dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Parterowy z poddaszem użytkowym - projekt indywidualny

    Hi,

    Witam wszystkich! Po latach anonimowego czytania forum pora się ujawnić A że chwila rozpoczęcia wymarzonego domu zbliża się wielkimi krokami to chyba jest to doby moment :]

    Naszą działkę kupiliśmy w sumie 2 lata temu. Trochę nam zeszło ze znalezieniem "tego idealnego" projektu, a gdy już to zrobiliśmy, to okazało się że koszty adaptacji i zmian które chcieliśmy wprowadzić są "nieopłacalne". Po konsultacjach z architektem stanęło na projekcie indywidulanym :] Mamy dokładnie to co chcieliśmy.

    Założenia był proste:
    1) Brak kominów - jakichkolwiek
    2) płyta fundamentowa
    3) dach dwuspadowy
    4) wewnątrz domu wydzielone niezależne mieszkanie na parterze dla babci.
    5) ogrzewanie elektryczne + klimatyzacja
    6) wentylacja mechaniczna z rekuperacją
    7) PV na dach

    Niestety dach będzie w orientacji wschód-zachód. Wynika to po pierwsze z tego że działka ma delikatny spadek na północ, a dodatkowo od południa wzdłuż granicy z drogą gminną rosną dość wysokie drzewa które skutecznie zasłonią mi PV. Kosztem mniejszych uzysków zdecydowałem się na wschód zachód.
    I nie- drzew nie mogę usunąć, są na części gminnej w pasie drogowym. Gmina broni się rękami i nogami przed udzieleniem zgody na ich wycięcie a dodatkowo w zamian (jeśli już by się zgodzili) nakazują zasadzić inne drzewa które w końcu też będą wysokie.

    W każdym bądź razie, wyszło coś takiego:
    https://drive.google.com/file/d/1Lcs...ew?usp=sharing

    Aktualnie czekam na projekt architektoniczny i finalne pozwolenie na budowę. Mam nadzieję że na jesień wbijemy pierwszą łopatę :]

    Pozdrawiam, Mateusz.

  2. #2

    Domyślnie

    WC na parterze 1,72 " masakra " i to dzieło stworzył architekt?

  3. #3

    Domyślnie

    To dzieło to efekt naszych założeń i oczekiwań. Powiększanie WC dla sztucznego komfort uważamy za bezcelowe :] Mieliśmy sugestie aby zrobić to większe ale nikt racjonalnie nie był w stanie wytłumaczyć po co. Ty masz jakieś racjonalne argumenty?
    Obecnie w mieszkaniu które wynajmujemy mamy "masakre" 0.95 m2 i jest to dla nas wystarczające aby zrobić "numer 2" w ciszy i spokoju więc prawie 2-krotnie większy kibelek będzie całkowicie ok. Poza tym, to jest tylko WC, nie sypialnia czy salon żebym spędzał tam całe dnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj w klubie domów dwupokoleniowych. mamy prawie identyczne wymiary. Mój sobie sam zaprojektowałem i jestem w miarę zadowolony.
    WC jest ok, ale ja dołożyłem jeszcze prysznic. Przydaje sie. można umyć w nim kuwetę

    Nie podałeś kierunków świata, ale chyba wraz z architektem nie przejmowałeś się ty zbytnio bo pokoje masz dowolnie usytuowane. Tak niestety jest z domami na planie kwadratu. ja lubię kiedy światło dzienne dociera w każdy zakątek pokoju i korytarza. Stąd na pietrze mam dużą portfenetrę nad biegiem schodowym oraz okno w otwartym pokoju. Do tego przeszklone drzwi , ogromną portfenetre w łazience i na korytarzu światła nie brakuje.

    Salon masz mocno przypadkowy. TV masz usytuowane jako wypełniacz - ozdobę , dla nikogo. Z tej kanapy wygodnie filmu nie obejrzysz, nie mówiąc o rozmieszczeniu audio.
    U babci rób prysznic. Poszerz przejście do salonu.

    Piętro, jak większość głębokich poddaszy jest kiepskie. Skosy, zmarnowana powierzchnia, ciemno nad biurkiem jak i nad łóżkiem. Pokoje dzieci mam skierowane na południe. W każdym mam porfenetre 0.9x235m oraz duże okno nad biurkami, na wschód i odpowiednio na zachód. Zawsze mają doświetlone miejsce do pracy.
    piętrowy dom ma same korzyści. Brak mostków termicznych, zmarnowanej przestrzeni itd. jeśli plan pozwala to buduj taki a jak nie to maksymalnie dźwigaj dach.

  5. #5

    Domyślnie

    Hi,

    Może wygląda to na niezbyt przemyślany projekt ale na prawdę analizowaliśmy nasze potrzeby przez prawie 2 lata. Sprawdzaliśmy dużo możliwości na planach które sami rysowaliśmy oraz na podstawie projektów z internetu i to jest najlepsze co udało się stworzyć i co zaspokaja potrzeby całej rodziny :]

    Wiadomo, skosy na poddaszu rzecz wredna ale raczej typowego piętrowego nie chcemy. W projekcie bazowo ścianka kolankowa jest na 110cm i tutaj będzie modyfikacja bo będziemy chcieli ją podnieść na 130-140 ale na pewno nie wyżej. Poza tym sam MPZP nie pozwala tutaj już szaleć.

    Co do stron świata to na parterze okno w salonie 270cm jest na południe (to bliżej kuchni). Strona babci to północ. Więc sypialnie dzieci mają duże okna ścienne na południe oraz dachowe na wschód i zachód.

    Co do salonu to raczej tak zostanie. Nam odpowiada. Ani ja ani żona nie jesteśmy melomanami więc audio z TV jest całkowicie wystarczające. Jeżeli chodzi o ułożeni mebli to jest to raczej orientacyjny rozkład. TV będzie tam gdzie jest ale kanapa pewnie będzie większa w wersji "od okna do okna". Stół nie będzie tak na środku tylko bliżej okna itp.
    Wanna u babci zostaje - za prysznic został bym pewnie pozbawiony części ciała dzięki której babcia ma ukochane wnuczki

  6. #6

    Domyślnie

    Nie chodzi o powierzchnie WC, ale o lokalizacje drzwi na salon, jadalnie, intymność tego miejsca.
    Powiem wprost ,zapachy ,odgłosy mogą być dość kłopotliwe w tej lokalizacji.

  7. #7

    Domyślnie

    Braliśmy takie efekty pod uwagę ale lepszej lokalizacji na obowiązkowe WC na parterze nie znaleźliśmy. Powiększać domu tylko ze względu na lepszy układ kibelka też nie będziemy.

    Jakieś propozycje jak to inaczej można rozwiązać? Można trochę pokombinować i upchać do pod schodami po niewielkich zmianach ale samego efekty dźwięków i zapachów i tak to nie zmieni.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam, mozna zmienic polozenie drzwi do kibelka, albo calkowicie zamienic miejscami z chyba kotlownia, i umiescic go blizej wejscia. Moze tak bedzie lepiej ?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wc1.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	54,4 KB
ID:	451676
    Ostatnio edytowane przez ariater ; 05-01-2021 o 19:24

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale to są błędy architekta.

  10. #10

    Domyślnie

    a. Wejście z wiatrołapu do WC

    Tak trzeba lekko zwiększyć wielkość WC z 100x172,5 na 115x172,5, ta zmiana jest kosztem pralni - kotłowni z 175x172,5 na 160x172,5




    b. Zastanówcie się z architektem, co można.....

    Trzeba uwzględnić piony

  11. #11

    Domyślnie

    @ariater, @Wiktor1111
    Tylko że to wymusza wejście do WC z poziomu wiatrołapu, a dla nas jest jeszcze bardziej abstrakcyjne niż drzwi do WC na końcu salonu.

    @Elfir
    Dla czego od razu błąd architekta?
    Trzeba pamiętać że większość rozkładu pomieszczeń to my narzucaliśmy- nie architekt. Ten dom ma być wygodny dla nas- użytkowników- a nie architekta czy upodobań okazjonalnych gości.
    Zresztą- większość projektów dwulokalowych miało tego typu wady. Po prostu gdy spojrzy się na projekt całościowo to okazuje się że wcale nie tak łatwo znaleźć idealne miejsce na WC gdy połowa parteru jest zajęta przez drugi lokal. W naszym wypadku jest to efekt wypadkowy wszystkich wymagań i założeń jakie postawiliśmy dla tego budynku.

    Przykładowo, projekt na którym głównie się opieraliśmy:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...razu-b-WRF1493

    Jak widać tutaj WC jest jeszcze bliżej salonu.

    Poza tym każdy patrzy na swój przyszły nowy dom przez pryzmat swoich doświadczeń z miejscami w których mieszkał. Aktualnie mamy wejście do WC w linii prostej oddalone o 2m od końca kanapy w salonie. Nie doświadczyliśmy żadnych niedogodności z tego powodu.

    I nie zrozumcie mnie źle- nie chodzi o to że się uparłem i na siłę bronię złych rozwiązań. Po prostu patrząc całościowo na ten projekt nie widzę lepszego wyjścia i jest to coś co mimo swoich wad, jesteśmy wstanie zaakceptować

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barankowy Zobacz post
    @ariater, @Wiktor1111
    Tylko że to wymusza wejście do WC z poziomu wiatrołapu, a dla nas jest jeszcze bardziej abstrakcyjne niż drzwi do WC na końcu salonu.
    Proponujac inne wejscie do WC mialam raczej na mysli fakt, ze siedzac przy stole ma sie tuz za plecami drzwi do toalety. Chyba nie odwazylabym sie z niej skorzystac w czasie rodzinnego obiadu, dlatego bardziej logiczne wydawalo mi sie umieszczenie ich w wiatrolapie. Ale kazdy ma swoja logike. Powodzenia w budowaniu !

  13. #13

    Domyślnie

    Witaj!

    Specjalistą - architektem nie jestem, ale przerabiając dobry projekt na własne potrzeby naprawdę trzeba zrobić to umiejętnie. W Waszym przypadku nie wyszło to zbyt dobrze. Nie chodzi tutaj o zniechęcanie i podcinanie Wam skrzydeł, bo na pewno jesteście pełni entuzjazmu. Pomysł i projekt jest naprawdę bardzo ciekawy. Jednak tak jak moi przedmówcy pisali, niezbyt fortunne poszły te zmiany. Na etapie projektu i własnych doświadczeń z miejsc w których mieszkaliście może Wam się wydawać, że wszystko jest okej. Nic mylnego. Na etapie stawiania ścian zewnętrznych i wewnętrznych będziecie kombinować co i jak przestawiać, bo wyda Wam się coś nie najlepszym rozwiązaniem, tylko, że wtedy nie będziecie mieć już zbyt dużo możliwości.

    Sami mieliśmy takie przygody, ale na całe szczęście przerabiałem już gotowy projekt domu w oparciu o ściany wewnętrzne - zwiększanie/zmniejszanie pomieszczeń w oparciu ściany wewnętrzne, układ okien etc. Projekt domu bardzo podobny do Waszego. Mimo tych zmian nie ustrzegliśmy się kilku rzeczy i dzisiaj jeszcze inaczej byśmy to zrobili. Jeżeli możecie to przemyślcie sobie jeszcze raz na spokojnie projekt i przede wszystkim miejcie otwarte głowy, bo nie zawsze jest warto optować tylko za swoją wizją, a tutaj sporo osób, które naprawdę dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Krzysztof

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	451775

    W takim układzie można pomyśleć o toalecie pod schodami pod warunkiem odpowiedniej wysokości stropu i systemu wentylacji w suficie podwieszanym. Wtedy można zagospodarować pomieszczenie jako spiżarnię lub powiększyć "kotłownie".

    Jak dla babci kuchnia na jednej ścianie powinna wystarczyć.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 07-01-2021 o 20:19

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barankowy Zobacz post
    @ariater, @Wiktor1111
    Tylko że to wymusza wejście do WC z poziomu wiatrołapu, a dla nas jest jeszcze bardziej abstrakcyjne niż drzwi do WC na końcu salonu.
    Ale tak często się robi jak jest ograniczone miejsce. Wolałbym wejście do WC z wiatrołapu niż z salonu. Ale po to jest projekt indywidualny, żeby dostosować to do siebie.
    Też rozplanowałem projekt swojego domu sam, bez doświadczenia w architekturze(trochę tylko podyskutowałem ze znajomym architektem o kilku koncepcjach), a jak poszedłem do architekta to on właściwie tylko przerysował. Jednym z głównych miejsc, gdzie musiałem się sporo nagimnastykować to było wejście do WC właśnie, bo od początku nie wydawało mi się naturalne wejście w strefie salonu (a tak w pierwszych wersjach mi wychodziło). Udało mi się z tym tylko tyle, że manipulując różnymi wymiarami w budynku, drzwi do WC przesunęły się do korytarza na przeciwko wiatrołapu - nadal są widoczne z części salonu, ale są zdecydowanie na uboczu. Nie jest idealnie, ale zadowalająco.
    Sam wymiar WC jest poprawny.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jacz

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Dzielnica
    Pyskowice
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam
    Ja też zaczynam budowę domu marzeń w tym roku. Jesteśmy z mężem w wieku 60+. Dzieci już na swoim i chcemy przejść z dużego piętrowego domu na parterowy i użytkowym poddaszem (dla gości). Szukałam gotowego projektu ale skończyło się na indywidualnym. Czy układ/funkcjonalność jest Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator parter.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	37,2 KB
ID:	452149Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator poddasze.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	46,0 KB
ID:	452150

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacz Zobacz post
    Witam
    Ja też zaczynam budowę domu marzeń w tym roku. Jesteśmy z mężem w wieku 60+. Dzieci już na swoim i chcemy przejść z dużego piętrowego domu na parterowy i użytkowym poddaszem (dla gości). Szukałam gotowego projektu ale skończyło się na indywidualnym. Czy układ/funkcjonalność jest Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator parter.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	37,2 KB
ID:	452149Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator poddasze.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	46,0 KB
ID:	452150
    Masz podstawowy błąd - jadalnię z widokiem na sedes.
    Nie ma to jak zdrowy bąk odbijający się echem po domu podczas uroczystej kolacji.

    Co wy za architektów wynajmujecie?

  18. #18

    Domyślnie

    2 starsze już osoby, a dom po prostu ogromny i do tego że schodami. Jeśli was stać i takie macie potrzeby, to ok, ale jak dla mnie bez sensu.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak się zastanawiam czy dla gości raz na rok nie taniej wynająć pobliski hotel niż budować, wyposażyć, sprzątać, ogrzewać poddasze.

    dla mnie ten układ domu jest fatalny. Spora przestrzeń zmarnowana na komunikację.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony