dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    278

    Domyślnie Koza, jaki komin

    Witam,
    wiem że były już takie tematy ale mają po kilka lat.
    Mam do podjęcia decyzję co do umiejscowienia kozy w salonie. Parterórwka ok 100m, wentylacja mechaniczna, salon ok 30m
    W projekcie jest przewidziany kominek, który w mojej opinii za mocno "wpada" w przestrzeń. Chodziłoby o coś bardziej "kompaktowego". Chciałbym zamienić kominek na kozę (funkcja bardziej dekoracyjna niż grzewcza). Coś w stylu Dovre Sense 113. Żadnego rozprowadzania ciepła po pomieszczeniach itp. palenie, myślę 1x tydzień w okresie jesienno zimowym.
    Pytanie - czy murowany komin jest w przypadku kozy konieczny, czy może to być jakieś inne rozwiązanie na zasadzie jak na rysunku?

    https://forum.muratordom.pl/attachme...6&d=1376636601

    Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
    z góry dzięki za odpowiedzi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Witam,
    wiem że były już takie tematy ale mają po kilka lat.
    Mam do podjęcia decyzję co do umiejscowienia kozy w salonie. Parterórwka ok 100m, wentylacja mechaniczna, salon ok 30m
    W projekcie jest przewidziany kominek, który w mojej opinii za mocno "wpada" w przestrzeń. Chodziłoby o coś bardziej "kompaktowego". Chciałbym zamienić kominek na kozę (funkcja bardziej dekoracyjna niż grzewcza). Coś w stylu Dovre Sense 113. Żadnego rozprowadzania ciepła po pomieszczeniach itp. palenie, myślę 1x tydzień w okresie jesienno zimowym.
    Pytanie - czy murowany komin jest w przypadku kozy konieczny, czy może to być jakieś inne rozwiązanie na zasadzie jak na rysunku?

    https://forum.muratordom.pl/attachme...6&d=1376636601

    Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
    z góry dzięki za odpowiedzi.
    Minus jest w zasadzie jeden. Trzeba to dobrze zamontować. Ważne są dwie rzeczy: 1. Bezpieczeństwo p.poż (budując komin murowany, łatwiej o nie zadbać). 2.Skropliny. Wszystkie rury muszą być kielichami do góry, tak by kondensat nie miał możliwości wyciekać na ich zewnętrznej powierzchni. Dotyczy to również króćca na kozie, gdzie często trzeba dokupić lub dorobić stosowna redukcję.

    W sprawie 1 (p.poż), wklejam Ci moje dyżurne informacje z bloga http://blog.kominki-batura.pl/montaz...domu-z-drewna/
    http://blog.kominki-batura.pl/montaz...kozy-z-koniem/

  3. #3

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat, bo rozważam zakup kozy jako tymczasowego ogrzewania domu w budowie.
    Nie mam jeszcze ocieplenia dachu i nie mam jeszcze kotła gazowego, cale nawet gdybym miał kocioł, to przy braku termoizolacji ścian i dachu koszt byłby ogromny, a tak to zapalałoby się kozę w trakcie prac, a szczególnie w trakcie ocieplania dachu.
    Potem już mógłbym odpalić gaz.
    Zakładam, że mogę w tym celu wykorzystać komin systemowy przeznaczony do kominka?
    Średnica otworu w ścianie to bodajże 25 cm.
    Ktoś coś podpowie?

    Dodam, że zależy mi na "mocnej" kozie do ogrzania domu w budowie, a nie na ozdobnym słabym piecu. Chciałbym, żeby część ciepła jakoś przedostała się klatką schodową na górę. Może by się udało.
    Komin jest oczywiście w salonie na parterze.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 12-12-2021 o 22:38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony