dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TadekCz

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Strzelin
    Kod pocztowy
    57-100
    Posty
    4

    Domyślnie Zacieki na elewacji, proszę o poradę

    Witam. Jestem w trakcie budowy. Streszczę trochę swoją budowę. Dach dwuspadowy, dom z poddaszem użytkowym, z porotermu. Stan surowy zamknięty grudzień 2019. Tynki zrobione w połowie maja, posadzki w połowie czerwca, docieplenie poddasza pianą PUR (bezpośrednio na membranę) połowa lipca, docieplenie z zewnątrz zakończone w połowie listopada, styropian 20cm. W domu nie posiadam żadnego komina. Ogrzewanie gazowe, "kwasiak" wychodzi z boku budynku, wentylacja kotłowni wypuszczona do góry na zewnątrz budynku rurą "setką" (w elewacji) oraz napowietrzenie na dole w kotłowni. Kuchnia wraz z salonem, wentylacja również wypuszczona na zewnątrz do góry w elewacji, jedna pod okap druga obok asekuracyjnie (dwa kominki na dachu), wentylacja na dole w łazience mechaniczna, również zakończona kominkiem na dachu. Poddasze użytkowe: łazienka wentylacja mechaniczna zakończona kominkiem, napowietrznik wc również zakończona kominkiem, w łazience okno dachowe. w garderobie oraz pralni brak okien, w obu tych pomieszczeniach wentylacja mechaniczna zakończona kominkami na dachu. Strych: otwór z rury "setki" w szczycie oraz kominek dachowy ze zwisającą swobodnie rurą spiro. Podłoga na strychu również docieplona 15 cm piany pur psikana na płyty OSB od spodu. Po uruchomieniu w połowie listopada ogrzewania pojawiły się zacieki na elewacji (skropliny na dolnej części membrany) oraz wilgoć w dolnych rogach okien i kilka plam na elewacji, obecnie tylko w miejscach nie nasłonecznionych (choć nie wykluczam, że w innych również może być pod membraną między styropianem a ścianami. Wilgotność w domu na poziomie 30% (mierzona pięcioma urządzeniami w różnych częściach domu), temperatura w domu ok. 20 stopni. Używałem przemysłowych osuszaczy, ale na dobę oddawały jedynie około litra wody na dobę. Brak skraplania wody wewnątrz na oknach itp. Dachówka w 100% szczelna. Pod membraną zostało wycięte trochę styropianu aż do ściany w celu sprawdzania wilgotności, przy niższych temperaturach pojawia się na spodzie membrany i wycieka nadal. Bardzo proszę osoby zorientowane w temacie o poradę w jaki sposób zareagować by pozbyć się pojawiającej wilgoci. Przyjmę każdą konstruktywną krytykę (wentylacji, docieplenia pianą, gdyż są różne opinie itp.).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	133788362_693528941307811_6427199611243341069_n.jpg
Wyświetleń:	5343
Rozmiar:	49,7 KB
ID:	451499

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	133806309_179822110505398_3801217485303710661_n.jpg
Wyświetleń:	404
Rozmiar:	59,7 KB
ID:	451500

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	133870798_229008871933762_4413772433100853461_n.jpg
Wyświetleń:	1028
Rozmiar:	46,0 KB
ID:	451501

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	134059109_411847100233841_1696332376979419065_n.jpg
Wyświetleń:	350
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	451502
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	134099101_3328139033980369_1131916116464603672_n.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	32,0 KB
ID:	451498  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TadekCz Zobacz post
    docieplenie poddasza pianą PUR
    https://forum.muratordom.pl/showthre...bitce-dachowej

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TadekCz

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Strzelin
    Kod pocztowy
    57-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję Panu za przesłany link. Załączam jeszcze jedno zdjęcie. Widać na nim jakby oszroniony dach oraz na wysokości czwartej dachówki linię jakby uciekającego ciepła bądź miejsca w którym może dochodzić do skraplania pary. Jest to dokładnie w miejscu pomiędzy ścianą a dociepleniem styropianem grubości 20 cm Widać również pas idący od góry do dołu dachu, również na łączeniu ściany ze styropianem. Pozostała część dachu jest jednolita (tylko przy kominkach nie). Czy możliwe, że wina pojawiającej się wilgoci jest po stronie ekipy wykonującej elewację? Czy para ta może być od zalegającej wilgoci w murach budynku? Choć tak jak wspomniałem osuszacz przemysłowy zbiera wodę w ciągu doby jedynie około litra. Pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A.jpg
Wyświetleń:	279
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	451513

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Takie pasy na dachu zazwyczaj oznaka mostku termicznego. Przy ścianach szczytowych najczęściej przez za wysoko wymurowaną ścianę.
    U Ciebie obstawiałbym nie wpuszczenie piany czy zbyt niedokładne i pustki dookoła murłaty i nad ścianą szczytową bo np. zasłoniła dojście krokiew (choć oczywiście może być też za wysoko pociągnięta ściana i brak miejsca na pianę).

    Wrzuć fotki z tej odkrywki i jak wyglądały okolice murłaty i góra ściany szczytowej po montażu więźby.

    Jak w środku masz 30% wilgotności i 20*C to punkt rosy jest 1,92*. Więc spokojnie ma się coś skraplać nawet, jak po drodze przez przegrodę zawierającą jeszcze dużo wody technologicznej nie zwiększy się (a zwiększy się). A że trudno zrobić szczelną paroizolację pod pianą (mam nadzieję, że starałeś się zrobić jak najszczelniejszą - bo piana OK ma mały opór dyfuzyjny) to i ma co się skraplać na membranie.

    Styropian przyklejony obwodowo? Bo jak tylko na placki, to ekipa od elewacji też się przyczyniła do problemu.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TadekCz

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Strzelin
    Kod pocztowy
    57-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jeszcze raz dziękuję Panu za podjęcie tematu. Jeśli chodzi o docieplenie murłaty pianą to od strony wewnętrznej (w budynku) wydaje mi się że była dość szczelnie wypełniona, niestety nie mam zdjęć. Na ścianie kolankowej przed murłatą był doklejony ok 5 cm bloczek suporexu który dotykał od wewnątrz budynku murłatę. Z zewnątrz budynku murłata była docieplona styropianem ale nie więcej niż 5 cm grubości. Jednak nie było chyba zbyt dobrze zlicowane ze ścianą zewnętrzną i styropian (20cm) chyba nie całkiem przylega do tego 5cm styropianu. Poza tym po wycięciu teraz styropianu z siatką i klejem mogę swobodnie włożyć rękę w lewo czy w prawo więc między krokwiami a membraną i murłatą nie jest chyba wszystko na ścisk. Jutro wyślę zdjęcia okolic murłaty, poniżej zdjęcia ściany szczytowej (o ile o to Panu chodziło). Styropian był klejony na 100% obwodowo + minimum 4-6 placków, szczeliny między płytami były wypełniane pianką choć nie wszystkie. Czym ewentualnie uzupełnić te szczeliny? Jest jakaś specjalna pianka czy coś takiego? Czy czekać jednak do wiosny-lata i póki co nic nie ruszać? Czy jednak wycinać styropian i robić na ścisk? A może zapiankować szczelnie ujścia tej wilgoci? Jednak wtedy będzie się to gdzieś kisić bądź spływać miedzy ścianą a styropianem... Dziś oddając przemysłowy osuszacz gość który to wypożycza zasugerował abym kupił ze 3-4 dachówki z otworami wentylacyjnymi i je zamontował na wysokości tej linii uciekającego ciepła (zdjęcie wrzucone wyżej). Ale czy to coś da skoro wilgoć nie przedostaje się przez membranę do góry tylko spływa po dolnej jej stronie? Zrobić dziury w membranie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	451523

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    ciekwy watek, u mnie po wlaczeniu ocieplenia, pierwsza deska tuz nad wiencem tez jest wilgotn - jest tam na pewno mostek bo celuloza ktora przyktywa strop okrywa max 12-15cm wiencow a z drugiej strony jest rynna
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Objawy, włącznie z zaciekami są najczęściej efektem rażących błędów popełnionych podczas wykonywania ocieplenia ścian zewnętrznych systemem ETICS. Miałem już trzy przypadki i ekspertyzy wskazujące jako głównego winowajcę "grzech śmiertelny" elewatorów. Skąd pewność odnośnie klejenia obwodowego? Nie można również wykluczyć błędów i niestaranności aplikatorów pianki.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Objawy, włącznie z zaciekami są najczęściej efektem rażących błędów popełnionych podczas wykonywania ocieplenia ścian zewnętrznych systemem ETICS. Miałem już trzy przypadki i ekspertyzy wskazujące jako głównego winowajcę "grzech śmiertelny" elewatorów. Skąd pewność odnośnie klejenia obwodowego? Nie można również wykluczyć błędów i niestaranności aplikatorów pianki.
    A czy moglbys prosze przyblizyc nam przyczyne a nie tylko wynik ekspertyzy? Co konkretnie tam sie wydarzylo, co konkretnie spowodowalo takie a nie inne efekty?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    pytanie do autora postu: na pierwszym z załączonych zdjęć jest okno jakiego pomieszczenia?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    A czy moglbys prosze przyblizyc nam przyczyne a nie tylko wynik ekspertyzy? Co konkretnie tam sie wydarzylo, co konkretnie spowodowalo takie a nie inne efekty?
    Kluczowym grzechem dużej części wykonawców ociepleń elewacji jest klejenie płyt wyłącznie na plackach lub niewystarczającej, niedokładnej obwódce. Skutki tego są opłakane ze względu na dwa aspekty. Powstała w ten sposób ciągła szczelina pomiędzy ścianą zewnętrzną a izolacją powoduje powstanie komina konwekcyjnego, którego siła wzrasta w zimie, kiedy powietrze które dostaje się do niej od dołu, ogrzewając się stopniowo od ściany dociera w końcu do strefy murłaty. Pomijając drastyczne zmniejszenie skuteczności termicznej , takiej izolacji, jeżeli dodatkowo biegnie w rejonie pomieszczeń o wysokiej wilgotności zabiera zasysa znaczne ilości pary wodnej która pod okapem ulega natychmiastowej kondensacji. W przypadkach o których wspomniałem na elewacji, pod okapem były sople lodu. Problem jest bardziej odczuwalny w nowych budynkach które były niewystarczająco wysuszone (przerwa technologiczna) po pracach mokrych a przed wykonaniem izolacji termicznych.
    Jak niszcząco działa lód nie trzeba chyba tłumaczyć. Mogę się mylić ale podejrzewam, że na pierwszym zdjęciu widoczne jest okno łazienki.
    Drugi, istotny aspekt to ogromne ułatwienie rozwoju pożaru elewacji spowodowane, również, cugiem powstającym w tej szczelinie. Przy obecnych grubościach płyt EPS rozwój ognia i dotarcie pod elewacją do więźby dachu jest błyskawiczny a często niezauważalny i niemożliwy do zahamowania i ugaszenia.
    Z opisu kolejności prac wynika, że firma wykonująca piankę, ze względu na późniejsze wykonywanie ETICS'a musiała wykonać tzw. deklowanie pól nad murłatą, pomiędzy krokwiami. Jest to rozwiązanie siłowe. Zawsze zalecam wykonywanie natrysku pianki dopiero po wykonaniu elewacji. Wtedy połączenie dwóch izolacji jest szczelne. W przypadku doklejania się z systemem elewacyjnym do zamontowanych wcześniej dekli styropianowych jest duże prawdopodobieństwo nieszczelności, które w połączeniu z błędem o którym pisałem wcześniej daje efekty pokazane na zdjęciach.
    Mam nadzieję, że było to wystarczająco jasne.
    Pozdrav,
    SM
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 12-01-2021 o 04:58

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź!
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TadekCz

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Strzelin
    Kod pocztowy
    57-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Na pierwszym zdjęciu okno na dole jest od kotłowni, nad oknem od ściany kolankowej zaczyna się łazienka. Jednak nie mieszkamy jeszcze. Budynek jest cały czas ogrzewany, wewnątrz budynku jest 20-21 stopni, praktycznie w każdym pomieszczeniu jest wilgotnościomierz. Wilgotność wewnątrz na poziomie 30%-38%. Zacieki jakby sie zmniejszyły, ale wydaje mi sie, że jest to skutek mrozów i jak temperatura powróci w okolice +3 w dzień i lekki przymrozek w nocy to i zacieki się zwiększą. Jeśli chodzi o docieplenie z zewnątrz to na dole była zamontowana listwa startowa, która opierała się również o docieplenie fundamentów (też styropianem 10cm), więc chyba cieżko by od dołu aż tak zaciągało powietrze do góry. Jednak nie znam sie na tym to nie wiem jak to funkcjonuje. Klejnoe było obwodowo, ale czy była odpowiednia ilość kleju to nie wiem, bo nie wiem co to jest "odpowiednia ilość". Mam nadzieję, że to wilgoć technologincza przedostaje się na zewnątrz z murów przy ciepłym sytyropianie, następnie paruje i skrapla się na membranie. Oby z czasem to ustapiło. Na 100% w kilku miejscach piana wypchała membranę pod łaty (ale nigdzie nie dotyka do dachówki), gdyż zaglądałem z budowlańcami pod dachówkę, zwłaszcza między membraną i murłatą. Więc szczelina wentylacyjna jest częściowo zaburzona, ale czy to powód tych skroplin pod membraną? Budowlańcy twierdzą, że membrana była odpowiednio naprężona, panowie od piany twierdzą, że nie koniecznie... i bądź tu mądry... Szlag wie co teraz robić

  13. #13

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210119_160436.jpg
Wyświetleń:	197
Rozmiar:	73,5 KB
ID:	452187
    Mam ten sam problem tez piana i membrana.
    Ja tak mam jak pada deszcz badz roznica tenp no i dzisiaj roztopy przyszły to masakra. Tylko z jednej strony budynku z tylu nie ma czegos takiego tylko po tamtej stronie byl klejony styro na piane a z tej strony na placki.
    Tak sie zastanawiam co z tym fantem zrobic bo chce na wiosne puc robić :/ czy jak bym pianka obkleil ten styk miedzy membrana a elewacja to zaciekow nie bedzie ale za to pewnie pod styro o scianie bedzie splywac.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał krystek171994 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210119_160436.jpg
Wyświetleń:	197
Rozmiar:	73,5 KB
ID:	452187
    Mam ten sam problem tez piana i membrana.
    Ja tak mam jak pada deszcz badz roznica tenp no i dzisiaj roztopy przyszły to masakra. Tylko z jednej strony budynku z tylu nie ma czegos takiego tylko po tamtej stronie byl klejony styro na piane a z tej strony na placki.
    Tak sie zastanawiam co z tym fantem zrobic bo chce na wiosne puc robić :/ czy jak bym pianka obkleil ten styk miedzy membrana a elewacja to zaciekow nie bedzie ale za to pewnie pod styro o scianie bedzie splywac.
    Jaka była przerwa technologiczna po zakończeniu prac mokrych (kiedy?) a przez wykonywaniem ETICS'a? Czy płyty były klejone DOKLADNIE z zastosowaniem metody punktowo-opaskowej?
    Jaki jest zastosowany system wentylacji?

  15. #15

    Domyślnie

    Byly klejone tylko na placki. Po posadzka byla robiona w sierpniu we wrzesniu ocieplenie piana a elewacja koniec wrzesnia robiona.

  16. #16

    Domyślnie

    witam
    czy problem sie znowu pojawił ? mam ten sam problem
    Dom parterowy z poddaszem, ok 230m2 podłogi grzanej + 40m2 nieogrzewany garaż. Dom na płycie 10cm XPS, 30cm płyta. Posadzka 10cm + 10cm, ocieplenie 20cm 0,031, poddasze 35cm wełna. Pompa ciepła Panasonic 9kw 3f / bufor 100l / 2xpompka obiegowa dół/góra, CWU 300l, rekuparacja.

  17. #17

    Domyślnie

    Witam, mam ten sam problem do tego pojawiają się plamy np.na środku elewacji. Jest to podczas wilgotnych dni niemam piany tylko welna 15cm. Co z tym robić?

  18. #18

    Domyślnie

    Witam mam ten sam problem... Zacieki powstają na laczeniu styropianu i membrany...

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Ależ kolega krystek171994 już udzielił odpowiedzi. Zostaliście ofiarami niekompetencji wykonawców. Nie wnikam czy to przesądziła lepsza cena czy inne parametry ale tak to jest.

  20. #20

    Domyślnie

    Kolega Krystek wypowiedział się... A czy jego odpowiedź jest poprawna? ... NIKt tego tu nie udowodnił... Ja mam nadzieję że to pierwszy sezon grzania... Ze ta para musi jakoś się wydostać..(wilgoc technologiczna) . A co będzie dalej zobaczymy...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony