dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 61
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zatem taka przeróbka instalacji ma jak najbardziej sens. Szczerze mówiąc to dziwią mnie trochę zalecenia, że wentylator dobiera się pod liczbę osób, a nie kubaturę. Jakby nie było osoby nie są równomiernie rozmieszczone w całym domu.

    Klapa ppożarowa jest już u mnie, siłownik belimo. Zrobię tylko przeróbkę by się nie domykała do końca.

    Jedyny problem to tryb wietrzenia przy zamkniętej klapie. Tutaj już pojawia się hałas. Będę musiał zmienić wietrzenie na po prostu wyższy przepływ na jakieś 5 minut. Muszę przetestować jaki przepływ pozwala pozbyć się wody.
    Ja mam w podobny sposób podzieloną wentylację na parter i poddasze.
    2 przepustnice TROX TVR na nawiewie, sterowane z czujników wilgotności i CO2.
    Centrala reguluje się sama z nie od nastawionego przepływu, a od odczytu ciśnienia na kanale nawiewnym

    Brak mieszkańców sprawia, że obie przepustnice zamykają się do nastawionego minimum, a wraz z nimi zwalnia centrala.
    Analogicznie w drugim kierunku.

    Całkiem dobre rozwiązanie, im większy - bardziej rozległy dom tym bardziej warto rozważyć wentylację podążającą za mieszkańcem.

    Oczywiście system oparty o gotowe rozwiązania niestety nie jest na każdą kieszeń
    Koszt przepustnic i czujników to już jest prawie druga centrala.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W sumie to mnie trochę uspokoiles, bo już myślałem, że szukam dziury w całym - jak zwykle.

    Ale skoro, ktoś kto zajmuje się wentylacją zawodowo stosuje taki patent, to coś musi w tym być.

    Ja zastosuję jedną przepustnicę. Dół mam od początku przewymiarowany i tutaj nie mam problemów z CO2. Tutaj też wrzucę czujnik CO2 na stałe. Dopiszę jakieś algorytmy w oparciu o wilgotność, obecność i CO2. Powinno być dobrze.

    Sprawdziłem przedmuchiwanie centrali strumieniem 460m3. Działa tak samo jak max, a jest o wiele ciszej. Automatyka już przestawiona na zmianę strumienia gdy sprawność spada poniżej 78 procent gdy na zewnątrz jest między 3 a 10 stopni, oraz na 80%
    Gdy jest poniżej 3.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W sumie to mnie trochę uspokoiles, bo już myślałem, że szukam dziury w całym - jak zwykle.

    Ale skoro, ktoś kto zajmuje się wentylacją zawodowo stosuje taki patent, to coś musi w tym być.

    Ja zastosuję jedną przepustnicę. Dół mam od początku przewymiarowany i tutaj nie mam problemów z CO2. Tutaj też wrzucę czujnik CO2 na stałe. Dopiszę jakieś algorytmy w oparciu o wilgotność, obecność i CO2. Powinno być dobrze.

    Sprawdziłem przedmuchiwanie centrali strumieniem 460m3. Działa tak samo jak max, a jest o wiele ciszej. Automatyka już przestawiona na zmianę strumienia gdy sprawność spada poniżej 78 procent gdy na zewnątrz jest między 3 a 10 stopni, oraz na 80%
    Gdy jest poniżej 3.
    Wentylacja podążająca za człowiekiem to powoli standard w obiektach o wysokich wskaźnikach energooszczędności.
    O ile w domu jednorodzinnym to rozwiązanie trochę na wyrost.
    Tak w biurowcach lub hotelach gdzie masz 100 razy więcej pomieszczeń.
    Wentylując takie kubatury tylko tyle co potrzeba, robią się z tego znaczne oszczędności.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 12-12-2020 o 18:29

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No i zrobione. Na ten moment sterowanie czasowe od 23 do 8 rano. Docelowo CO2 plus wilgotność będzie podstawą algorytmu sterowania.

    Przy okazji zaizlowoalem resztę rur w garażu. Co prawda temperatura wywiewu się nie zmieniła (garaż ogrzewany) o tyle latem wystarczyło na godzinę zostawić otwarty garaż by temp wywiewu skoczyła o 3-4 stopnie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11132020185057.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	87,2 KB
ID:	451128Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11132020183549.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	451129
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #25

    Domyślnie

    Z ciekawości gdzie można taką przepustnicę dostać i jakie to koszty?

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Normalnie klapa nowa z siłownikiem belimo to około 700-800zł. Ale na allegro gość ma po 250 różne wymiary - nowe i używane. Ta, którą kupiłem była nowa.

    Małe podsumowanie po dłuższym czasie użytkowania.

    Generalnie tak jak pisałem, przy otwartych drzwiach nie było większego problemu, pojawił się za to przy zamkniętych.

    Po dokładnym skalibrowaniu czujnika przez pin HD, przy zamkniętych drzwiach i wentylacji zmniejszonej do 140m3/h CO2 dochodzi do około 800ppm.
    Przy otwartych drzwiach nie ma większej różnicy jak ustawiona jest przepustnica.

    Żeby uzyskać 800ppm przy zamkniętych drzwiach bez przepustnicy musiałbym dmuchać jakieś 300m3/h. Daje to ponad 2 krotną oszczędność (straty ciepła, nawilżanie) przy zachowaniu tego samego komfortu i niższym hałasie.

    Normalnie, w ciągu dnia jakieś 65% powietrza idzie na dół (otwarte drzwi na górze). Nocą na górę idzie już 90%, niezależnie czy drzwi od sypialni są zamknięte, czy otwarte.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Normalnie klapa nowa z siłownikiem belimo to około 700-800zł. ...
    Mozna duzo taniej, nawet i 50% za taki komplet
    https://allegro.pl/oferta/silownik-d...0-s-8958478659
    https://allegro.pl/oferta/przepustni...-mm-8904840557

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Mozna duzo taniej, nawet i 50% za taki komplet
    Można...
    Ale akurat to co zaproponowałeś do siebie nie pasuje.

    Jeśli miało by to być najtańsze rozwiązanie z siłownikiem dwustanowym, to wypadało by mieć możliwość regulacji punktu "0"
    W wentylacji nawet tej zmiennoprzepływowej, nie odcina się całkowicie odnóg.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Można...
    Ale akurat to co zaproponowałeś do siebie nie pasuje.

    Jeśli miało by to być najtańsze rozwiązanie z siłownikiem dwustanowym, to wypadało by mieć możliwość regulacji punktu "0"
    W wentylacji nawet tej zmiennoprzepływowej, nie odcina się całkowicie odnóg.
    Ten siłownik ma mozliwosc nie calkowitego zamkniecia klapy przez przestawienie ograniczników obrotu. Sama przepustnikca tez nie musi byc szczelna, te zwykłe pod siłownik sa jeszcze tansze.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dlatego właśnie u siebie zrobiłem blokadę żeby ten przepływ jednak był. Klapa pożarowa zamyka przepływ szczelnie. Jest nawet uszczelka na przepustnicy.

    Zawsze można taniej, ale jakoś zaufałem belimo i wszystkie zawory w domu mam tego producenta. A tutaj trafiła się klapą z siłownikiem za 250zl więc taniej niż sam siłownik alnor.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Po dokładnym skalibrowaniu czujnika przez pin HD, przy zamkniętych drzwiach i wentylacji zmniejszonej do 140m3/h CO2 dochodzi do około 800ppm.
    Zmierzyłeś jak zmienia się stężenie CO2 w przestrzeni, którą odcinasz klapą?

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W sumie nie sprawdzałem. Ale dzisiaj rano w salonie było 400ppm. Zostawię na noc i poobserwuje.

    Jakby nie było to powietrze z góry w dużej części też przepływa dołem do kuchni i łazienki, bo wywiewy działają dalej tak samo i proporcjonalnie. Choć bilans oczywiście się zmieni tak jak droga powietrza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Ja kupiłem osobno przepustnice i napędy, też Belimo.
    Czasówka odcina nadmuch do salonu od 22:00 do 08:00. Reku w tym czasie dmucha powietrze tylko do sypialni.
    Jest to jedyna automatyka procesu wentylacji w domu, bo biegi wentylatorów (5) ustawiam ręcznie.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wygląda na to, że na dole wszystko wygląda jak należy. Nawet dość szybko poziom CO2 spada do poziomu 400ppm.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210103_103736.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	451608

    W ciągu dnia, nawet gdy przebywa więcej osób poziom CO2 też nie przekracza 1000ppm.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wygląda na to, że na dole wszystko wygląda jak należy. Nawet dość szybko poziom CO2 spada do poziomu 400ppm.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210103_103736.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	451608
    U mnie sporo trwa po opuszczeniu strefy dziennej jej doprowadzenie do 400ppm (i to pomimo tego, że w nocy rekuperacja chodzi na wyższych obrotach).

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2Salon20210103_.jpg
Wyświetleń:	315
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	451633  

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie mimo, że powietrze nawiewane jest głównie w sypialniach, to 2/3 tego powietrza płynie przez strefę dzienną do kuchni i łazienki na dole. Dodatkowo tylko w jednej z 3 sypialni ktoś śpi, więc 2/3 tego powietrza to praktycznie świeże powietrze bez CO2. Podejrzewam, że jak przybędzie domowników to już nie będzie tak szybko schodziło do poziomu 400ppm.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Mam nawiewnik + wywiewnik w pralni. Po to żeby wpadało suche powietrze, ale jednocześnie zapach nie wychodził z niej. Kanały stosunkowo krótkie, a jednocześnie dalej jest to najgorszej wentylowane pomieszczenie. Nie wiem czemu, ale ta po prostu jest i ostatecznie, któryś anemostat w końcu zakręcę, bo to po prostu nie działa.
    Może typ anemostatów źle dobrany?
    W swoim projekcie mam podobnie, z tym że w sypialniach będzie po nawiewie i wywiewie aby uniknąć podcięć w drzwiach. Normalnie anemostat wykorzystuje zjawisko "przyklejenia strumienia" do sufitu by świeże powietrze mogło rozejść się w miarę równomiernie po pomieszczeniu, zanim zużyte trafi podcięciem przez drzwi do wywiewu w innym pomieszczeniu. U mnie projektant przewidział w sypialniach specjalne anemostaty nawiewne, które nie sieją bezpośrednio po suficie i wówczas obieg powietrza wygląda trochę inaczej.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  18. #38

    Domyślnie

    Nie wykluczam. Przy czym pralnia ma tylko 5m2, więc nie wiem czy jakiś specjalny anemostat coś da.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Może typ anemostatów źle dobrany?
    W swoim projekcie mam podobnie, z tym że w sypialniach będzie po nawiewie i wywiewie aby uniknąć podcięć w drzwiach. Normalnie anemostat wykorzystuje zjawisko "przyklejenia strumienia" do sufitu by świeże powietrze mogło rozejść się w miarę równomiernie po pomieszczeniu, zanim zużyte trafi podcięciem przez drzwi do wywiewu w innym pomieszczeniu. U mnie projektant przewidział w sypialniach specjalne anemostaty nawiewne, które nie sieją bezpośrednio po suficie i wówczas obieg powietrza wygląda trochę inaczej.
    Zaciekawiłeś mnie tymi anemostatami do sypialni. Możesz podesłać link do takiego modelu?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja u siebie jakiś czas temu wyjąłem kierownice w szczelinowym nawiewniku żeby wiało w dół. Podczas zabawy z czujnikiem CO2 okazało się, że świeże powietrze oplywalo sufit nad łóżkiem i trafiało do drzwi. Więc coś w tym może być.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony