dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze jedna faza czy trzy

    Witam, posiadam skrzynkę na działce (wiem bo sąsiad brał odemnie zgodę na wpięcie się). Składalem wniosek na warunki przylacza bo potrzebowałem do warunków zabudowy. W warunkach przylacza mam trzy fazy 18kW bo tak chciałem docelowo do budynku. Lecz start z budową mi się opóźni i chciałem tymczasowo zrobić przyłącze do blaszaka, PGE powiedziało że jest taka możliwość. Ale teraz mam pytanie czy składać nowy wniosek na jedną fazę czy już zrobić sobie te trzy fazy? Bo trzy fazy nie będą mi potrzebne w blaszaku.

  2. #2

    Domyślnie

    Robiłem 3fazy, ale moc miałem na czas budowy ograniczoną do 3kW, ponieważ w taryfie budowlanej C płaci się za moc umowną. Jej średnie przekroczenie w okresie kwadransa powoduje naliczenie jakiś kar. Tzn. mogłem np. ciągnąć 9kW przez 5minut a potem przez 10minut nic. Można też założyć ogranicznik mocy, który wyłączy zasilanie na chwilę po czym znów sam je włączy.
    Do jakiś maszyn 3F nie przyda Ci się?
    Po zakończeniu budowy aneksujesz umowę i to wszystko.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Składaj wniosek o prąd docelowy (może być skrzynka w szczerym polu do przyczepy kempingowej czy namiotu) trzyfazowy i G11.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Składaj wniosek o prąd docelowy (może być skrzynka w szczerym polu do przyczepy kempingowej czy namiotu) trzyfazowy i G11.
    No właśnie chce w taryfie G11 żeby nie przepłacać za budowlany. Jak już będę miał ta '' skrzynkę'' w blaszaku to z niej będzie wychodzić przewód 3 fazowy i będę mógł bez problemów korzystać z jednej fazy kablem 3x1.5mm2? Nie znam się aż tak bardzo. Dzięki za odpowiedzi, pozdro.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak prąd czy taryfa budowlana. To jest wymysł ZE. Skrzynkę będziesz mieć zapewne w linii ogrodzenia.

    W blaszaku skrzynka to już na własną rękę WLZ i musi to zrobić elektryk.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał BeiS Zobacz post
    Witam, posiadam skrzynkę na działce (wiem bo sąsiad brał odemnie zgodę na wpięcie się). Składalem wniosek na warunki przylacza bo potrzebowałem do warunków zabudowy. W warunkach przylacza mam trzy fazy 18kW bo tak chciałem docelowo do budynku. Lecz start z budową mi się opóźni i chciałem tymczasowo zrobić przyłącze do blaszaka, PGE powiedziało że jest taka możliwość. Ale teraz mam pytanie czy składać nowy wniosek na jedną fazę czy już zrobić sobie te trzy fazy? Bo trzy fazy nie będą mi potrzebne w blaszaku.
    18 kW!!! do domku jednorodzinnego? To co planujesz, jakiś warsztat usługowy?
    Jeżeli wystąpiłeś o 18 kW to takie przyłącze będziesz miał zrobione chyba że występowałeś o zapewnienie dostaw mediów wtedy te 18 kW nie jest wiążące, ale z drugiej strony to w zasadzie to nie rozumiem jednego, skoro masz skrzynkę na działce to masz już przyłącze prądu więc jak teraz masz składać nowy wniosek???

    Przyłącze do blaszaka (wobec tego co napisałem powyżej że jeżeli posiadasz skrzynkę to i prąd już masz) robisz wpinając się w skrzynkę i spokojnie możesz tylko podłączyć się do jednej fazy, ale to bez znaczenia skoro masz moc przyłączeniowa 18 kW to będziesz płacił opłaty stałe za 18 kW + ile zużyjesz prądu w taryfie C11.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam 7 kW, a teraz chcę 17 kW i co? I musiałem złożyć wniosek.
    Takie durne procedury.
    A co złego w tym, że gość chce 18 kW.
    Ja mam z projektu obliczone 15 kW i to bez indukcji, więc te 18 kW w obecnych czasach to nic takiego.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam 22kW. 10kW przekraczam raz w tygodniu jak w nocy włączy się wygrzewanie zasobnika grzałką 9kW. W domu wszystko na prąd. Z pompą głębinową i pompą kanalizacji 3kW włącznie. Wszystkie większe odbiorniki 3F, lub 2F(indukcja).

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ja mam 7 kW, a teraz chcę 17 kW i co? I musiałem złożyć wniosek.
    Takie durne procedury.
    A co złego w tym, że gość chce 18 kW.
    Ja mam z projektu obliczone 15 kW i to bez indukcji, więc te 18 kW w obecnych czasach to nic takiego.
    13-15 kW dla domku jednorodzinnego wystarcza, ale przecież ja za to nie place. A to że jakiś ktoś wylicza zapotrzebowanie na 18 czy 22 kW dla domku, no cóż można i tez 30 kw. Tylko jest jedna zasada, nie dać się ogłupić.
    Ja mam 11 kW i też mam wszystko na prund i nie zauważyłem aby mi prundu brakowało kiedyś

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Mam 22kW. 10kW przekraczam raz w tygodniu jak w nocy włączy się wygrzewanie zasobnika grzałką 9kW. W domu wszystko na prąd. Z pompą głębinową i pompą kanalizacji 3kW włącznie. Wszystkie większe odbiorniki 3F, lub 2F(indukcja).
    Chcesz powiedzieć że za zasilanie pompy od kanalizacji Ty płacisz?? Ktoś nieźle Cię naciągnął.
    To że suma wszystkich odbiorników energii w gospodarstwie domowym wg obliczeń wynosi np 20 kW nie oznacza że trzeba mieć moc przyłączeniowa 20 kW.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ja mam 7 kW, a teraz chcę 17 kW i co? I musiałem złożyć wniosek.
    Takie durne procedury.
    .
    To nie są durne procedury, tak było i jest już od X lat. Zwiększałeś moc przyłączeniowa i musiałeś złożyć wniosek o podwyższenie mocy przyłączeniowej.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Chcesz powiedzieć że za zasilanie pompy od kanalizacji Ty płacisz?? Ktoś nieźle Cię naciągnął.
    To że suma wszystkich odbiorników energii w gospodarstwie domowym wg obliczeń wynosi np 20 kW nie oznacza że trzeba mieć moc przyłączeniowa 20 kW.
    Chcę powiedzieć, że lepiej abyś najpierw pytał, a potem stawiał wnioski. Nie na odwrót. Ja płacę za zasilanie, ale mam zniżkę za ścieki.

    Za moc przyłączeniową też nie płaciłem. Kupiłem działkę z istniejącym. W trakcie zmiany taryfy ZE zorientował się, że nie ma w systemie informacji o mocy przyłącza. Wysłanemu technikowowi nie chciało się sprawdzić, więc wpisał "tyle co wszyscy mają". Przy przenoszeniu licznika zabezpieczenia zostały dostosowywane do "papierów".

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja przez przypadek i własną nie wiedzę zawnioskowalem o 1f. Prąd jeszcze na ta chwile jest dostarczany do garażu drewnianego. Chce robić ogrzewanie elektryczne. Mimo tego ze domek tylko 70m2 dwóch elektryków poleciło zmianę na trze fazy, choć jeden z nich powiedział ze może i by to poszło na 1f ale zawsze lepiej 3. Złożyłem wniosek przez internet na 11kW na 3f, umowę dostałem. Musza ja tylko podpisać i zawieść do ZE.

  14. #14

    Domyślnie

    Już się pogubiłem z tym prądem. U mnie na działce w lini ogrodzenia jest skrzynka, taka wysoka na około 1m Ona już była jak kupiłem działkę. Sąsiad jak zakładał u siebie prąd to brał odemnie zgoda czy może skorzystać z tej skrzynki co jest u mnie, no i teraz on ma swoją. Moje pytanie, co ja teraz powinienem zrobić aby mieć prąd w blaszaku? Czy mu występować o warunki przylacza? Czy biorę elektryka z uprawnieniami i wpina się w tą skrzynkę w Lini ogrodzenia?
    Ostatnio edytowane przez BeiS ; 07-01-2021 o 18:05

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    13-15 kW dla domku jednorodzinnego wystarcza, ale przecież ja za to nie place.
    Problemem jest nie tyle moc umowna (chociaż ja, jak dotąd, wg licznika, czyli uśrednione na kwadrans, wyciągnąłem maksymalnie 18,337kW - tylko w jednym miesiącu przez ponad 3 lata przekroczyłem 17kW), co zabezpieczenie. A to przy 14-16kW to 25A na fazę, czyli trochę mało. Przy 11kW to 20A. Trochę trudno porozkładać obciążanie po fazach w domu, jak do jednej fazy nie można podpiąć jednocześnie dwóch prądożernych urządzeń (np. czajnika i suszarki). IMO jak w domu wszystko na prąd, to trzeba przynajmniej 32A na fazę a to oznacza moc umowną 17kW.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BeiS Zobacz post
    Moje pytanie, co ja teraz powinienem zrobić aby mieć prąd w blaszaku? Czy mu występować o warunki przylacza? Czy biorę elektryka z uprawnieniami i wpina się w tą skrzynkę w Lini ogrodzenia?
    Potrzebujesz warunki przyłączenia i wykonanie WLZ.
    Co do blaszaka, to chcesz tam mieć główną rozdzielnicę? Lepiej docelowy WLZ pociągnąć bezpośrednio od skrzynki do rozdzielnicy w domu i, ewentualnie, stamtąd cieńszym kablem do podrozdzielnicy w garażu.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;8009779]Potrzebujesz warunki przyłączenia i wykonanie WLZ.
    Co do blaszaka, to chcesz tam mieć główną rozdzielnicę? Lepiej docelowy WLZ pociągnąć bezpośrednio od skrzynki do rozdzielnicy w domu i, ewentualnie, stamtąd cieńszym kablem do podrozdzielnicy w garażu

    A nie można mieć dwóch przewodów podłączonych do skrzynki ZE? Ja mam już podłączony jeden do mini rozdzielni w garażu i teraz chciałbym podpiąć drugi docelowy jako zasilanie domku.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Potrzebujesz warunki przyłączenia i wykonanie WLZ.
    Co do blaszaka, to chcesz tam mieć główną rozdzielnicę? Lepiej docelowy WLZ pociągnąć bezpośrednio od skrzynki do rozdzielnicy w domu i, ewentualnie, stamtąd cieńszym kablem do podrozdzielnicy w garażu.
    Z racji tego że start budowy mi się opóźni to chciałbym uzbroić się w prąd przed rozpoczęciem budowy bo na działce spędzamy dużo czasu. Czyli rozumiem żeby złożyć wniosek na prąd docelowy czyli jakieś 15-17kW i 3 fazy, a później przenieść rozdzielnice do budynku?Czy złożyć wniosek na mniejszą moc a później jak będzie budynek to zwiększyć? Blaszak po skończonej budowie będzie demontowany.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A nie można mieć dwóch przewodów podłączonych do skrzynki ZE? Ja mam już podłączony jeden do mini rozdzielni w garażu i teraz chciałbym podpiąć drugi docelowy jako zasilanie domku.
    Żaden elektryk nie chciał mi tak podłączyć. Twierdził, że minimum to wyjście krótkim kablem ze skrzynki ZE i założenie małej skrzyneczki żeby tam rozdzielić na dwa kable. Finalnie mam długi kabel do domu i powrót cieńszym, w większości tym samym wykopem, do bramy.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Chcę powiedzieć, że lepiej abyś najpierw pytał, a potem stawiał wnioski. Nie na odwrót. Ja płacę za zasilanie, ale mam zniżkę za ścieki.

    Za moc przyłączeniową też nie płaciłem. Kupiłem działkę z istniejącym. W trakcie zmiany taryfy ZE zorientował się, że nie ma w systemie informacji o mocy przyłącza. Wysłanemu technikowowi nie chciało się sprawdzić, więc wpisał "tyle co wszyscy mają". Przy przenoszeniu licznika zabezpieczenia zostały dostosowywane do "papierów".
    A czy nie zapytałem?
    Chcesz powiedzieć że za zasilanie pompy od kanalizacji Ty płacisz??
    Jeżeli jest tak jak piszesz a dziwne rzeczy piszesz to tylko się cieszyć.
    Nie płaciłeś zapewne za wykonanie przyłącza bo jak piszesz już je miałeś, ale to że ZE nie wiedział jaka jest moc przyłączeniowa to już bajki. Wystarczy aby choćby inkasent sprawdził jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe aby wiedzieć jaka jest moc przyłączeniowa, po drugie to ciekawe jak płacił rachunki poprzedni właściciel, płacił tyle ile chciał?? Masz naprawdę bogobojny ZE że nie dba o swoje interesy.
    Jak nie jest tajemnicą to jaki ZE jest u Ciebie?
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 07-01-2021 o 19:31

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony