dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21

    Domyślnie Wymiana gruntu pod płytę fundamentową

    Witajcie w tych niełatwych dla realizacji marzeń budowlanych czasach,

    Na działce istnieją trudne warunki glebowe - warstwa litej gliny na głębokości 60-90 cm. Czytając m.in. to forum doszedłem do wniosku, że najbezpieczniej będzie wymienić glebę i wylać płytę fundamentową. Nie wiem jak wysokie powinny być warstwy kruszywa, którym chcę ustabilizować podłoże mając na uwadze pojawiającą się wodę gruntową na głębokości ok 1,5m (wiosna). Wykonałem rysunek i chciałbym prosić doświadczonych w temacie, czy zamysł jest dobry. Dodatkowo czy można zastąpić drogi styropian XPS parkingowym EPS. Dom będzie parterowy z poddaszem, ścianka kolankowa 0,75m zakończona wieńcem żelbetowym, ściany z betonu komórkowego szer. 24cm gęstość 500, dach w pełnym deskowaniu, pokrycie z blachy trapezowej. Dla rozwiania wątpliwości chcę w najniższej warstwie piasku zatopić rury wodne pod gruntowy wymiennik ciepła.

    Tylko niestety nie mogę wrzucić ten rysunek do postu. Ani też jako załącznik...

  2. #22

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    topilo

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Hajnówka
    Kod pocztowy
    17-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Nie, w 2021 kostzy NIE BYŁY TAKIE SAME - wiem, bo sam budowałem ( jeszcze buduje).
    W 2022 na starcie mamy styr o prawie 100% droższe, beton droższy, drewno z 800-900 na 1350-1400 m3 drozsze - wiec szalunki, krokwie, a nawet meble czy podlogi beda drozsze.
    Okna aluminiowe o 40% droższe. Ekipa budujaca mowila ze za taki sam dom ( a mowili to we wrzesniu), gdybym dogadywal sie z nimi teraz to wzielibyok 15% wiecej.
    Koszty kabli wieksze. Ziemia tez droższa.
    Można tak wymieniac i wymieniać - i nie jest to drożej "tylko 10%".
    Z sytuacji gdzie ludzie rzucili się na budowę domów, bo mieszkania miały abstrakcyjną cenę za metr mamy sytuację, że mało kogo stać, by kupować mieszkanie z abstrakcyjna cena za metr czy budować dom, gdzie serio trzeba być obecnie milionerem, aby myślec o zakupie działki, wybudowaniu domku ( np. 100m2), wykonczeniu go jakkolwiek, zrobieniu ogrodzenia, podjazdu, tarasu, posianiu trawy ( nie mowiac juz o czyms bardziej ambitnym w ogrodzie).
    T ekipy to powinny mieć więcej pokory , otworzyć oczy i zobaczyć co się dzieje mikro i makro ekonomicznie ! Po...ło ich z tymi cenami i myślą, że inwestor to nadal frajer, poczekajmy do wiosny...Ja w tym roku zaczynam budowę i im dalej od domu tym taniej - już mam oferty 30 tys. taniej ( sso+krokwie+na rąbek -80 tys.) .

  4. #24

    Domyślnie

    Dzień dobry! Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum. Buduję się już zasadniczo od marca - SSO już (albo dopiero) jest, chałupka już wygląda jak chałupka. Mam plan jeszcze na okna i drzwi w tym roku i piszę list do świętego Mikołaja, żeby mi dofinansował wykończenia, bo ładnie mnie ta budowa wyssała

  5. #25

    Domyślnie

    Bocianki 2023.

  6. #26
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    KonradJanczyk

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Kowala
    Kod pocztowy
    26-624
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam , jestem posiadaczem dzilaki w drugiej linii zabudowy, dzialka ma juz wszystkie pozowolenia na budowe ale problemem jest szerokosc dzialki a mianowicie wynosi ona 14 m. jest to pierwsza dzialka taka na wsi w ktorej planuje budowe, jednakze problem polega na tym ze nie mam szerokiego wachlarzu mozliwosci wuboru projektu, zaznaczam iz jedn dzialka sasiadujaca za jakis czas bedzie nalezala do rodzicow małzonki, a co za tym idzie za kilka lat rowniez nasza, CZy jest jakakolwiek szansa na wybudowanie sie blizej granicy niz ustawowe 3-4m?

  7. #27

    Domyślnie

    Tak jesli dzialka nie jest szersza niz 16 metrow, moze to byc 1.5 metra od granicy , przy zastosowaniu sciany przeciwpozarowej i bez okien i drzwi od tej strony .
    Ostatnio edytowane przez Adiš ; 19-01-2023 o 05:58

  8. #28
    Banned
    pizzożerca

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Grójec
    Kod pocztowy
    05-600
    Posty
    3

    Domyślnie

    My zaczęlismy budowę i już żałuję tej decyzji... Napiszcie co u Was poszło nie tak ;/

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Noneskill

    Zarejestrowany
    Jun 2023
    Skąd
    Zakurzewo
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cześć dostaliśmy pozwolenie pod koniec kwietnia, mimo wielu przeszkód zaczęliśmy budować w zasadzie wszystko robię sam z małą pomocą rodziny. Czytając forum widzę że usługa odkleiła się od rzeczywistości a i ceny materiałów nie chcą się ustatkować, dlatego decyzja że całą robociznę zrobię sam. Narazie daję radę powodzenia wszystkim którzy w tym 2023 zaczynają budować, jestem na etapie kończenia scian fundamentowych,teraz izolację kanaliza i chudziak trzymajcie kciuki pozdrawiam Tomek

  10. #30

    Domyślnie

    fachowcy sie cenia jak za zboze, dlatego ja robie wiekszosc robot sam. Dachu, elektryki i tynkow sam nie poloze ale ze styropianem zamierzam powalczyc sam, cenia sie niemilosiernie.

    Co do materialow nie wiem jak cegla, stal czy beton ale styro 15cm spadl z 31zl/m2 do 28zl/m2 swisspora.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lockin

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Fabryczna
    Posty
    104

    Domyślnie

    Prawda, styropian staniał i już straszą podwyżkami. Rok temu płaciłem za grafit 20cm 330pln za m3, teraz jest po 220pln. Reszta nie wiem czy staniała czy zdrożała, klej Gravis U do elewacji rok temu 25pln worek, teraz 36pln. Natomiast słyszałem o robociźnie. Płytarze od m2 już biorą 200pln we Wrocławiu. Reszty nie slędzę bo zrobiłem wiekszość sam (łacznie z tynkami, elektryką czy fotowoltaiką), a zbliżam się do stanu developerskiego.

  12. #32
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tasiorr

    Zarejestrowany
    Oct 2023
    Skąd
    Magdalenka
    Kod pocztowy
    05-552
    Posty
    1

    Domyślnie

    Powitać.
    Ja mam nadzieję że pod koniec miesiąca majstry wejdą na budowę. Humus już zebrany, budynek wytyczony. Wiadomo.. Ciężkie czasy , ale czy kiedyś były lekkie
    Pozdrawiam i powodzenia

  13. #33

    Domyślnie

    Ja jestem na forum już tyle lat, a budowę domu zaczęliśmy w październiku tego roku. Zawsze było tak, że Ci którzy wybudowali się wcześniej, to mieli lepiej od tych, którzy zaczęli później . Po nas też zaczną następni, także nie ma się co dołować i przejmować tylko robić swoje.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony