dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie Zastąpienie wełny trocinami

    Po osmu latach mieszkania w nowym parterowym domu z bali postanowiłem wywalić wełnę ze stropu i zasypać trocinami, skosy na poddaszu też planuje ocieplić trocinami. Planuję dać wapno by się robactwo nie zalęgło. Ma ktoś doświadczenie z trocinami?

  2. #2

    Domyślnie

    A z ciekawości - jaką masz motywację? Może jakaś gotowa izolacja drzewna w płytach?

    Mieszkałem w domu w którym ściany były izolowane w ten sposób - trociny z wapnem. Jakieś 80-100 lat temu popularne rozwiązanie chociażby w okolicach Warszawy. Doświadczenia: izoluje, nic się nie zalęgło, przynajmniej po 70 latach użytkowania. Suche jak wiór (to zależy od ogólnego zabezpieczenia budynku, bardziej od zacieków niż pary z wnętrza domu), bez robactwa czy śladów korozji biologicznej. Główna wada to osiadanie, zatem na strop jak najbardziej, na skosy i w ściany już ryzykownie. Po tych 70 latach trociny osiadły o jakieś 10%, przy czym nie wiem od jakiego czasu było ich o tyle mniej.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Motywacja taka, won z dziadostwem z mojego domu poco gotowa izolacja jeżeli sam potrafię zasypać z worka trociny na strop? Nu nie do końca sam, bo zdrowie mi nie pozwala tego dźwigać ale dyrygować też ktoś musi

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Żeby nie siadało i była twarda płyta będę robił tak jak na filmie. Tu gość robi na zewnątrz ja zrobię wewnątrz. zaaplikuje trociny prosto pomiędzy krokwie, od zewnątrz będzie ją trzymała dachówka a od wewnątrz będę robił rusztowanie z płyt albo desek (jeszcze nie wiem) na czas wyschnięcia. Pomaluję i nawet nie będę tynkował, będzie pięknie i ciekawie https://www.youtube.com/watch?v=dEY6b_qO2-Q

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Po 20 latach trociny osiadają o 1/3, zamiana to jeden z ........ pomysłow jakie widziałem. Nudzi ci się, to experymentuj. O niezbędności wentylacji pod dachówką nie słyszałeś?
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 25-12-2020 o 13:11

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    644

    Domyślnie

    jeśli dostanie nieco wilgoci i owadów - zamieni Ci się to w sciółkę, A wtedy już nie ma zbyt wiele izolacji termicznej.
    Chyba, że utylizujesz trociny z własnego tartaku a dom sprzedajesz wrogowi

  7. #7

    Domyślnie

    Jak trociny za darmo to ma sens i co te dwa lata sprawdzaj ile siadło i uzupełniaj

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Hm pomysł z trocinami przypomina mi budowę lepianki, ale czy jest sens się w to bawić. No, ale jak Ci się nudzi to rób.

  9. #9

    Domyślnie

    Lepiej się bawić niż miotać ze spłatą kredytu. Jesli za gotówkę i bez poświęceń życiowych to możesz sobie ocieplać karakułami

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony