dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze gazowe do kuchni na wszelki wypadek - czy jest sens?

    Mam projektowane przyłącze gazowe do kotłowni. Wprawdzie gazu do kuchni nie planuję (wolę indukcję), ale zastanawiam się czy w razie czego nie doprowadzić sobie gazu do kuchni. Na tak zwany wszelki wypadek, bo dom jest jeszcze w budowie.

    Projektant policzył, że na ten cel dodatkowo trzeba byłoby zrobić trójnik i pociągnąć rurę w koło domu ok. 20-25 metrów. Pytania mam takie:

    1. Jaki jest szacowany koszt wykonania takiego doprowadzenia 20-25 metrów przyłącza?
    2. Czy ktoś z Forumowiczów wrócił z indukcji do gazu w kuchni?
    3. Czy jest jakieś ryzyko uszkodzenia/rozszczelnienia, jak takie nieużywane przyłącze do kuchni będzie sobie leżało wokoło domu?

    Proszę o wymianę doświadczeń i spostrzeżeń.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Uważam, że nie ma sensu. Nie znam nikogo, kto po gotowaniu na indukcji wróciłby do gazu.
    Każde złącze (trójnik) w przewodzie gazowym to zwiększone ryzyko awarii
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Uważam, że nie ma sensu. Nie znam nikogo, kto po gotowaniu na indukcji wróciłby do gazu.
    Jasne, ja rozmyślam czy nie będzie jakichś podwyżek cen prądu, na rzecz obniżek cen gazu. Wtedy brak gazu w kuchni na własne życzenie, byłby strzałem w kolano.
    Ale chętnie zapoznam się z doświadczeniami Forumowiczów w tym temacie.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja mam odwrotną sytuację - w planach kuchenka gazowa, wykonana instalacja, ale na wszelki wypadek dociągnąłem również siłę, gdyby w przyszłości zachciało nam się zmiany na indukcję.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Jasne, ja rozmyślam czy nie będzie jakichś podwyżek cen prądu, na rzecz obniżek cen gazu. Wtedy brak gazu w kuchni na własne życzenie, byłby strzałem w kolano.
    Ale chętnie zapoznam się z doświadczeniami Forumowiczów w tym temacie.
    Przecież gotowanie to znikoma ilość energii, musiałabyś miecć gaz za darmo, żeby zmieniać indukcje na rzecz płyty gazowej.
    A na to nie licz.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    281

    Domyślnie

    A ma ktoś z was doświadczenia z takim wynalazkiem? Działa to przy braku prądu?

    https://www.euro.com.pl/plyty-do-zab...E&gclsrc=aw.ds

  7. #7

    Domyślnie

    No jest Solgaz z swoim gazem pod płytą, ale się ceni

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    No jest Solgaz z swoim gazem pod płytą, ale się ceni
    To z linku powyżej to płyta gazowo - indukcyjna. Solgaz, czyli płyta gazowa bezpłomieniowa to np:
    https://www.mediaexpert.pl/agd-do-za...BoCJjMQAvD_BwE
    Swego czasu interesowałem się tym rozwiązaniem, niestety nie ma za dużo opinii w necie na temat tych płyt.
    A szkoda, bo rozwiązanie ciekawe. Mam jeszcze kilka miesięcy na wybór AGD, może coś się pojawi.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 22-12-2020 o 20:25

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a co jest ciekawego w podrabianiu koncepcji kuchni ceramicznej w gazie? Zostają wady gazu (tłusty osad, konieczność ciągnięcia instalacji) + większe straty energii (bo gaz najpierw podgrzewa płytę a płyta garnek)

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a co jest ciekawego w podrabianiu koncepcji kuchni ceramicznej w gazie? Zostają wady gazu (tłusty osad, konieczność ciągnięcia instalacji) + większe straty energii (bo gaz najpierw podgrzewa płytę a płyta garnek)
    Z tego co jeden z forumowiczów pisał to płyta ma bardzo dużą bezładność cieplną i jak coś wykipi to zapieka się na dobre pomimo wyłączenia jest to o wiele mocniejsze niż w przypadku płyt ceramicznych.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 22-12-2020 o 21:31

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a co jest ciekawego w podrabianiu koncepcji kuchni ceramicznej w gazie? Zostają wady gazu (tłusty osad, konieczność ciągnięcia instalacji) + większe straty energii (bo gaz najpierw podgrzewa płytę a płyta garnek)
    A nie jest właśnie na odwrót, że taka kuchenka nie zostawia osadu, skoro nie ma bezpośredniego ognia? Nie dam sobie ręku uciąć, ale kojarzę, że czytałem opinię gdzieś w necie, że właśnie to jest główną różnica w porównaniu ze standardowymi kuchenkami gazowymi.

  12. #12

    Domyślnie

    Jeżeli mowa o płycie gazowej Solgaz to nie ma mowy o jakieś dużej bezwładności płyty (szkło grubości teraz nie pamiętam ale coś chyba około 5-7 mm będzie miała dużą bezwładność ) i to że jak coś wykipi to zapiecze się na dobre to niezłe bujdy ktoś tu rozsiewa bo tam jest płyta szklana coś na wzór z płyty indukcyjnej i brudzi się ona jak i czyści się ją w podobny sposób jak płytę indukcyjną.
    Co do ceny to płyty indukcyjne też potrafią kosztować nieźle choć kwota około 3 tys wygurowaną raczej nie jest.

  13. #13

    Domyślnie

    Z tego co wiem to jedyny problem to te kratki z tyłu i spaliny z o wiele mniejszym osadem niż z normalnej palnikowej. Ale jednak są

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    to że jak coś wykipi to zapiecze się na dobre to niezłe bujdy ktoś tu rozsiewa bo tam jest płyta szklana coś na wzór z płyty indukcyjnej i brudzi się ona jak i czyści się ją w podobny sposób jak płytę indukcyjną.
    Nie ma nic wspólnego z płytą indukcyjną - jak coś, to z ceramiczną. Te same wady (przypala się, grzeje się szkło, a nie garnek), tylko koszt kosmiczny.

    Zwykłe kuchenki gazowe działają bez prądu (tylko trzeba zapalniczką odpalić). W Solgazie to nie przejdzie. Ale tak czy inaczej, w domu z wentylacją mechaniczną, nie odważyłbym się używać kuchenki gazowej przy awarii zasilania.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Z tego co wiem to jedyny problem to te kratki z tyłu i spaliny z o wiele mniejszym osadem niż z normalnej palnikowej. Ale jednak są
    No właśnie to są głównie zasłyszane opinie. Z chęcią zobaczyłbym czy posłuchał opinii kogoś kto ją używa. Cena ok. 3 tys. jest akceptowalna, oby tylko jakość była adekwatna.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma nic wspólnego z płytą indukcyjną - jak coś, to z ceramiczną. Te same wady (przypala się, grzeje się szkło, a nie garnek), tylko koszt kosmiczny.

    Zwykłe kuchenki gazowe działają bez prądu (tylko trzeba zapalniczką odpalić). W Solgazie to nie przejdzie. Ale tak czy inaczej, w domu z wentylacją mechaniczną, nie odważyłbym się używać kuchenki gazowej przy awarii zasilania.
    Mądrego fajnie poczytać, dziękuję za ten wpis

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    jak coś wykipi to zapiecze się na dobre to niezłe bujdy ktoś tu rozsiewa bo tam jest płyta szklana coś na wzór z płyty indukcyjnej i brudzi się ona jak i czyści się ją w podobny sposób jak płytę indukcyjną.
    .
    Tylko widzisz, na indukcujnej możesz położyć palec 2cm od garnka z gotującą się wodą.
    Szkło na indukcyjnej nie jest pogrzewne płomieniem palnika, który ma kilkaset stopni C...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tylko widzisz, na indukcujnej możesz położyć palec 2cm od garnka z gotującą się wodą.
    Szkło na indukcyjnej nie jest pogrzewne płomieniem palnika, który ma kilkaset stopni C...
    Dla jasności, pisałem o samej płycie/szkle i dotyczyło to czyszczenia. Natomiast co do nagrzewania się samej płyty to nagrzewa się bardziej niż indukcyjna to fakt ale po zakończonej pracy pole na indukcji też jest gorące i nie dotkniesz jej palcem bo się oparzysz.
    A z drugiej strony kto dotyka pyty ręką czy palcem w trakcie czy po zakończonej pracy?
    Płyta gazowa o której tu mówimy wg mnie nie umywa się do indukcji ale jest bardziej ekonomiczna od zwyklej kuchenki gazowej, zużywa mniej gazu.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma nic wspólnego z płytą indukcyjną - jak coś, to z ceramiczną. Te same wady (przypala się, grzeje się szkło, a nie garnek), tylko koszt kosmiczny.

    Zwykłe kuchenki gazowe działają bez prądu (tylko trzeba zapalniczką odpalić). W Solgazie to nie przejdzie. Ale tak czy inaczej, w domu z wentylacją mechaniczną, nie odważyłbym się używać kuchenki gazowej przy awarii zasilania.
    Mylisz się, ma kilka cech wspólnych z indukcją.
    Natomiast co do odpalania palnika to praktycznie wszystkie płyty tradycyjne gazowe i niektóre kuchenki gazowe mają zapłon elektroniczny, ale faktycznie można je odpalić zapalniczka ze prostej przyczyny, palniki są na wierzchu a nie schowane pod płytą szklaną.
    I jeżeli uważasz że koszt kosmiczny to jeżeli prawie 3 tys to kosmos to nie wiem co wg Ciebie jest normalną ceną, przecież indukcje chodzą w tej cenie albo nawet i więcej.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 24-12-2020 o 20:32

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Dla jasności, pisałem o samej płycie/szkle i dotyczyło to czyszczenia. Natomiast co do nagrzewania się samej płyty to nagrzewa się bardziej niż indukcyjna to fakt ale po zakończonej pracy pole na indukcji też jest gorące i nie dotkniesz jej palcem bo się oparzysz.
    A z drugiej strony kto dotyka pyty ręką czy palcem w trakcie czy po zakończonej pracy?
    Płyta gazowa o której tu mówimy wg mnie nie umywa się do indukcji ale jest bardziej ekonomiczna od zwyklej kuchenki gazowej, zużywa mniej gazu.
    Jeśli mniejsza powierzchnia szkła nagrzewa się podczas gotowania (i do niższej temperatury), to masz mniej sprzątania, jak coś wykipi. To chyba proste
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony