dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Czarny, szary nalot na plastikach w domu

    Hej,

    Mamy kominek, którego zimową porą lubię codziennie odpalać. Ciepło nie jest rozprowadzane po domu tylko leci w komin, bądź do pokoju poprzez dwa wyloty. To, że nad kominkiem mam szary sufit jest trochę oczywiste. Ale tyle słowem wstępu.

    Co jakiś czas zauważam w pewnych dziwnych miejscach czarny nalot. Nie jest to kurz, bo nie da się go ściągnąć palcem. Miejscach w których się pojawia (biały, błyszczący plastik):
    - nocnik dziecka
    - włącznik światła
    - najbliższy łazience (w rzędzie mam 4)
    - wewnątrz lodówki?!
    - deski sedesowe (na poziomie kominka oraz na górze)

    Nieco mnie to momentami martwi przyznam, więc postanowiłem się Was poradzić. Dziękuję.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jednoznacznie - sadza lub spalony kurz osadza się na materiałach o najbardziej odmiennym potencjale elektrycznym - naładowanych elektrostatycznie.
    Czym jest spowodowany - przyczyn może być kilka - począwszy od nieszczelnego wkładu kominka po nieszczelny komin - jednak już się z tym kiedyś spotkałem i przyczyną był brak powietrza doprowadzonego pod lub w bezpośrednie miejsce montażu kominka - powietrze do spalania zasysane jest z zewnątrz przez kratkę wentylacyjną wraz z sadzą z dymu z Twojego lub innych kominków /pieców z zewnątrz. A osadza się z przyczyny jak podałem wyżej.

    Zobaczymy co napiszą inni może "ktoś" sam osobiście doświadczył takiego zjawiska
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    W takim razie wychodzi, że już odpowiedziałeś mi na pytanie. Jeśli to zwykła sadza to winię tu siebie, bo nie potrafię dać się drewnie palić tylko cały czas grzebię by płomień bym lepszy (zwykle podczas, lub chwilę po rozpalaniu). Powietrze idzie od dołu, regularnie wynoszę popiół i zostawiam lekki prześwit by ciągnęło od spodu. Dziękuję.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkulinski Zobacz post
    W takim razie wychodzi, że już odpowiedziałeś mi na pytanie. Jeśli to zwykła sadza to winię tu siebie, bo nie potrafię dać się drewnie palić tylko cały czas grzebię by płomień bym lepszy (zwykle podczas, lub chwilę po rozpalaniu). Powietrze idzie od dołu, regularnie wynoszę popiół i zostawiam lekki prześwit by ciągnęło od spodu. Dziękuję.
    Wiesz już sam...Otwierasz wielkie drzwi w nieodpowiednim momencie. Dym i pył woli tędy uchodzić, zamiast małą dziurką do komina...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nawilżacza nie odpalasz?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie, nie mam nawilżacza. A co do czarnego nalotu to zaczęliśmy zauważać to co dzieje się na suficie. Czarny nalot pokazuje jak gdzie łączyły się płyty na suficie, albo cokolwiek innego, bo widać coś na kształt kratki. Im bliżej kominka tym bardziej. Widać też sporo nalotu tam gdzie ciepłe powietrze wędruje do góry, czyli przy schodach na piętro. Palę sezonowanym dębem, więc nie w drewnie szukałbym problemu. Nie sądziłem jednak, że od paru sekund otwartych drzwi robią się aż takie szkody.

  7. #7

    Domyślnie

    Sufit: https://photos.app.goo.gl/bLQyFwh6AYx3byh2A
    Przejście powietrza: https://photos.app.goo.gl/jeaSctoFfP13xkGE9
    Rogi pokoju (z odrobiną cienia o tej porze dnia): https://photos.app.goo.gl/puSZtwa1ycak3eM39

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkulinski Zobacz post
    Kilka sekund na jedno otwarcie, może dać minutę na dobę. 30 minut miesięcznie x 5 miesięcy, podziel to na pół, żeby nikt się nie czepiał = Ponad godzina dymienia. Możesz zrobić badanie...

    Często doradzam by walczyć w ten sposób z problemem... http://blog.kominki-batura.pl/czy-mo...o-gory-nogami/

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkulinski Zobacz post
    . Nie sądziłem jednak, że od paru sekund otwartych drzwi robią się aż takie szkody.
    Robi, szczególnie gdy ciąg kominowy jest słaby. Rok temu miałem miernik PM u szwagra - po otworzeniu drzwiczek celem dołożenia opału, poziom PM 10 potrafił w ciągu kilkudziesięcu sekund wzrosnąć z 50 do 250 ppm.

    Ale po każdym dołożeniu w pomieszczeniu czuć charakterystyczny zapach ogniska
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Robi, szczególnie gdy ciąg kominowy jest słaby. Rok temu miałem miernik PM u szwagra - po otworzeniu drzwiczek celem dołożenia opału, poziom PM 10 potrafił w ciągu kilkudziesięcu sekund wzrosnąć z 50 do 250 ppm.

    Ale po każdym dołożeniu w pomieszczeniu czuć charakterystyczny zapach ogniska
    U Ciebie też?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    według mnie to podstawą jest umiejętne palenie i dobrej jakości drewno. Ja rozpalam bardzo delikatnie od góry aby komin nabrał temp. dopiero przy drugim podłożeniu na sam żar daje coś grubszego. Przed dołożeniem uchylam delikatnie na kilkanaście sekund i drzwiczki i dopiero po chwili ciut szerzej aby dorzucić szybko do paleniska. Nigdy nie bawię się przy otwartych drzwiach i nie grzebie bez sensu w palenisku. Z drugiej strony ja mam bardzo dobrze wykonane doprowadzenie powietrza.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    U Ciebie też?
    Nie. Może raz na sezon, jak zbyt szybko otworzę drzwiczki, zanim jeszcze się rozpali.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Szachownica i rogi wyglądają na spore mostki i skraplanie pary (nawet z suchego, gorącego powietrza może występować). Jak jest wilgotno, to wszelki kurz (nie koniecznie związany z kominkiem) przykleja się a może się też pojawić pleśń i grzyb.
    Przydałaby się termowizja i pomiar wilgotności sufitu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-01-2021 o 16:13

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Szachownica i rogi wyglądają na spore mostki i skraplanie pary (nawet z suchego, gorącego powietrza może występować). Jak jest wilgotno, to wszelki kurz (nie koniecznie związany z kominkiem) przykleja się a może się też pojawić pleśń i grzyb.
    Przydałaby się termowizja i pomiar wilgotności sufitu.
    Hm termowizja szczególnie nocnika i deski sedesowej, ale wilgotność w pomieszczeniu przydałoby się zmierzyć.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Hm termowizja szczególnie nocnika i deski sedesowej, ale wilgotność w pomieszczeniu przydałoby się zmierzyć.
    Jak zatem wyjaśnisz szachownicę na suficie?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak zatem wyjaśnisz szachownicę na suficie?
    O ile dobrze zrozumiałem kondygnacja powyźej jest zamieszkana. Więc jakie mostki ?
    Szachownica jest pewnie wynikiem innego stopnia chropowatości powierzchni sufitu w miejscu łączenia płyt.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 05-01-2021 o 20:47

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    O ile dobrze zrozumiałem kondygnacja powyźej jest zamieszkana. Więc jakie mostki ?
    Szachownica jest pewnie wynikiem innego stopnia chropowatości powierzchni sufitu w miejscu łączenia płyt.
    A może i "naelektryzowania", i stąd takie hece. A wilgoć może to utrwalać, no ale to takie moje wymysły.

  18. #18

    Domyślnie

    Sytuacja zdaje się pogarszać. Dzisiaj na oparciu kanapy położyłem powerbank i etui do okularów. Wieczorem wokół tych przedmiotów pojawił się osąd. Próbowałem to zmyć, ale tylko to rozkazałem (farba zmywalna). Co się dzieje? To kwestia drewna dębowego? Paliłem nawet lekko wilgotną brzoza i było ok.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkulinski Zobacz post
    Sytuacja zdaje się pogarszać. Dzisiaj na oparciu kanapy położyłem powerbank i etui do okularów. Wieczorem wokół tych przedmiotów pojawił się osąd. Próbowałem to zmyć, ale tylko to rozkazałem (farba zmywalna). Co się dzieje? To kwestia drewna dębowego? Paliłem nawet lekko wilgotną brzoza i było ok.
    Sprawdź dokładnie obudowę wkładu i sam wkład, być może tak jak wcześniej pisałem doszło gdzieś do rozszczelnienia. Niekiedy tego nie czuć, a objawem jest właśnie pojawiająca się tłusta sadza.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A kiedy był ostatnio czyszczony komin?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony