dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Budowa garażu na niezabudowanej działce

    Witajcie.
    Zwracam się do Was, osób doświadczonych na pewno bardziej ode mnie w temacie budowlanym - prawnie i technicznie.
    Otóż wyobraźcie sobie jest działka na skraju wsi, niezabudowana, wydzielona dopiero co z kawałka pola - oczywiście w MPZP przeznaczona na zabudowę jednorodzinną:
    przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca lub bliźniacza, o
    niskiej intensywności zabudowy (maksymalnie do 2 mieszkań w budynku)

    Wymarzyłem sobie, że kiedyś postawimy tam dom, ale obecnie z racji zainteresowań i hobby chciałbym postawić tam garaż, najchętniej coś większego niż 35m2, ale w ostateczności i taki by mi wystarczył na początek - coś aby móc bezpiecznie tam sobie dłubać projekty i jak się kiedyś dorobię postawić na działce dom
    Ale im dalej w las tym więcej drzew i pod górkę. Jako laik w temacie, myślałem, że jak już staniemy się z żoną właścicielami działki, to będziemy mogli postawić sobie tam to na co prawo pozwala - dach, kolor elewacji itd - nie problem. Coś się dopasuje. Ale w MPZP trafiłem na zapis, że dopuszczalne są funkcje towarzyszące takie jak garaże itd. Zatem plus.
    dopuszczalne funkcje towarzyszące – usługi wbudowane w części parterowej, urządzenia towarzyszące, zieleń
    urządzona,
    2) dopuszcza się jako funkcje towarzyszące: garae i budynki gospodarcze wolnostojące, nie przekraczających 15%
    powierzchni użytkowej zabudowy działki

    Ale gdzieś tam dalej zapisano, że funkcja towarzysząca może wystąpić z jednoczesnym wystąpieniem funkcji podstawowej. No i tu się pojawił problem:
    przeznaczeniu uzupełniającym terenu – należy przez to rozumieć działalność inna niż podstawowa, dopuszczona
    do lokalizacji na danym terenie przy spełnieniu dodatkowych warunków, oraz wcześniejszej lub równoczesnej
    realizacji przeznaczenia podstawowego,

    Dla mnie na pierwszy rzut oka zgrzytem jest stosowanie niejednolitego nazewnictwa - funkcja a przeznaczenie - to niby podobne, ale inne słowa, w aktach prawnych raczej definicje powinny być jednakowe. No ale czy to faktycznie oznacza, że z wymarzonego garażu nici?
    Dla mnie jest to nielogiczne, bo jakbym nawet od razu chciał jednak dom zaczynać budować i dla przykładu sporo prac robić samemu - to garaż byłby przydatny żeby schować chociażby narzędzia itd. No i jest gdzie sensownie prąd z bezpieczną instalacją podłączyć.

    Proszę pomóżcie jak to mam rozumieć i czy są jakieś nadzieje? Jeśli nie wszystko co istotne tu napisałem to uzupełnię jeśli wskażecie co sprawdzić.
    Generalnie najprościej by niby było popytać urzędników, ale jak próbowałem to trochę nie do końca ich słowa się pokrywają, a przy okazji widzę, że nie do końca mają wiedzę chyba na taki temat - być może mało jest osób, które chciałoby budować najpierw garaż No ale mieszkać mam gdzie póki co
    Chciałbym te zapisy albo sprytnie, ale LEGALNIE obejść albo jakoś może da się zmienić. No chyba, że niepotrzebnie się martwię i jednak ten przepis nie zabrania budowy garażu?
    Zdrówka!
    Ostatnio edytowane przez Garaznawsi ; 21-12-2020 o 13:46 Powód: wyróżnienie cytatów mpzp

  2. #2

    Domyślnie

    Może tak: wystąpić o pozwolenie na budowę domu i tu potrzebny będzie projekt (najtańszy na sztukę), adaptacja projektu, plan zagospodarowania działki - całość koszt 4-5 tysięcy. Osobne pozwolenie na budowę garażu.
    Budowy domu nie rozpoczynasz i po 3 latach pozwolenie wygasa a garaż stoi.
    Możesz nie dostać prądu w normalnej taryfie.

  3. #3

    Domyślnie

    Spory koszt jak na parę papierków No ale jak się chce spełniać marzenia to trudno

    A czy nikt się potem nie czepi, że tego domu jednak nie ma? Nie będzie trzeba nic rozbierać? Bo ponoć jak się budowę rozpocznie to co dwa lata trzeba mieć wpis, a wtedy już trzeba mieć wszystko zaplanowane. Gdybym na ten moment wiedział jak ma dom wyglądać, to może bym się zdecydował na taki krok, ale nie wiem...

    Twój pomysł wydaje się bardziej rozsądny. W naszym kraju nikt nie przewidział chyba sytuacji, że ktoś chce coś zrobić legalnie, ale w innej kolejności i robią się kłopoty i pole do popisu dla kombinacji.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Na coś trzeba się zdecydować. Masz PnB , to potem przekazanie placu budowy pod domek jednorodzinny z garażem wolnostojącym i wytycznie fundamentów . Na dwa lata pasujesz, siły i środki kierujesz na garaż. Po dwóch latach przegrupowujesz siły i środki na mieszkalny i wykonanie ław fundamentowych od wschodu, po następnych dwóch od południa itd. Wnuki może dojadą do kalenicy. Aczkolwiek taka metoda z rozsądkiem nie ma wiele wspólnego, lecz czerpię przykład z góry. Pełnymi garściami.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garaznawsi Zobacz post
    Ale im dalej w las tym więcej drzew i pod górkę. Jako laik w temacie, myślałem, że jak już staniemy się z żoną właścicielami działki, to będziemy mogli postawić sobie tam to na co prawo pozwala - dach, kolor elewacji itd - nie problem. Coś się dopasuje. Ale w MPZP trafiłem na zapis, że dopuszczalne są funkcje towarzyszące takie jak garaże itd. Zatem plus.
    dopuszczalne funkcje towarzyszące – usługi wbudowane w części parterowej, urządzenia towarzyszące, zieleń
    urządzona,
    2) dopuszcza się jako funkcje towarzyszące: garae i budynki gospodarcze wolnostojące, nie przekraczających 15%
    powierzchni użytkowej zabudowy działki

    Ale gdzieś tam dalej zapisano, że funkcja towarzysząca może wystąpić z jednoczesnym wystąpieniem funkcji podstawowej. No i tu się pojawił problem:
    przeznaczeniu uzupełniającym terenu – należy przez to rozumieć działalność inna niż podstawowa, dopuszczona
    do lokalizacji na danym terenie przy spełnieniu dodatkowych warunków, oraz wcześniejszej lub równoczesnej
    realizacji przeznaczenia podstawowego,
    !
    Też mam w MPZP zapis o możliwości budowy bydynków grażowych lub garażowo-gospodarczych towarzyszących budynkowi mieszkalnemu. Nie przeszkodziło to jednak starostwu wydać zgody na budowę garażu (zgłoszenie) gdy na działce nie było jeszcze domu. Zrób tak samo - zgłoś chęc budowy garażu na zgłoszenie (nie ponosisz kosztów projektu, kierownika, mapy) i zobacz co odpowiedzą.

  6. #6

    Domyślnie

    Zaloże się że autor planuje tam w przyszłości uslugi jakieś robić więc budynek 35m2 to slaby pomysl, tymbardziej że w praktyce taki budynek ma ok 30m2 uzytkowej powierzchni. Też planuje budowe takiego dużego garażu/warsztatu i jako wolnostojący to musi mieć min 50m2.
    Ja bym kupił projekt garażu, złozył pozwolenie na budowe i zobaczył co odpiszą, najwyzej można na mapce zaznaczyć polozenie przyszlego budynku mieszkalnego, ale bez zadnego konkretnego projektu - tylko obrys. Taki zapis w MPZP jest dość często i ludzie często stawiają same budynki gospodarcze.

  7. #7

    Domyślnie

    Podsunęliście mi ciekawe pomysły Nie pomyślałem w sumie, żeby składać papiery do starostwa na sam garaż i zobaczyć co zrobią. Nie chciałbym sobie "namieszać" w papierach, ale z drugiej strony nie muszę chyba znać zapisów MPZP - jeśli starostwo wyda pozwolenie to mogę budować i tyle, tak?

    Co do garażu 35m2 - też o tym myślałem, jako ostateczność. Bo garaż malutki, a ja może nie jakoś usługowo, ale trochę jednak działam. Obecnie wynajmuję 50 m2 i w sumie jest dla mnie w sam raz, ale jakbym miał budować to bym sobie przyszłościowo ciut większy zrobił. Myślałem też o tym, aby potem dobudować drugi 35m2. bo ponoć można za jakiś czas - tuż obok, ale to trochę mało sensowne. Więc w ostateczności 35m2 garaż + 50 m2 wiata. Ale to wolałbym jednak garaż, bo więcej można zmieścić pod kluczem, a działka jest na skraju wsi.

    Rozumiem, że jeżeli jest MPZP to nie ma mowy o jakichś dodatkowych uzgodnieniach i wyjątkach?

  8. #8

    Domyślnie

    Wszystko masz w MPZP, złożenie wniosku o PnB nie kosztuje wiele więc niewiele tracisz. W papierach nic sobie na nabruździsz - najwyżej dostaniesz odmowę i uzasadnienie.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję serdecznie. Poczekam zatem na nowy rok i będę działał - ale może ktoś jeszcze ma pomysły to temat cały czas otwarty Będę informował też co się uda.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie jest to najlepszy pomysł, ale jeszcze inna wersja: możesz wystąpić o PnB na dom z garażem jako jedno zamierzenie. Budujesz sam garaż i składasz wniosek o pozwolenie na użytkowanie częściowo ukończonej inwestycji. Pozostałej części inwestycji nawet nie zaczynasz i nikt Ci się nie przyczepi. Podstawowa wada, to że obowiązkowa kontrola PINB przy odbiorze garażu, ale o co się tam mogą przyczepić?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  11. #11

    Domyślnie

    Też ciekawa opcja. A co sądzicie o garażu z poddaszem mieszkalnym? Tylko, że nie wiem czy na tej samej działce potem będę mógł dobudować dom?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Nie jest to najlepszy pomysł, ale jeszcze inna wersja: możesz wystąpić o PnB na dom z garażem jako jedno zamierzenie. Budujesz sam garaż i składasz wniosek o pozwolenie na użytkowanie częściowo ukończonej inwestycji. Pozostałej części inwestycji nawet nie zaczynasz i nikt Ci się nie przyczepi. Podstawowa wada, to że obowiązkowa kontrola PINB przy odbiorze garażu, ale o co się tam mogą przyczepić?
    A PINB przy odbiorze częściowym nie daje w decyzji na użytkowanie terminu na dokończenie inwestycji?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregor05 Zobacz post
    A PINB przy odbiorze częściowym nie daje w decyzji na użytkowanie terminu na dokończenie inwestycji?
    W przepisie jest, że "może", a nie że "wydaje". To znaczy, że "jak będzie chciał" to wyda decyzję o terminie...
    Prawo Budowlane Art. 59.
    3. Jeżeli organ nadzoru budowlanego stwierdzi, że obiekt budowlany spełnia warunki, określone w ust. 1, pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem, w wydanym pozwoleniu na użytkowanie może określić termin wykonania tych robót.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna ... "
    " dopuszcza się jako funkcje towarzyszące: garaże ... "
    dla mnie ten zapis jest jednoznaczny ! budynek garażu jest funkcją " towarzyszącą " przeznaczeniu podstawowemu terenu, czyli zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej. Skoro jej na działce nie ma, to czemu taki budynek garażowy ma towarzyszyć ? garaż wg tych zapisów w Planie stanowi tylko funkcje uzupełniającą zabudowę mieszkaniową, nie podstawową i wg mnie sam nie może zaistnieć na działce. Warto popytać / porozmawiać jeszcze w Urzędzie, może inaczej tą kwestię interpretują.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garaznawsi Zobacz post
    Też ciekawa opcja. A co sądzicie o garażu z poddaszem mieszkalnym? Tylko, że nie wiem czy na tej samej działce potem będę mógł dobudować dom?
    To też pomysł. Potraktuj to jako budynek mieszkalny z wbudowanym garażem. Duża zaleta, że podatek lokalny od garażu będzie znikomy. Jak będziesz chciał postawić "prawdziwy" dom obok, to zrobisz w tym samym projekcie przebudowę "poddasza mieszkalnego" na "poddasze gospodarcze".
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    " przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna ... "
    " dopuszcza się jako funkcje towarzyszące: garaże ... "
    dla mnie ten zapis jest jednoznaczny ! budynek garażu jest funkcją " towarzyszącą " przeznaczeniu podstawowemu terenu, czyli zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej. Skoro jej na działce nie ma, to czemu taki budynek garażowy ma towarzyszyć ? garaż wg tych zapisów w Planie stanowi tylko funkcje uzupełniającą zabudowę mieszkaniową, nie podstawową i wg mnie sam nie może zaistnieć na działce. Warto popytać / porozmawiać jeszcze w Urzędzie, może inaczej tą kwestię interpretują.
    W urzędzie interpretują to tak samo jak Ty, ale sami dziwią się temu zapisowi (dlatego ja nie wiem kto to tak stworzył...) - ale sugerują, że to nie oni wydają decyzję a powiat - i tam odsyłają.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony