dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie Jak regulowac obiegi cyrkulacji? Czy moze lepiej nie regulowac wcale?

    Slowem wstepu, robie instalacje CWU na rozdzielaczach i rurach pex.
    Instalacja zaczyna sie od rozdzielacza glownego w kotlowni, z ktorego obslugiwane jest tez pobliskie wc i oddalona kawalek kuchnia oraz 2 lazienki na pietrze, kazda z wlasnym rozdzielaczem do poszczegolnych odbiornikow (pisze o obiegu cieplej wody). Z grubsza od zasobnika do glownego rozdzielacza pex25, od tego rozdzielacza do rozdzielaczy lazienkowych pex20 i od glownego do wc/kuchni pex16.

    Zaplanowalem poczatkowo 3 krotkie obiegi cyrkulacji od rozdzielaczy w lazienkach i obiegu kuchennego z powrotem do kotlowni do kolejnego rozdzielacza zbiorczego cyrkulacji i z niego dopiero do zasobnika na 1 pompce cyrkulacyjnej. Po czym zdalem sobie sprawe, ze nie bede mial zadnej kontroli ile wody bedzie cyrkulowalo przez poszczegolne obiegi, Moze przeciez byc tak, ze wiekszosc pojdzie przez tylko jeden z obiegow, ten w ktorym bedzie najmniejszy opor.

    Pytanie, jak to rozwiazac? Czy na przyklad zda egzamin instalacja rotametrow na rozdzielaczu zbiorczym cyrkulacji, zeby jakos zrownowazyc przeplywy? To zadziala? Czy moze rotametry pozapychaja sie szybko od wody uzytkowej? Ewentualnie moze jest jakis inny sposob regulacji powrotów cyrkulacji, mial ktos z tym do czynienia?
    Wiem, ze zawsze mozna dac 3 osobne pompki cyrkulacyjne, ale to chyba glupie, skoro dobra pompka z silnikiem na stale magnesy taka co pobiera do 5W to ponad 300?
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 08-01-2021 o 19:48

  2. #2

    Domyślnie

    Mam podobnie, tylko, że zamiast głównego rozdzielacza, wszystko łączy się już na trójnikach. Rury dobrze zaizolowane. Jedna najprostsza, najtańsza pompa do cyrkulacji grundfossa raz na godzinę na 6 minut i wszędzie woda jest ciepła.

  3. #3

    Domyślnie

    Zamontuj zawory na powrotach cyrkulacji, nawet najprostsze kulowe, i w ten sposób metodą prób i błędów przydławisz krótkie pętle, aby wszystkie zrównoważyć.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Mam zawory kulowe, wiec rozumiem, ze nie ma sie co dalej przejmowac. Pytam bo jeszcze moge zalozyc rotametry, ale jak nie ma co, to dzieki.

    @agb czym sterujesz cyklem pompy cyrkulacyjnej?

  5. #5

    Domyślnie

    Przekaźnik i home assistant.

  6. #6

    Domyślnie

    Pompa LFP Erga jest bardzo fajna. -regulacja chyba od 3 do 8W

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Te rotametry pozwoliłyby bardzo sprawnie i szybko to wyregulować, nie jestem tylko pewien czy one 6 barów wytrzymują i nie niosą ryzyka zalania domu. Mogę też być zaworki jak pod głowice termostatyczne, regulowane dokręcanym kapturkiem, tyle że wtedy nie widać jaki jest przepływ i trzeba ustawiać metodą prób i błędów. W każdym razie koncepcja jest dobra i jakimikolwiek zaworkami da się wyregulować cyrkulację równomiernie.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Te rotametry pozwoliłyby bardzo sprawnie i szybko to wyregulować, nie jestem tylko pewien czy one 6 barów wytrzymują i nie niosą ryzyka zalania domu. Mogę też być zaworki jak pod głowice termostatyczne, regulowane dokręcanym kapturkiem, tyle że wtedy nie widać jaki jest przepływ i trzeba ustawiać metodą prób i błędów. W każdym razie koncepcja jest dobra i jakimikolwiek zaworkami da się wyregulować cyrkulację równomiernie.
    Dzieki za odpowiedz, rotametry zwykle sa zrobione do pracy w cisnieniu 20-30bar, wiec chyba nie byloby problemu. Bardziej niepokoi mnie ewentualne zakamienienie, bo to obieg CWU. Co prawda pewnie dam jakis zmiekczacz na cala instalacje. Zwykle zawory kulowe mam i tak.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ostatnio robiłem dosyć rozległą cyrkulacjie w parterowce klient zazyczyl sobie załączanie na włącznik dzwonkowy cyrkulacja na trojnikach z tym że z każdego pomieszczenia gdzie jest ciepła woda idzie rura cyrkulacyjna do kotłowni i tam są połączone trojnikach i na każdej założyłem zawór grzejnikowy na imbulsa i wyregulowalem ale i tak nie jest to idealne rozwiązanie bo jeśli klient zalaczy cyrkulacjie wlacznikiem dzwonkowym w jakimś pomieszczeniu to ciepła woda idzie do wszystkich pomieszczeń 5 pompek kazda na osobne pomieszczenie to było by bez sensu ale siłowniki NC to mi się wydaje nie głupi pomysł, tak aby po załączeniu się poszczególnych siłowników razem z nimi zalaczala się pompka
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 22-01-2021 o 21:45

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Dzieki za odpowiedz, rotametry zwykle sa zrobione do pracy w cisnieniu 20-30bar, wiec chyba nie byloby problemu. Bardziej niepokoi mnie ewentualne zakamienienie, bo to obieg CWU. Co prawda pewnie dam jakis zmiekczacz na cala instalacje. Zwykle zawory kulowe mam i tak.
    Rotametry pracują w instalacjach o ciśnieniu do 3 bar, przy 20-30 to z tych plastikowych "szklanek" nic by nie zostało.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ostatnio robiłem dosyć rozległą cyrkulacjie w parterowce klient zazyczyl sobie załączanie na włącznik dzwonkowy cyrkulacja na trojnikach z tym że z każdego pomieszczenia gdzie jest ciepła woda idzie rura cyrkulacyjna do kotłowni i tam są połączone trojnikach i na każdej założyłem zawór grzejnikowy na imbulsa i wyregulowalem ale i tak nie jest to idealne rozwiązanie bo jeśli klient zalaczy cyrkulacjie wlacznikiem dzwonkowym w jakimś pomieszczeniu to ciepła woda idzie do wszystkich pomieszczeń 5 pompek kazda na osobne pomieszczenie to było by bez sensu ale siłowniki NC to mi się wydaje nie głupi pomysł, tak aby po załączeniu się poszczególnych siłowników razem z nimi zalaczala się pompka
    Zawory NC to przerost formy nad treścią, w dodatku nie działający. Ile minut taki zawór się otwiera, ze 4 minuty? A pompa w tym czasie bez przepływu będzie mieliła? Większość zdąży dwójkę zrobić i łapy w zimnej wodzie umyć, nie mówiąco jedynce.
    W większych instalacjach stosuje się zawory termostatyczne na cyrkulacji (działają podobnie jak RTL w podłogówce), ale to koszt co najmniej 300-400 zł za sztukę, stosowane w dużych budynkach użyteczności publicznej czy wielorodzinnych, w domku bez sensu.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Zawory NC to przerost formy nad treścią, w dodatku nie działający. Ile minut taki zawór się otwiera, ze 4 minuty? A pompa w tym czasie bez przepływu będzie mieliła? Większość zdąży dwójkę zrobić i łapy w zimnej wodzie umyć, nie mówiąco jedynce.
    W większych instalacjach stosuje się zawory termostatyczne na cyrkulacji (działają podobnie jak RTL w podłogówce), ale to koszt co najmniej 300-400 zł za sztukę, stosowane w dużych budynkach użyteczności publicznej czy wielorodzinnych, w domku bez sensu.
    Chyba jest oczywiste że chodzi mi o zawór siłownik który otwiera się w niecala sekundę.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Chyba jest oczywiste że chodzi mi o zawór siłownik który otwiera się w niecala sekundę.
    Czyli zawór elektromagnetyczny za 150-200 plus przekaźnik zwłoczny za kolejną stówkę, na każde odgałęzienie, miejsce w rozdzielnicy, okablowanie, itp. kiedy to się zwróci. Jakie mogą być straty na dobrze ocieplonej cyrkulacji działającej wg harmonogramu lub na czujnik ruchu w całym domu, w stosunku do takiej, działającej na jednej z 3 gałązek zamiast na wszystkich.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Czyli zawór elektromagnetyczny za 150-200 plus przekaźnik zwłoczny za kolejną stówkę, na każde odgałęzienie, miejsce w rozdzielnicy, okablowanie, itp. kiedy to się zwróci. Jakie mogą być straty na dobrze ocieplonej cyrkulacji działającej wg harmonogramu lub na czujnik ruchu w całym domu, w stosunku do takiej, działającej na jednej z 3 gałązek zamiast na wszystkich.
    Zgadza się najlepsza opcjia to dobre docieplenie i załączanie cykliczne prawie kazdy kocioł ma taką opcję na sterowniku np
    1min co 15min ale nie każdemu to się da wytłumaczyć że zwłaszcza w sezonie grzewczym prawie nie mamy strat bo to cieplo z cyrkulacji i tak zostajie w domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony