dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Izolacja na styropianie na poddaszu

    W wolnym czasie rozpocząłem układanie styropianu na stropie monolitycznym na nieużytkowym poddaszu.
    Pod styropian nie dawałem folii.

    Nie będzie wylewki tylko ułożę deski które pozostały mi z szalowania stropu. W najwyższej części poddasza.
    Zastanawiam się czy na styropian kłaść coś czy bezpośrednio dechy?
    Przy ścianach kolankowych będzie styropian nieosłonięty.

    Czytałem, że folii nie powinno się kłaść żeby nie zawilgocić izolacji.
    Może jakąś tanią włókninę?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    W wolnym czasie rozpocząłem układanie styropianu na stropie monolitycznym na nieużytkowym poddaszu.
    Pod styropian nie dawałem folii.
    Dlaczego? przecież jest tania i nikomu by nie przeszkadzała?

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Nie będzie wylewki tylko ułożę deski które pozostały mi z szalowania stropu. W najwyższej części poddasza.
    Zastanawiam się czy na styropian kłaść coś czy bezpośrednio dechy?
    Trochę kiepsko, będzie słychać jak chodzisz, piszczeć i wciskać się w styropian bo na pewno będzie to pracowało. Deska ma jednak niewielką powierzchnię i będzie się uginała.

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Przy ścianach kolankowych będzie styropian nieosłonięty.
    A nie masz żadnego okna/świetlika włazu na tym strychu? Trzeba to osłonić przed światłem.
    Jak jest przymocowany ten styropian do posadzki?
    jak są połączone płyty pomiędzy sobą?

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Czytałem, że folii nie powinno się kłaść żeby nie zawilgocić izolacji.
    Gdzie czytałeś?, daje się folię - po to aby ją uchronić przed wilgocią.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Dlaczego? przecież jest tania i nikomu by nie przeszkadzała?

    Gdzie czytałeś?, daje się folię - po to aby ją uchronić przed wilgocią.
    Paraizolacyjność stropu jest na tyle duża, że jest niepotrzebna. To są opinie m.in. z tego forum.

    A co z tą folią czy włókniną NA styropianie?
    Poddasze nieużytkowe, więc nie zamierzam tam codziennie wychodzić. Raczej raz na miesiąc.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Paraizolacyjność stropu jest na tyle duża, że jest niepotrzebna. To są opinie m.in. z tego forum.
    Jeśli już to ktoś napisał to miał zapewne na uwadze domy z wentylacją mechaniczną gdzie wentylacja odprowadza nadmiar wilgoci w większym stopniu z powierzchni mieszkalnej.
    To jest zresztą łatwo sprawdzić - wystarczy rozłożyć m2 folii na powierzchni takiego stropu - przykleić go krawędziami do posadzki i odczekać tydzień - zobaczysz ile jest wilgoci i na powierzchni foli i na posadzce. Oczywiście wszystko zależy od tego co jest pod spodem(jakie pomieszczenie)
    Wiadomo jeśli położyłeś tam styropian to w połączeniu ze znikomą paro-przepuszczalnością i niewielkim współczynnikiem absorpcji wilgoci para przedostająca się ta drogą będzie miała znikomy wpływ na nasiąkanie wilgocią warstwy ocieplenia(wełna skalna jest bardziej wrażliwa na te sprawy).
    Jednak tak jak napisałem folia jest tania, a jej układanie nie stanowi jakiegoś wyczynu dodatkowo ułatwia sklejanie ze sobą poszczególnych płyt służących do izolacji termicznej.
    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    A co z tą folią czy włókniną NA styropianie?
    Poddasze nieużytkowe, więc nie zamierzam tam codziennie wychodzić. Raczej raz na miesiąc.
    Styropian jak każdy materiał narażony na czynniki zewnętrzne ulega degradacji bądź pod wpływem powietrza, bądź pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jeśli jest tam światło dzienne warto jest przykryć izolację termiczną, dodatkowo zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, insektami, zamyka ruch powietrza pomiędzy nieszczelnościami płyt chroni płyty przed wilgocią z zewnątrz i innymi czynnikami które mogły by wpłynąć na uszkodzenie powierzchni zarówno mechanicznymi jak i chemicznymi z materiałów które chcesz tam gromadzić.
    Zresztą zrobisz jak uważasz - to są moje spostrzeżenia z uwagi, że dla mnie to pomieszczenie przedstawia jakąś wartość i u mnie wygląda troszkę inaczej pomimo, iż jest nieużytkowe.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jeśli już to ktoś napisał to miał zapewne na uwadze domy z wentylacją mechaniczną gdzie wentylacja odprowadza nadmiar wilgoci w większym stopniu z powierzchni mieszkalnej.

    Styropian jak każdy materiał narażony na czynniki zewnętrzne ulega degradacji bądź pod wpływem powietrza, bądź pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jeśli jest tam światło dzienne warto jest przykryć izolację termiczną, dodatkowo zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, insektami, zamyka ruch powietrza pomiędzy nieszczelnościami płyt chroni płyty przed wilgocią z zewnątrz i innymi czynnikami które mogły by wpłynąć na uszkodzenie powierzchni zarówno mechanicznymi jak i chemicznymi z materiałów które chcesz tam gromadzić.
    Zresztą zrobisz jak uważasz - to są moje spostrzeżenia z uwagi, że dla mnie to pomieszczenie przedstawia jakąś wartość i u mnie wygląda troszkę inaczej pomimo, iż jest nieużytkowe.
    Wentylacja mechaniczna jest u mnie. Tzn na razie są rozprowadzone rury.

    W dachu mam jedynie mały wyłaz przy kominie. Szyba chroni przed UV.
    Sprawa u mnie wygląda podobnie jak u Ciebie. Dlatego moje pytanie było czym zabezpieczyć styropian od góry.
    Folia to chyba zły pomysł. Pamiętam zdjęcie forumowicza który pokazywał skroploną wodę pomiędzy folią z izolacją.
    Dlatego myślałem o czymś paraprzepuszczalnym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony