dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie "biedny" wykonawca i budowa z materiałem po jego stronie

    witam, rozmawiam z wykonawca SSO, który upiera się, ze "nie finansuje budowy" i życzy sobie bieżących płatności i przedpłat na materiały. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć się przed ogólnie pojęta wtopą?

    bieżące płatności mogę sobie wyobrazić tak, ze co 2 tygodnie oglądamy postęp prac i procent odpowiadający postępowi z 70% wartości robocizny danego etapu wykonawca dostaje. 30% wartości robocizny etapu zostaje do wypłacenia dopiero po odbiorze całego etapu przez kierbuda.

    ale jak zrobić z materiałem. Chciałbym żeby wykonawca ogarniał materiał, bo nie mam na to czasu, no i VAT 8%. Jak to pogodzić z zabezpieczeniem się, ze przedpłata na materiał nie pójdzie na wódkę i dragi, a wykonawcy po niej już nie ujrzę?

    widzę takie alternatywy:
    1) przelewanie zaliczek na materiały wykonawcy ale po przeslaniu do wglądu faktury (na wykonawcę) z wyszczególnieniem materiałów mojej budowy - będzie miało chociaż ta zaletę, ze zobaczę czy nie zamawia jakichś innych materiałów niż miał zamawiać
    2) płacić samemu faktury hurtowni wystawione na wykonawcę albo zrobić przedpłatę w hurtowni (w sumie na jedno wychodzi) - tylko czy to jest do pogodzenia z tymi 8% VATu? i jak to ująć w umowie na budowę z materiałem, ze cześć materiałowa place hurtowni?
    3) jadę z gościem do hurtowni i place hurtowni kwotę X za materiały i równocześnie od niego dostaje pokwitowanie, ze jemu ta kwotę wpłaciłem. Tyle ze to się mija z celem (mój brak czasu, budowa na odległość itp).

    co o tym myślicie? macie jeszcze jakieś pomysły?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Zmienić wykonawcę?
    Jak szukałem swojego to praktycznie żadna ekipa nie miała problemu żeby płacić po robocie bez zaliczek. Najwyżej chcieli rozbijać na mniejsze etapy, np. co 2 tyg.
    W tej chwili mam zrobiony już strop a wykonawca dopiero teraz wystawił fakturę za fundamenty. Materiały i organizacja placu budowy po jego stronie, mnie nic nie interesuje... no ale to nie był najtańszy wykonawca, ale najdroższy też wcale nie.

    Wykonawca niech kupuje materiały na fakturę a płacisz jak zobaczysz ten materiał na placu budowy. Jeśli to nie jest jakiś chłopak z łapanki to na składzie zapewne ma dogadany termin płatności 2-3 tyg. więc nie musi "finansować budowy".
    Ostatnio edytowane przez maaszak ; 14-12-2020 o 09:44
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Zmienić wykonawcę?
    Jak szukałem swojego to praktycznie żadna ekipa nie miała problemu żeby płacić po robocie bez zaliczek. Najwyżej chcieli rozbijać na mniejsze etapy, np. co 2 tyg.
    dzięki, oczywiście to jako pierwsze mi tez przyszło do głowy. Ale mam nieco inna sytuacje niż Ty, bo budowa na zadupiu a nie w dużym mieście i mam "nieco" mniejszy wybór firm. I uprzedzając kolejne uwagi off topic - nie, pieniądze nie rozwiązują sprawy (w sensie, ze więcej zapłacę i przyjedzie nawet ekipa z daleka - tak to niestety nie działa, przynajmniej u mnie).

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Rozumiem, dlatego tak jak mówisz: bieżące płatności co dwa tyg. wg wykonanej roboty. W razie wtopy stracisz tylko niewielką część. W tej sytuacji ciężko coś więcej wymyślić.

    Rozliczanie materiałów tak jak piszesz w wariancie 1).
    Wykonawca nie płaci od razu za materiał w składzie, więc tu nie ma, że "finsnsuje budowę". Chyba, że wykonawca sobie już sporo nagrabił i hurtowania każe mu płacić z góry przy zamówieniu. To pytanie czy w ogóle warto powierzać mu taką robotę nawet jeśli to jedyny majster na wiosce - będziesz musiał poświęcić więcej czasu na organizację budowy i tak.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5

    Domyślnie

    ok dzięki. Właśnie on tez twierdzi, ze "teraz hurtownie chcą kasę z góry". Wiec opcja 1 polegałaby na płaceniu mu na materiał kwoty jak na fakturze hurtowni ale przed wydaniem mu towaru przez hurtownie.

    Pytanie czy nie chcą mu dawać terminów płatności dlatego, ze sobie nagrabił czy tak po prostu jest w sytuacji gdy on buduje ledwo kilka domów na rok i nie trzyma się jednej hurtowni..

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    ok dzięki. Właśnie on tez twierdzi, ze "teraz hurtownie chcą kasę z góry". Wiec opcja 1 polegałaby na płaceniu mu na materiał kwoty jak na fakturze hurtowni ale przed wydaniem mu towaru przez hurtownie.

    Pytanie czy nie chcą mu dawać terminów płatności dlatego, ze sobie nagrabił czy tak po prostu jest w sytuacji gdy on buduje ledwo kilka domów na rok i nie trzyma się jednej hurtowni..
    dziwne to płacenie z góry... Ja sam negocjowałem ceny materiałów w hurtowni. Wykonawca sam się już potem umawiał z hurtownią kiedy i co mają dowieźć na budowę. Na koniec miesiąca hurtowania wystawiała wykonawcy fakturę za materiał, wykonawca dokładał robociznę i z kolei mi wystawiał fakturę - szło to bardzo sprawnie.
    Podejrzewam, że Twój wykonawca "nagrabił" sobie w hurtowni i dlatego chcą aby płacił z góry za towar.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    albo został oszukany

  8. #8

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze dodatkowe pytanie, cały czas przy założeniu, że ani wykonawca ani hurtownia nie finansują mi materiału.

    czy taki model ma dla Was sens czy jest kompletnie z d..., bo jakoś nigdzie o czymś takim nie słyszałem, a pomysł jest wykonawcy:

    * umowa z wykonawcą na budowę z materiałem po jego stronie (VAT 8%)
    * zamiast robić zaliczki do niego wpłacam przedpłaty do hurtowni
    * wykonawca zamawia materiał, ja zamówienia akceptuję (sprawdzam czy zamawia to co powinien), hurtownia ściąga kasę z przedpłaty i dostarcza
    * wykonawca dostaje FV od hurtowni na niego i wystawia mi fakturę FV 8%

    Ma to ten plus względem zaliczek do wykonawcy, że kasa za materiał nie "ugrzęźnie" u niego.

    Ale niepokoi mnie to, że FV wykonawcy nie będzie miała pokrycia w moich płatnościach do niego. W umowie wpiszę, że jego zamówienia w hurtowni realizowane z mojej przedpłaty zmniejszają moją względem niego należność. Ale umowę mam z nim, a nie z hurtownią i to jemu hurtownia wystawia FV, więc jakby co to jak wykażę, że ten materiał faktycznie opłaciłem??
    Ostatnio edytowane przez gryziciel ; 11-01-2021 o 21:01

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    Ma to ten plus względem zaliczek do wykonawcy, że kasa za materiał nie "ugrzęźnie" u niego.

    Ale niepokoi mnie to, że FV wykonawcy nie będzie miała pokrycia w moich płatnościach do niego. W umowie wpiszę, że jego zamówienia w hurtowni realizowane z mojej przedpłaty zmniejszają moją względem niego należność. Ale umowę mam z nim, a nie z hurtownią i to jemu hurtownia wystawia FV, więc jakby co to jak wykażę, że ten materiał faktycznie opłaciłem??
    Jak wszystko będzie OK, to będzie OK. Ale jak nie będzie OK to wykonawca bez problemu wyegzekwuje od Ciebie zapłatę za faktury. A Ty bujaj się o zwrot "omyłkowo" wpłaconych pieniędzy od hurtowni - bez umowy, bez faktury... Ja bym w to nie szedł. Kto wystawia fakturę, ten dostaje kasę - najlepiej przelewem po dostawie/wykonaniu prac. W najgorszym wypadku w czasie dostawy Ty gotówka do ręki wykonawcy za potwierdzeniem płatności na piśmie, a on kierowcy (jego zmartwienie cz/jak potwierdzone)
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-01-2021 o 20:59

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak wszystko będzie OK, to będzie OK. Ale jak nie będzie OK to wykonawca bez problemu wyegzekwuje od Ciebie zapłatę za faktury. A Ty bujaj się o zwrot "omyłkowo" wpłaconych pieniędzy od hurtowni - bez umowy, bez faktury... Ja bym w to nie szedł. Kto wystawia fakturę, ten dostaje kasę - najlepiej przelewem po dostawie/wykonaniu prac. W najgorszym wypadku w czasie dostawy Ty gotówka do ręki wykonawcy za potwierdzeniem płatności na piśmie, a on kierowcy (jego zmartwienie cz/jak potwierdzone)
    ok właśnie o to mi chodziło, dzięki. Zgłupiałem, bo gość w hurtowni też to łyknąl jak nic nadzwyczajnego, oczywiście dla niego wszystko jedno.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony