dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    goral777

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Gory
    Kod pocztowy
    34-335
    Posty
    5

    Domyślnie Ksiega wieczysta - czy muszę czekać ?

    Witam,



    W jesieni tego roku wystawiłem na sprzedaż atrakcyjną działkę w górach, było mnóstwo chętnych i z jednym chętnym zasiadłem do stołu i spisalismy umowę przedstwepną z zaliczką 5tys, na której wpisalismy, że transkacja dojdzie do skutku jak do działki do której prowadzi działka droga wspólnota nabędę udział- co było naturalne by mógł w przyszłości uzyskać pozwolenie na budowę. Udział nabyłem notarialnie w dniu 21 grudnia co wiadomo nie było łatwe ( przekonać jednego z górali...) i mam akt notarlialny udziału- Pani notariusz poinformowała, że teraz trzeba czekać jak wpis się zaaktualizuje w elektronicznej ksiedze wieczystej 6-8 tygodni, a moje pytanie jest czy muszę czekać do tego czasu ? czy moge już z kupcem umawiać termin notariusza i sprzedać mu swoją działke plus udział w tzw. "drodze wspólnocie" bez czekania na zaktualizowanie się ksiąg elektornicznych ?



    Zależy mi na czasie, bo z racji, ze pracuje w branzy turystycznej dochodzy spadły na zero i nawet ujemne



    Dziekuje za odpowiedzi,

    Pozdrawiam Serdecznie !

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Na jakiej podstawie chcesz zawrzeć nowy AN jeśli w księdze wieczystej ( ekw.ms.gov.pl a nie jakieś płatne wynalazki!! ) stan jest nieaktualny? Jest widoczne tylko wpłynięcie wniosku o takim a takim numerze bez możliwości poznania jego treści. Notariusz ma rację. Dura lex sed lex.

  3. #3

    Domyślnie

    Możesz załatwiać dalej sprzedaż, masz akt notarialny oraz wzmiankę w EKW. Dodatkowo musisz zaktualizować EGiB i to wystarczy.

    Kolega wyżej może i jest dobrym geodetą, no ale to nie to samo co notariusz


  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Notariusz jeśli zachce, to weźmie ryzyko na siebie. Ma ubezpieczenie. Staram się pisać jak być powinno, bo gdybym pisał co widziałem to i tak nikt by nie uwierzył. Zresztą niektóre cuda spotykane w przyrodzie, były już tu na FM opisywane np. służebność dożywocia z nazwiskiem, w budynku który wg KW nie istniał.
    Załóżmy optymistycznie że nie był ujawniony.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    goral777

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Gory
    Kod pocztowy
    34-335
    Posty
    5

    Domyślnie

    dzieki za odpowiedzi, ale rozwiazanie jest calkiem inne

    Moja dziaka jest gotowa do sprzedazy, tutaj nie ma niejasosci. Udział w drodze, który nabyłem 21 Grudnia muszę poczekać 14 dni jak będzie prawnie nabyty, wówczas wszystko zależy od woli kupujacego czy zgodzi się na moje oświadczenie, że w czasie tych 2 tygodni nie robiłem anulowania, skarg i sprzedam mu go na podstawie Aktu Notrialnego i nie musimy czekać 6-8 tygodni albo kto wie jak długo zanim wpis będzie czekał przez sąd do wpisania do ksiąg wieczystych. Takie oświadczenie jakbym skłamał to fałszowanie dokumentów. Teraz wszystko zależy od kupca czy chce temat dopiąc po 14 dniach od 21 Grudnia czy chce czekać jak odświeży się EKW co wiadomo w obocnych czasach i sama długość czekania jest Patologia. Bo to wstrzymuje rynek i wszystkie inwestycje itd. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za dobre checi pomocy.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Współwłasność drogi to najgorsze możliwe rozwiązanie. Żeby przekopać trzeba zgody wszystkich współwłaścicieli (choć jest jeden wyrok który twierdzi, że nie trzeba - ale to długa batalia z przekonaniem np. operatora sieci gazowniczej, żeby energetycznej poszedł na batalię sądową).

    Lepsza jest służebność - jest ujawniona w KW i nikt nie może zabronić skorzystania z niej.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    goral777

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Gory
    Kod pocztowy
    34-335
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Współwłasność drogi to najgorsze możliwe rozwiązanie. Żeby przekopać trzeba zgody wszystkich współwłaścicieli (choć jest jeden wyrok który twierdzi, że nie trzeba - ale to długa batalia z przekonaniem np. operatora sieci gazowniczej, żeby energetycznej poszedł na batalię sądową).

    Lepsza jest służebność - jest ujawniona w KW i nikt nie może zabronić skorzystania z niej.

    Pozwole sie nie zgodzić z tym,ponieważ:
    W przypadku tej drogi jest 7 udziałowców i jakbym chciał dać służebność nowemu kupcowi w drodze to musiałbym mieć zgode wszystkich udziałowców- co w tym przypadku przy temperamencie i podejsciu ich jest nierealne. A tutaj jak nowy kupiec będzie ciągnał prąd i chodził za tym wszystkim, to działki (rowniez ich) pójdą na wartośći w góre i wątpie żeby robili problemy wtedy. Kolejna sprawa Wartość działki idzie w góre jak nowy wł będzie chciał ją kiedyś sprzedać od razu jest dodatkowy metraż udziału i mało doświadczeni zainterosowani młodzi ludzie uznają to za plus. Miałem około 20 chetnych - każdy chciał z dużego miasta mieć taką działke z daleka od miasta i covidow itd. , a wiekszość z nich nie miałą wiedzy praktycznej jak ciągnie się prąd, woda itd. słuzbenosci, pozwolenia.
    Dla mnie problemem jest czas bo czekanie jak łaskwie sąd na wniosek notariusza zaaktulizuje ksiege wieczystą to meczarnia , bo rząd jeszcze nie opracował dofinansowan do branzy gorskiej dlatego szukam szybszych rozwiazań.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał goral777 Zobacz post
    Pozwole sie nie zgodzić z tym,ponieważ:
    W przypadku tej drogi jest 7 udziałowców i jakbym chciał dać służebność nowemu kupcowi w drodze to musiałbym mieć zgode wszystkich udziałowców- co w tym przypadku przy temperamencie i podejsciu ich jest nierealne.
    No i sam potwierdzasz. Byłby jeden właściciel i każda działka miałaby służebność (i/lub operatorzy wszystkich mediów) - problemu by nie było.

    Tak zechce sobie któryś podciągnąć wodę czy prąd - musi mieć zgodę wszystkich. W maju dostałem pismo (mam współudział w drodze) że starosta umarza po dwóch latach postępowanie jako bezprzedmiotowe, bo ostatni współwłaściciel drogi zgodził się na przekopanie drogi w szerz (rura i kabel szły po drugiej stronie drogi) i podłączenie nowego sąsiada (również współwłaściciela drogi) do wodociągu i prądu. Jakby nie to, to nie wiadomo za ile lat mógłby wystartować z budową.

    Więc współwłasność nic nie daje - i tak się trzeba każdego współwłaściciela prosić jakby się udziału w drodze nie miało. Im mniej współwłaścicieli - tym łatwiej. To, że sobie ostatni pociągnie - nie daje pozostałym prawa rozkopania drogi i podpięcia się bez jego zgody.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-12-2020 o 13:05

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał goral777 Zobacz post
    dzieki za odpowiedzi, ale rozwiazanie jest calkiem inne

    Moja dziaka jest gotowa do sprzedazy, tutaj nie ma niejasosci. Udział w drodze, który nabyłem 21 Grudnia muszę poczekać 14 dni jak będzie prawnie nabyty, wówczas wszystko zależy od woli kupujacego czy zgodzi się na moje oświadczenie, że w czasie tych 2 tygodni nie robiłem anulowania, skarg i sprzedam mu go na podstawie Aktu Notrialnego i nie musimy czekać 6-8 tygodni albo kto wie jak długo zanim wpis będzie czekał przez sąd do wpisania do ksiąg wieczystych. Takie oświadczenie jakbym skłamał to fałszowanie dokumentów. Teraz wszystko zależy od kupca czy chce temat dopiąc po 14 dniach od 21 Grudnia czy chce czekać jak odświeży się EKW co wiadomo w obocnych czasach i sama długość czekania jest Patologia. Bo to wstrzymuje rynek i wszystkie inwestycje itd. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za dobre checi pomocy.
    skąd żeś wytrzasnął te 14 dni, jakieś anulacje, skargi itp. Kto Ci takich głupot naopowiadał. Podaj podstawę prawną, albo niech poda ten co Ci tych głupot naopowiadał. Zaskarżyć możesz przez jakiś czas(chyba 6 miesiecy) od momentu ujawnienia w księdze wieczystej i dotyczy to wszystkich którzy roszczą sobie jakieś prawo do tego.
    Nie ma czegoś takiego jak czekanie 14 dni na jakieś prawne nabycie czy tym podobne brednie. Prawnym właścicielem stałeś się w momencie podpisania AN przez wszystkie strony. Reszta to tylko ujawnienie stanu prawnego.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 26-12-2020 o 13:09


  10. #10

    Domyślnie

    Zakład energetyczny jak i gazownia radzą sobie bez zgody współwłaścicieli takiej drogi wewnętrznej. Sam to ostatnio przechodziłem, jak gaz zakładali. Ja gazu nie chciałem. Sąsiad za tym latał i prosił aby nikt nie odpowiadał na pisma gazowni, nie latał po notariusza ze służebnością(takie pisma gazownia każdemu przysyłała) bo będzie to trwało wieki. A tak to rach ciach i sąsiedzi gaz mają. Te zakłady mają jakieś swoje sztuczki aby ominąć te zgody współwłaścicieli.


  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Nie sztuczki, lecz zastosowanie KPA art. 122b p.2 oraz art.122c par. 1. Czekają tylko na żółte zwrotki (pomarańczowe z zasady nie wracają , choć powinny ) i sygnał START z inwestycją.

  12. #12

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    goral777

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Gory
    Kod pocztowy
    34-335
    Posty
    5

    Domyślnie

    W takim razie ktos wprowadzil mnie w blad,

    ale prosze o odpowiedz na pytanie czy moge umawiac notariusza i sprzedac polowe mojego udzialu w drodze co nabylem bez czekania na wpis w ksiedze wieczystej ? Akt notarlalny posiadam, wystarczy to notariuszowi ?

    Do mojej dzialki posiadam wszystko AN, aktualna ksiege wieczysta, wypisy, wyrysy, brak zalegania z podatkam- tu mam full,

    Dzieki

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Nie sztuczki, lecz zastosowanie KPA art. 122b p.2 oraz art.122c par. 1. Czekają tylko na żółte zwrotki (pomarańczowe z zasady nie wracają , choć powinny ) i sygnał START z inwestycją.
    Art. 122a. § 1. Sprawa może być załatwiona milcząco, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.

    Jak widać nie wystarczy żółta karteczka - 7 dni od daty odebrania czekają na sprzeciwy.



    I jak sprzeciw wpłynął (jak w przypadku o którym pisałem) bujali się 2,5 roku zanim przekonali sąsiada, żeby pozwolił.

    Na działce rekreacyjnej już chyba z 5 lat bujam się z PGE, żeby mi prąd podciągnęli - a jest na sąsiedniej działce i nawet mam zgodę jej właścicielki, żeby po jej działce poszło. Ale PGE się uparło, że musi pociągnąć dalej i drogą, żeby łatwo rozbudować i podłączać kolejnych chętnych.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zgoda na przekopanie drogi PGE.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	451377  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-12-2020 o 20:40

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Ja już się lękam cytować jakikolwiek przepis i okoliczności jego stosowania, bo jak widzę praktykę to strach człeka ogarnia.
    Chyba jedyną prawdą jest chińskie powiedzenie:
    Prawo jest jak płot. Tygrys przeskoczy, wąż się przeciśnie i tylko bydło się nie rozłazi.

    Twierdza w Stobnicy jest kolejnym kamyczkiem do ogródka... bo (pojęcie wytrych) - nieodwracalne skutki prawne.
    Wcześniej tak było z hotelikiem jednym, drugim i trzecim...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Ja już się lękam cytować jakikolwiek przepis
    Żebym dobrze zrozumiał. Jak np. PGE chce wjechać z koparką na Twoje pole (nie ważne, czy to droga, ogródek warzywny czy plac zabaw przy domu - Twoja ziemia tak czy inaczej), to Twoim zdaniem wystarczy, jak złoży wniosek do starostwa o decyzję - i nawet nie mają czekać na Twój sprzeciw, wystarczy że zwrotka wróci?

    Na szczęście jakaś, choć nie pełna, ochrona własności w PL obowiązuje.

    Art. 124. 1. Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
    [...]
    3. Udzielenie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, powinno być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie prac, o których mowa w ust. 1. Rokowania przeprowadza osoba lub jednostka organizacyjna zamierzająca wystąpić z wnioskiem o zezwolenie. Do wniosku należy dołączyć dokumenty z przeprowadzonych rokowań.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał goral777 Zobacz post
    spisalismy umowę przedstwepną z zaliczką 5tys, na której wpisalismy, że transkacja dojdzie do skutku jak do działki do której prowadzi działka droga wspólnota nabędę udział
    Ten warunek już został spełniony, nabycie już nastąpiło (w chwili podpisania umowy sprzedaży lub w chwili złożenia wniosku o wpis do KW, w zależności od interpretacji).

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Na jakiej podstawie chcesz zawrzeć nowy AN jeśli w księdze wieczystej ( ekw.ms.gov.pl a nie jakieś płatne wynalazki!! ) stan jest nieaktualny? Jest widoczne tylko wpłynięcie wniosku o takim a takim numerze bez możliwości poznania jego treści.
    Nieprawda.
    Zarówno notariusz jak i osoba mająca interes prawny ma możliwość poznania treści dokumentu, którego dotyczy wzmianka.

    Dodatkowo osoba, która składała wniosek (czyli najprawdopodobniej ten sam notariusz) automatycznie zna ten wniosek oraz numer wzmianki, która go dotyczy.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żebym dobrze zrozumiał. Jak np. PGE chce wjechać z koparką na Twoje pole (nie ważne, czy to droga, ogródek warzywny czy plac zabaw przy domu - Twoja ziemia tak czy inaczej), to Twoim zdaniem wystarczy, jak złoży wniosek do starostwa o decyzję - i nawet nie mają czekać na Twój sprzeciw, wystarczy że zwrotka wróci?

    Na szczęście jakaś, choć nie pełna, ochrona własności w PL obowiązuje.

    Art. 124. 1. Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
    [...]
    3. Udzielenie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, powinno być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie prac, o których mowa w ust. 1. Rokowania przeprowadza osoba lub jednostka organizacyjna zamierzająca wystąpić z wnioskiem o zezwolenie. Do wniosku należy dołączyć dokumenty z przeprowadzonych rokowań.
    Oględnie ci odpowiem: zacytowałeś właściwe przepisy.
    Kropka, zamykam ryj.

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    goral777

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Gory
    Kod pocztowy
    34-335
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    Ten warunek już został spełniony, nabycie już nastąpiło (w chwili podpisania umowy sprzedaży lub w chwili złożenia wniosku o wpis do KW, w zależności od interpretacji).



    Nieprawda.
    Zarówno notariusz jak i osoba mająca interes prawny ma możliwość poznania treści dokumentu, którego dotyczy wzmianka.

    Dodatkowo osoba, która składała wniosek (czyli najprawdopodobniej ten sam notariusz) automatycznie zna ten wniosek oraz numer wzmianki, która go dotyczy.

    dziekuje za pomoc, bo watek wyszedl poza topic !
    tak zrobie i pocisne temat szybko, nie mam nic do stracenia

    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony