dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie [ALARM] Montaż kontaktronu w zamontowanym oknie/drzwiach

    Szybkie pytanko...

    jak dokładnie ma wyglądać proces montażu kontaktronu wpuszczanego w stelaż okna na już zamontowanym i otynkowanym oknie lub drzwiach? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji, jedyne co znalazłem to przewiercanie od spodu, gdy jeszcze nie ma parapetów.

    Kładę sobie przewody pod przyszły system alarmowy, rozkminiłem już, żeby od centralki puścić YTDY 6x0,5mm do każdej czujki bez względu na jej rodzaj. O ile czujki ruchu, dymu i zalania potrafię sobie wyobrazić, o tyle mam problem gdzie konkretnie pociągnąć przewody pod kontaktrony, żeby później było jak najmniej kucia i demolki. Jeśli miałbym kuć to najlepiej teraz w tynkach gipsowych, niż później po gładziach i farbach, jak będę instalował system alarmowy. Są jakieś sprytne sposoby estetycznego montażu, gdy już mamy tynki i parapety? Czy pozostaje wtedy już tylko opcja kontaktronów zewnętrznych przyklejanych gdzieś do ramy?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Spokojnie da się to zrobić. Wiercisz otwór z góry przez całą ramę okna aż do pianki pod oknem. Drugi prostopadły otwór wiercisz pod parapetem (w zasadzie tylko przez tynk, bo dalej jest pianka pod parapetem). Pamiętaj o stopniowaniu wierteł pod czujnik (ostatnie 9,5 mm pod standardowy kontaktron 10 mm) + fazka.
    Skręcasz przewody od czujnika, obcinasz końcówki ściągasz izolację na około 3 cm, skręcasz i robisz pętelkę. Wsuwasz tak zakończony przewód w otwór pionowy, a w otwór pod parapetem wkładasz sztywny drut z zagiętym haczykiem (np. drut 2,5 mm z przewodu elektrycznego). Przy odrobinie wprawy ruszając przewodami od czujnika wyłapujesz je haczykiem i wyciągasz pod parapetem. Tam doprowadzasz przewód od instalacji, lutujesz, izolujesz i chowasz w piance pod parapetem.
    Jak okno PCV, to rezystory parametryzujące linię przylutuj przy czujniku i zostaw z zapasem w profilu okna. W drewnianych rezystory musisz zrobić na połączeniu z przewodem z instalacji.
    Proste?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przekrój.jpg
Wyświetleń:	383
Rozmiar:	82,4 KB
ID:	451648  
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Trudno mi sobie wyobrazić, żeby "z ręki" zrobić te dwa otwory tak, żeby jednym trafić w drugi...

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Trudno mi sobie wyobrazić, żeby "z ręki" zrobić te dwa otwory tak, żeby jednym trafić w drugi...
    Uwierz mi, to nic trudnego, szczególnie, że nie wiercisz w twardym materiale, tylko poruszasz się w piance poliuretanowej.
    Nam zdarzało się, że pianki było pod parapetem minimalnie i musieliśmy wiercić w bloczku MAX pod parapetem - tu też przeciągnęliśmy przewód, choć było trochę trudniej, bo otwór w bloczku MAX zapychał się kawałkami odłupywanych wewnętrznych ścianek MAX-a.
    Oczywiście wariant B - nie wymagający ćwiczenia zdolności manualnych i cierpliwości, to plastikowa listwa na przewód montowana pod oknem i przewód z instalacji dociągnięty do listwy z boku nad parapetem.

    P.S. Latarka punktowa bywa dość pomocna w celowaniu otwór w otwór
    Ostatnio edytowane przez _ZBYCH_ ; 04-01-2021 o 23:47
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony