dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie Dwie instalacje FV w jednym gospodarstwie domowym - w jaki sposób

    Witam,
    Mam pytanie odnośnie montażu dwóch niezależnych instalacji podłączonych do jednego gospodarstwa domowego. Skąd moje pytanie. W 2017r miasto dostało dofinansowanie na instalacje FV i finansuje w całości 100% instalację. Wyliczenie mocy było na podstawie zużycia energii w 2016r, czyli około 3,4kWp. Problem w tym, że od 2017r wzrosło mi zużycie energii o około 60-70% (płyta indukcyjna, 3 dzieci itp.). Miasto nie zgadza się na aneks do umowy i zwiększenie mocy, ponieważ zgłaszając dofinansowanie do Unii musiała podać ilość produkcji którą podaliśmy w 2017r. Dodatkowo w rozporządzeniu miejskim jest zapis że ich instalacja musi być w pełni kontrolowana przez 5 lat.
    Czy jest jakiś sposób aby rozszerzyć zgłoszoną instalację o dodatkowe panele, ale w taki sposób aby finansowana przez miasto instalacja była w całości kontrolowana przez miasto, a dodatkowa pokrywałaby rzeczywiste (większe) zużycie energii? Czy jedynym wyjściem są dwie niezależne instalacje i 2 liczniki? Może jest jakiś inny sposób.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mis_dj Zobacz post
    Witam,
    Mam pytanie odnośnie montażu dwóch niezależnych instalacji podłączonych do jednego gospodarstwa domowego. Skąd moje pytanie. W 2017r miasto dostało dofinansowanie na instalacje FV i finansuje w całości 100% instalację. Wyliczenie mocy było na podstawie zużycia energii w 2016r, czyli około 3,4kWp. Problem w tym, że od 2017r wzrosło mi zużycie energii o około 60-70% (płyta indukcyjna, 3 dzieci itp.). Miasto nie zgadza się na aneks do umowy i zwiększenie mocy, ponieważ zgłaszając dofinansowanie do Unii musiała podać ilość produkcji którą podaliśmy w 2017r. Dodatkowo w rozporządzeniu miejskim jest zapis że ich instalacja musi być w pełni kontrolowana przez 5 lat.
    Czy jest jakiś sposób aby rozszerzyć zgłoszoną instalację o dodatkowe panele, ale w taki sposób aby finansowana przez miasto instalacja była w całości kontrolowana przez miasto, a dodatkowa pokrywałaby rzeczywiste (większe) zużycie energii? Czy jedynym wyjściem są dwie niezależne instalacje i 2 liczniki? Może jest jakiś inny sposób.
    2 niezależne. W czym problem niektórzy forumowicze tak mają. Instalacja z dotacji jest na stanie w gminie więc dopiero później można to rozbudować.O ile będą takie same PV jeszcze dostępne.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Tak naprawdę druga instalacja to jedyna słuszna opcja, nie podałeś parametrów obecnej instalacji ale zakładam że jest odpowiednio dobrana (falownik vs ogniwa) więc nie daje to możliwości dużej rozbudowy - może 10-15%.

  4. #4

    Domyślnie

    NIe potrzebujesz drugiego licznika. Dodatkowy falownik i panele możesz podłączyć pod ten sam licznik. Możesz mieć jednak problem z sensownym zestawieniem, bo pewnie będziesz potrzebował falownika 2,5 kWp w wariancie 3-fazowym (łączna moc instalacji powyżej 3,68kWp). Poczytaj o mikrofalownikach.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppred Zobacz post
    NIe potrzebujesz drugiego licznika. Dodatkowy falownik i panele możesz podłączyć pod ten sam licznik. Możesz mieć jednak problem z sensownym zestawieniem, bo pewnie będziesz potrzebował falownika 2,5 kWp w wariancie 3-fazowym (łączna moc instalacji powyżej 3,68kWp). Poczytaj o mikrofalownikach.
    ??
    Dlaczego falownik 2.5 kW ??
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @mis_dj

    Jeśli na tym samym przyłączu dokładasz mocy w PV to w Zgłoszeniu podajesz "rozbudowa".
    Jeśli nic nie zmieniasz w tej instalacji dotowanej to w schemacie w zgłoszeniu dodajesz wszystko nowe bez ingerencji w układ istniejącego PV. Czyli powinno się znaleźć bez żadnych zmian to co było + rozbudowa. I to rozbudowa na nowych zabezpieczeniach i kablach od paneli do licznika.
    Oczywiście jeśli Tauron nie będzie miał zastrzeżeń (głównie odpowiednia moc przyłącza).

    Prościej jest zgłosić osobne przyłącze na babcie, wnuka lub matkę (nawet może być na ukochaną mamusię żony jeśli się zgodzi). Można dać do garażu, altanki lub pomieszczeń gospodarczych.
    Montaż przyłącza trochę kosztuje jeśli nie wykonasz tego sam, a potem będą jeszcze dublowane opłaty stałe od nowego licznika. Wielkim plusem tego jest, że obie instalacje PV nie sumują się i przy każdej instalacji do 10 kW strata w "magazynie" wynosi 20 %, czyli nawet do 2 x 10 kW.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #7

    Domyślnie

    @fotohobby
    Autor posta ma (?) instalację 3,4 kWp i chce zwiększyć moc o 60-70%, to założyłem ok.2,5 kW.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To dlaczego musi szukać tak małego falownika ? A jak za 4 lata będzie chciał znów zwiększyć instalacje o 20-30% ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @fotohobby @ppred

    To jest trochę wróżenie z fusów.
    Na jak dużą instalację @mis_dj ma apetyt to powinien się sam określić. Jedno jest pewne, że do 10 kW może na istniejącym łączu dorzucić max 6,6 kWp nie wchodząc w "magazyn" 70 %. Jemu głównie chodzi jak zrobić by nie kolidowało to z całkowicie "darmową" PV.
    W tych "darmowych" dotacjach chyba po 5 latach będzie musiał za PV zapłacić jakieś "symboliczne" pieniądze.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wydaje mi się że temat będzie do zamknięcia.
    Pytałem w Urzędzie Miasta. Już mówię jak to ma wyglądać. Instalację o jaką wnioskowałem w 2017r to 3,4kWp, która była projektowana na podstawie zużycia z 2016r. gdzie miałem średnio 285kWh miesięcznie (285x12=~3,4MW rocznie). Będzie montowana w 2021 roku (100% dofinansowania). Na taką instalację będą przez 5 lat prowadzone odczyty i dokumentowane zużycie i produkcja - raporty. W ten sposób będzie udokumentowana "korzyść" dla miasta z tej instalacji więc nic teoretycznie nie mogę dołożyć na tym samym liczniku bo produkcja wzrośnie i mogą uznać za rozbudowę poza umową z miastem. Po 5 latach instalacja zostaje tak jakby przekazana na mój użytek i wtedy będę mógł coś rozbudować, bo nie będę już musiał dokumentować korzyści dla miasta. Wtedy będę mógł sobie rozbudować jak będę chciał. Obecne zużycie to średnio 400kW miesięcznie co daje ~4,8MW rocznie. Jeżeli coś pomieszałem z jednostkami to przepraszam ale podaję je z głowy. No cóż "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby"... Nie @vr5 nie musze nic po 5 latach płacić. Musze tylko dokumentować co rok i przedstawiać w UM fakturę z zakładu energetycznego.
    Ostatnio edytowane przez mis_dj ; 26-12-2020 o 12:24

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @mis_dj

    Jeśli masz dach skierowany na południe, a panele będą nachylone pod kątem 30 - 40 stopni to uzysk z PV może dojść do 4 000 kWh (nie kW tylko kWh) rocznie.
    Jeśli Twoje zapotrzebowanie nie wzrośnie drastycznie to za EE zapłacisz "grosze".
    Jak na "darowanego konia" całkiem nieźle...

    Jeśli grzejesz wodę w bojlerze grzałką elektryczną, a w kolejnej dotacji załapiesz się na pompę ciepła nawet taką najprostszą tylko do grzania wody to będziesz miał mniejsze zużycie prądu na ciepłą wodę lekko licząc 3 razy w stosunku do obecnego.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Panele będą rozdzielone na południe i zachód. Takie mam tylko możliwości. A pompa ciepła na c.w.u ze zbiornikiem 300l i podpięciem do pieca c.o. jest również w pakiecie dofinansowania 100% z UM. Do wyboru było pompa ciepła cwu lub kolektory. Z uwagi na miejsce wybrałem FV + pompę ciepła do c.w.u
    Ostatnio edytowane przez mis_dj ; 26-12-2020 o 23:44

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @mis_dj

    Dobry wybór. Na dzień dzisiejszy kolektory to przestarzała technologia. W Sosnowcu 10 lat temu miała ruszyć duża produkcja kolektorów firmy Watt. Padła...

    Miałem kolektory, ale po założeniu PV je zlikwidowałem. Dokładnie to samo w tym roku zrobił mój sąsiad.

    Pozdrawiam!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony