury plus jakieś 5cm na tynki, a wysokość? 2-30cm? no tyle aby było łatwo doczepić kolejną.

    mam nadzieje, ze GWC nie robisz z rur kanalizacyjnych?


  10. #10

    Domyślnie

    Zamierzam wykonać z rur PCV kanalizacyjnych przynajmniej sam element gwc w fundamencie (długość 3 metry) o średnicy 200 mm rury. Resztę będe myślał czy nie podczepić rury dedykowanej. Czyli rozumiem najlepiej dać jakieś 15-20 cm od ściany wylot GWC?
    Ostatnio edytowane przez rekamil97 ; 04-12-2020 o 21:28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony