dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Brak startera na slup zelbetowy

    Witam, buduje dom według projektu APS 234. Wykonawca wykonał stan 0 wraz z zaleniem chudziaka ale zapomniał o wprowadzeniu zbrojenia na slupy. Posiadam trzy sztuki które umiejscowione są w obrębie wykusza oraz jeden na narożniku sciany. Jak teraz mogę to poprawić zanim zacznę wznosić sciany nośne ? :
    1. Wywiercic otwory w fundamentach (np. Na głębokość 30cm), wstawić zbrojenie, oszalowac i zalać betonem?
    2. Wyciąć kawałek sciany fundamentowej i zrobić otwory w lawie fundamentowej, wstawić zbrojenie, oszalowac i zalać betonem ?

    Dodam że buduje z ceramiki phoroterm.

    Dziękuję z góry za pomoc i wszelkie podpowiedzi

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Jeśli wina wykonawcy to kazałbym mu to poprawić tak jak w projekcie.
    Jaki masz warunki gruntowe? Co na to kierownik budowy?

  3. #3

    Domyślnie

    Warunki są ok, piach. Kierownik sugeruje nawiercic otwory w fundamencie.
    Chciałbym właśnie żeby to wykonawca poprawił tylko nie wiem jak najlepiej żeby nie rozgrzebac powstałych już fundamentów.

  4. #4

    Domyślnie

    Wywiercić otwory, wkleić klejem do kotwienia np. z popularne kotwy chemiczne firmy Hilti, po przedmuchaniu otworów, oczywiście. Głębokość otworów i grubość prętów i liczbę, uzgodnić z kierownikiem. Wziąć na to kwit.

  5. #5

    Domyślnie

    Ok dziękuję za pomoc tak zrobię. A tak z ciekawości takie rozwiązanie jest dużo gorsze od tradycyjnego połączenia z lawa fundamentów , mogę spać spokojnie ?

  6. #6

    Domyślnie

    Przede wszystkim, jest droższe Trzyma normy, nie można się do tego przyczepić.
    Ale od tego jest kierownik. Powinien dostać porządny ochrzan, bo ma obowiązek odebrać zbrojenie, wtedy by zauważył.

  7. #7

    Domyślnie

    Masz wieniec na tych ścianach fundamentowych?

  8. #8

    Domyślnie

    Czy to jest ściana lana bez zbrojenia?

  9. #9

    Domyślnie

    Ściana fundamentów wykonana jest z bloczków monolitycznych. Tak się właśnie zastanawiam czy wystarczy otwór w ścianie czy trzeba wiercic głębiej aż do lawy

  10. #10

    Domyślnie

    Jak nie masz wieńca to do ławy. Ścianę w tym miejscu rozbierasz, wklejasz pręty, ścianę domurowujesz ze sztrabami, szalunek z dwuch stron, zalewasz betonem.

  11. #11

    Domyślnie

    Andrzeju, dobrze, że zapytałeś, nie pomyślałem, że tak to może wyglądać

    Ja dopiszę dla jasności, że w tym miejscu ma być pełne zbrojenie belki, nie tylko pręty.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję za wartościowe porady. Trochę obawiam się rozbierania sciany fundamentowej. A jeżeli na przykład zrobię otwory o głębokości 100cm ( ściana ma okolo 80 cm, tak więc otwór będzie w lawie zaglebiony na 20 cm ) i tak zakotwie pręty, a beton na slup wyleje bezpośrednio na bloczki sciany fundamentowej? Rozumiem że slup będzie naciskał bezpośrednio na bloczki które są słabsze od lawy z uwagi na spoiny, ale pręty będą spięte lawy co powinno nadać odpowiednią sztywność. Co sądzicie o takim rozwiązaniu ma sens?

  13. #13

    Domyślnie

    To masz ścianę od ławy do strop ponad 3 m bez wieńca?
    Jakby było można tak zrobić jak piszesz to bym o tym wiedział. Nie możesz tak zrobić

  14. #14

    Domyślnie

    Ok to skonczy sie na rozbiorce. Wieniec jest między partnerem a piętrem, nie ma wieńca na ścianie fundamentowej.

  15. #15

    Domyślnie

    u mnie też kretyn nie wyprowadził starterów a kierownik to zaklepał. Potem wklejali w nawiercone otwory w ławach. Nie wiem czy zapomniał czy nie potrafił sobie obmierzyć dokładnie .Podobno to jest dopuszczalne ale dalekie od sztuki budowlanej. Dam ci rade...jak bedziesz murował Porothermem to sprawdzaj każdy kawałek ściany czy się nie chwieje i najlepiej każ dawać zaprawe z boku bo to usztywnia mur i likwiduje mostki termiczne . Prawdziwi murarze to byli jak sie robiło sciany z cegły litej i nie było ocieplen to widac nie raz jak są rowno cegiełki i stoja do dziś.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony