dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hoofik

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocławice
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    6

    Domyślnie Nibe Split 12kW stopniominuty i inne

    Hej,
    Próbuje ogarnąć ustawienie stopniominut i innych parametrów ale co już myśle ze rozumiem to przychodzi pytanie w głowie i nie znam odpowiedzi

    Zaczęło się od sprawdzenia ile taka pompa zużywa energii. Licze sobie od grudnia. Wychodzi mi średnio 29kW. Dla CO 25kW. Troche dużo przyjmując średnia zewnętrzną na poziomie 3’. Od kilku dni sprawdzam ile razy załącza się sprężarka i jak długo chodzi. Wyglada na to iż załącza się ponad 20x na dobę za każdym razem pracując około 40 minut. Stopniominuty ustawiłem na -200 ale widzę ze schodzą do np -700 ale nie wraca na -200. Tak jakby zbliża się do powiedzmy -500 i wyłącza się sprężarka bo hmmm. No właśnie dlaczego nie dochodzi do tych -200? Czy ktoś pomoże mi zrozumieć to ustawienie? Domyślam się iż sprężarka wyłącza się ponieważ dochodzi do jakieś temperatury względem krzywej czyli osiąga zadaną i się wyłącza mimo iż stopniominuty nie osiągnęły swojego poziomu. Może gdyby osiągnęły to wtedy nie włączyłaby się tak często? Zastanawiam się czy czasem przeliczanie średniej temp nie ustawiłem zbyt często (10h -standard20h).

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem czy moja podpowiedź będzie pomocna.
    Nie znam się na stopniominutach, jeśli mój Daikin coś takiego ma, to pewnie w ustawieniach serwisowych. Tam część danych jest w postaci kodów w tabelkach - tego nie rozumiem to nie ruszam.

    Natomiast po 2-óch miesiącach obserwacji i grzebania w ustawieniach Daikina - mogę powiedzieć, że dla pompy temperatura wody w instalacji CO i jej delta są parametrem nadrzędnym. U siebie w Daikinie mam krzywą pogodową i harmonogram temp. pokojowej. No i pompa (taktuje) wyłącza się co pewien czas nawet gdy ma w pokoju 21,5°C - i nie osiągnęła zadanych 22°C. A to wynika z krzywej pogodowej - w moim przypadku temp. wody +34°C przy grzejnikach i przy +4°C na dworze - jest za niska by podnieść temp. w domu do 22°C. Ale PC osiągnęła w tym czasie parametry dla wody - więc i tak się wyłączyła.
    Dzisiaj podniosłem krzywą pogodową o 1 pkt i obniżyłem kąt nachylenia o 1 pkt - po może godzinie w domu było 22°C.

    Może u Ciebie też osiągnięta temp. wody i osiągnięta delta wyłączają PC wcześniej, zanim PC osiągnie zadane stopniominuty?

    Co do zużycia prądu - to jest przede wszystkim zależne od zapotrzebowania domu na ciepło.
    Mój dom potrzebuje 7,3 kW przy -20°C i utrzymania temp. w domu 21°C. Przy obecnych temp. oscylujących wokół -4 do +4°C u mnie idzie dobowo w grudniu od 17 do 25 kWh, raz poszło 35 kWh i raz 45 kWh - warunki atmosferyczne też mają wpływ. Przy takich temp. jak dochodzi cały dzień mgła plus zachmurzenie - to jest wręcz mordercze dla PC - wysoka wilgotność z mgły szybko zabija wymiennik szronem i dodatkowa energia leci na odmrażanie PC.

    Na pracę PC potrzeba nieco szerszego spojrzenia - grzałkę masz aktywną? - to ciągnie dodatkowe kWh - grzałka ułatwia kompresorowi pracę, ale dorzuca dodatkowych kWh w okolicach 0°C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-12-2020 o 08:55
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    endru.

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-235
    Posty
    48

    Domyślnie

    Hej, trudno przez forum i przy krótkim opisie problemu poradzić. Jeżeli to nowa instalacja - warto wrócić do instalatora. PC to nie jest "black box" - użytkownik musi otrzymać jakieś wprowadzenie i w razie czego liczyć na konsultacje, przynajmniej przez pierwszy sezon grzewczy.
    Stopniominuty (DM) powinny dochodzić do zero - taka jest logika automatyki Nibe opartej o ten parametr. Pompa ma dużą moc - raczej nie powinno być problemu z wydajnością, inny powód tego zachowania trzeba poszukać.
    Cykl 40 minut - przerwa możliwy, szczególnie przy temperaturach w okolicach 0*C - ze względu na odmrażanie. Przy temperaturze 3*C na własnym przykładzie - około 5 odszronień dziennie przy intensywnej pracy pompy (duże obciążenie 400 litrów wody, 7 dorosłych użytkowników, 200 m2 powierzchni, grzejniki, dom 20 lat, pompa 8 kW). U mnie zużycie dzienne jest na poziomie 30 kWh dla podanego przykładu (CO + CWU).

    Szczerze polecam konsultacje z instalatorem. To tak nie może działać - może być sytuacja, że DM spada do -700, szczególnie jeżeli są włączone jakieś wyłączenia czasowe w harmonogramie itp. ale pompa powinna wrócić do 0, jak nie o własnych siłach to z pomocą grzałki.

    Powodzenia

  4. #4

    Domyślnie

    Te stopniominuty skutecznie zniechęciły mnie do wyboru NIBE. O wiele łatwiej jest ustawić wymaganą temperaturę a nie kombinować z jakimiś stopniominutami, chore rozwiązanie.
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Te stopniominuty skutecznie zniechęciły mnie do wyboru NIBE. O wiele łatwiej jest ustawić wymaganą temperaturę a nie kombinować z jakimiś stopniominutami, chore rozwiązanie.
    Serio? W Twojej pompie nie ma stopniominut???
    Czy nie czytałeś instrukcji wcale?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stopniominuty1.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	66,1 KB
ID:	451406  
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Serio? W Twojej pompie nie ma stopniominut???
    Czy nie czytałeś instrukcji wcale?
    Jako użytkownika pompy interesuje mnie wyłącznie możliwość prostego wyboru temperatury w domu. W jaki sposób jest to realizowane przez pompę to nie moja sprawa. Nie zauważyłem w trakcie uruchomienia pompy aby instalator wchodził w jakieś opcje ze stopniominutami. Ja w każdym bądź razie nie wchodzę w opcje instalatora, nie mam takiej potrzeby. Pompa grzeje, temperatura w domu jest zgodna z tą wybraną. Nikt na forum nie szuka rad jak ustawić temperaturę w mim typie pompy, dlatego też jestem zaskoczony ilu właścicieli pomp NIBE drąży ten temat. Tak jakby nie wystarczyło wybrać tylko żądaną temperaturę w domu i tyle, a nie dodatkowo kończyć studia z obsługi pompy. Chyba nie wymagam zbyt wiele? Pozdrawiam
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    endru.

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-235
    Posty
    48

    Domyślnie

    Wyszło śmiesznie - napisałeś, że Nibe odrzuciłeś przez to, że opiera się na stopniominutach, a wybrałeś rozwiązanie, które.... też opiera się na stopniominutach
    W Nibe też można używać termostatu pokojowego do sterowania, ale nie każdy ma w domu jeden pokój.... no dobrze: jedno mieszkanie... jeszcze inaczej - jedno miejsce referencyjne dla całości. Ja mam trzy mieszkania, i nie mogłem oprzeć automatyki na jednym termostacie. Wystarczy, że mam całodniową imprezę typu urodziny / komunia itp. i w jednym mieszkaniu temperatura idzie znacznie do góry - załóżmy, że w tym mieszkaniu z termostatem.... w tym samym czasie dwa pozostałe "przymarzają" bo pompa "zadowolona" z temperatury w mieszkaniu z termostatem nie dogrzewa wystarczająo.... różne są sytuacje i potrzeby... sam w innym wątku jakiemuś trollowi tłumaczyłeś, że w Twoim przypadku zdalne sterowanie ma sens. BTW nie karm trolla.
    Pozdrowienia

  8. #8

    Domyślnie

    Cześć
    Dołączam do Was jako właściciel pompy nibe split. AMS 10-12 i zwracam się z prośbą o wyjaśnienie jednego parametru. Na co w menu stopniominuty wpływa parametr określony: „ różn. między dod. stopn.” Domyślnie miałem tam 30, przestawiłem na 80 i nie widzę różnicy.
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    uruchom inny podgrzewacz pomocniczy (masz np -800 DM), czyli włącza się grzałka pierwszy stopień (pierwsza grzałka)
    a ten parametr, o który pytasz, to jeśli DM spadną o kolejne (w Twoim przypadku 80) włączy się następna grzałka
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki, nigdy bym się nie domyślił.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony