dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła, pellet - porównanie


  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Pellet odpada w przedbiegach moim zdaniem. Szczególnie jako alternatywa dla węgla. Jest po prostu drogi.
    Jeżeli chodzi o grzanie bufora w taniej taryfie, to jest ok, jeszcze lepiej jak wspomaga to jakaś klimatyzacja.
    Jednak pompa ciepła jest bezkonkurencyjna, i nie jest to różnica 100 zł jak mówi pan na filmie, bo w naszym klimacie (z takimi zimami) COP pompy staje się coraz wyższy. Ja dla przykładu mam na tą chwilę średni COP z całego sezonu (do dzisiaj) 4.57, więc prąd, nawet w taniej taryfie mnie nie interesuje. A pompa zrobiona z klimatyzatora Kaisai po taniości.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wytrzymałem do czasu nachalnego lokowania produktu.
    Na początku sam sobie zaprzecza pokazując rekord poboru prądu o 13:15 jednocześnie twierdząc, że najwięcej prąduvpobierwmy po powrocie do domu włączając ogrzewanie.

    Zachwalanie skomplikowanego systemu ze sterowaniem strefowym to czysty marketing i wpędzanie inwestora w zupełnie zbędne koszty gdy większą stabilność temperatur zapewnia wylewka, niż termostaty.

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Pellet odpada w przedbiegach moim zdaniem. Szczególnie jako alternatywa dla węgla. Jest po prostu drogi.
    Pelet od kilku dni to najprostsza metoda ratowania EP. Chyba tylko on pozwoli legalnie zbudować dom bez rekuperacji - i tym sposobem zyska popularność, bo taki dom w budowie wyjdzie taniej.

    I właśnie ten temat sprawia, że budowa nowego domu ogrzewanego wyłącznie prądem z COP=1 jest nielegalna. Nawet w domu pasywnym bez ratowania się kominkiem nie da się uzyskać EP z WT2021 (a 2017 jest bardzo trudne - prawie niemożliwe).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-01-2021 o 08:37

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Może się nie znam. ale wedłóg mnie, budowanie nowego domu bez rekuperacji jest bez sensu. Przecież koszt rekuperacji jest zamienny z kosztem budowy kominów.
    Podobnie z kotłem na pellet. Cena dobrego kotła na pellet 5 klasy plus koszt zbudowania komina = pompa ciepła (powietrzna, bo taka w zupełności wystarczy);
    Przy WT2021 rzeczywiście prąd COP 1 jest nierealny, wyżej wymienione rzeczy są na dzień dzisiejszy jedynie słusznym rozwiązaniem, a przy budowie nowego domu koszty będą porównywalne, lub nieznacznie wieksze.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Może się nie znam. ale wedłóg mnie, budowanie nowego domu bez rekuperacji jest bez sensu. Przecież koszt rekuperacji jest zamienny z kosztem budowy kominów.
    Mnie rekuperacja kosztowała 9665,20zł - wszystko zrobione własnymi rękami.
    Koszt pustaków wentylacyjnych to byłby jakiś 1000zł. I zazwyczaj ekipa od SSO ma ich wymurowanie w cenie (podobnie jak komina). Podobnie obróbka blacharska ekipa od dachu ma w cenie. Zostaje jakieś otynkowanie tego. Z 1,5K zł wyjdzie - i większość, jak nie całość roboty zrobią inne ekipy. Nawet mocno naginając na korzyść WM w kosztach inwestycyjnych wyjdzie jakieś 8K zł drożej, niż WG.

    A jak ktoś zechce, żeby mu ekipa zrobiła wszystko - to rekuperacja wyjdzie w okolicach 20K zł w małym domku przy ciągle sporo poniżej 2K przy WG.

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Podobnie z kotłem na pellet. Cena dobrego kotła na pellet 5 klasy plus koszt zbudowania komina = pompa ciepła (powietrzna, bo taka w zupełności wystarczy);
    Tu wyjdzie faktycznie podobnie.

    Ale można jeszcze zaoszczędzić na termoizolacji, jak ktoś ma nóż na gardle i musi budować po taniości, dalej mieszcząc się w limicie EP.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mnie rekuperacja kosztowała 9665,20zł - wszystko zrobione własnymi rękami.
    Koszt pustaków wentylacyjnych to byłby jakiś 1000zł. I zazwyczaj ekipa od SSO ma ich wymurowanie w cenie (podobnie jak komina). Podobnie obróbka blacharska ekipa od dachu ma w cenie. Zostaje jakieś otynkowanie tego. Z 1,5K zł wyjdzie - i większość, jak nie całość roboty zrobią inne ekipy. Nawet mocno naginając na korzyść WM w kosztach inwestycyjnych wyjdzie jakieś 8K zł drożej, niż WG.

    A jak ktoś zechce, żeby mu ekipa zrobiła wszystko - to rekuperacja wyjdzie w okolicach 20K zł w małym domku przy ciągle sporo poniżej 2K przy WG.



    Tu wyjdzie faktycznie podobnie.

    Ale można jeszcze zaoszczędzić na termoizolacji, jak ktoś ma nóż na gardle i musi budować po taniości, dalej mieszcząc się w limicie EP.
    I tu musze się zgodzić z Panem Kaizenem. Mnie markowy komin kosztował 2tys. Obróbka przez dekarza w cenie, murarz powiedział, że z kominem czy bez cena ta sama. Koszt tego komina to +/- połowa sensownego rekuperatora a gdzie reszta? Może ktoś kupić jakiegoś Ventsa mini 100 za 1,5k ale.... . Może się zdarzyć, że teraz prym będą wiodły właśnie takie maszynki bo nie świadomy inwestor kupi tylko po to żeby było.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mnie rekuperacja kosztowała 9665,20zł - wszystko zrobione własnymi rękami.
    Koszt pustaków wentylacyjnych to byłby jakiś 1000zł. I zazwyczaj ekipa od SSO ma ich wymurowanie w cenie (podobnie jak komina). Podobnie obróbka blacharska ekipa od dachu ma w cenie. Zostaje jakieś otynkowanie tego. Z 1,5K zł wyjdzie - i większość, jak nie całość roboty zrobią inne ekipy. Nawet mocno naginając na korzyść WM w kosztach inwestycyjnych wyjdzie jakieś 8K zł drożej, niż WG.

    A jak ktoś zechce, żeby mu ekipa zrobiła wszystko - to rekuperacja wyjdzie w okolicach 20K zł w małym domku przy ciągle sporo poniżej 2K przy WG.
    .
    Ja też sam składałem rekuperację na dobrych komponentach i wyszło mi około 3,500 zł, ale to i tak drożej niż 2K. Poza tym rzeczywiście nie każdy będzie chciał lub umiał sam rzeźbić. W tym przypadku koszty mogą być rzeczywiście większe. Ale budując nowy dom za 300 - 500 tys. złotych wygospodarowałbym te 10-20K na reku, choćby kosztem czegoś innego. Sam masz i wiesz jak to działa. A wiele jest tematów na forum o nowych domach, w którzych jest problem z wilgocią, bo ludzie zakrywają kratki bo "ciepło ucieka". Trzeba ludzi uświadamiać. Jaki jest sens montowania szczelnych okien trzyszybowych jak trzeba je rozszczelniać lub montować nawiewniki, bo jak nie wpóścisz świeżego zimnego powietrza to WG nie działa.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Ja też sam składałem rekuperację na dobrych komponentach i wyszło mi około 3,500 zł, ale to i tak drożej niż 2K.
    Ja liczyłem z nowym reku - ale nawet bez rekuperatora w 3,5K bym się nie zmieścił

    Czerpnie, redukcja, rura 146,89
    Mufa 18,9
    Włóknina G4 filtr 10m2 71
    Materiały na wentylację z peflex (rury, skrzynki rozdzielcze, rozprężne i inne drobiazgi) 3084,9015
    Puszka piany Polynor 49,95 zł + dwie dysze do sufitu/podłogi 15,89 do obsadzenia anemostatów 65,84
    Akcesoria do wentylacji 116,67
    Trójnik 200/150 i 1,5m rury sztywnej 150 57,9945
    Dwa kolana fi 150, dwie mufy i 10m elastycznej rury 160mm 113

    A jeszcze zapmniałem o wyrzutni dachowej, bo siedzi w rubryce "dach" a nie wentylacja 360zł i drugie tyle za montaż, bo robiłem osobno (ale nie wiedziałem, gdzie dokładnie wypadnie wyrzutnia jak był montowany dach) - razem 720zł.
    To razem bez reku wychodzi 5059,35

    Do tego reku iZZifast 300 5990
    i mamy 11049,35 zł

    Nie wiem, jakim cudem Ci wyszło 3500 zł.

    Można by przyoszczędzić, i kupić używany ITHO 730 - ale jakbym był z niego zadowolony, to nie zmieniałbym na Izzifast.

    Wyceny na reku z robocizną, jakie dostałem były brutto z 8% VAT:
    1.
    a. Spiro 10260 brutto albo,
    b. VENTIFLEX 75mm 11556 brutto.
    c. Reku - 7344 zł (najtańszy bez odzysku wilgoci - Brink Excellent 300 ze sterownikiem Air Controll - opcjonalnie droższe)

    2.
    a. Cobiflex - 8307,36 brutto (bez reku i akcesoriów montażowych do reku).
    b. Brink j.w. 6720,49 (opcjonalnie droższe).

    Montaż najprostszy z możliwych - ułożenie na stropie nieużytkowego poddasza do przykrycia wełną z rolki, otwory wszystkie przygotowane.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Wymiennik Siwickiego 1400 zł
    Wentylatory EBM Papst R3G220-RC05-03 - 2szt po 400 = 800 zł (i tu się zaczynają oszczędności, bo wyrwałem okazyjnie na olx pa takiej cenie)
    Materiały na skrzynki 200
    Rury spiro izolowane, trójniki, kolanka około 500
    włóknina filtracyjna f4. f5 i f7, kupiłem po 10 metrów, nie pamiętam ceny, ale powiedzmy 160
    węgiel aktywny 25kg 350
    czerpnia, wyrzutnia to zwykłe kratki u mnie 60
    anemostaty naw-wyw 40
    zasilanie/sterowanie coś koło 100 zł

    Wszystko składane "tymi ręcami" i robi swoją robotę bez zarzutu. Z początku zdarzało się że było czuć w domu dym z kominów sąsiadów, ale po dorobieniu filtra węglowego problem zniknął, a wentylatory bez wysiłku przebijają się przez filtry f5 > f7 > 5kg węgla > f4.

    Teraz oczywiście ceny wszystkiego poszybowały w górę, sam wymiennik Siwickiego kosztuje teraz 2100zł więc wyszło by drożej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony