dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Ile daliście styro na chudziak pod posadzkę....

    Cześć. Mam do was pytanie ile daliście u siebie styro na chudziak pod posadzkę? Mam w projekcie 15 cm, ale czytam wpisy ludzi z forum że można dać i więcej. Jak to się wówczas przekłada na grubość samej posadzki? Czy trzeba dać wówczas grubszą posadzkę? U mnie w projekcie jest chyba 6 lub 7 cm. Czy taka grubość wystarczy jeżeli zwiększę grubość styro? Nie będzie pękać?

    Ps. Czy na dylatację pomiędzy posadzką, a ścianą mogę dać styro? Czy może są lepsze patenty?

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nie wydaje mi się aby od gruntu dawać więcej niż 15 cm bo z tamtąd mrozu nie dostaniemy bardziej bym się martwił porządnymi zakładami i robił w 3 warstwach po 5 cm .

  3. #3

    Domyślnie

    Pamiętam, że zaleca się dawać styro w ścianie 3W na zakład. Pod posadzkę nie zakładałem dawać kilku warstw styro, a może faktycznie lepiej zrobić jak napisałeś...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Cześć. Mam do was pytanie ile daliście u siebie styro na chudziak pod posadzkę? Mam w projekcie 15 cm, ale czytam wpisy ludzi z forum że można dać i więcej. Jak to się wówczas przekłada na grubość samej posadzki? Czy trzeba dać wówczas grubszą posadzkę? U mnie w projekcie jest chyba 6 lub 7 cm. Czy taka grubość wystarczy jeżeli zwiększę grubość styro? Nie będzie pękać?

    Ps. Czy na dylatację pomiędzy posadzką, a ścianą mogę dać styro? Czy może są lepsze patenty?
    Też mam 15cm. Wydaje mi się, że jest to optymalne w większości przypadków (idealnie jak architekt to przeliczy i wykona analizę optymalizacyjną dla Twojego projektu i Twojej lokalizacji, ale to koszty, więc pozostaje Ci odrobina loterii). Można 20cm, więcej nie warto, bo efekt izolacyjny będzie znikomy (jeszcze mniejszy niż na ścianie). Dodatkowo im wiecej styropianu tym większe może być ugięcie (w wartościach bezwzględnych), a przecież taki styro będzie pod obciążeniem stale przez dziesiątki lat, więc nie ma co przesadzać. Im styropian twardszy tym lepiej. Idealnie XPS, ale to koszta.
    Wylewka 7cm z ogrzeaniem podłogowym, 5cm bez ogrzewania. To minima, bez względu na grubość ocieplenia.

    Na dylatacje styropian, ale miekki (EPS80 to max) grubość 1cm. Może być też taśma z pianki - wygodniejsza, szczegoólnie w wersji samoprzylepnej.

    Warto dać styro w kilku warstwach. Nie tylko chodzi o zrobienie na zakład, ale o to, że należy instalacje wody i cwu lokować w warstwie ocieplenia.

    Budujesz się to powinieneś już teraz mieć obejrzane dziesiatki takich filmików jak ten: https://youtu.be/5a_Yq8pAN_A?t=313
    I wyciagać wnioski, bo też nie zawsze wszyscy są nieomylni i też błądzą.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pod podlogówkę U warto mieć lepsze, niż ścian. Bo średnia dt będzie większa, niż dla ścian. Ja trochę przegapiłem i mam 18cm (2x9cm) EPS 0,03. Jakbym nie przespał dałbym minimum 22cm (a trzeba pamiętać, że do dołu chroni tylko EPS - a w ścianie jeszcze materiał konstrukcyjny, w moim przypadku BK odpowiadający kolejnym 6cm EPS)
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-12-2020 o 23:53

  6. #6

    Domyślnie

    Ocieplenie ułożę w min. 2 warstwach jak radzicie. Co do grubości styro to pewnie będzie to 2x10 lub 2x12. Dylatację wykonam 1 cm styro. Dziękuję za rady i pozdrawiam!

  7. #7

    Domyślnie

    Dorzucę swoje 3 grosze.
    Mam ogrzewanie podłogowe 100%, pod nim od 20 do 24 cm styropianu EPS100 ( typu podłoga, dach, strop ) znanego producenta ( nazwę produktu na priv mogę przesłać ). Zresztą, ściany, strop, czy ocieplenie szczytów również kupowałem tego samego producenta. Na tym styropianie mam wylany anhydryt, średnio 6 cm.

    Mieszkam już ponad rok, i na dzień dzisiejszy grubo zastanowiłbym się czy dawać tak grubo styropianu. Dlaczego ? Moje dziecko (ok. 20 kg) upatrzyło sobie zabawę by skakać z ostatnich schodków na podłogę w salonie ( poddasze użytkowe ). W miejscu, gdzie styka się ostatnia deska schodów ( jesion dywanowy na kołkach Fischer ) z kaflą w salonie powstała minimalna szpara ( tak duża, że silikon który tam wcześniej ułożyłem oddzielił się wyraźnie od podłogi..). Jest to jedyne miejsce gdzie zauważyłem takie coś. Płyta w salonie ma prawie 40 mkw ( razem z komunikacją ). Myślę, że szpara powstała w wyniku skakania na podłogę w tym miejscu, niemniej wszyscy domownicy w tym miejscu "stąpają" mocniej, anieżeli gdzie indziej schodząc na dół.

    Dodam, że styropian podłogowy ( 4 warstwy ) układaliśmy w całym domu samodzielnie, zważając uwagę na każdy szczegół. Każdy element wymagający docięcia był skrupulatnie docinany, szlifowany. Jeśli powstały szczeliny, w których już nie dało się "upchać" EPS100, stosowaliśmy pianę renomowanego producenta. Uważam, że ten etap był wykonany bardzo dobrze. Następnie Podłogówkę układał hydraulik.
    Niemniej, obawiam się że te 20-24 cm styropianu mogą siadać, przynajmniej w tym miejscu. Raczej wątpię czy anhydryt może pęknąć w tych okolicach.

    Gdybym mógł cofnąć czas:

    1. przypilnowałbym murarzy którzy zbyt wysoko zazbroili ostatni schodek, co w konsekwencji wymusiło podniesienie parteru o te 3-4 cm. Uważam to za duży błąd z moje strony, gdyż konsekwencją tego jest wyżej położone okno tarasowe oraz co za tym idzie wyższy taras który trzeba teraz jakoś obrobić ( koszta koszta koszta );
    2. dałbym max 15 cm styropianu na chudziak, bardzo twardego styropianu
    3. przy grubościach ponad 15 cm, dorzuciłbym te kilka stówek i kupił styropian typu garaż / parking który jest o wiele twardszy.

    Może, choć delikatnie rozjaśniłem temat.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Sandek ; 09-12-2020 o 18:05

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    Myślę, że szpara powstała w wyniku skakania na podłogę w tym miejscu, niemniej wszyscy domownicy w tym miejscu "stąpają" mocniej, anieżeli gdzie indziej schodząc na dół.
    Jeżeli wylewka Ci nie pękła, to nie może być przyczyna styropian, a pracowanie wylewki która naturalnie wygina się. A już na pewno nie w miejscu, gdzie człowiek "mocniej stąpa" jak potrafi udźwignąć tonowy bufor czy piec.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    Dorzucę swoje 3 grosze.
    Mam ogrzewanie podłogowe 100%, pod nim od 20 do 24 cm styropianu EPS100 ( typu podłoga, dach, strop ) znanego producenta ( nazwę produktu na priv mogę przesłać ). Zresztą, ściany, strop, czy ocieplenie szczytów również kupowałem tego samego producenta. Na tym styropianie mam wylany anhydryt, średnio 6 cm.

    Mieszkam już ponad rok, i na dzień dzisiejszy grubo zastanowiłbym się czy dawać tak grubo styropianu. Dlaczego ? Moje dziecko (ok. 20 kg) upatrzyło sobie zabawę by skakać z ostatnich schodków na podłogę w salonie ( poddasze użytkowe ). W miejscu, gdzie styka się ostatnia deska schodów ( jesion dywanowy na kołkach Fischer ) z kaflą w salonie powstała minimalna szpara ( tak duża, że silikon który tam wcześniej ułożyłem oddzielił się wyraźnie od podłogi..). Jest to jedyne miejsce gdzie zauważyłem takie coś. Płyta w salonie ma prawie 40 mkw ( razem z komunikacją ). Myślę, że szpara powstała w wyniku skakania na podłogę w tym miejscu, niemniej wszyscy domownicy w tym miejscu "stąpają" mocniej, anieżeli gdzie indziej schodząc na dół.

    Dodam, że styropian podłogowy ( 4 warstwy ) układaliśmy w całym domu samodzielnie, zważając uwagę na każdy szczegół. Każdy element wymagający docięcia był skrupulatnie docinany, szlifowany. Jeśli powstały szczeliny, w których już nie dało się "upchać" EPS100, stosowaliśmy pianę renomowanego producenta. Uważam, że ten etap był wykonany bardzo dobrze. Następnie Podłogówkę układał hydraulik.
    Niemniej, obawiam się że te 20-24 cm styropianu mogą siadać, przynajmniej w tym miejscu. Raczej wątpię czy anhydryt może pęknąć w tych okolicach.

    Gdybym mógł cofnąć czas:

    1. przypilnowałbym murarzy którzy zbyt wysoko zazbroili ostatni schodek, co w konsekwencji wymusiło podniesienie parteru o te 3-4 cm. Uważam to za duży błąd z moje strony, gdyż konsekwencją tego jest wyżej położone okno tarasowe oraz co za tym idzie wyższy taras który trzeba teraz jakoś obrobić ( koszta koszta koszta );
    2. dałbym max 15 cm styropianu na chudziak, bardzo twardego styropianu
    3. przy grubościach ponad 15 cm, dorzuciłbym te kilka stówek i kupił styropian typu garaż / parking który jest o wiele twardszy.

    Może, choć delikatnie rozjaśniłem temat.
    Pozdrawiam
    Ja tu często piszę, że jednak powinien tam iść XPS. Ludzie (w tym ja) nie dają go z powodu ceny i potem są problemy.
    Co do wysokości to oczywiście, że 15cm całkowicie by wystarczyło. Ja uważam, że to i tak jest bardzo dużo.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Nie wydaje mi się aby od gruntu dawać więcej niż 15 cm bo z tamtąd mrozu nie dostaniemy bardziej bym się martwił porządnymi zakładami i robił w 3 warstwach po 5 cm .
    Moim zdaniem niepotrzebna robota, wystarczy nawet w jednej warstwie , a tak na poważnie najlepiej męczyć elektryków o układanie kabli na ścianach!! Zero kabli w podłodze w kątach itp wtedy układanie styro idzie sprawnie i szybko jedynie rurki z wodą.... przy jednej warstwie duzo szybciej uzupełni się ewentualne szczeliny pianką aniżeli układanie w 3 warstwach. Sprawdzone organoleptycznie!

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Też uważam, że EPS100 to trochę mało na podłogę. Sam daję u siebie EPS200. A pod bufor będzie zdylatowany postument z XPS pod spodem.
    Niemniej wydaje mi się, żeby EPS100 był winny powstania szpary to musiałby być poddawany takim obciążeniom dłużej niż rok.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ja mam EPS80 - i mam dwa miejsca, gdzie o 1-2mm mi opadło. Rogi wylewki z płytkami. Same rogi - na 99,99% były uniesione bo w czasie, gdy kafelkarz kładł płytki parkieciarz zaordynował powtórne wygrzewanie posadzki ze względu na zbyt dużą wilgotność wylewki.
    Gdyby to była kwestia styropianu - to cała podłoga by opadła.

    15cm EPS 0,030 przy pozostałych warstwach dałoby u mnie U=0,152W/m2K co przy dt=25* i 120m2 dałoby 456W
    25cm EPS 0,030 przy pozostałych warstwach dałoby u mnie U=0,101W/m2K co przy dt=25* i 120m2 dałoby 303W.

    Niestety, wyliczenie kWh w programach do OZC nie jest możliwe (albo nie znam sposobu) przy podłogówce. Bo liczą one stratę z wnętrza domu na podstawie temperatury wewnątrz domu - czyli najczęściej 22*. Tymczasem straty do gruntu trzeba policzyć dla temperatury, jaka panuje na styku EPS i jastrychu, która jest bliska temperatury zasilania systemu grzewczego.

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za cenne rady i podpowiedzi.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Dodam jeszcze swój wkład.
    Dwie warstwy po 10 cm w większości domu, w jednej warstwie chowałem instalacje.
    W większości narożników wylewka anhydrytowa (grubość 5,5-6,5cm) trochę się ponaginała.
    Dylatacja wykonana z folii o grubości 1 cm. Możesz dać styro natomiast folia z rękawem jest wygodna w montażu.

    Ważne, żeby styropian nie był miękki jak na elewację - kupujemy z większą wartością kPa. W garażu mam styropian typu parking, podobny mam na piętrze gdzie była warstwa 3cm styropianu.

    Grubsza warstwa izolacji nie jest równoznaczna z grubszą wylewką.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    U mnie było 20 cm w 3 warstwach: 5 cm po całości, potem warstwa 5 cm w której są rurki z wodą i na wierzch 10 cm.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat. Miałem ostatnio pomiar okien i pytali jaka będzie grubość wylewki, ile mają uwzględnić przy montażu HS i bramy garażowej.
    Czy dobrze czytam projekt aby w garażu było 5 cm wylewki a w części mieszkalnej 10 cm styropianu plus 5 cm wylewki?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał To_maszom3 Zobacz post
    Podepnę się pod temat. Miałem ostatnio pomiar okien i pytali jaka będzie grubość wylewki, ile mają uwzględnić przy montażu HS i bramy garażowej.
    Czy dobrze czytam projekt aby w garażu było 5 cm wylewki a w części mieszkalnej 10 cm styropianu plus 5 cm wylewki?
    Jak tu mogę dołączyć załącznik?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201214_110511.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	451151

  19. #19

    Domyślnie

    Ja mam w projekcie 15 ale dam 16 i 8 albo 9 cm wylewki pod pompę ciepła. Styropian 0,031 a w projekcie był klasy 0,035. Ja będę mieć jeszcze miejscami ogrzewanie ścienne więc zejdę z Tz na pompie. Więc mogę przyjąć śmiało że płyta grzewcza będzie miałą średnio 30 stopni. W gruncie jest na plusie 5-6 stopni więc delta T jest max 25. Na murze możemy mieć 40 albo więcej. Więc ładowanie więcej niż 15-16 styro daje już mizerną poprawę OZC a też szkoda mi obcinać te kilka cm z wysokości pomieszczeń które będą miały na gotowo okolo 272cm.

  20. #20

    Domyślnie

    Moje obserwacje po dwoch latach ...
    Sadzilem ze izolacja 5cm xps i 5cm eps parking bedzie troche malo od chudziaka. Wyszlo calkiem, calkiem.
    Warstwa nad izolacja tj. 8cm wylewki i 2cm klej/plytka dobrze akumuluje temp. z podlogowki.
    Na gorze mam 2×5cm eps parking i sa szpary w niektorych rogach pod listwami
    (ewidentnie wylewka siadla) to raz.
    A dwa , cirka 2cm jest mniej wylewki krocej trzyma cieplo z C.O.
    Takie sa odczucia domownikow.
    Praktycznie twierdze iz lepiej dołożyć do ocieplenia/izolacji poddasza badz gornej plyty.
    Ostatnio edytowane przez margabr ; 24-01-2021 o 19:35

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony