dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Woda przy Fundamentach

    Witam
    Mam problem ze zbierająca sie woda w wykopie koło ław fundamentowych.
    Fundament zrobiony prawie na gotowo nie ma izolacji nie obsypany, stoi ok 20-30 cm wody izolacje planuje zrobić na wiosnę.
    Moje pytanie brzmi czy zostawic ta wode czy jakoś ja wypompowywac?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał vogel21 Zobacz post
    Witam
    Mam problem ze zbierająca sie woda w wykopie koło ław fundamentowych.
    Fundament zrobiony prawie na gotowo nie ma izolacji nie obsypany, stoi ok 20-30 cm wody izolacje planuje zrobić na wiosnę.
    Moje pytanie brzmi czy zostawic ta wode czy jakoś ja wypompowywac?
    Zrobić spadki i dołek z pompką.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Zrobić spadki i dołek z pompką.
    Problem jest tego typu ze jak zrobie dołek ze spadkiem to wszystko poleci do sasiada a nie moge go zalewac moja woda.
    Rozważam zakup pomy żeby to wypompować bo izolacja będzie dopiero robiona wiosna

  4. #4

    Domyślnie

    Wykonawca twierdzi ze mozna to tak z ta woda zostawić do wiosny ze nic sie z tym nie będzie dziać

  5. #5

    Domyślnie

    Odważny wykonawca, szczególnie jeśli masz glinę.
    Nie rozumiem z tym zalewaniem sąsiada. Zrób dołek (a nawet kilka) na swojej działce. Chyba że nie masz gdzie tej wody wypompować.
    No i mówimy chyba o wodzie opadowej, a nie o jakimś "strumieniu" przepływającym pod Twoim fundamentem?

  6. #6

    Domyślnie

    Tu jest przykład braku odprowadzenia wody:
    https://budujemydom.pl/i/2019/08/07/...ujemydompl.jpg

    Należy w tym narożniku zrobić dołek na 40-50cm i włożyć tam pompę pływakową. A w zasadzie to w co najmniej 2 narożnikach po przeciwnych stronach budynku. Idealnie we wszystkich 4.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Włożyć pompę... Fajny pomysł na podmycie fundamentów. Zasypać jak najszybciej.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Odważny wykonawca, szczególnie jeśli masz glinę.
    Nie rozumiem z tym zalewaniem sąsiada. Zrób dołek (a nawet kilka) na swojej działce. Chyba że nie masz gdzie tej wody wypompować.
    No i mówimy chyba o wodzie opadowej, a nie o jakimś "strumieniu" przepływającym pod Twoim fundamentem?
    U mnie jest właśnie cos takiego wrzucił bym zdjecia ale nie wiem jak.
    Czyli nie zostawiac tak tego?

  9. #9

    Domyślnie

    Poprawnie to trzeba to zasypać i na wiosne odkopać.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Poprawnie to trzeba to zasypać i na wiosne odkopać.
    Czyli nic nie da to ze zrobie odplyw wody i będzie tam wzglednie sucho?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vogel21 Zobacz post
    Czyli nic nie da to ze zrobie odplyw wody i będzie tam wzglednie sucho?
    Oczywiście, że da. Podmyje Ci fundamenty i dopiero będziesz miał kłopot.

  12. #12

    Domyślnie

    Nie ma obawy raczej o podmycie, jeśli pompka będzie ok. 2 metry od krawędzi.
    Poza tym taka pompka nie wysysa z dna swojego położenia, tylko ok. 15-20 cm powyżej.

  13. #13

    Domyślnie

    A co powiecie na to żeby wypompować wode dac folie dookoka i zasypać do wiosny?
    Na wiosnę odkopać wysuszyć i zrobic izolacje?

  14. #14

    Domyślnie

    U mnie dokładnie taka sama sytuacja, po konsultacji z KB zostawiam tak do wiosny. Wtedy izolacja i zasypywanie. Można teraz zasypać i później ma wiosnę wybierać z powrotem ale to sporo roboty.. raczej bez sensu. Co innego jakby to przepływało gdzieś , ale jak stoi to szkody nie zrobi. Dodatkowo tez to jest jakaś izolacja termiczna od mrozu.

  15. #15

    Domyślnie

    Są dwa aspekty. Pierwszy cykle zamarzania co niszczy bliczki fundamentowe... Po dwóch latach w wilgoci i mrozie i bloczki to siano ( może jeden sezon nic nie zrobi).
    Po drugie, zamarzanie gruntu pod fundamentem, co przy nierównomiernym zamarzaniu może uszkodzić fundament ( nie musi).
    A decyzja po stronie płacącego,

  16. #16

    Domyślnie

    Żeby zamarzł grunt pod ławą fundamentową to musiałoby być -20 przez miesiąc. Mówię o ławie wylanej na minimum 50-60 cm głębokości.

  17. #17

    Domyślnie

    W tym przypadku ławy chyba są odsłonięte. Tzn nie są przysypane warstwą 50-60 cm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony