dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie Wiązary czy strop betonowy

    Cześć.

    Projekt domu z69, w projekcie wiązary (brak ścian nośnych). Wykonawca twierdzi, że nie wiele drożej wyjdzie zrobienie betonowego stropu + tradycyjnej wieźby.

    Co sądzicie ?

    https://z500.pl/projekt/67/z69,wygod...m-tarasem.html

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli jesteś na 200% przekonany że nie potrzebujesz strychu to brałbym wiązary - a i tam mały stryszek na choinkę i narty jest możliwy.
    Pomijając złotówki to za wiązarami przemawia do mnie jakość wykonania, ułatwione wykonanie instalacji elektrycznej i wentylacji mechanicznej (jesli planujesz) i szybkość montażu.

    Fajny ten projekt . Prosty i funkcjonalny. Dodaj okno w salonie przy stole.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Wykonawca twierdzi, że nie wiele drożej wyjdzie zrobienie betonowego stropu + tradycyjnej wieźby.
    Ma rację. Wiązary potrafią kosztować chore pieniądze. Strop betonowy konstrukcyjnie jest znacznie lepszy.
    Do wiązarów dolicz jeszcze sufity podwieszane w całym domu.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Jeśli jesteś na 200% przekonany że nie potrzebujesz strychu to brałbym wiązary - a i tam mały stryszek na choinkę i narty jest możliwy.
    Pomijając złotówki to za wiązarami przemawia do mnie jakość wykonania, ułatwione wykonanie instalacji elektrycznej i wentylacji mechanicznej (jesli planujesz) i szybkość montażu.

    Fajny ten projekt . Prosty i funkcjonalny. Dodaj okno w salonie przy stole.
    Tak, okno tam jest musowe, projekt nam się bardzo spodobał, ma fajny rozkład.

    Wiązary są dość drogie, wyceny mam między 24-26 tyś zł netto.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ma rację. Wiązary potrafią kosztować chore pieniądze. Strop betonowy konstrukcyjnie jest znacznie lepszy.
    Do wiązarów dolicz jeszcze sufity podwieszane w całym domu.
    Tylko jeszcze dojdą ściany nośne których w projekcie brak. Wiązary mają ten plus, że łatwiej elektrykę i rekuperacje rozłożyć

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ma rację. Wiązary potrafią kosztować chore pieniądze. Strop betonowy konstrukcyjnie jest znacznie lepszy.
    Do wiązarów dolicz jeszcze sufity podwieszane w całym domu.
    Czy uważasz, że z betonowym stropem nic nie trzeba robić?

    W zależności jaka będzie dokładność takiego stropu, to trzeba będzie zrobić tynk/gładź/GK.

    Co prawda jeszcze nie zbudowałem, ale szykuję się od kilku miesięcy do budowy oraz odwiedzam budowy wszystkich znajomych.
    Dla mnie zaletą wiązarów nad stropem betonowym jest możliwość zrobienia 'skorupy' ocieplenia, która będzie oddzielona od często źle ocieplonego wieńca.
    Sam przymierzam się do wiązarów, obniżenia sufitu GK i zasypania wszystkiego celulozą (w tej chwili wyceniam wszystko).

    Teoretycznie można przykryć strop betonowy warstą ocieplenia, ale i tak zostaje połączenie strop/wieniec, która przepuszcza sporo ciepła.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazik25 Zobacz post
    Czy uważasz, że z betonowym stropem nic nie trzeba robić?

    W zależności jaka będzie dokładność takiego stropu, to trzeba będzie zrobić tynk/gładź/GK.
    Tynk na suficie betonowym to 40 zł/m2, sufity podwieszane na wiązarach 100/m2 albo i więcej

    Cytat Napisał kazik25 Zobacz post
    Co prawda jeszcze nie zbudowałem, ale szykuję się od kilku miesięcy do budowy oraz odwiedzam budowy wszystkich znajomych.
    Dla mnie zaletą wiązarów nad stropem betonowym jest możliwość zrobienia 'skorupy' ocieplenia, która będzie oddzielona od często źle ocieplonego wieńca.
    Sam przymierzam się do wiązarów, obniżenia sufitu GK i zasypania wszystkiego celulozą (w tej chwili wyceniam wszystko).

    Teoretycznie można przykryć strop betonowy warstą ocieplenia, ale i tak zostaje połączenie strop/wieniec, która przepuszcza sporo ciepła.
    Połączenie strop-wieniec bez problemu można zaizolować, wystarczy trochę do góry wypuścić ocieplenie ścian,
    Jako właściciel wiązarów świetnie znam ich plusy i minusy i drugi raz wolałbym zrobić tradycyjny betonowy strop.
    Na pewno zaletą nie jest cena - chociaż tak początkowo myślałem. Natomiast faktycznie, łatwiej jest rozprowadzić rekuperację, zwłaszcza jak projektujesz na późniejszym etapie. Zresztą ogólnie przy wiązarach łatwiej o wszelkie zmiany (np. lokalizacja wejścia na strych). Ale jak masz projekt reku od początku, to robisz przed zalaniem przepusty i po sprawie
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Tak, okno tam jest musowe, projekt nam się bardzo spodobał, ma fajny rozkład.

    Wiązary są dość drogie, wyceny mam między 24-26 tyś zł netto.
    Pytałeś w Odolanowie?
    Mimo wszystko wydaje mi się że warto. Powiem tak - budowałem się 10 lat temu. Dom parterowy 135 m.kw. Dałem strop gęstożebrowy - bo miało być porządnie, bo miało być solidnie, bo miał być duży strych itd. itp. No i faktycznie mam ogromny strych na który wchodzę 2 razy w roku. Strop kosztował mnie majątek - była to najdroższa rzecz w całej budowie. Więźba tradycyjna - najpierw przyjechała z kornikiem - połowę oddałem i wymieniłem, potem cieśle się pomylili i szybko podkładali jakieś klocki żeby wyrównać. Na końcu pozbijali wszystko 12 calowymi gwoździami żeby się trzymało.
    Przygotowuję się do drugiej budowy w przyszłym roku - na 100% dach będzie na wiązarach - nawet jeśli będzie to miało kosztować 10 tys. więcej.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    278

    Domyślnie

    Przy wiązarach dolicz jeszcze podłogę strychu, bo jej jako takiej nie masz w cenie. Przy monolicie dochodzi ci jakiś tam koszt stempli.
    Za wiązarami przemawia czas bo masz je w 1-2 dni postawione.
    Przy zmianie na monolit jest pytanie czy projekt to przewiduje? Czy nie będzie trzeba czegoś liczyć na nowo, bo to pewnie na etapie adaptacji koszta i problem ze znalezieniem człowieka do tego.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Właśnie w projekcie jest strop: wiązary więc dochodzi tutaj koszt adaptacji oraz konstruktora.

    Po tych wpisach to już szczerze sam nie wiem co mam wybrać. Robiłem zapytania ofertowe w 5 firmach na wiązary i ceny wychodzą podobnie do 200m2 dachu kopertowego.
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 18-12-2020 o 09:56

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    . Wykonawca twierdzi, że nie wiele drożej wyjdzie zrobienie betonowego stropu + tradycyjnej wieźby.


    https://z500.pl/projekt/67/z69,wygod...m-tarasem.html
    Taa...wykonawca twierdzi. Poproś gościa o dokładny kosztorys z załatwieniem wszystkich spraw papierkowych i wyceną więźby z montażem. Oczywiście nie zapomnij, żeby mu wspomnieć, że drewno ma być również certyfikowane, jak w przypadku wiązarów.
    Wtedy sobie pogdybamy.

    Ps - możesz mieć tańsze wiązary. Masz w projekcie wszystkie rysunki. Wystarczy kupić jak najtańsze drewno i zatrudnić jak najtańszą ekipę, by je na budowie zbijała. Nie musisz kupować gotowych.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 18-12-2020 o 16:56
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12

    Domyślnie

    Na stronie mitek wiązary w zakładce kontakty jest mapka z firmami, które robią w ich technologii. Wyślij zapytanie do wszystkich w promieniu 150 km to dostaniesz konkretną wycenę wraz z rysunkami. W moim przypadku jest dach wielospadowy, powierzchnia 180 m2, poddasze użytkowe, ściany szczytowe szkieletowe, działowe i oferty były od 20 do 70 tysięcy.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    Na stronie mitek wiązary w zakładce kontakty jest mapka z firmami, które robią w ich technologii. Wyślij zapytanie do wszystkich w promieniu 150 km to dostaniesz konkretną wycenę wraz z rysunkami. W moim przypadku jest dach wielospadowy, powierzchnia 180 m2, poddasze użytkowe, ściany szczytowe szkieletowe, działowe i oferty były od 20 do 70 tysięcy.
    zalecam ostrożność w tych wyborach ..., po pierwsze zapytać jakiej grubości wiązary ( np. Pan Wilhelmi zaleca 6 cm) , po drugie drzewo musi być co najmniej klasy C24 ( muszą być pieczątki na wiązarach) a najlepiej certyfikowane, dobrze aby wszelkie łączniki, śruby, ... etc były dobrej firmy np. simpson strong Tie. Jeżeli poddasze jest nieużytkowe to warto zlecić wytwórcy wiązarów np. wzmocnienia pod ewentualny stryszek
    dobrze jest porównać wszystkie parametry... od róznych dostawców wiązarów

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Tylko jeszcze dojdą ściany nośne których w projekcie brak. Wiązary mają ten plus, że łatwiej elektrykę i rekuperacje rozłożyć
    Fakt, środkowe ściany nośne wzdłuż budynku są konieczne do stropu betonowego. Ale co do łatwego rozłożenia elektryki i rekuperacji, można zrobić strop betonowy na filigranach. Kładzie się płyty i można dłubać do woli.

  15. #15

    Domyślnie

    Jeśli zależy nam na kosztach i mamy możliwość samodzielnej pracy, to zaletą zastosowania wiązarów jest szeroka możliwość wykonania prostych i niezbyt forsownych prac we własnym zakresie.

    Porównywano wyżej kosztowo tynk i podwieszany sufit, ale do wykonania tynku na stropie potrzeba specjalisty, a podwieszane sufity nie są już tak skomplikowane. Ekipa zrobiła mi wiązary, ekipa przykryła dach, ale we własnym zakresie robiłem szkieletowe szczytówki (akurat w tym projekcie nie ma), podwieszane sufity, izolację stropu, podłogę środkiem na strychu i rozłożenie wentylacji mechanicznej. Większość prac robiłem w pojedynkę, oprócz etapu przykręcania płyt.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  16. #16

    Domyślnie

    Zrób filigrany i pozostaw odkryte. Otwory na WM, Tak samo pociągniesz elektryke. Wszystko przykryjesz 50cm wełny i będzie ok.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Jeśli zależy nam na kosztach i mamy możliwość samodzielnej pracy, to zaletą zastosowania wiązarów jest szeroka możliwość wykonania prostych i niezbyt forsownych prac we własnym zakresie.

    Porównywano wyżej kosztowo tynk i podwieszany sufit, ale do wykonania tynku na stropie potrzeba specjalisty, a podwieszane sufity nie są już tak skomplikowane. Ekipa zrobiła mi wiązary, ekipa przykryła dach, ale we własnym zakresie robiłem szkieletowe szczytówki (akurat w tym projekcie nie ma), podwieszane sufity, izolację stropu, podłogę środkiem na strychu i rozłożenie wentylacji mechanicznej. Większość prac robiłem w pojedynkę, oprócz etapu przykręcania płyt.
    Raczej mam dwie lewe ręce do takich prac, a dwa płyty GK muszą być zrobione z głową, żeby nie pękały itd...

    Tak szczerze to nadal nie wiem co wybrać, betonowy przemawia za tym, że to "solidność" i jak poleci dach to przynajmniej nad głową będę miał beton

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Raczej mam dwie lewe ręce do takich prac, a dwa płyty GK muszą być zrobione z głową, żeby nie pękały itd...

    Tak szczerze to nadal nie wiem co wybrać, betonowy przemawia za tym, że to "solidność" i jak poleci dach to przynajmniej nad głową będę miał beton
    To w końcu Twoje dylematy dotyczą kosztów czy bezpieczeństwa?
    Jeśli kosztów - to najpierw musisz mieć KONKRETNE i KOMPLEKSOWE wyceny.
    Jeśli bezpieczeństwa - wybierz projekt ze stropem betonowym.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Zrób filigrany i pozostaw odkryte.
    A cóż to za pomysł?
    Filigrany są tak robione, żeby je dozbroić i zalać, dopiero wtedy strop jest stabilny. Między płytami idą pręty jako łączniki, a na wierzch idzie siatka. Można by było zrobić je niskie, pewno bez dodatkowej dopłaty

  20. #20

    Domyślnie

    Serio?
    Od strony pomieszczenia odkryte...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony