dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie Dom z 71r brak dokumentów odnośnie rozbudowy, dobudówki gdzie szukać ?

    Kupiłem dom z 71 roku, wiem że odbiór był chyba w 76r bo widziałem dokument na to. Została wykonana rozbudowa ale nie wiem kiedy ale co najmniej z 11 lat temu.
    Teraz pytanie aby to wszystko jakoś ogarnąć czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda mi kopie projektu budowlanego i kopie zaświadczenia dotyczącego zakończenia budowy tej przybudówki. To znaczy jak złożę takie pismo to czy mam zaznaczać w nim że chodzi o dobudówkę czy lepiej tego na razie nie ujawniać i poprosić o dokumenty całości domu ?

    Jest możliwość że ta dobudówka nie została zgłoszona jak to najlepiej ugryźć ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak kupiłeś, to ty odpowiadasz prawnie za samowolę.
    Lepiej zostawić.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Ja wiem o tym ale kupiłem w dobrej wierze i teraz chcę wszystko wyprostować, nie wsadzę 400 koła w coś co mi mogą zakwestionować. Kupiłem ten dom w cenie działki i nawet jak wydam dodatkowe 50 koła to i tak będzie jeszcze daleko do wartości.
    Też mi odradzali aby nie ruszać ale musze mieć to granite, chce zrobić kwatery pracownicze i wszystko musi być na tip top.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Może, powtarzam - może warto było temat drążyć przed transakcją? Oby taniość zakupu nie okazała się złudą..., teraz chyba nie masz wyjścia? Dobra wiara ma niewiele do odpowiedzialności.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karizmo Zobacz post

    Jest możliwość że ta dobudówka nie została zgłoszona jak to najlepiej ugryźć ?
    Czy to zostało zgłoszone to dowiesz się w starostwie w wydziale architektury i tam ewentualnie możesz dostać kopie projektu rozbudowy a w PINB dowiesz się czy był zrobiony odbiór.
    Jeszcze możesz w inny, prostszy sposób sprawdzić to w geodezji wyciągając mapkę dla tej działki zabudowanej którą kupiłeś. Jeżeli zostało wszystko załatwione zgodnie z przepisami to na mapce powinien widnieć zarys budynku po rozbudowie.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Bertha naprawdę takie mądrości mi są nie potrzebne wiedziałem co kupuje, kupiłem ten dom za 80 koła a sama działka jest warta z 100 koła. Kupiłem to bo nie to że musiałem ale kupowałem nieruchomość obok to to dostałem za grosze bo właściciel zmarł, czasami tak się dzieje. Nie potrzebuje rad typu "nie ruszać" czy mądrości typu "trzeba było sprawdzić"

    henrykow dzięki piękne za jakieś wskazówki, dom w Łodzi to mam do starostwa czy urzędu miasta uderzać ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jeszcze możesz w inny, prostszy sposób sprawdzić to w geodezji wyciągając mapkę dla tej działki zabudowanej którą kupiłeś. Jeżeli zostało wszystko załatwione zgodnie z przepisami to na mapce powinien widnieć zarys budynku po rozbudowie.
    To jest nie do końca tak - dom jest stary, w międzyczasie mogła być prowadzona modernizacja obrębów i geodeci mogli mieć zlecenie na aktualizację mapy, mogła być prowadzona jakaś budowa infrastruktury, sąsiad się budował i geodeta zaktualizował mapę.

    Jednak potencjalny kierunek do weryfikacji jest prawidłowy bo można poprosić o wypis z ewidencji gruntów i budynków. Tam powinna być powierzchnia lokalu. Obliczysz czy się zgadza. Ale niesolidny geodeta mógł tego nie dopilnować w ewidencji jest bardzo dużo błędów.

    Możesz też zobaczyć od jakiej powierzchni liczony jest podatek.

    Ale to są wszystko poszlaki. Archiwum urzędu, który wydaje pozwolenia na budowę jest jedynym miejscem gdzie możesz znaleźć prawdę.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Skoczen dzięki złożyłem w sumie do 3 urzędów zobaczymy co odpiszą, z tego co się dowiedziałem od poprzednika znajomych pozwolenie na rozbudowę raczej było tylko nie wiadomo czy odbiór został zrobiony, jak nie to to już nie poroblem.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    jeśli kupuje się " wiekowy " budynek, to razem z dokumentacją projektową, inaczej ... " kot w worku "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Jeszcze może z dwudziestu napisze że trzeba było kupić ze wszystkim dokumentami to pewnie paru ulży !

    Odpowiedź z Nadzoru dostałem że odebrany jest ale nie mają żadnych dokumentów.

    No dobra a da się odtworzyć, zrobić na nowo taki projekt ? Potrzebuje dostawić schody zewnętrzne na piętro.
    Ile takie coś może kosztować ?
    Ostatnio edytowane przez Karizmo ; 22-01-2021 o 11:21

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    No dobra a da się odtworzyć, zrobić na nowo taki projekt ? Potrzebuje dostawić schody zewnętrzne na piętro.
    - " dostawienie " schodów zewnętrznych jest rozbudową budynku.
    - zakres projektu rozbudowy obejmuje ( poza projektem ) również inwentaryzację stanu istniejącego, ekspertyzę techniczną ( lub opinię dot. istniejącego stanu technicznego obiektu ), ... tak więc jak najbardziej można opracować rysunki stanu istniejącego !

    Ile takie coś może kosztować ?
    - zapytaj miejscowych architektów
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Dostałem odpowiedź z Urzędu Miasta oraz PINB iż nie posiadają żadnych dokumentów ale że budynek został dopuszczony do użytkowania w 71r.
    Teraz pytanie czy mogą w razie czego zakwestionować mi ta dobudówkę ? Ewentualnie czy te papiery co mam mogą mi wystarczyć że w razie czego wszystko zrobiłem w dobrej wierze a oni tak naprawdę nie mają podstaw do zakwestionowania dobudówki. Czy mogę się powoływać iż starałem się wszystko robić "w dobrej wierze"

    Architekt jeszcze mi sprawdza ale możliwe iż będzie można te schody dostawić na zgłoszenie, bo tam są 2 luksfery i zamiast nich wstawić po prostu drzwi.
    Schody mają być proste metalowe, otwarte nie wpływające na konstrukcje budynku jedynie co to do niego przymocowane. Coś jak na załączonym obrazku.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schody.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	452539

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie mogą, bo na jakiej podstawie?
    Przeciez nie wiedza co zostało oddane do użytkowania.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie mogą, bo na jakiej podstawie?
    Przeciez nie wiedza co zostało oddane do użytkowania.
    W przypadku dociekliwego urzędnika bardzo prosto - na podstawie zdjęć lotniczych i satelitarnych.

    Jeśli przybudówka została wykonana po roku 2000 to należy przyjąć że łatwo dostępne są zdjęcia terenu co 2-3 lata a jeśli w latach dziewięćdziesiątych to zdjęcia są dostępne z okresów co 5-10 lat.

    Jeśli już masz pewność, że to jest niezbyt legalne to masz dwie ścieżki:
    - ostatnio ułatwioną legalizację samowoli
    - projekt, pozwolenie na budowę i "wybudowanie na nowo" (jest tutaj tylko jeden problem bo geodeta tworząc mapę do celów projektowych, niezbędną do projektu powinien nanieść obiekt)

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale nie ma żadnych dokumentów - wiec nie wiadomo czy nie było legalnej rozbudowy

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Rozmawiałem z przyjacielem poprzedniego właściciela i mówi że na bank były zezwolenia i projekty na tą dobudowę tylko jak pisałem wszystko zaginęło, nie mam ja i nie ma urząd.
    Robię Inwentaryzacje z projektem schodów na zgłoszenie i zobaczymy co się będzie dziać
    Ostatnio edytowane przez Karizmo ; 01-02-2021 o 18:30

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Temat do zakończenia, architekt zrobił inwentaryzacje z zamianami jakie chce, złożyłem w urzędzie, minęło 21 dni i wszystko załatwione.
    Do tego jeszcze poprawione pomiary geodezyjne. Ponowny domiar budynku
    Ostatnio edytowane przez Karizmo ; 30-05-2021 o 10:47

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony