dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zaskar42

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Krotoszyn
    Kod pocztowy
    63-700
    Posty
    2

    Domyślnie potrzebny rzeczoznawca więźba tradycyjna z suchego drewna

    witam Wszystkich
    Budując dom, wybrałem lokalnego dostawcę tradycyjnej więźby z KVH
    Liczyłem, że zamawiając u renomowanego producenta za jakiego ma się burkietowicz wiązary, płacąc za materiał 100% więcej niż na zwykłym tartaku, otrzymam drewno KVH zgodne z umową w klasie C24
    Niestety materiał w mojej ocenie jest słaby jakościowo.
    Ale do rzeczy. krokwie 8x18. Martwią mnie zgnite seki, wypadające seki, oraz duże pęknięcia. Drewno zaimpregnowanym fabrycznie środkiem ( środek AXIL 3000) było miejscami zielone. Po wyczyszczeniu szlifierką oscylacyjną oraz pomalowaniu impregnatem Remmers po dwóch tygodniach na krokwiach mam znów miejscami zielone ślady które przebijają się przez w/w lazurę. Malowane póki co 1 raz.
    Z tego co wyczytałem w sieci, to zielone to glony.
    Producent mówi, że to KVH w klasie NSI I są dopuszczone takie wady, byli od nich kontrolerzy jakości, drewno jest ok.
    Cieśla zrobił z tego więźbę, która już stoi i czeka na deskowanie.
    Zastanawiam się czy nie powołać rzeczoznawcę w celu opinii, czy to drewno powinno być dopuszczone do sprzedaży na konstrukcje dachowe, i czy to w ogóle jest c24 jak na fakturze pisze
    Jak ugryźć temat, gdzie się zwrócić. Najlepiej rejon wlkp, lub dolny śląsk. Dziękuje za zainteresowanie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201217_140927.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	451649   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201218_102925.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	451650   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201217_103438.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	451651   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201217_145529.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	451652   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201212_105127.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	451653  

    Ostatnio edytowane przez zaskar42 ; 04-01-2021 o 21:43

  2. #2

    Domyślnie

    Łatwiejszy temat to te zielone przebarwienia: jest to zapewne sinizna i ona może występować w takim drewnie (NSI), wyglada słabo ale może być.
    Zrób zdjęcie DWU bo tam będzie informacja (tzn. podany numer normy) czy drewno sortowane maszynowo czy wizualnie a jest to potrzebne do kolejnych kwestii.
    Sęki: te zdjęcia, które wrzuciłeś to przy NSI wydają się, że jest też OK, bo ważny jest tu zakres pola powierzchni zajmowanego przez sęk w przekroju a nie ich wygląd.

    Te pęknięcia wyglądają nie za szczególnie ale tu właśnie ważne według jakiej normy odbywała się segregacja materiału. To mógłby być jakiś punkt zaczepienia, ale trzeba by to dokładnie pomierzyć i odnieść do całego elementu.
    Wrzuciłeś zdjęcie łączenia, i ono jest wykonane prawidłowo z jednym zastrzeżeniem, tzn. z jednej strony nie jest idealnie materiał wystrugany, co powoduje, że w tym miejscu może nie trzymać wymiaru a norma może dopuścić odchyłkę1 mm, lub nawet nie pozwalać na żadną tolerancję na minus (tez zależy od tego sposobu sortowania).
    Może Cię zaskoczę ale ogólnie źle to wcale nie wyglada, jeśli wrzuciłeś to co Ci się najbardziej nie podoba.

  3. #3

    Domyślnie

    Zgadza się.
    To raczej normalne.
    Też mam drewno KVH i BSH i wiele elementów wyglądało podobnie.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zaskar42

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Krotoszyn
    Kod pocztowy
    63-700
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał sadowiak Zobacz post
    Łatwiejszy temat to te zielone przebarwienia: jest to zapewne sinizna i ona może występować w takim drewnie (NSI), wyglada słabo ale może być.
    Zrób zdjęcie DWU bo tam będzie informacja (tzn. podany numer normy) czy drewno sortowane maszynowo czy wizualnie a jest to potrzebne do kolejnych kwestii.
    Sęki: te zdjęcia, które wrzuciłeś to przy NSI wydają się, że jest też OK, bo ważny jest tu zakres pola powierzchni zajmowanego przez sęk w przekroju a nie ich wygląd.

    Te pęknięcia wyglądają nie za szczególnie ale tu właśnie ważne według jakiej normy odbywała się segregacja materiału. To mógłby być jakiś punkt zaczepienia, ale trzeba by to dokładnie pomierzyć i odnieść do całego elementu.
    Wrzuciłeś zdjęcie łączenia, i ono jest wykonane prawidłowo z jednym zastrzeżeniem, tzn. z jednej strony nie jest idealnie materiał wystrugany, co powoduje, że w tym miejscu może nie trzymać wymiaru a norma może dopuścić odchyłkę1 mm, lub nawet nie pozwalać na żadną tolerancję na minus (tez zależy od tego sposobu sortowania).
    Może Cię zaskoczę ale ogólnie źle to wcale nie wyglada, jeśli wrzuciłeś to co Ci się najbardziej nie podoba.
    Ze strony producenta :sortowane wizualnie do klas C24 i C30 zgodnie z normą DIN 4074-1 i EN 338
    Szkoda, że od razu nie miałem wiedzy o typach NSI si, itp. choc dopytywałem dostawcę o jakość. Miały być ładne belki. Drewno było o wiele droższe od tarcicy z tartaku. Patrząc na oferty firm z KVH drewno jest ładne, oczywiście pewnie tylko na zdjęciach. Czyli taka polska specjalność. Maskara.
    Dziękuje za informacje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony