dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Pęknięcie ściany działowej na poddaszu

    Witam wszystkich,
    potrzebuję wsparcia doświadczonych osób, żeby na szybko ocenić zagrożenie i określić drogę postępowania.
    Sprawa dotyczy nowego domu, w stanie surowym zamkniętym. Ściany postawione w Grudniu 2019. Na dzień dzisiejszy otynkowane.
    Jakieś półtora do dwóch miesięcy temu zauważyłem pęknięcie na ścianie działowej (gazobeton 12cm), które niestety do dnia dzisiejszego się powiększyło i teraz ściana w górnej części jest praktycznie luźna. Po uderzeniu słychać, że "lata", natomiast doskonale widać to patrząc na ostatnią warstwę z góry. Po przesunięciu palcem czuć ostrą krawędź tynku, więc jest przemieszczenie. Pęknięcie jest dwustronne. Na tej samej ścianie mam 2 takie strzały, jeden jest sporo krótszy, ale równie głęboki.
    Na ścianie szczytowej obok pojawiły się delikatne poziome zarysowania tynku, jakby delikatnie pracowała, nie wygląda to niepokojąca. Strop cały, brak pęknięć. Na parterze żadnego pęknięcia na ścianie nośnej pod wspomnianą ścianą działową.
    Czy może to być spowodowane błędnym przewiązaniem ściany działowej, niewłaściwym wymurowaniem? Czy powinienem wezwać kierownika budowy a następnie wykonawcę i żądać poprawki, rozebrania ściany i postawienia ponownie?

    Z góry dziękuję za wskazówki.
    https://ibb.co/Z2x74yg
    https://ibb.co/9VHPQrT
    https://ibb.co/Syk0pYv
    https://ibb.co/TtTfVCC
    https://ibb.co/7WTZVFM








    Zdjęcie 1 i ostatnie dotyczą tego samego pęknięcia. Zdjęcia 3 i 4 to widok na mniejsze ale z prawej i lewej strony słupa ( ta sama strona ściany). Zdjęcie 2 to male pęknięcie sruga strona ściany.
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 31-12-2020 o 17:58

  2. #2

    Domyślnie

    Niech kierownik sprawdzi dlaczego peka, tak pisząc nic nie można stwierdzić

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Umówię się na 04.01
    Niestety odkryłem dzisiaj pęknięcie ściany nośnej parteru (związanej z wymienioną wyżej ścianą szczytową) Wydaje mi się, że ta duża szczelina była po murowaniu, jest tam trochę piany. Pęknięcie nie poszło ponad okno.





    Ostatnie zdjęcie to widok na całą ścianę poddasza, o której piszę w pierwszym poście. Pęknięta Ściana na parterze jest dokładnie za moimi plecami patrząc na to zdjęcie.
    Przejrzałem dokładnie cały budynek raz jeszcze. Nie znalazłem niczego wiecej. Czy to wygląda źle?




    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 01-01-2021 o 11:06

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Pęknięcie pod oknem wygląda na typowy brak siatek lub prętów zbrojących. Były dane?

    Pęknięcie na działówce na poddaszu, wg mnie wygląda źle. Masz pusty praktycznie nieobciążony budynek więc dlaczego pęka? Na tej ścianie opiera się coś z dachu?
    Ze zdjęc nie wiele wynika , jak robisz fotki do netu pamiętaj że Ci co ja oglądaja nie znają Twojego budynku. Ty wiesz która to ściana co jest obok niej pod nią itd. My nie jak nam pokażesz co jest nad ścianą, co pod na czym stoi , jak zbrojony jest strop może ktoś podpowie coś logicznego. Warto pokazać rzut , zaznaczyć gdzie pęka , pokazać może strop , to co pisałem opisać czym ściana obciążona ta lub sąsiednie. Pokazanie kilku ujęć rysy -NIC nie wnosi.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję uprzejmie za odpowiedź. Masz rację, za mało danych podałem.
    Na wylewce z chudziaka nie było siatek. Wykonawca zastosował beton zbrojony włóknem polipropylenowym.
    Załączam rzut projektu z zaznaczonymi miejscami pęknięć, oraz kilka zdjęć z etapów realizacji uwzględniający ten fragment budynku. Na stropie zastosowane siatki zbrojące w strefie przyporu (?)
    Przez ścianę szczytową przechodzą płatwie. Na ścianie działowej nic nie jest oparte, ale ta pęknięta jest związana ze szczytową.
    Czy potrzebne są zdjęcia stropu w stanie obecnym? W sumie niczego szczególnego na nim nie ma.
    Dzisiaj odkułem pęknięcie przy oknie aż do samego dołu. Bloczki kładzione na pierwszej warstwie na zaprawę murarską. W zaprawie też jest pęknięcie.
    Przed przystąpieniem do budowy wykonanie badania geologiczne, grunty piaszczyste, lekkie, suche, stopień skomplikowania fundamentu określony na "łatwy do wykonania".
    Pierwsza rysa pojawiła się w okolicach Sierpnia/Września.

    Zdjęcie ostatnie przedstawia widok z pomieszczenia "2" na piętrze















    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 02-01-2021 o 20:18

  6. #6

    Domyślnie

    Koledzy drążę temat, bo jednak mnie to niepokoi. Wrzucam dodatkowe zdjęcia :
    Widok na ścianę szczytową i rysy poziome na niej (te szare placki to mój wynalazek. Nakleiłem, żeby sprawdzić czy nie pęka dalej. Nie miałem szkła.)






    direct 8 download

    Widok na spękaną ścianę działową od góry + miejsca pęknięć od góry






    direct 8 download

    Widok na sufit pomieszczenia pod pękniętą ścianą działową, w zaznaczonym na czerwono miejscu przechodzi pęknięta ścianka

    direct 8 download

    Dzisiaj znalazłem na drugiej stronie budynku podobną poziomą rysę ściany szczytowej. Wszystkie są ponad stropem ale poniżej linii okien.

    direct 8 download

    Po przeczytaniu kilku wątków zastanawiam się, czy to może problem ze sztywnością dachu? Nie widzę żadnej wiatrownicy. Słupy są, ale bez mieczy. Kierownik stwierdził, że nie ma sensu ich dawać a taki dach nawet bez słupów można postawić i nie będzie problemów...Kazałem wstawić słupy.
    Jedna płatew jest mocno wykręcona. Na oko jakieś 5stopni względem osi.

    Będę wdzięczny za każdą sugestię.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 03-01-2021 o 14:55

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Na parterze żadnego pęknięcia na ścianie nośnej pod wspomnianą ścianą działową.
    Pod zaznaczoną ścianą z pęknięciami nie ma ściany nośnej na parterze, o czym więc piszesz?

    Z jednej rysy w działówce zrobiły się dwie, potem pojawiała się pod oknem i pęknięte szczyty.

    Nie odpowiedziałeś czy pod oknami było zbrojenie?

    Szczyty bez rdzenie i bez wieńców? Naprawdę to jest zgodne z projektem? Do tego płatwie na gazobetonie, i na nadprożu? Jest tam nadproże -bo nie widać.

    Szczyty do naprawy, bez względu na to co w projekcie, brak wieńca czy rdzenia to problemy w przyszłości nie tylko rysy.

    Z działówka sie zgubiłem, ale brak jej jak pisałeś podparcia ściana nośna, może za slaby strop.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Piszę skrótami myślowymi, przepraszam.
    Sprawdzałem ściany na parterze w pomieszczeniu pod pękniętą ścianą działową. Nie ma na nich pęknięć - to miałem na myśli.

    Pod oknami nie kojarzę żadnego zbrojenia. Jak to powinno wyglądać poprawnie?
    Jeżeli chodzi o szczyty - tak, wykonanie zgodne z projektem. Nadzorował kierownik. Czy jest to niepoprawne? Czego brakuje? Mam wzywać projektanta czy kierownika? Czy można to naprawić?
    Nadproże oczywiście jest, białe, chyba ciepłe(?). Przypominało wyglądem gazobeton.

    Działówka pękła w 2 miejscach:

    " Pęknięcie jest dwustronne. Na tej samej ścianie mam 2 takie strzały, jeden jest sporo krótszy, ale równie głęboki." Pisząc 2 strzały miałem na myśli te 2 pęknięcia, które przeszły na wylot ściany.

  9. #9

    Domyślnie

    W skrócie dom ci się rozłazi na boki pod obciążeniem z dachu. Nie masz wieńca po obwodzie budynku, dlaczego skoro nawet okien balkonowych nie masz w szczytówkach? To jest błąd. Szczytowe ściany także bez wieńca nie wiedzieć czemu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    No to może tak
    Pod oknami powinno być co najmniej dwa pręty fi6 pod pierwszym bloczkiem nie pod samym oknem, prety tak 50cm poza okno, lub są takie zgrzewane siatki. Brak tego skutkuje pęknięciami jak pokazujesz. Brak tego jest błędem wykonawczym

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ytong_wyk_zbrojenie11-300.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	15,9 KB
ID:	451644

    Piszesz że nie masz rdzeni w projekcie a na tych kolorowych rzutach w ścianie szczytowej są 2 rdzenie. Do tego powinien być wieniec górą tej ściany. Rdzenie + wieniec usztywniły by ścianę. Brak tych elementów skutkuje pozioma rysą. Masz to "połączone" z więźbą nie wiem czy zapracowała więźba, czy szczyt. W zasadzie skutek jest ten sam. Czy masz wiatrownice w dachu?

    Dochodzimy do działówki, jak dobrze analizuję to co pokazałeś te nieszczęsne działówka dochodzi do tego pękniętego szczytu. Czy dobrze widzę?
    Jeżeli tak -to pracujący szczy "rozerwał" działówkę.
    Dlaczego szczyt pracuje bo wieje wiatr. Coby było gdyby stal sam szczyty bez więźby? -leżałby na poddaszu lub obok domu. Szczyt powinien być tak wykonany by stał sam nie przy pomocy płatwi z więźby.

    Wg mnie brak rdzeni, i wieńca to poważny błąd konstrukcyjny. Do tego nadproże nad oknem wydaje się bardzo liche, może i ono jest ciepłe.
    A i brak wiatrownic w dachu.

    Pokaż jakiś rysunek konstrukcji poddasza, może więźby. Gdzieś tam powinny być oznaczone rdzenie bo na architekturze coś jest.

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli temat okna na parterze jest pozmiatany. Nie poprawię :/
    Wieniec wyglądał tak:



    Nie ma wiatrownic, żadnych. Wiatry w moim regionie są dosyć silne.
    Zgadza się, działówka łączy się ze szczytową ścianą. Wrzuciłem rysunek całej konstrukcji dachu. Budynek jednorodzinny dwulokalowy. Część, której dotyczy problem to lewa na rysunku, ale całość budowana jednakowo

    Co proponujesz w tym wypadku?

    Dziękuję za dotychczasową pomoc.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 04-01-2021 o 12:57

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Dlaczego nie masz na więźbie mieczy zgodnie z projektem? Chyba że tak Ci się udało pokazać zdjęcia że żaden nie wszedł w kadr, co wątpię.
    Miecze dołożyć zgodnie z projektem.
    Stężyć połacie dachu stalowymi stężeniami wiatrowymi. To absolutnie minimum.

    Sprawdziłbym pion tego szczytu nad pęknięciem tak dokładnie, wygląda że on mocno zapracował skoro rozerwało działówkę. Jeżeli wyjdzie że się odchylił -ja bym rozebrał szczyty oba. Wykonał do nowa robiąc co najmniej po dwa rdzenie od stropu do wieńca na szczycie ściany.

    To indywidualny projekt? Wezwać na budowę kierownika i projektanta pokazać co się zadziało zapytać jak projektant przewidział że ściana szczytowa zachowa sztywność.
    Zweryfikować nośność tego nadproża pewnie w 2 szczycie to samo jest.
    Do tego taka uwaga, płatwie położone powinny być na poduszce z betonu lub cegły pełnej a nie na bloczku. To będzie pękać -bloczki obok.

    Wersja minimum dla tej sciany to 1-2 rdzenie wycięte w ścianie i zazbrojone i zalane, lub dolanie takiego słupa za ścianą i połączenie z nim ściany. -ale to takie sobie sposoby.

  13. #13

    Domyślnie

    Miecze nie zostały zamontowane. Kierownik stwierdził, że nawet słupów nie ma konieczności dawać...
    Projekt jest indywidualny. Ścianę wczoraj sprawdzałem łatą, ale na szybko, więc odchylenia na poziomie centymetrów nie ma na pewno. Mniej? Być może.
    Obawiam się rozbiórki, bo są już tynki, elektryka, elewacja itd... Koszty ogromne :/
    Zrobię jak mówisz, najpierw wezwę kierownika.

    Jako minimum proponujesz wyciąć część bloczka i zrobić z niego wieniec? Dobrze rozumiem?
    Dziękuję za rady. Będę informował na bieżąco o sytuacji.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Sam wieniec górą może być za mało, szczególnie że to będzie dorabiany a nie taki solidny wylany zanim nastąpiła awaria. Ale lesze to niż nic. Ja myślałem jeszcze o rdzeniu w ścianie. Skoro masz elewacje to zdecydowanie utrudni jego wykonanie.

    Kierownik jest od wybudowania budynku zgodnie z zatwierdzonym projektem a nie od usuwanie z projektu elementów konstrukcyjnych. Ma uprawnienia projektowe ? Jeżeli takowe posiada niech wpisze te usunięcia mieczy czy słupów do dziennika, ciekawe czy wpisze.
    Zabudowę dachu z płyt masz wykonaną? Usztywnienie tego dachu jest wg mnie koniecznością. Miecze tą sztywność również nadają, nie rozumiem ich wywalenia. A finanse? Brak mieczy obciąża kb brak rdzeni w ścianie i wieńca -projektanta, obaj mają OC. Taka mała podpowiedź gdyby udawali greka że wszystko gra a na FM to same głupoty radzą.

  15. #15

    Domyślnie

    Rozumiem. Zobaczę po rozmowie z nimi co zaproponują.
    Płyty położone tylko częściowo, jestem w trakcie.

    Dziękuję za rady i wskazówki.
    Dam znać jak sprawa się toczy, mam nadzieję, że uda się rozwiązać problem.


    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Czemu ten wieniec nie został pociągnięty przez całą szerokość ściany szczytowej? I jeszcze jedno, masz liche ale CIEPŁE nadproże, a krawędzie ściany szczytowej domurowali Ci do dachówki. Jak to ocieplisz z góry? Ano nie ocieplisz, czyli min 60cm w głąb ściany będzie mostkiem.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Miecze nie zostały zamontowane. Kierownik stwierdził, że nawet słupów nie ma konieczności dawać...
    Masz kierownika durnia.

  18. #18

    Domyślnie

    U mnie w projekcie też nie ma wieńców szczytowych ani też dolnego wieńca dookoła okien połączonymi z nadprożami tworząc jedną całość. To są wady projektów.
    Na początku budowlaniec miał robić wieniec górą, a potem powiedział, że nie potrzeba bo i nie ma w projekcie. Miałem do dupy pierwszego kierownika i też nic nie dopilnował, przyklepywał wykonawcy prawie wszystko. Najgorzej bo jak nie ma czegoś w projekcie to ekipa każę sobie dopłacić jako dodatkowe koszty.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 16-01-2021 o 16:55

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    U mnie w projekcie też nie ma wieńców szczytowych ani też dolnego wieńca dookoła okien połączonymi z nadprożami tworząc jedną całość. To są wady projektów.
    Na początku budowlaniec miał robić wieniec górą, a potem powiedział, że nie potrzeba bo i nie ma w projekcie. Miałem do dupy pierwszego kierownika i też nic nie dopilnował skur., a przyklepywał wykonawcy wszystko. Najgorzej bo jak nie ma czegoś w projekcie to ekipa każę sobie dopłacić jako dodatkowe koszty.
    Gdyby to był 2 dom, to pewnie wiedziałbym dużo więcej... No ale mało kogo stać na taki krok kilka razy w życiu
    Zobaczymy co jutro powiedzą, na razie ciężko było się umówić.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Masz kierownika durnia.
    Teraz widzę

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony