dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 138
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fonia2012

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    6

    Domyślnie Problem z grzłlkami w pompie ciepła dietrich

    Witam od dwóch miesięcy jestem posiadaczką pompy ciepła typu split firmy de dietrich alezio s v200 .Wszystko do tej pory było ok , dzienne zużycie prądu na poziomie 12 kw , przy minusowych temperaturach w nocy dochodziło do 20 kw . Tydzień temu musiałam wyjechać wiec zakręciłam zawór główny od wody , oraz grzanie wody przez pc , tryb CO eco 16 stopni . Po powrocie do domu pompa wyświetliła mi komunikat ze jest problem z jednostką zewnętrzną a że święta wiec do serwisu nie mogłam się dodzwonić . Zrestartowałam pompę tak jak było w instrukcji i od czasu restartu pompa oczywiście pracuje , sprężarka śmiga tyle tylko ,że włącza się wspomaganie elektryczne grzałkami , co do tej pory nigdy nie miało miejsca . Zawsze mam w domu chłodniej bo tak lubię i przy ustawieniach pompy eco 16 stopni ,oraz komfort 18 mam w domu 21 , i to mi wystarcza . Niestety od wczoraj przy tych samych ustawieniach i pomocy grzałek podłoga jest gorąca , temperatura w domu 26 stopni , sprawdziłam temperaturę na wyjściu pompy nie wiem to chyba zewnętrzna jest 41 stopni , zawsze była w okolicach 29. Pomijam fakt ze przez noc zżarła mi 70 kw .Nie posiadam w domu termostatu , a temperatura grzania wody 40 stopni. Ma ktoś pomysł jak temu zaradzić wyłączyć te grzałki bo nim serwis przyjedzie z torbami pójdę za prąd . Dziękuję
    Ostatnio edytowane przez fonia2012 ; 01-01-2021 o 15:56

  2. #2

    Domyślnie

    Ciężko na forum będzie znaleźć drugą osobę co ma taką sama pompę - co by znała sterowanie.
    Wygląda, że masz za wysoko krzywą grzewczą ustawioną - jak przy wyższych temp. na dworze było OK - a teraz za mocno grzeje - to wygląda, że krzywa jest zbyt stromo ustawiona. Zbyt wysoko przy niskich temp. na dworze.

    Wyłączyć grzałki możesz spróbować, tylko jak na krzywej jest wysoka temp. wody zaprogramowana to kompresor i tak będzie dążył do osiągniecia zadanej temp. wody. Nie wiem co to za błąd był, nie wiem jak wpłynął na ustawienia pompy.

    Z tekstu wynika, że nie wiesz gdzie PC jakie temp. wyświetla - to już jest pewne utrudnienie - przejrzyj instrukcję - zapoznaj się z sterowaniem swojej pompy - bez tego niewiele zdziałasz - a i my niewiele możemy doradzić, jeśli nie zrozumiesz co się pisze.

    Musisz na spokojnie przejrzeć menu w swojej pompie i sprawdzić jakie są ustawienia. Piszesz podłoga gorąca, czyli ogrzewanie podłogowe.
    Nie znam się na ogrzewaniu podłogowym, ale raczej Krzywa grzewcza nie powinna przekraczać ze 35*C woda dla -15*C na dworze.


    edit
    Znalazłem instrukcję do Twojej PC tu: https://dedietrich.pl/wp-content/upl...-V200-IO-1.pdf

    Ciężko ją zrozumieć, niby instrukcja obsługi ale powciskali w nią tabelki z danymi technicznymi układów scalonych. Niestety nie widzę by była w niej do ustawienia krzywa pogodowa. Jeśli nie masz termostatu pokojowego, to pozostaje ręcznie obniżyć temp. wody zasilającą podłogi. Skomplikowane sterowanie - poruszanie po kodach płytek i ustawianie wartości.

    Chyba że jeszcze zawiesił Ci się zawór trójdrożny i PC próbuje temp. dla bojlera CWU wepchać w podłogi ???
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 01-01-2021 o 16:42
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fonia2012

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    6

    Domyślnie

    no właśnie i tu problem bo z instrukcją to śpię od miesiąca ) i jest bardzo nieczytelna ale pomału doszłam co i gdzie , i niestety jeżeli chodzi o ustawienia wody cieplej to 40 stopni to jest minimum dla cwu , tyle razy czytałam i naprawde nie wiem gdzie ustawic tem wody w podłodze , ustawiam tylko tem jaka ma byc w pomieszczeniu , termostatu jak pisałam nie mam , musze wszystko ręcznie w pompie ustawiać , no trudno dziękuje za poświecony czas pozostaje mi się udusić z gorąca do przyjazdu serwisanta i szykować monety do energetyki )))

  4. #4

    Domyślnie

    Najbardziej prawdopodobny wydaje się odpowiedzialny za ustawienie wody parametr CP010

    tu wycinek z instrukcji:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard01.jpg
Wyświetleń:	401
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	451591

    potem są opisane strefy, jakby w każdym pokoju miał być osobny termostat. Producent tej pompy komplikuje to czego nie trzeba, a nie dał dostępu do krzywej pogodowej. Prawdopodobnie pompa i tak jakąś krzywą pracuje, ale może jest to tylko dla instalatora lub serwisu dostępne
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 02-01-2021 o 15:43
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    joann88

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Falenty Nowe
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał fonia2012 Zobacz post
    Witam od dwóch miesięcy jestem posiadaczką pompy ciepła typu split firmy de dietrich alezio s v200 .Wszystko do tej pory było ok , dzienne zużycie prądu na poziomie 12 kw , przy minusowych temperaturach w nocy dochodziło do 20 kw . Tydzień temu musiałam wyjechać wiec zakręciłam zawór główny od wody , oraz grzanie wody przez pc , tryb CO eco 16 stopni . Po powrocie do domu pompa wyświetliła mi komunikat ze jest problem z jednostką zewnętrzną a że święta wiec do serwisu nie mogłam się dodzwonić . Zrestartowałam pompę tak jak było w instrukcji i od czasu restartu pompa oczywiście pracuje , sprężarka śmiga tyle tylko ,że włącza się wspomaganie elektryczne grzałkami , co do tej pory nigdy nie miało miejsca . Zawsze mam w domu chłodniej bo tak lubię i przy ustawieniach pompy eco 16 stopni ,oraz komfort 18 mam w domu 21 , i to mi wystarcza . Niestety od wczoraj przy tych samych ustawieniach i pomocy grzałek podłoga jest gorąca , temperatura w domu 26 stopni , sprawdziłam temperaturę na wyjściu pompy nie wiem to chyba zewnętrzna jest 41 stopni , zawsze była w okolicach 29. Pomijam fakt ze przez noc zżarła mi 70 kw .Nie posiadam w domu termostatu , a temperatura grzania wody 40 stopni. Ma ktoś pomysł jak temu zaradzić wyłączyć te grzałki bo nim serwis przyjedzie z torbami pójdę za prąd . Dziękuję
    Dzień dobry.

    Czy prócz niedawnych problemów jesteś zadowolony z pompy De Dietrich? Zastanawiam się nad jej zakupem, ale niewiele jest o niej opinii.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Dopiero dzisiaj trafiłem na ten post, a miałem poniekąd podobny problem z moją pompą (ten sam model). Podobny w tym sensie, że pompa również jak szalona korzystała ze wspomagania elektrycznego (grzałek). Działo się to w lutym tego roku, zużycie dobowe dochodziło do 140kWh.
    Mieliśmy kilka akcji serwisowych, które jednak skończyły się po sezonie grzewczym, więc nie wiadomo czy pomogły. Okaże się za kilka miesięcy.
    Niemniej jednak faktem jest to, że w pompach DeDietrich nie da rady wyłączyć zupełnie wspomagania elektrycznego. Nie, bo nie, tak to sobie producent wymyślił, że wie lepiej i lepiej żeby użytkownik nie miał zbyt dużej kontroli.
    DeDietrich w niedawnym czasie zmienił panele sterujące w swoich pompach, poprzednie bazowały na kodach parametrów, bez instrukcji ani rusz przy najprostszej nawet czynności. Zakładam, że fonia2012 już swój problem rozwiązała w ten czy inny sposób, ale jakby co to instrukcja ustawienia krzywej grzewczej można znaleźć w Instrukcji montażu i konserwacji, parametry:
    CP001 Maksymalna wartość nastawy zasilania dla wybranego obiegu,
    CP210 Minimalna temperatura obiegu pierwotnego przy pracy dziennej
    CP220 Temperatura minimalna w trybie nocnym
    CP230 Nachylenie krzywej ogrzewania
    Oczywiście żeby wejść do tego menu trzeba włączyć zapewne dostęp dla instalatora (0012). Piszę "zapewne", bo już dawno tam nie zaglądałem, a to się zapomina zaraz na drugi dzień.

    joann88 odradzam Ci gorąco tę pompę, po pierwsze ze względu na brak pełnej kontroli nad urządzeniem, wspomagania nie można wyłączyć, kolega ma Panasonic Aquarea i wszystko tam może zrobić (wspomaganie automatycznie, ręcznie, wyłączone).
    Po drugie - ta pompa nie oferuje w standardzie miernika energii! Ma w menu opcję pokazywania zużycia, ale żeby były tam prawdziwe wartości, to trzeba sobie zamontować dodatkowy licznik, z którego dopiero pompa odczyta sobie zużycie. Na dodatek przy braku tego licznika nie mówi ,że "brak licznika", tylko pokazuje jakieś losowe wartości z kosmosu. Ja żeby móc monitorować zużycie musiałem każdego dnia wychodzić na dwór do skrzynki elektrycznej, cykać fotę licznika i potem szacować ile z tego to była pompa. To jest po prostu kpina. Gorąco odradzam każdemu. W moim przypadku jedynym plusem był uprzejmy i pomocny sewisant, no ale najlepszy serwisant świata nie przeskoczy ograniczeń konstrukcyjnych urządzenia.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam

    Jestem posiadaczem pompy De Dietrich i faktycznie jest ona mało intuicyjna.
    Wracając do tematu grzałek to ja mam ustawione tak - ja grzeję maksymalnie 4 godziny:
    HP030 - 600
    HP031: 1
    HP047: 60
    HP048: 60
    HP049: -15
    HP050: -15
    Pompa pracowała przy temperaturze -18 i grzałek nie załączyła.
    Niestety trzeba korzystać z instrukcji instalatora, która jest napisana językiem mało przystępnym i kombinować czasami metodą prób i błędów .
    Ogólnie z pompy jestem zadowolony.
    Pozdrawiam
    Paweł
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  8. #8

    Domyślnie

    Witam
    Co do krzywej grzewczej to jest ona dostępna w menu instalatora po wpisaniu kodu 0012
    CP230: 0,8 fabrycznie jest 0,7
    Natomiast maksymalną graniczną temperaturę obiegu grzewczego ustawiamy w menu instalatora parametrem CP001. U mnie jest to 40.
    Pozdrawiam
    Paweł
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  9. #9

    Domyślnie

    hm, to super i wręcz niewiarygodne, że ani raz grzałki nie użyto.

    z moich doświadczeń wynika, że to urządzenie na powrocie stale musi mieć przynajmniej 22 stopnie C, by nie włączyło zapotrzebowanie na któryś stopień wspomagania elektrycznego. Jeśli w jakiś okolicznościach stanie się zbyt zimny powrót czyli już od 20 stopni .. to włączy się zapotrzebowanie na wspomaganie. Jeśli np wspomaganie było by odłączone (np bezpiecznikiem) to system grzania zawiśnie i będzie czekał na grzałkę. Dołączy grzałkę choćby na dogrzanie 2 stopni i uruchomi sprężarkę.

    Uczę się tego urządzenia już rok czasu i co chwile mnie czymś zaskakuje.

    P.S Czy można dowiedzieć się na temat poboru prądu z takimi parametrami + metraż grzania , izolacje, podłogówka czy grzejnik ? temperatura zadana w pomieszczeniach etc.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał garbi3001 Zobacz post
    hm, to super i wręcz niewiarygodne, że ani raz grzałki nie użyto.
    Dołączam do grona niedowierzających, ja w tym roku zacząłem grzać pod koniec września i pompa chciała włączać grzałki nawet jak na dworze było 15 stopni.
    Piszę "chciała" bo miałem wyłączone na bezpiecznikach, aczkolwiek nie potwierdzam zjawiska zwiechy, mój serwisant ostrzegał przed nim, ale nic takiego nie miało miejsca. Pompa w ogóle nie zauważyła, że grzałki nie działają.
    Do czasu pojawienia się ujemnych temperatur w nocy, a miało to miejsce całkiem niedawno, zdążyła mi nabić 3 godziny obydwu stopni wspomagania.
    Swoją drogą od początku listopada mam podlicznik i średnie COP wychodzi 2,3, więc bardzo słabo. Średnie zużycie dobowe (CO + CWU) to 24kWh, czyli o 10kWh więcej niż u kolegi z Panasonikiem. Dedietrich to bubel za grubą kasę.

  11. #11

    Domyślnie

    Witam

    Przepraszam nie wyraziłem się może szczegółowo.
    Podczas pracy pompy podczas grania grzałek nie używała ale oczywiście podczas defrostów już jak najbardziej tak.
    W mojej stopce wszystkie dane na temat domu są podane ogrzewanie podłogowe plus dwie drabinki w łazienkach. Temp ok 23 stopni w sypialni 22 stopnie, na poddaszu 23 stopnie.
    Zużycie mogę podać jutro bo nie mam przy sobie tego pliga z danymi.
    Pozdrawiam
    Paweł
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Dołączam do grona niedowierzających, ja w tym roku zacząłem grzać pod koniec września i pompa chciała włączać grzałki nawet jak na dworze było 15 stopni.
    Piszę "chciała" bo miałem wyłączone na bezpiecznikach, aczkolwiek nie potwierdzam zjawiska zwiechy, mój serwisant ostrzegał przed nim, ale nic takiego nie miało miejsca. Pompa w ogóle nie zauważyła, że grzałki nie działają.
    Do czasu pojawienia się ujemnych temperatur w nocy, a miało to miejsce całkiem niedawno, zdążyła mi nabić 3 godziny obydwu stopni wspomagania.
    Swoją drogą od początku listopada mam podlicznik i średnie COP wychodzi 2,3, więc bardzo słabo. Średnie zużycie dobowe (CO + CWU) to 24kWh, czyli o 10kWh więcej niż u kolegi z Panasonikiem. Dedietrich to bubel za grubą kasę.
    hmm a sprawdź sobie punkt biwalentny, który fabrycznie chyba jest ustawiony na idiotyczną wartość 10.

    Ja miałem w lecie awarię płyty głównej i serwisant przez pomyłkę (instrukcji z deditrich) wsadził mi zamiast ehc-04 to ehc-02, okazało się że w wersji 02 brakuje kilku parametrów do sprawdzenia/ustawienia w tym punkt biwalentny, i pompa przy 9 stopniach ciepła na zewnątrz dopinała sobie grzałkę...

    nie mam pod licznika ale sądzę że też bierze mi sporo prądu, zwłaszcza że w środku mam 20.5 stopnia, a woda grzana raz dziennie porządnie do 46 stopni a w trybie eco do 40.

    P.S u Ciebie ten pobór prądu jest na jakich parametrach zasilania instalacji i jakie temperatury w środku, jak z wodą.??

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał aniapawel7673 Zobacz post
    Witam

    Przepraszam nie wyraziłem się może szczegółowo.
    Podczas pracy pompy podczas grania grzałek nie używała ale oczywiście podczas defrostów już jak najbardziej tak.
    W mojej stopce wszystkie dane na temat domu są podane ogrzewanie podłogowe plus dwie drabinki w łazienkach. Temp ok 23 stopni w sypialni 22 stopnie, na poddaszu 23 stopnie.
    Zużycie mogę podać jutro bo nie mam przy sobie tego pliga z danymi.
    Pozdrawiam
    Paweł
    no to się zgadza

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    aczkolwiek nie potwierdzam zjawiska zwiechy, mój serwisant ostrzegał przed nim, ale nic takiego nie miało miejsca..
    jest coś takiego jak krzywa temperatury dla sprężarki i ona wynosi jakoś chyba 20-22 stopnie, taką temperaturę na powrocie musi mieć co najmniej by mogła bezpiecznie wystartować.

    Jeśli tego nie zaobserwowałeś na odpiętych grzałkach to widocznie powrót masz stale cieplejszy.


    Ja odkąd nie mogłem zmanipulować punktu biwalentnego, odłączyłem grzałkę przez ostatni miesiąc 2x to zaobserwowałem, że musiałem jej podnieść bezpiecznik na grzałcę bo w przeciwnym razie musiał bym rozpalić ognisko w salonie. Woda w buforze spadła mi do 15 stopni , po podniesieniu grzałki dogrzała kilka stopni i sprężarka ruszyła, poszedł defrost itd.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał garbi3001 Zobacz post
    hmm a sprawdź sobie punkt biwalentny, który fabrycznie chyba jest ustawiony na idiotyczną wartość 10.
    W rzeczy samej tak było, dopiero w ostatni weekend zmieniłem sobie na -10.
    Cytat Napisał garbi3001 Zobacz post
    P.S u Ciebie ten pobór prądu jest na jakich parametrach zasilania instalacji i jakie temperatury w środku, jak z wodą.??
    Przez większość listopada miałem Max.Tzad.dla obiegu (CP000) ustawione na 40st, 29 listopada zmieniłem w ramach eksperymentu na 32st (bo wyczytałem, że im niższa temperatura zasilania tym wyższe COP, a tym samym niższe zużycie prądu).
    Temperatury zadane termostatem pokojowym SmartTC na 22st 6-21 i 21st przez pozostałą część doby.
    Nachylenie krzywej grzewczej to 0,4, ale chyba to jest ignorowane, bo teraz na zewnątrz są dodatnie temperatury, a pompa i tak grzeje wodę do tych maksymalnych 32st (wg krzywej 32st powinny być dopiero przy -10st).
    Nie wiem co masz na myśli pytając o wodę.
    EDIT: masz na myśli CWU?
    Jeśli tak, to eco 30st, komfort 48. Przez większość listopada miałem komfort 5-24, kilka dni temu zrobiłem taki bardziej poszatkowany program, komfort 5-10 i potem 16-18.
    Cytat Napisał garbi3001 Zobacz post
    Jeśli tego nie zaobserwowałeś na odpiętych grzałkach to widocznie powrót masz stale cieplejszy.
    Możliwe, wcześniej nie zwracałem na to uwagi, dopiero kilka dni temu zacząłem głębiej wnikać w temat, bo zaniepokoiło mnie zużycie prądu. Wczoraj to nawet przez chwilę miałem wyższą temperaturę powrotu (chyba jakoś 21,8 vs 22), nie wiem jak to możliwe.
    Ostatnio edytowane przez pdothash ; 02-12-2021 o 12:27
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  16. #16

    Domyślnie

    Witam wszystkich , po pierwsze to cieszę się że nie jestem sam z tym wynalazkiem ,
    Podzielę się moimi doświadczeniami . Mam Alezio 11 kW z wbudowanym boilerem 177 l . Generalnie już to jest błąd bo dla 4 osobowej rodziny jest na styk lub za mało czasami jak się dłużej posiedzi. Moje obserwacje co do grzałek są takie , napewno jest opcja przy CWU gdzie można wybrać HP + Boiler lub samo HP , jak wybierzecie HP+boiler to grzałki pojadą cały czas niezależnie od tego jaka jest temp zew. po prostu działa to wtedy jak grzałka w bojlerze elektrycznym. Fakt jest taki że nagrzewa bardzo szybko bo jak wskoczą oba stopnie wspomagania to w poł godz. jest 177 l wody 50 stopni. Po drugie są opcje w menu instalatora gdzie wstawia się w kW moc wspomagania , ja skręciłem oba na 0 i puki co pompa nawet przy lekkich mrozach -2 nie załączyła grzałek , tylko nie wiem czy to takie dobre rozwiązanie bo, przy takiej temp zew. leci całą noc i ciągnie 1,5 kw . więc nie wiem czy lepszym rozwiązaniem nie jest dać jej zagrzać bufor ciepła ze wspomaganiem a potem stop. Ogólnie mam dom parterowy 177m2 grzeję jakieś 150 bo na pozostałej części po prostu zakręciłem obiegi ( pom. gospodarcze) . Całość podłogówka , do pompy mam podpięty bufor 150 l . grzeje go pompa i dopiero z niego wychodzi zasilanie na rozdzielacze . Ogólnie to nie jestem zadowolony bo wydaje mi się ze jak na tak mała powierzchnię to zużywa za dużo , w okresie od 15październik do 15 listopad poszło mi 570 kwh . mam dodatkowy licznik na samą pompę więc wiem na 100% ile ciągnie . Znajomy mi odpowiada że ma pompę NIBE i zużył 350 kwh na dom 220 m2 , więc coś jest nie halo . Niedawno założyłem termostat TC smart bo dotychczas sterowanie odbywało się za pomocą krzywej grzewczej . Mam małe dzieci więc w domu jest ciepło 23-24 stopnie. Rozpracowałem już trochę ustawienia instalatora i co jakiś czas zmieniam jakiś parametr i obserwuję , niektóre parametry są tak zapisane że nie sposób domyślić się o co inżynierom chodziło .

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzeg1 Zobacz post
    Rozpracowałem już trochę ustawienia instalatora i co jakiś czas zmieniam jakiś parametr i obserwuję , niektóre parametry są tak zapisane że nie sposób domyślić się o co inżynierom chodziło .

    hehe, ostatnimi czasy robię podobnie, więc co chwila latam do kotłowni, a żona się śmieję, że węgla dorzucam do pompy ciepła.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    wg krzywej 32st powinny być dopiero przy -10st).
    Skąd wiadomo, jak odczytać z krzywej grzewczej do jakiej temperatury powinna zagrzać ?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał garbi3001 Zobacz post
    Skąd wiadomo, jak odczytać z krzywej grzewczej do jakiej temperatury powinna zagrzać ?
    udostępniasz opcje instalatora kodem 0012 wchodzisz w ustawienia temperatury w strefie i masz tam ustawienia krzywej grzewczej. wchodzisz i przekręcasz pokrętło aż wskoczy ci podświetlenie temperatury na krzywej wtedy nie zmieniasz ustawienia krzywej tylko kręcisz lewo prawo i odczytujesz ile powinno grzać przy danej temp. zewnętrznej .
    Mam też pytanie do was. macie pompkę obiegową sterowaną przez pompę ciepła czy jakiś inny sterownik który steruje głowicami na rozdzielaczu ?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzeg1 Zobacz post
    udostępniasz opcje instalatora kodem 0012 wchodzisz w ustawienia temperatury w strefie i masz tam ustawienia krzywej grzewczej. wchodzisz i przekręcasz pokrętło aż wskoczy ci podświetlenie temperatury na krzywej wtedy nie zmieniasz ustawienia krzywej tylko kręcisz lewo prawo i odczytujesz ile powinno grzać przy danej temp. zewnętrznej .
    Mam też pytanie do was. macie pompkę obiegową sterowaną przez pompę ciepła czy jakiś inny sterownik który steruje głowicami na rozdzielaczu ?

    to masz bardziej mądrzejszy interfejs niż w mojej , teraz doczytałem że masz alezio a nie lizea.

    ja mam w zasadzie parametr jedynie cp230 ustawiony na 0.7 i Tyle, pewnie na podstawie jakiś innych wartości innych parametrów mozna to wyczytać jak to ma się zachować,

    dziś rano ustawiłem rano cp000 na 33 stopnie , czyli tą maksymalną temperaturę zadaną a wieczorem widzę, że zbagatelizowała pompa tą wartość i zagrzała bufor do 38 - 39 stopni .. nie wiem jak ona go interpretuje, chyba że coś innego jeszcze trzeba przestawić. Zmieniłem krzywą grzewczą z 0.7 do 0.4 - zobaczę efekt jutro.

    ja mam dwie pompy obiegowe w kotłowni poza pompą (nie wiem czy sama pompa ma jakąś swoją pompę obiegową), dwie pompy bo dwa sterowniki - dół i poddasze. Na rozdzielaczu, to mi instalator sam ustawił ręcznie przepływy, ja naniosłem jakieś swoje drobne poprawki.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony