dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Vitodens 200W. Zużycie gazu w trybie zredukowanym

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 200W. Zużycie gazu w trybie zredukowanym

    Witam,
    obecny sezon grzewczy jest pierwszym w którym użytkuję kocioł Vitodens 200W i na razie wiem jeszcze niewiele i też trochę testuję aby znaleźć optimum pomiędzy wygodą a ekonomią.
    Są dwa obiegi grzewcze (podłogówka i grzejniki) jest sprzęgło, zawór trójdrogowy, i jest zasobnik CWU.
    W ciągu tygodnia kocioł pracuje w zasadzie w dwóch trybach: normalnym (22*C) i zredukowanym (20*C a dla grzejników 18*C) tak jak na poniższych zdjęciach w dni pn-śr:



    Z racji wyjazdu na święta postanowiłem sprawdzić jak zachowa się kocioł w kwestii spalania gdy na cały czas nieobecności ustawię temperaturę zadaną na tryb zredukowany. Ten okres widać na zdjęciu - czwartek 6:30 do sobota 13:00. Dla pełnego obrazu wyłączyłem CWU na ten okres.

    Oczywiście liczyłem się, że powrót do trybu normalnego po dwóch dniach nieobecności będzie się wiązał z nieco większym zużyciem ale tak na prawdę zbaraniałem gdy zobaczyłem zużycie w drugim dniu nieobecności czyli w piątek, w szczególności porównując z dniami poprzednimi w których kocioł pracował w trybach mieszanych czyli normalnym i zredukowanym.

    Na poniższych zdjęciach zużycie dla poszczególnych dni:
    sobota - dzień powrotu czyli zwiększone spalanie spowodowane powrotem do temperatury normalnej


    piątek - cały dzień i noc (poprzedzająca i następująca) w trybie zredukowanym


    poniedziałek - dla porównania z piątkiem ze względu na podobne temperatury zewnętrzne


    i jeszcze wykres temperatury zewnętrznej z ostatniego tygodnia


    Chciałbym Was zapytać o to jak wytłumaczyć zużycie gazu w dniu w którym przez cały czas kocioł pracował w trybie ze zredukowaną temperaturą pomieszczenia (piątek) w porównaniu z dniem o podobnej temperaturze zewnętrznej jednak z ustawioną wyższą temperaturą pomieszczenia przez pewien czas (poniedziałek i niedziela). Zużycie gazu jest wręcz większe.

    Dodatkowe pytanie - czy tryb zredukowany różni się w jakiś od trybu normalnego lub komfortowego czymś innym niż temperaturą? Chodzi mi o charakterystykę pracy kotła. A może to tylko nazwa i nie ma żadnego znaczenia a kluczowe są tylko temperatury ustawione dla danego trybu.

    Będę wdzięczny za sugestie i pomysły.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W czwartek wprowadzony tryb oszczędny, ciepły budynek więc kocioł się nie załączał bo czekał aż budynek sie wychłodzi. W piątek nastąpił znaczny spadek temperatury zewnętrznej więc automatycznie wzrosło zapotrzebowanie na ciepło.
    Należy też wziąć pod uwagę tzw bytowe zyski ciepła, czyli to ile energii cieplnej dostarczamy my będąc w domu, ile ciepła mamy od np gotowania czy sprzętów domowych. W momencie gdy opuszczamy dom to system grzewczy niema tej "pomocy".
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 28-12-2020 o 11:33
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie

    Wg mojego doświadczenia (6ty rok), cały dom z podłogówką, stosowanie zredukowanej temperatury nie wpływa dobrze na zużycie a także na komfort.
    Pojemność cieplna betonu jest tak duża, że wychładzanie trwa bardzo długo - z moich obserwacji dojście do stanu ustalonego to ok 24h (jak nie więcej).
    Stąd zmiany trybu w ciągu doby nie mają żadnego sensu. To samo przy krótkich 2..3 dniowych wyjazdach.
    Dopiero przy wyjeździe na tydzień (np. na narty) widać sens.

    Co innego grzejniki - tu mamy b.szybką zmianę temperatury - tu widzę sens schodzenia z temperaturą na "zredukowaną". To przetrenowałem w poprzednim miejscu zamieszkania - kaloryfery o małej pojemności cieplnej (z żeliwnymi będzie nieco gorzej) z inteligentnymi głowicami i termostatami. Ciepło było miejskie, a zaobserwowane oszczędności (6 zim z tradycyjnymi termostatami i 6 zim z "inteligentnymi) były rzędu 30%.

    IMHO - dla obiegu podłogówki trzymaj stałą temperaturę, dla obiegu grzejnikowego hmmm... tu raczej zastosowałbym "inteligentne" głowice z termostatami dla każdego pomieszczenia
    Ostatnio edytowane przez grzmac ; 07-01-2021 o 11:11

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzmac Zobacz post
    IMHO - dla obiegu podłogówki trzymaj stałą temperaturę,
    Temperaturę czynnika czy temperaturę w pomieszczeniu?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie

    Czynnik wg pogodówki
    Stała temp w pomieszczeniu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony