dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Azymut ustawienia paneli fv

    Witajcie.

    Mam usadowienie budynku i azymut dachu to 97st w kierunku południowo wschodnim i druga połać 277stopni w kierunku północno zachodnim.
    Czy ta zachodnia połać dyskwalifikuje sens zakładania na niej paneli? Dla przedstawicieli handlowych to nie problem, proponują jedynie jeden panel więcej.
    Na jednej ze stron o fotowoltaice ktoś pisał ze 3st w kierunku północnym od azymutu 270 mija się sens zakładania instalacji, u mnie jest 7stopni.

    Jak jest w praktyce? Możecie doradzić ze swojego doświadczenia?

  2. #2

    Domyślnie

    Pobaw się https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP (zaznacz na mapce swoją lokalizację i później wpisz paramaetry budynku)
    Opłacać się, opłaca się prawie zawsze, tyle że stopy zwrotu moga wyjść bardzo niskie.
    Dla Wrocławia i 37* nachylenia dachu (przy założeniu 5% strat w instalacji)
    97* (czyli -83 od południa) ~916 kWh/kWp
    277* (czyli +97 od południa) ~853 kWh/kWp
    Dokładnie na południe ~1137kWh/kWp
    i dokładnie na północ ~566 kWh/kWp

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    Może nie do końca w temacie bo moje pytanie dotyczy kąta nachylenia paneli a nie azymutu ale może ktoś ćwiczył jakiś sprawdzony mechanizm pochylania (w jednej płaszczyźnie) paneli w zależności od pory roku. Np. 6 ustawień od 10* do 75* i co miesiąc podnosimy/opuszczamy panele o jeden "ząbek". A może jest jakiś producent stelaży, który ma takie cudo w swojej ofercie?

  4. #4

    Domyślnie

    mam 12 paneli każdy waży 20 kg 240 kg podnosić i opuszczać (nie licząc wagi konstrukcji z podnośnikiem na dach będziesz chodził? Czy zakładasz 2 panele na dachu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    z podnośnikiem na dach będziesz chodził?
    słuszna uwaga - instalacja będzie na gruncie
    Myślę o jakimś mechaniźmie opartym na przekładni i małej korbce (ewentualnie dwóch korbkach kręconych jednocześnie przez dwie osoby) - właśnie coś na wzór takiego podnośnika zamontowanego na stałe do ramy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał wigierek Zobacz post
    Np. 6 ustawień od 10* do 75* i co miesiąc podnosimy/opuszczamy panele o jeden "ząbek".
    Sprawdź sobie czy to aż tak duży będzie uzysk by w to się bawić. Wszystko jak się okazuje można teoretycznie policzyć.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uzysk_z_instalacji_pv.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	61,2 KB
ID:	452161  

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimrrod Zobacz post
    Sprawdź sobie czy to aż tak duży będzie uzysk by w to się bawić. Wszystko jak się okazuje można teoretycznie policzyć.
    ale to są wartości które pomijają pory roku czyli kąt padania promieni słonecznych
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OIP.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	31,0 KB
ID:	452178Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	47,2 KB
ID:	452179

    te dane wskazują na 8-9% dodatkowego uzysku - pytanie otwarte czy to dużo czy mało

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wigierek Zobacz post
    słuszna uwaga - instalacja będzie na gruncie
    Myślę o jakimś mechaniźmie opartym na przekładni i małej korbce (ewentualnie dwóch korbkach kręconych jednocześnie przez dwie osoby) - właśnie coś na wzór takiego podnośnika zamontowanego na stałe do ramy.
    A powiedz po co te panele chcesz podnosić i opuszczać pomijam kwestie szkła na panelach które dość łatwo zbić szczególnie jeśli podnoszenie będzie nierówne (jedna osoba będzie kręciła wolniej/szybciej) To raz, dwa we wrześniu podniesiesz panele na większy kąt a przez całą zimę praktycznie nic Ci to nie da bo słońca jak na lekarstwo. Kto da Ci gwarancję na tak zrobioną instalację, chcesz wydać pieniądze kup sobie tracker ob będzie podążał za słońcem ale to dość spory wydatek ale zrobi robotę.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    A powiedz po co te panele chcesz podnosić i opuszczać pomijam kwestie szkła na panelach które dość łatwo zbić szczególnie jeśli podnoszenie będzie nierówne (jedna osoba będzie kręciła wolniej/szybciej) To raz, dwa we wrześniu podniesiesz panele na większy kąt a przez całą zimę praktycznie nic Ci to nie da bo słońca jak na lekarstwo. Kto da Ci gwarancję na tak zrobioną instalację, chcesz wydać pieniądze kup sobie tracker ob będzie podążał za słońcem ale to dość spory wydatek ale zrobi robotę.
    odpowiedź jest jedna: żeby uzyskać większą efektywność
    Porównywanie mojego pomysłu z trackerami nie ma większego sensu bo dodatkowy uzysk rzędu 40% (o ile nie wieje i tracker się nie położy w poziomie) przy dodatkowym wydatku ok.15 tys. to jednak co innego, niż patent kosztujący 1-2 tys.zł i dający dodatkowo ok.10% (dodaję 1-2% wiekszą sprawność dzięki lepszemu samooczyszczaniu paneli ustawionych pod większym kątem niż tradycyjne 30-35*
    Z tą kruchością szkła to chyba nieco przesadziłeś - gdyby panele były tak kruche to przy obecnych mrozach (kurczenie stelaży) większość instalacji byłaby uszkodzona

  10. #10

    Domyślnie

    Aby uzyskać większą efektywność w listopad - luty trzeba dokładać panele a nie regulować kąt instalacji bo to niczego nie zmieni są dni kiedy wpadało 0,1kWh/kWp z Twoim podnoszeniem uzyskasz 1% więcej czy 3%? Szczególnie kiedy słońca nie ma koniec! Możesz wachlować panelami i chmur nie rozgonisz.
    Powiem Ci tak mam panele 6 lat na dachu i powiem Ci 500kWh w te czy we wte to w skali roku NIC! A Ty chcesz se wachlować dla zwiększenia efektywności o 1 czy 2%.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    A Ty chcesz se wachlować dla zwiększenia efektywności o 1 czy 2%.
    własnie powyżej wkleiłem dane, które pokazują, że to jest 8-9% a nie 1-2%

  12. #12

    Domyślnie

    Powiedz mi jaka firma da Ci gwarancję na taką konstrukcję montażową i zamontowanie na niej paneli PV? Czy sam będziesz tę korbę spawał?
    Powiedziałem 500kWh w te czy w tamte kompletnie żadna różnica.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Powiedz mi jaka firma da Ci gwarancję na taką konstrukcję montażową i zamontowanie na niej paneli PV? Czy sam będziesz tę korbę spawał?
    Powiedziałem 500kWh w te czy w tamte kompletnie żadna różnica.
    Własnie w pierwszym wpisie zapytałem czy ktoś ma namiary na firmę, która robi takie cuda. Jeśli robi to da i gwarancję... i nawet pospawa jak będzie trzeba...
    Dla ciebie 500kWh to nic, a dla innych to już coś... Zwłaszcza przepuszczone przez PC z COP np.3,5 albo i wyżej

  14. #14

    Domyślnie

    Firm robiące trakery jest sporo musisz podzwonić i spytać czy Ci coś takiego zrobią. Póżniej spytaj o koszt transportu, i montażu bo może się okazać że Ty mieszkasz w Rzeszowie a firma od konstrukcji w Szczecinie to za sam transport skasują Cię jak za zborze. 500kWh w pompie ciepła ładnie brzmi trzeba jeszcze ją kupić za klimę zapłacisz niewiele ale za pompę ciepła powietrze woda zapłacisz od 10000 za jakiegoś monobloka Hairea, później 17000 zł za LG Therma V na R32, a później to już tylko Panasonic TCAP za 37000 zł. I te 500kWh to powiem szczerze przy tych cenach kompletnie NIC!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    ... a później to już tylko Panasonic TCAP za 37000 zł
    Owszem inwestycja nie jest najtańsza ale jak się policzy dofinansowania gmina+czystepowietrze+odliczenie od podatku to z 37000zł w moim przypadku robi się ok.9000zł

  16. #16

    Domyślnie

    Też kiedyś myślałem o takim ręcznym trackerze, ale wydaje mi się że to jest temat tylko dla pasjonatów. W praktyce za te pieniądze dokup dodatkowe moduły i wyjdzie na jedno.

    A, no i gostek który pisał o pękającym szkle... serio, na prawdę trzeba NIE mieć technicznego zmysłu żeby takie bzdury pisać.

    Pozdrawiam,
    Onufry

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał OnufryZagłoba Zobacz post
    Też kiedyś myślałem o takim ręcznym trackerze, ale wydaje mi się że to jest temat tylko dla pasjonatów. W praktyce za te pieniądze dokup dodatkowe moduły i wyjdzie na jedno.
    dodatkowe moduły spowodują przekroczenie magicznej granicy 10kW i podwyższony haracz na rzecz ZE. No chyba, że zamontowane cichaczem na własną rękę... Ktoś ćwiczył taką nieoficjalną rozbudowę?

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Tematem warto się zainteresować przy instalacji, która jest na granicy 10kWp, przy mniejszej lub większej chyba jednak rozsądniej będzie dać 10%większą ilość paneli. Trzeba też zaznaczyć, że duży zimowy kąt praktycznie wyklucza zaleganie śniegu na ogniwach. Np u mnie w styczniu było to 6 dni z uzyskiem 0kWp- właśnie z powodu śniegu. Co do samej konstrukcji to polecam konsultacje z lokalnym, ogarniętym ślusarzem. Koszt zabawy nie powinien mocno różnić się od konstrukcji klasycznej.

  19. #19

    Domyślnie

    Tak, właśnie jestem na styk z 10kW.
    Lokalny ślusarz też się znajdzie - mnie bardziej chodziło o to czy ktoś oferuje takie gotowe konstrukcje.
    A przy okazji czy wiecie jak się liczy moc paneli bifacjalnych? Czy szacuje się też uzysk tej drugiej strony panela, czy też na potrzeby limitu 10kW liczymy jedynie moc tej właściwej strony a dodatkowy uzysk światła odbitego mamy niejako w gratisie (oczywiście w sensie limitu 10kW)?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Dodatkowa moc zależy od podłoża pod tylnej stronie paneli.
    Do limity 10 kW liczy się to co jest w karcie katalogowej czyli moc "z przodu".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony