dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie komin na poddaszu nad kominkiem a wysokość trójnika spalin

    witam, planuje komin Schiedel Rondo Plus 16+1W (albo jakiś odpowiednik) postawić na stropie poddasza, z powodu braku miejsca na parterze. Kominek na drewno będzie znajdował się na parterze i będzie podłączony do komina przez przewód dymowy przechodzący przez strop. Aby uzyskać jak najlepszy ciąg mimo krótkiego, bo zaczynającego się od poddasza komina chciałbym w związku z tym umieścić trójnik wlotu spalin możliwie jak najniżej w kominie. Zgodnie z instrukcja montażu Schiedel mamy: cokół 20-30cm, pustak ze ściekiem kondensatu, pustak wyczystki, pustak zwykły i dopiero pustak trójnika spalin. Czyli pustak trójnika spalin na wysokości (20+33+33+33=119cm).

    Pytania:

    * w starych wątkach wyczytałem, ze z pustaka ścieku kondensatu mogę śmiało zrezygnować. To dobrze, bo nie bardzo miałbym gdzie ten kondensat odprowadzać (do kanalizy daleko). Wyczytałem też, że niekoniecznie muszę mieć na kominie daszek albo czapę obrotową, bo deszczu nie będzie dużo i co napada to wyschnie. Czy ktoś ma inne doświadczenia?

    * czy to jest tez dobry pomysł i zgodnie z przepisami, żeby zrezygnować z pustaka miedzy wyczystka a trójnikiem spalin? wtedy miałbym pustak trójnika na 20+33=53cm. Na chłopski rozum, to po prostu będzie wtedy mniej miejsca na syf zbierający się przed wyczystka, ale ja nie planuje często palic.

    dzięki!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    "Na chłopski rozum" to po co Ci trójnik? Szukasz dodatkowych miejsc do zbierania syfu? http://blog.kominki-batura.pl/montaz...kozy-z-koniem/

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    "Na chłopski rozum" to po co Ci trójnik? Szukasz dodatkowych miejsc do zbierania syfu? http://blog.kominki-batura.pl/montaz...kozy-z-koniem/
    dzięki za odpowiedz. Sugerujesz, żeby podłączyć rurę od kominka prosto do góry do komina, w jednej osi?

    O tym już tez czytałem stare watki i sie z tym juz rok temu bujalem miedzy architektem a kominiarzem. Kominiarz mowil cos w stylu, ze on to wprawdzie odbierze, ale jak nie dozyje konca mojej budowy to nie gwarantuje, ze inny kominiarz odbierze. A architekt w koncu sie zaparl i stwierdzil, ze on tego tak nie zaprojektuje, bo to niezgodne z prawem (musi byc osobna wyczystka). Moge w sumie pomeczyc kierbuda o to jako zmiane, czy on wezmie odpowiedzialnosc, ale raczej mi sie nie chce (pozar, ubezpieczenie nie chce placic bo komin niezgodny z przepisami itp, albo i problemy z odbiorem).

    wiec wolalbym raczej odpowiedz na zadane u góry pytanie

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    dzięki za odpowiedz. Sugerujesz, żeby podłączyć rurę od kominka prosto do góry do komina, w jednej osi?

    O tym już tez czytałem stare watki i sie z tym juz rok temu bujalem miedzy architektem a kominiarzem. Kominiarz mowil cos w stylu, ze on to wprawdzie odbierze, ale jak nie dozyje konca mojej budowy to nie gwarantuje, ze inny kominiarz odbierze. A architekt w koncu sie zaparl i stwierdzil, ze on tego tak nie zaprojektuje, bo to niezgodne z prawem (musi byc osobna wyczystka). Moge w sumie pomeczyc kierbuda o to jako zmiane, czy on wezmie odpowiedzialnosc, ale raczej mi sie nie chce (pozar, ubezpieczenie nie chce placic bo komin niezgodny z przepisami itp, albo i problemy z odbiorem).

    wiec wolalbym raczej odpowiedz na zadane u góry pytanie
    A kto powiedział, że nie ma wyczystki? Masz na dole wyczystkę godną kuźni! Drzwiczki do niej takie wielkie...z szybą! Nigdy nie musisz z niej wybierać sadzy bo ją spalisz. Trzeba tylko zadbać o kierunek spływu skroplin i daszek przeciwdeszczowy (koniecznie przy takim układzie). Skropliny również na króćcu wkładu do środka - czytałeś o tym? No i zapomnij o rurach ceramicznych....

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    A kto powiedział, że nie ma wyczystki? Masz na dole wyczystkę godną kuźni! Drzwiczki do niej takie wielkie...z szybą! Nigdy nie musisz z niej wybierać sadzy bo ją spalisz. Trzeba tylko zadbać o kierunek spływu skroplin i daszek przeciwdeszczowy (koniecznie przy takim układzie). Skropliny również na króćcu wkładu do środka - czytałeś o tym? No i zapomnij o rurach ceramicznych....
    czytalem, czytalem juz rozne przedpotopowe wpisy, pewnie nawet Twoje.. ten temat komina to bylo kilka spotkan - z kominiarzem, firma kominkowa i z architektem (bo jeszcze go obracalismy i przesuwalismy na 1000 sposobow) i dokladnie to co teraz piszesz jak papuga powtarzalem architektowi, a on przy mnie zadzwonil "do strazaka" (ktokolwiek to byl) i uslyszal, ze musi byc prawdziwa wyczystka i tyle - dura lex, sed lex i wole z tym nie dyskutowac, bo sie nie znaju.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    czytalem, czytalem juz rozne przedpotopowe wpisy, pewnie nawet Twoje.. ten temat komina to bylo kilka spotkan - z kominiarzem, firma kominkowa i z architektem (bo jeszcze go obracalismy i przesuwalismy na 1000 sposobow) i dokladnie to co teraz piszesz jak papuga powtarzalem architektowi, a on przy mnie zadzwonil "do strazaka" (ktokolwiek to byl) i uslyszal, ze musi byc prawdziwa wyczystka i tyle - dura lex, sed lex i wole z tym nie dyskutowac, bo sie nie znaju.

    Zrobisz sobie kłopot, ale ferajna ignorantów będzie usatysfakcjonowana! Życie...

  7. #7

    Domyślnie

    jakby to sie mialo komus przydac, to zadzwonilem do producenta na Sc..:
    * pod rozwiazaniem od dolu komina tez sie podpisza, ale musi byc komin 18 zamiast 16 i jeszcze jakis plafon stropowy.
    * w rozwiazaniu z trojnikiem: "Ze ścieku kondensatu można zrezygnować jeżeli kominek będzie pracował tradycyjnie i nie będzie posiadał płaszcza wodnego. Tzn. że będzie pracował na wysokich temp i nie będzie tam kondensatu." tylko wtedy musi byc jakas zaslepka drzwiczek wyczystki.
    * dlugosc komina zalecana min. 4,6m
    Ostatnio edytowane przez gryziciel ; 07-01-2021 o 12:53

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    jakby to sie mialo komus przydac, to zadzwonilem do producenta na Sc..:
    * pod rozwiazaniem od dolu komina tez sie podpisza, ale musi byc komin 18 zamiast 16 i jeszcze jakis plafon stropowy.
    * w rozwiazaniu z trojnikiem: "Ze ścieku kondensatu można zrezygnować jeżeli kominek będzie pracował tradycyjnie i nie będzie posiadał płaszcza wodnego. Tzn. że będzie pracował na wysokich temp i nie będzie tam kondensatu." tylko wtedy musi byc jakas zaslepka drzwiczek wyczystki.
    * dlugosc komina zalecana min. 4,6m
    Czyli dzwoni im w jakimś kościele, tylko jeszcze nie wiedzą w jakim!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony