dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Obwody w instalacji elektrycznej

    Witajcie

    Trochę już poszukałem i różne opinie na ten temat, zarówno w necie jak u elektryków.
    Będę miał robioną instalację elektryczną w domu jednorodzinnym. Zgodnie z przepisami min. powinno być tak, że obwody gniazdek i obwody światła powinny być rozdzielone. Elektryk zaproponował takie rozwiązanie, że od rozdzielnicy poprowadzi przewód 4x2,5mm2 do pierwszego gniazdka w pomieszczeniu, i dalej jeden przewód fazowy na kolejne gniazdka w tym pokoju a drugi na światło, przewody N i PE będą wspólne na światło i gniazdka, czy to jest poprawne rozwiązanie?
    Ostatnio edytowane przez Gregor05 ; 02-01-2021 o 10:51

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregor05 Zobacz post
    elektryk zaproponował takie rozwiązanie, że od rozdzielnicy poprowadzi przewód 4x2,5mm2 do pierwszego gniazdka w pomieszczeniu, i dalej jeden przewód fazowy na kolejne gniazdka w tym pokoju a drugi na światło, przewody n i pe będą wspólne na światło i gniazdka, czy to jest poprawne rozwiązanie?
    Nie
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregor05 Zobacz post
    Elektryk zaproponował takie rozwiązanie, że od rozdzielnicy poprowadzi przewód 4x2,5mm2 do pierwszego gniazdka w pomieszczeniu, i dalej jeden przewód fazowy na kolejne gniazdka w tym pokoju a drugi na światło, przewody N i PE będą wspólne na światło i gniazdka, czy to jest poprawne rozwiązanie?
    Zmień elektryka, bo to jakiś analfabeta.
    Tak w uproszczeniu (bo zaraz znajdzie się taki, co znajdzie jakiś wyjątek) jak w obwodzie jest przewód 1,5mm2 (mniej być nie może) - to zabezpieczenie nie może być większe, niż 10A. To aż za dużo na współczesne oświetlenie, ale co mocniejsza suszarka czy czajnik już wybije zabezpieczenie.
    Każde urządzenie o większym poborze mocy (pralka, zmywarka, piekarnik, kuchenka elektryczna - w pewnym uproszczeniu wszystko co grzeje) to powinien być osobny obwód.
    Łącząc poszczególne obwody do jednej różnicówki pamiętaj, że problem z upływnością powoduje brak zasilania wszystkich urządzeń podpiętych do tej różnicówki. Im mniej urządzeń podpiętych do tej samej różnicówki, tym mniejsze szanse że np. lodówka zepsuje produkty bo któreś z nich wybije różnicówkę. Im mniej urządzeń podpiętych do tej samej różnicówki co oświetlenie - tym mniejsze ryzyko szukania latarki po ciemku bo np. grzałka bojlera dostała przebicia raz na trzy godziny.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeszcze pytanie, bo tak mi się wydawało, że to rozwiązanie jest nie prawidłowe, a czy powszechnie stosowane? Pytam bo nie wiem skąd się biorą takie pomysły, skoro w rozmowie z elektrykiem zaznaczyłem, że chce mieć to zrobione porządnie i zgodnie z przepisami, i że nie zależy mi, żeby akurat na tym oszczędzać?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregor05 Zobacz post
    Jeszcze pytanie, bo tak mi się wydawało, że to rozwiązanie jest nie prawidłowe, a czy powszechnie stosowane? Pytam bo nie wiem skąd się biorą takie pomysły, skoro w rozmowie z elektrykiem zaznaczyłem, że chce mieć to zrobione porządnie i zgodnie z przepisami, i że nie zależy mi, żeby akurat na tym oszczędzać?
    Żeby zostać elektrykiem "z uprawnieniami SEP" wystarczy jeden dzień i ze 350zł. Na rynku ze świeczką szukać kogoś, kto ma pojęcie. A ci, co mają pojęcie muszą konkurować ceną - więc dają to samo badziewie, którego klient oczekuje bo patrzy tylko na cenę. Pytaj albo o wycenę zgodnie z projektem (który powinien być). Albo z precyzowaniem, ile obowdów, ile eSów (i jakie konkretnie modele), ile różnicówek (i jakie konkretnie - jak trzyfazowe do obwodów jednofazowych to podziękuj za współpracę).

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zmień elektryka, bo to jakiś analfabeta.
    Tak w uproszczeniu (bo zaraz znajdzie się taki, co znajdzie jakiś wyjątek) jak w obwodzie jest przewód 1,5mm2 (mniej być nie może) - to zabezpieczenie nie może być większe, niż 10A. To aż za dużo na współczesne oświetlenie, ale co mocniejsza suszarka czy czajnik już wybije zabezpieczenie.
    Każde urządzenie o większym poborze mocy (pralka, zmywarka, piekarnik, kuchenka elektryczna - w pewnym uproszczeniu wszystko co grzeje) to powinien być osobny obwód.
    Łącząc poszczególne obwody do jednej różnicówki pamiętaj, że problem z upływnością powoduje brak zasilania wszystkich urządzeń podpiętych do tej różnicówki. Im mniej urządzeń podpiętych do tej samej różnicówki, tym mniejsze szanse że np. lodówka zepsuje produkty bo któreś z nich wybije różnicówkę. Im mniej urządzeń podpiętych do tej samej różnicówki co oświetlenie - tym mniejsze ryzyko szukania latarki po ciemku bo np. grzałka bojlera dostała przebicia raz na trzy godziny.
    To "rozwiązanie" chciał zastosować tylko w pokojach, dla łazienki, poszczególnych urządzeń w kuchni, łazienki czy pieca miały być już osobne obwody.

  8. #8

    Domyślnie

    Generalnie to zamysł był taki, że chciałem zrobić sam ( pod nadzorem elektryka ) ile mogę. Umawiam się na konkretną kasą i działam, wykonanie bruzd, ułożenie kabli itp., elektryk miałby przyjechać co jakiś czas na budowę, posprawdzać co trzeba i mówić co dalej robić. Rozdzielnice wiadomo, że musiałby uzbroić sam ale też na zasadzie, że mówi mi kup to czy tamto i po problemie, nie ma wtedy obawy, że elektryk mimo wcześniejszych ustaleń i tak w ramach "oszczędności" czasu i pieniędzy zrobi coś inaczej czy zamontuje coś innego.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregor05 Zobacz post
    Generalnie to zamysł był taki, że chciałem zrobić sam ( pod nadzorem elektryka ) ile mogę. Umawiam się na konkretną kasą i działam, wykonanie bruzd, ułożenie kabli itp., elektryk miałby przyjechać co jakiś czas na budowę, posprawdzać co trzeba i mówić co dalej robić. Rozdzielnice wiadomo, że musiałby uzbroić sam ale też na zasadzie, że mówi mi kup to czy tamto i po problemie, nie ma wtedy obawy, że elektryk mimo wcześniejszych ustaleń i tak w ramach "oszczędności" czasu i pieniędzy zrobi coś inaczej czy zamontuje coś innego.
    Nie dziwię się za bardzo. Albo umiesz (wiesz) jak to zrobić albo zapłacisz frycowe. Teraz modne leczenie na telefon, egzaminy na SK też to może i tak instalację można wykonać. Ciekawe jaka cena z punkt takiego prowadzenia za rączkę, może się opłacać
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10

    Domyślnie

    Tzn. Czemu się nie dziwisz? I opłacalność z punktu widzenia elektryka czy mojego pytasz?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregor05 Zobacz post
    Tzn. Czemu się nie dziwisz? I opłacalność z punktu widzenia elektryka czy mojego pytasz?
    Nie dziwię się bo jak coś się robi to albo ma się wiedzę i doświadczenia albo trzeba za to zapłacić. Samochód też naprawiasz telefonicznie? Opłacalność z punktu widzenia elektryka bo Twój wiadomo jaki jest, najtaniej.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12

    Domyślnie

    Skąd Ci się ten telefon wziął? Pisałem wcześniej, że nie mam zamiaru na tym oszczędzać, tak że znowu nie wiem o co chodzi. Czym ma się różnić wykonanie przeze mnie bruzd i ewentualne ułożenie przewodów i skontrolowaniem tego przez elektryka, od wykonania bruzd i ułożenia przewodów przez jakiegoś praktykanta, którego firma przyśle do roboty? Sam pewnie zrobię to lepiej i dokładniej. Nie robię tego z oszczędności, po prostu wiem, że jak w każdej branży, tak i w szeroko pojętej budowlance ( może i przede wszystkim tutaj ) są fachowcy i "fachowcy", na tych pierwszych teraz ciężko trafić.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregor05 Zobacz post
    Skąd Ci się ten telefon wziął? Pisałem wcześniej, że nie mam zamiaru na tym oszczędzać, tak że znowu nie wiem o co chodzi. Czym ma się różnić wykonanie przeze mnie bruzd i ewentualne ułożenie przewodów i skontrolowaniem tego przez elektryka, od wykonania bruzd i ułożenia przewodów przez jakiegoś praktykanta, którego firma przyśle do roboty? Sam pewnie zrobię to lepiej i dokładniej. Nie robię tego z oszczędności, po prostu wiem, że jak w każdej branży, tak i w szeroko pojętej budowlance ( może i przede wszystkim tutaj ) są fachowcy i "fachowcy", na tych pierwszych teraz ciężko trafić.
    Nie chcesz oszczędzać ale chcesz fachowcowi powiedzieć, wie pan ja zrobię lepiej potrzebuję tylko informacji jak to mam zrobić i pieczątki Zrób sobie uprawnienia za kilkaset zł, teraz to nie problem, zrób instalację, kup miernik zrób odbiór i już.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Nie chcesz oszczędzać ale chcesz fachowcowi powiedzieć, wie pan ja zrobię lepiej potrzebuję tylko informacji jak to mam zrobić i pieczątki
    W którym miejscu napisałem, że wiem lepiej od fachowca? Zresztą sam widzisz, na jakiego trafiłem ( pierwszy post ). Nie wiem co się tak uczepiłeś tego, że ktoś sobie sam wykona bruzdy pod przewody bo ma na to czas, na forum są tematy, że ludzie sami chcą domy od A-do Z budować, a Ty się jakichś bruzd uczepiłeś.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony