dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 50
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post

    Gdzie leży błąd..??? Co mam robić..??

    Pozdrawiam
    Najpierw napisz coś o domu. Jak duży, jak ocieplony itp. Prąd budowlany czy inna taryfa ? Jeśli domek mały, to zużycie energii dużo za duże, jeśli duży, może pasować mimo produkcji zimowej przez PV.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Gdzie leży błąd..??? Co mam robić..??
    Odpalałeś pętle po kolei? Bo jak nie, to prawdopodobnie przez zbyt zimny powrót pompa pracowała grzałkami (jak ma oczywiście0.

    Jaką masz taryfę?
    PV odebrane i licznik wymieniony na dwukierunkowy?
    Kwoty podajesz z faktur rozliczeniowych? Jakie były kolejne wskazania licznika w obydwie strony?

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Witam ...

    Zaczynam sobie zdawać sprawę z tego, że (przynajmniej powinno) jest OK.. Zgadza się, że nie miałem nadprodukcji i stąd te duże rachunki..
    Dom, powierzchni do ogrzania ma 120 m2, garaż dodatkowo miał prześwity w swojej bramie przez co traciliśmy dość dużo wytworzonego ciepła....
    Dom ocieplony jest styropianem a w lutym, właściwie w czasie tych największych mrozów, uszczelnione celulozą wdmuchiwaną, dodatkowo skosy i sufity na górze...(zaraz potem skończyły się mrozy i nie sprawdziliśmy do końca czy to coś dało (oprócz wydania 4000PLN)...zobaczę więc w lecie gdy będzie dość mocno grzało czy na górze jest zbyt gorąco...jeśli nie - znaczy celuloza izoluje.....a jeśli nie to znów w plecy (4000)...

    Co to znaczy "odpalać pętle po kolei.."??? Nawet nie zauważyłem kiedy instalator to zrobił... Uruchamianie pompy trwało ze dwie godziny. Podłączał jakąś maszynę do agregata zewnętrznego i mówił że to odpowietrzanie....Po tym czasie włączył pompę na program "Wygrzewanie jastrychu" (bo przygotowywałem się do kładzenia deski na podłogi), kazał mi podpisać protokół i ....poszedł sobie...od tego czasu bujam się sam a każdy uspokaja mnie ,że wszystko ok...Jestem skłonny w to wierzyć bo teraz patrząc na uzysk za marzec (496,39 kWh) i poruwnójąc to do uzysków za styczeń (97,06 kWh) oraz za luty (319,39 kWh)...widzę różnice i mam nadzieję, że właśnie teraz zacznę nareszcie produkować.....
    Umowę podpisałem na rozliczanie co pół roku i za cholerę nie wiem dlaczego podliczyli mi jeszcze okres styczeń - luty. Byłem w dystrybucji i oni to potwierdzili i też nie wytłumaczyli mi dlaczego musiałem zapłacić już teraz za te pierwsze dwa miesiące....

    Pozdrawiam

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Co to znaczy "odpalać pętle po kolei.."???
    Sprawdź na pompie, ile pociągnęła grzałkami/jaki COP wyszedł.

    Czasami warto czytać instrukcje.

    klik

    Minimalna temperatura wody w instalacji, przy której sprężarka może bezawaryjnie pracować to:
    • agregat 1-wentylatorowy = 18⁰C
    • agregat 2-wentylatorowy = 10⁰C
    Jeśli temperatura wody w instalacji jest mniejsza od powyższych wartości, zaleca się wykonanie wygrzania wstępnego za pomocą dodatkowego źródła ciepła. Można w tym celu użyć grzałki rezerwowej zamontowanej w pompie ciepła. Wystarczy aktywować tryb pracy FORCE (opis aktywacji znajduje się na poprzedniej stronie tego poradnika.
    W celu szybszego załączenia sprężarki, można w pierwszej kolejności wygrzać wodę na krótkim obiegu wstępnym – np. sprzęgło/bufor lub pierwszy obieg grzewczy. Kolejne odbiorniki dołączamy w miarę uzyskania wysokiej temperatury w ogrzewanej części instalacji.


    Jak odpalasz zimą całą podłogę na raz, to pompa ogromne ilości ciepła produkuje grzałką - czyli zużywa ze 4x więcej prądu (przy tz rzędu 20* COP w okolicach zera za oknem znacząco potrafi przekraczać 4). Jak odpalisz pierwszą pętlę (najlepiej najkrótszą) to niewiele ogrzejesz grzałką, włączy się sprężarka. Jak dasz jej podbić temperaturę na powrocie do 25* to po otwarciu drugiej pętli pewnie nawet nie spadnie do poziomu załączenia grzałki. I tym sposobem masz zużycie prądu 4x mniejsze do czasu osiągnięcia temperatury powrotu wartości granicznej.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    @Kaizen... Dzięki za odpowiedź, ale ja jestem TYLKO fizjoterapeutą i na prawdę nie rozumiem o co chodzi w tej pompie, pętlach, temperaturach...
    Zapewne masz rację.... ! Tu nawet nie będę miał śmiałości polemizować.... Mój serwisant, uruchamiając pompę włączył program "Wygrzewanie jastrychu" gdyż miałem w planie w ciągu półtora miesiąca położyć deski...Zgadza się z tym co piszesz... w tym czasie prądu zżarło za 460 PLN, więc zużycie było 4x większe od tego gdybym włączał to inaczej...ale to już wina serwisant, który powinien mi o tym powiedzieć...on to olał a ja zapłaciłem frycowe...

    Pozdrawiam

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Witam ! !

    Poniżej screeny z niedzielnych osiągów fotowoltaiki w godzinach popołudniowych..
    Czy możecie porównać je ze swoimi w tym samym dniu (04.04.2021)....??
    Co oznacza ostatni screen i dlaczego PV2 ma dwa wskazania 0.0...???

    Załącznik 454603 Załącznik 454604 Załącznik 454605 Załącznik 454606 Załącznik 454607


    Pozdrawiam

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    @Kaizen... Dzięki za odpowiedź, ale ja jestem TYLKO fizjoterapeutą i na prawdę nie rozumiem o co chodzi w tej pompie, pętlach, temperaturach...
    Zapewne masz rację.... ! Tu nawet nie będę miał śmiałości polemizować.... Mój serwisant, uruchamiając pompę włączył program "Wygrzewanie jastrychu" gdyż miałem w planie w ciągu półtora miesiąca położyć deski...Zgadza się z tym co piszesz... w tym czasie prądu zżarło za 460 PLN, więc zużycie było 4x większe od tego gdybym włączał to inaczej...ale to już wina serwisant, który powinien mi o tym powiedzieć...on to olał a ja zapłaciłem frycowe...

    Pozdrawiam
    Zaraz zaraz.... sugerujesz, że miałeś przez te kilka miesięcy włączony program suszenia posadzki? Nie wiem jak wTwojej, ale w mojej PC program trwa max 25 dni i jest automatycznie wyłaczany.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak odpalasz zimą całą podłogę na raz, to pompa ogromne ilości ciepła produkuje grzałką - czyli zużywa ze 4x więcej prądu (przy tz rzędu 20* COP w okolicach zera za oknem znacząco potrafi przekraczać 4). Jak odpalisz pierwszą pętlę (najlepiej najkrótszą) to niewiele ogrzejesz grzałką, włączy się sprężarka. Jak dasz jej podbić temperaturę na powrocie do 25* to po otwarciu drugiej pętli pewnie nawet nie spadnie do poziomu załączenia grzałki. I tym sposobem masz zużycie prądu 4x mniejsze do czasu osiągnięcia temperatury powrotu wartości granicznej.
    Naprawdę są to "ogromne ilości energii" ? Ileż tej wody w obiegu 120m2 domu? Nie pamiętam dokładnie ale u mnie jest to mniej niż 100L.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 05-04-2021 o 16:13
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Zaraz zaraz.... sugerujesz, że miałeś przez te kilka miesięcy włączony program suszenia posadzki? Nie wiem jak wTwojej, ale w mojej PC program trwa max 25 dni i jest automatycznie wyłaczany.
    A np.w panasoniku jest w pelni do ustawienia wg zachcianek od 0-chyba 99 dni
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A np.w panasoniku jest w pelni do ustawienia wg zachcianek od 0-chyba 99 dni
    No tak, jak ktoś ustawi na RĘCZNY tryb suszenia to może trwać "wieki"...tylko po co?
    Być może instalatorowi chciało się bawić i wklepywać ustawienia na te kilka miesięcy..ale podejrzewam, że włączył tryb automatyczny a ten raczej tak długo nie trwa.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 05-04-2021 o 16:40
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Witam !

    @Pytajnic, oczywiście, że nie...Program wygrzewania trwał 25 dni , a mój komentarz do tego, że zapłaciłem frycowe, dotyczył fragmentu postu @Kaizen'a, który wspominał o odpalaniu pętli...Pisałem, że to powinien wytłumaczyć mi serwisant, który pompę uruchamiał, ale tego nie zrobił.......

  12. #32
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Pisałem, że to powinien wytłumaczyć mi serwisant, który pompę uruchamiał, ale tego nie zrobił.......
    W innym wątku pisałem o takim właśnie pokoleniu, które pyta się producenta prezerwatyw jak obsługiwać takie "urządzenie"...Dobrze, że jeszcze serwisanta nie wołają
    Tłumaczenie, że jest się " tylko wierzącym" i się tego nie używa bo grzech nie jest wytłumaczeniem

    Oczywiście jest to przenośnia z tym przykładem ale adekwatna w tym temacie.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 05-04-2021 o 20:53

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    W innym wątku pisałem o takim właśnie pokoleniu, które pyta się producenta prezerwatyw jak obsługiwać takie "urządzenie"...Dobrze, że jeszcze serwisanta nie wołają
    Tłumaczenie, że jest się " tylko wierzącym" i się tego nie używa bo grzech nie jest wytłumaczeniem

    Oczywiście jest to przenośnia z tym przykładem ale adekwatna w tym temacie.
    Super...! !

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Naprawdę są to "ogromne ilości energii" ? Ileż tej wody w obiegu 120m2 domu? Nie pamiętam dokładnie ale u mnie jest to mniej niż 100L.
    Jakie znaczenie ma ilość wody? Krąży przecież w kółko - grzałka grzeje - wylewka chłodzi.
    U mnie wygrzewanie w kwietniu wciągnęło 2500kWh przy COP1 i było to za mało, bo musiałem wygrzewać drugi raz - kilka dni dłużej grzania na maksa powinienem utrzymać. Pewnie ze 3000 kWh powinno być. W mrozy - jeszcze z tysiąc pewnie trzeba dodać.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    U mnie wygrzewanie w kwietniu wciągnęło 2500kWh przy COP1 i było to za mało, bo musiałem wygrzewać drugi raz - kilka dni dłużej grzania na maksa powinienem utrzymać. Pewnie ze 3000 kWh powinno być. W mrozy - jeszcze z tysiąc pewnie trzeba dodać.
    ...piszesz o wygrzewaniu jastrychu, parwda..?? Nie o ogrzewaniu domu...??

    Zastanawiam się ile pociągną takie sprzęty jak pompa ( ciepła woda oraz grzanie w zimie, chłodzenie latem) + rekuperacja + pompa cyrkulacyjna + płyta indukcyjna + lodówka + telewizor + komputer + ....inne) powszechne sprzęty gospodarstwa domowego ....
    Czy ktoś mi może powiedzieć..?? Tak "na oko"... na ile powinienem się przygotować. (mam 120m2 powierzchni użytkowej)

    Pozdrawiam

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie pompa przez cały rok na grzanie i chłodzenie 4MWh.
    Na bytowe potrzeby w 3 osoby jakieś 6MWh.
    Wszystko na prąd. Łącznie koło 10MWh.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Witam !!

    U mnie tylko dwie osoby...Rozumiem, że te 5-6 oraz 10MWh to pobór roczny...

    Pozdrawiam

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post

    .
    Dom, powierzchni do ogrzania ma 120 m2, garaż dodatkowo miał prześwity w swojej bramie przez co traciliśmy dość dużo wytworzonego ciepła....
    Dom ocieplony jest styropianem a w lutym, właściwie w czasie tych największych mrozów, uszczelnione celulozą wdmuchiwaną, dodatkowo skosy i sufity na górze...(zaraz potem skończyły się mrozy i nie sprawdziliśmy do końca czy to coś dało (oprócz wydania 4000PLN)...zobaczę więc w lecie gdy będzie dość mocno grzało czy na górze jest zbyt gorąco...jeśli nie - znaczy celuloza izoluje.....a jeśli nie to znów w plecy (4000)...
    Rozumiem, że poddasze ociepliłeś celulozą dopiero po mrozach?
    Napisz jaśniej, bo z tej wypowiedzi wynika, że nie miałeś izolacji poddasza wcześniej.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 07-04-2021 o 01:04
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Zgadza się. Celulozę wtryskiwano mi akurat jak te najgorsze mrozy się kończyły.W dniu w którym to robili było -14 a potem już tylko cieplej.
    Na początku widziałem lekką różnicę. Jako że mam zainstalowane sterowniki w każdym pokoju, mogłem zauważyć, że temperatura wzrosła o ok. +1 st C cieplej. Tyle, że nie wiem z jakiego powodu.Czy dlatego, że właśnie się ociepliło (-8 st C) czy może dlatego, że celuloza już blokowała dopływ zimnego powietrza z dachu i skosów. Sąsiad powiedział mi, że musi się to wszystko "ułożyć" i trochę ogrzać, więc czekam. Pamiętam temperaturę w pokojach w lipcu i sierpniu. Przy słonecznej pogodzie było dość gorąco, czyli jak celuloza będzie "działać" to analogicznie do zimna, powinna blokować również dopływ gorąca, ale to stwierdzę dopiero w lecie...

    Pozdrawiam

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Zgadza się. Celulozę wtryskiwano mi akurat jak te najgorsze mrozy się kończyły.W dniu w którym to robili było -14 a potem już tylko cieplej.
    Na początku widziałem lekką różnicę. Jako że mam zainstalowane sterowniki w każdym pokoju, mogłem zauważyć, że temperatura wzrosła o ok. +1 st C cieplej. Tyle, że nie wiem z jakiego powodu.Czy dlatego, że właśnie się ociepliło (-8 st C) czy może dlatego, że celuloza już blokowała dopływ zimnego powietrza z dachu i skosów. Sąsiad powiedział mi, że musi się to wszystko "ułożyć" i trochę ogrzać, więc czekam. Pamiętam temperaturę w pokojach w lipcu i sierpniu. Przy słonecznej pogodzie było dość gorąco, czyli jak celuloza będzie "działać" to analogicznie do zimna, powinna blokować również dopływ gorąca, ale to stwierdzę dopiero w lecie...

    Pozdrawiam
    Skoro nie miałeś izolowanego poddasza, stąd tak wysokie rachunki.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony