dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja w salonie?

    Witam
    Jestem zielony w wentylacji i proszę o poradę.
    Ogólnie w salonie z aneksem miałem 3 kratki wentylacyjne
    Dwie w rogu które są teraz zabudowane kuchnią i jedna widoczna na zdjęciu.
    Do jednej zabudowanej podłączony jest oczywiście okap, druga została jak była.
    Mam okna z wywietrznikami, regularnie wietrze pomieszczenia. I moje pytanie - czy ta dodatkowa kratka jest mi potrzebna? Pytam bo w okresie zimowym jak teraz płynie z niej prawie lodowane powietrze.

    Ostatnio edytowane przez mareczek87 ; 03-01-2021 o 11:26

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeśli z niej jest nawiewane zimne powietrze - to wentylacja w Twoim domu /mieszkaniu nie działa prawidłowo.
    Zapewne ze względu na nieodpowiedni stosunek powietrza nawiewanego do wywiewanego nastąpił niesprzyjający nawiew kanałem wentylacyjnym, co jest na tyle niekomfortowe że - zresztą stwierdziłeś całe powietrze w celu uzupełnienia bilansu jest wtłaczane do pomieszczeń tą właśnie drogą.
    Przede wszystkim należy odwrócić tą sytuację - powietrze powinno być nawiewane przez nawiewniki okienne / rozszczelnienie okna/ nawiewniki ścienne. Ta kratka zasłaniająca wylot - czyli kanał wentylacyjny powinien służyć tylko i wyłącznie do odprowadzenia z pomieszczeń zużytego powietrza.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Mam w salonie dwa okna, w sumie jedno i jedne drzwi balkonowe.
    Na oknie jest wywietrznik i jest ciągle otwarty. Rozumiem, że w takim razie to za mało?
    To co mam nie domykać okien na maksa?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Rozszczelnić, nie koniecznie w salonie.
    Bilans - to to co jest wydmuchiwane z pomieszczeń do tego co jest wdmuchiwane. Zapewne w WC wenttlacja pracuje na wydmuchiwanie dodatkowo wydajny okap i już wytwarza się podciśnienie które powoduje wsteczny ciąg w omawianym kanale wentylacji.

  5. #5

    Domyślnie

    A jak nie będę w stanie wyrównać ciśnień? Przecież nie będę w zimie z otwartym oknem ciągle
    A tak się zastanawiam - u innych w mieszkaniach nie widziałem kratki wentylacyjnej w salonach z aneksem i samych salonach.
    Nie mogę jej na zimę po prostu pianką załatać?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Przecież to grozi pewnymi negatywnymi zjawiskami- jedno to wzrost wilgotności - w konsekwencji zagrzybienie. Wzrost stężenia dwutlenku węgla -złe samopoczucie, ból głowy. Nieprzyjemny zapach spowodowany brakiem wymiany powietrza.
    Udusić się nie dusisz, ale choroby można się nabawić.
    Oczywiście wszystko można zrównoważyć pamiętając, że ilość powietrza wywiewanego równa jest ilości nawiewanego. Montaż kratki o regulowanym otwarciu może unormować Twoją sytuację, jednak nie możesz całkowicie jej zamknąć, a ciąg powinien się zmienić bo tak jak wcześniej pisałem, teraz zjawisko nawiewu jest nieprawidłowym działaniem wentylacji grawitacyjnej

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał mareczek87 Zobacz post
    Na oknie jest wywietrznik i jest ciągle otwarty. Rozumiem, że w takim razie to za mało?
    To nie "wywietrznik" a nawiewnik/nawietrzak.
    Bo on w oknie ma za zadanie nawiewać świeże powietrze do pomieszczenia a kanał wentylacyjny do komina ma powietrze wywiewać. Wyłącznie tak i nigdy inaczej. Odwrotna cyrkulacja powietrza to nie tylko chory budynek ale też chory człowiek. Nie tylko chodzi o CO2.

    Wygląda na to, że ten nawiewnik został dobrany "na oko" a nie obliczony przez projektanta wentylacji tego budynku. Skoro z kratki na ścianie wieje zimno to zapewne powierzchnia nawiewnika jest za mała. Zweryfikuj czy przy otwartym i przy rozszczelnionym oknie ciąg z kratki ulega zmianą.

    Rozszczelnione okno (tzw. mikrowentylacja klamka ustawiona skośnie pod kątem 45 stopni) to nie jest opcja dla stałej wentylacji. Działa "za bardzo" - zbyt szybko wychładza pomieszczenie, bowiem przewiew pojawia się po całym obwodzie skrzydła co wpuszcza zbyt wiele powietrza. Natomiast nawietrzak nawiewa zimne świeże powietrze w bardziej kontrolowany sposób oraz kieruje je pod sufit i ma warunki by się ogrzać zanim trafi na człowieka a więc komfort termiczny może być zachowany.

    Do regulacji wentylacji bardziej służą nawietrzaki właśnie a nie kratki wywiewne. To wszystko powinno być tak dobrane/zaprojektowane, by nawet przymknięte nawietrzaki nie powodowały tzw. cofki. Wentylacja grawitacyjna działa zależnie od pogody, raz mocniej raz słabiej, nie zawsze więc wskazany jest pełen cug, ale nigdy nie powinien się pojawić cug odwrotny.

    Ale to byłaby sytuacja idealna. Ale jest jak jest.
    U mnie w mieszkaniu jest podobna sytuacja. Z wentylacją było źle. Dopiero zamontowanie nawietrzaków w oknach znacznie poprawiło sytuację, ale teraz wiem że nie do końca zostały poprawnie dobrane. Mam kratkę wentylacyjną w łazience oraz w salonie z aneksem i sporadycznie (zależnie od pogody) pojawia się cofka i wówczas rozszczelniam jedno okno by przywrócić prawidłowe działanie. Jak pisałem to zdarza się sporadycznie, ale pewnie trzeba będzie pomyśleć o innych nawietrzakach.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Maaszak,
    Jakiego rodzaju masz nawiewniki zamontowane?
    Thx.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01 Zobacz post
    Maaszak,
    Jakiego rodzaju masz nawiewniki zamontowane?
    Thx.
    Brookvent. Na stronie producenta najbardziej podobny do mojego do BHY 4000.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #10

    Domyślnie

    A wentylatorki na wylotach są?
    Jeśli tak, to czy możesz podać modele?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A wentylatorki na wylotach są?
    Jeśli tak, to czy możesz podać modele?
    Nie mam wentylatorków.
    Jedynie wspólnota założyła turbowenty na kominach wentylacyjnych.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony