dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Smile Ogrzewanie podłogowe + drabinka jaka moc

    Dzień dobry

    Mam zrobioną podłogówkę 100% + osobne dojście z rozdzielacza pod grzejnik "drabinkę" +grzałka. Jak wielki musi być grzejnik? Kiedyś czytałem czym większy tym lepiej. Łazienka ma 7m2 w niej wanna pod którą też jest pętla ogółem na ona ok 80m i rozstaw co 10cm. Myślałem by dać Gorgiel ak-dr 143x55 moc 55/45/20 °C 556w

    Co o tym myślicie? A i jeszcze czy grzejnik "stalowy" nie będzie miał wpływu na ogrzewanie podłogowe /rdza/syf? Ogrzewanie będzie z pieca gazowego

  2. #2

    Domyślnie

    Podłączenie grzejnika drabinkowego do rozdzielacza podłogowego nie ma większego sensu. Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę jak drastycznie spada moc grzejnika wraz z obniżeniem temp.zasilania.Podłogówka pracuje na temp.powiedzmy 35-37st i to przy dużych mrozach.Przy temp.zewn.przykładowo -5 temp.zasilania OP będzie strzelam 30st .Jak zasilisz swoją drabinkę taką temp. to moc jej będzie pewnie 50W a raczej nawet mniej)
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 29-12-2020 o 21:06

  3. #3

    Domyślnie

    Ja jeszcze powyżej 30 stopni nie puszczałem. Jeśli się pali prądem w taniej to wtedy nie skorzystamy z takiego h
    grzejnika. Lepiej zamontować grzejnik na prąd. Sa teraz fajne, programowalne. Na 500-700wattów zagrzeje łazienkę w pół godziny przed wieczorem. Sam o tym myślę, bo nie mogę uzyskać w głównej łazience 25 stopni przy 23 w mieszkaniu.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Do grzejnika zamierzam zamontować grzałkę elektryczną w razie potrzeby dogrzania pomieszczenia A taki grzejnik jak zasilimy wodą 30c to nic nie będzie grzać ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Do grzejnika zamierzam zamontować grzałkę elektryczną w razie potrzeby dogrzania pomieszczenia A taki grzejnik jak zasilimy wodą 30c to nic nie będzie grzać ?
    To ma być ozdoba, suszarka do ręczników czy faktycznie grzać?
    To ostatnie - to ile mocy grzewczej zabraknie podłogówce?
    Jak dwa pozostałe - wg uznania. Ale nie podłączałbym do CO tylko zrobił niezależne zasilanie elektryczne.

    A jak robisz system bez obliczeń i projektu - to zgadula.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie łazienki to 24Co Q{W} 852W. To było obliczone pod ogrzewanie grzejnikowe ale zrobiłem podłogówkę rozstaw co 10cm pod wanną też jest pętla ma 80-90 m łazienka ma 7m2 na rurkach 18. Rurki mam podpięte do rozdzielacza ale mogę je zawsze zaślepić i dać zwykły elektryczny grzejnik

  7. #7

    Domyślnie

    Nie jesteś w stanie dogrzać tej łazienki samą podłogówką Przy temp.zasilania 35st deficyt wyniesie350W a przy zasilaniu 40st deficyt=295W Albo brakujący deficyt uzupełnić ogrzewaniem ściennym albo grzejnik drabinkowy elektryczny

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Zrobiłem taką samą głupotę w swoim domu, dziś miałbym tylko grzejnik elektryczny bez podejścia z rozdzielacza.
    Na szczęście od razu zaplanowałem grzałkę elektryczną i grzeję tylko prądem. Kupiłem inteligentną wtyczkę i grzejnik działa godzinę po 22 ( suszenie ręczników ) i godzinę po 5 ( ciepły ręcznik i łazienka podczas porannej toalety ).

    W 2 łazience nie mam grzejnika, tylko podłogówka.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedz. To sugerujecie by nie robić podejścia od podłogówki i dać sam grzejnik elektryczny. Myślałem że coś tam dogrzeje przy 30stopnaich zasilania ale chyba jestem w błędzie.
    Z drugiej strony zastanawia mnie czy grzejnik metalowy będzie korodował od środka i zasyfi całą podłogówkę. Pospieszyłem się z zakupem kupiłem używkę z demontażu deweloperskiego gorgiel ak-dr 134/50

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Dzięki wielkie za odpowiedz. To sugerujecie by nie robić podejścia od podłogówki i dać sam grzejnik elektryczny. Myślałem że coś tam dogrzeje przy 30stopnaich zasilania ale chyba jestem w błędzie.
    Z drugiej strony zastanawia mnie czy grzejnik metalowy będzie korodował od środka i zasyfi całą podłogówkę. Pospieszyłem się z zakupem kupiłem używkę z demontażu deweloperskiego gorgiel ak-dr 134/50
    Grzejnik stalowy -to wg mnie syf w instalacji "plastikowej".
    Wg mnie zakup nierdzewnego i wpięcie do podłogówki -to dobre rozwiązanie dla suszenia ubrań które na nim wiszą. Jego praktyczna moc w zależności od wielkości to ok. 50-100Wat. Niestety duży nierdzewny -to kosztowne rozwiązanie.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Dzień dobry

    Mam zrobioną podłogówkę 100% + osobne dojście z rozdzielacza pod grzejnik "drabinkę" +grzałka. Jak wielki musi być grzejnik? Kiedyś czytałem czym większy tym lepiej. Łazienka ma 7m2 w niej wanna pod którą też jest pętla ogółem na ona ok 80m i rozstaw co 10cm. Myślałem by dać Gorgiel ak-dr 143x55 moc 55/45/20 °C 556w

    Co o tym myślicie? A i jeszcze czy grzejnik "stalowy" nie będzie miał wpływu na ogrzewanie podłogowe /rdza/syf? Ogrzewanie będzie z pieca gazowego
    Jeśli grzejnik miał by dodatkowo dogrzewać, a nie suszyć tylko ręczniki to podam Ci co ja zrobiłem w łazience likwidując drabinkę:

    kupiłem grzejnik Calanda 880. To coś ma 880 mm wysokości, jest z aluminium. Pakowane jest po 10 żeberek, a wg producenta ma moc grzewczą 2400 W (chyba dla wysokich temperatur - u mnie na zasilaniu jest poniżej 40 st.C.). W miejsce drabinki zmieściło się 7 żeberek i mimo wszystko w łazience jest ciepło, więc do tej pory te 3 żeberka nie są zamontowane.
    Drabinki stalowe prędzej, czy później mają tendencje do rdzewienia. W handlu są też inne "długie" grzejniki z aluminium.
    Do grzejnika aluminiowego też można wmontować grzałkę
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    ......
    Drabinki stalowe prędzej, czy później mają tendencje do rdzewienia. W handlu są też inne "długie" grzejniki z aluminium.
    Do grzejnika aluminiowego też można wmontować grzałkę
    Teoretycznie chyba aluminium nie powinno być w obiegu z instalacją gdzie jest miedź (a jakieś elementy miedzi pewnie są).
    Nie wiem na ile teoria ma się do rzeczywistości tzn na ile to szkodzi.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Wybrałem stalową drabinkę zobaczymy w przyszłości co będzie z wodą w układzie jak będzie syf dam malowane amelinium Myślałem jeszcze o stal nierdzewnej ale po dokształceniu okazało się że nie można dawać do niej grzałki ;o

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Wybrałem stalową drabinkę zobaczymy w przyszłości co będzie z wodą w układzie jak będzie syf dam malowane amelinium Myślałem jeszcze o stal nierdzewnej ale po dokształceniu okazało się że nie można dawać do niej grzałki ;o
    Amelium też nie nadaje się do instalacji gdzie jest w obiegu miedź.
    Na nierdzewkę jest obejściowy sposób w postaci grzałki do tego przeznaczonej która nie jest idealnym rozwiązaniem ale obejściowo -na 5-10 lat powinna dac radę -tzw grzałki INOX do nierdzewek albo chyba ceramiczne. Przecież są w ofercie same grzejniki elektryczne z nierdzewki.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Grzejnik stalowy -to wg mnie syf w instalacji "plastikowej".
    Wg mnie zakup nierdzewnego i wpięcie do podłogówki -to dobre rozwiązanie dla suszenia ubrań które na nim wiszą. Jego praktyczna moc w zależności od wielkości to ok. 50-100Wat. Niestety duży nierdzewny -to kosztowne rozwiązanie.
    Hallo tu XXI wiek ubrania suszy się w suszarce a nie na grzejnikach, zegnaj badziewny PRL.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Dzień dobry

    Mam zrobioną podłogówkę 100% + osobne dojście z rozdzielacza pod grzejnik "drabinkę" +grzałka. Jak wielki musi być grzejnik? Kiedyś czytałem czym większy tym lepiej. Łazienka ma 7m2 w niej wanna pod którą też jest pętla ogółem na ona ok 80m i rozstaw co 10cm. Myślałem by dać Gorgiel ak-dr 143x55 moc 55/45/20 °C 556w

    Co o tym myślicie? A i jeszcze czy grzejnik "stalowy" nie będzie miał wpływu na ogrzewanie podłogowe /rdza/syf? Ogrzewanie będzie z pieca gazowego
    To zależy jak usytuowana jest łazienka , jaką ma wentylację itp. Moja ma ok 6m2 , okno i zabudowany komin oraz nieogrzewaną spiżarnię z drugiej strony , wentylacja wywiewna mechaniczna sterowana higrostatem, mata grzewcza 0,38 Kw drabinka 0,7kw zasilana tylko grzałką 0,3 kw . Wystarcza sama podłogówka nawet w mrozy do suszenia ręczników po kąpiei głownie jak sa goście drabinka wystarczy ze ma temp 30-40 st aczkolwiek moze i nagrzać się do 60

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Hallo tu XXI wiek ubrania suszy się w suszarce a nie na grzejnikach, zegnaj badziewny PRL.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony