dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafalp22

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    10

    Domyślnie Rozbudowa domu, a nowy MPZP

    Witam,
    Mam dla szanownych forumowiczów dwa problematyczne pytania natury prawnej.

    1) Czy do wskaźnika maksymalnej intensywności zabudowy zawartego MPZP wlicza się powierzchnia piwnicy (kondygnacji podziemnych)? W różnych miejscach dostaję sprzeczne informacje.
    2) Czy w ogóle jest możliwość rozbudowy domu, który stoi na działce budowlanej 900m2, przy czym najnowszy MPZP określa minimalną powierzchnię działki budowlanej dla tego terenu na 1000m2?

    Cytat z rozporządzenia:

    Ustala się następującą minimalną powierzchnię nowowydzielanych działek budowlanych:
    - 1000 m2 dla zabudowy usługowej i mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolami U, U/MN, MN/U i MN,


    Zastanawiam mnie ten zwrot nowowydzielanych. Czy działek wydzielonych przed wprowadzeniem owego planu również to obostrzenie dotyczny?

    Planuję rozbudowę istniejącego domu, powstałego długo przed obecnie obowiązującym MPZP i jest to dla mnie dość istotna kwestia.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez rafalp22 ; 15-12-2020 o 10:36

  2. #2

    Domyślnie

    a) tak, wlicza się wszystkie kondygnacje, także podziemne
    b) to dotyczy tylko nowowydzielanych działek
    Ostatnio edytowane przez key1 ; 15-12-2020 o 11:25

  3. #3

    Domyślnie

    a) w planie może być zapisane jakie kondygnacje się wlicza i może byc tak że piwnice odpadają

    Ty planujesz rozbudowę, intensywnośc zabudowy może cię nie dotyczyć - proponuję rozpoznać teren w tym zakresie chociaż maksymalna może niestety cię obejmować
    Ostatnio edytowane przez tomatom ; 15-12-2020 o 19:29

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalp22 Zobacz post
    Witam,
    Mam dla szanownych forumowiczów dwa problematyczne pytania natury prawnej.

    1) Czy do wskaźnika maksymalnej intensywności zabudowy zawartego MPZP wlicza się powierzchnia piwnicy (kondygnacji podziemnych)? W różnych miejscach dostaję sprzeczne informacje.
    2) Czy w ogóle jest możliwość rozbudowy domu, który stoi na działce budowlanej 900m2, przy czym najnowszy MPZP określa minimalną powierzchnię działki budowlanej dla tego terenu na 1000m2?

    Cytat z rozporządzenia:

    Ustala się następującą minimalną powierzchnię nowowydzielanych działek budowlanych:
    - 1000 m2 dla zabudowy usługowej i mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolami U, U/MN, MN/U i MN,


    Zastanawiam mnie ten zwrot nowowydzielanych. Czy działek wydzielonych przed wprowadzeniem owego planu również to obostrzenie dotyczny?

    Planuję rozbudowę istniejącego domu, powstałego długo przed obecnie obowiązującym MPZP i jest to dla mnie dość istotna kwestia.
    Pozdrawiam
    Nowowydzielanych to dotyczy nowych podziałów gruntów, które poprzedza wydanie postanowienia. Organ nie wyda pozytywnego postanowienia ani tym bardziej decyzji o podziale. Postępowań zakończonych prawomocną decyzją przed uchwaleniem MPZP ,ten zapis nie dotyczy.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafalp22

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    10

    Domyślnie

    Jest tak jak pisaliście. Obostrzenia co do minimalnej wielkości działki dotyczą tylko działek wydzielanych po wprowadzeniu MPZP.

    Co do kondygnacji podziemnych, tak jak forumowicz tomatom pisał- zależy to od planu. W moim planie w dziale definicje, (który wcześniej przeoczyłem ) jest jasno określone, że w tym obszarze tylko kondygnacje nadziemne liczone są do wskaźnika intensywności zabudowy.

    Dziękuję za odpowiedzi, temat wyczerpany.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalp22 Zobacz post
    Co do kondygnacji podziemnych, tak jak forumowicz tomatom pisał- zależy to od planu. W moim planie w dziale definicje, (który wcześniej przeoczyłem ) jest jasno określone, że w tym obszarze tylko kondygnacje nadziemne liczone są do wskaźnika intensywności zabudowy.
    Nie do końca prawda.

    W starych planach, uchwalonych do 2010r, intensywność zabudowy mogła być zdefiniowana w samym planie i zazwyczaj wliczała tylko kondygnacje nadziemne.

    W 2010 roku intensywność zabudowy została zdefiniowana w u.p.z.p, i ustawowa definicja wlicza wszystkie kondygnacje, także podziemne.
    Od 21 października 2010r jest niedopuszczalne by plan definiował intensywność zabudowy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    Nie do końca prawda.

    W starych planach, uchwalonych do 2010r, intensywność zabudowy mogła być zdefiniowana w samym planie i zazwyczaj wliczała tylko kondygnacje nadziemne.

    W 2010 roku intensywność zabudowy została zdefiniowana w u.p.z.p, i ustawowa definicja wlicza wszystkie kondygnacje, także podziemne.
    Od 21 października 2010r jest niedopuszczalne by plan definiował intensywność zabudowy.
    MPZP Kraków-Rajsko uchwalony w 2013 r. Wskaźniki zdefiniowane w planie. Tylko kondygnacje nadziemne:
    https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=59118
    Podobnie sąsiednie obszary planów na obszarze Dzielnicy X zdefiniowane w późniejszych latach.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    MPZP Kraków-Rajsko uchwalony w 2013 r. Wskaźniki zdefiniowane w planie. Tylko kondygnacje nadziemne:
    https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=59118
    Podobnie sąsiednie obszary planów na obszarze Dzielnicy X zdefiniowane w późniejszych latach.
    Nie wiem gdzie ty to widzisz.

    Ja otwieram ten sam dokument i czytam:

    wskaźniku intensywności zabudowy - należy przez to rozumieć parametr, wyrażony jako udział powierzchni całkowitej zabudowy w powierzchni terenu działki budowlanej objętej projektem zagospodarowania terenu albo zgłoszeniem

    powierzchni całkowitej, czyli podziemnej i nadziemnej.

    umieszczenie tej definicji w planie jest błedem, ale nieistotnym, bo wprowadzona definicja jest zgodna z ustawową.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    Nie wiem gdzie ty to widzisz.

    Ja otwieram ten sam dokument i czytam:

    wskaźniku intensywności zabudowy - należy przez to rozumieć parametr, wyrażony jako udział powierzchni całkowitej zabudowy w powierzchni terenu działki budowlanej objętej projektem zagospodarowania terenu albo zgłoszeniem

    powierzchni całkowitej, czyli podziemnej i nadziemnej.

    umieszczenie tej definicji w planie jest błedem, ale nieistotnym, bo wprowadzona definicja jest zgodna z ustawową.
    Nie. A jak jest zdefiniowana w planie "powierzchnia całkowita zabudowy"?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10

    Domyślnie

    z dzisiejszego punktu widzenia te plany są obarczone wadą prawną.

    należy jednak mieć na uwadze, że jednolita linia orzecznicza zaczęła się kształtować w latach 2012 i 2013.

    (vide wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt II OSK 162/12, wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu: z 25 września 2013 r., sygn. akt II SA/Wr 489/13; z 17 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Wr 378/13, wszystkie opubl. orzeczenia.nsa.gov.pl)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony