dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Question wysoki poziom wod gruntowych - jak obnizyc?

    Witam!

    Chce na wiosne / lato zaczac prace z fundamentami (projekt jeszcze sie tworzy). Mam za soba juz badanie geotechniczne gruntu i ogolnie jest to glina piaszczysta - w opinii stwierdzone jako "grunty nadajace sie do bezposredniego posadowienia budynku".
    Jedyny problem to wysoki stan wod gruntowych.(Na dzien dzisiejszy - latem pewnie jest duzo nizszy....)
    Nawiercony poziom wody w jednym odwiercie to 40cm a w innych nastepuje saczenie i i woda stabilizuje sie na okolo 30cm p.p.t.
    Przy sasiedniej dzialce jest row melioracyjny lecz na mojej dzialce nie ma zadnych drenow (pismo od Wód Polskich). Poziom wody w rowie byl bardzo wysoki (ok 20cm od powiorzchni terenu, lecz po sparwdzeniu rowu na calej dlugosci stwierdzilem ze byl on w paru miejscach zasypany... Po zrobieniu przekopów poziom wody w rowie obnizyl sie w ciagu paru minut o jakies 20-30cm....

    Na terenie gdzie ma stac dom czesciowo byl przez ostatni rok duzy ruch pojazdow ciezarowych (material budowalny itp dla dewelopera co buduje obok) Teren starsnie rozjechany (przez to takze troche grunt osiadl, tworząc lekka niecke, w której grimadzi sie woda opadowa itp..). Teren juz wyrownalem talerzówką- lecz obnizenie nadal jest....

    Pytanie: co zrobic przed rozpoczeciem wykopow, aby obnizyc poziom wody gruntowej. Czy ma sens wykopanie np. w czterech rogach przyszlego budynku studzienek i wypompowywac ja? Lub ewentuelanie zrobic przekopy do pobliskiej wczesniej wspomnianego rowu?
    Poradzcie cos Deweloper i sasiad tez tonał ale domy juz stoja (po czesci juzx pare lat).

    Pozdrawiam!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Budować na płycie fundamentowej - a nie na tradycyjnym fundamencie.
    Poczytaj, popytaj rozwiązanie jest gotowe i bardzo często preferowane na takich terenach. Jakiekolwiek prace drenarskie, czy samodzielne kopanie studni chłonnych na takim terenie sprawi Ci więcej kłopotów niż pożytku.
    To, że niektóre domy stoją nie świadczy , że nie mają problemów - albo nie będą ich miały. Co chciałbyś aby przez okna wylewała się woda? czy aby zapadały się pod ziemię?....na kłopoty składa się wiele czynników niekiedy - zima - brak dużych mrozów zapobiega pękaniu ścian czy niestabilności konstrukcji z tak wysokim poziomem wód gruntowych.
    Lepiej więc polegać na sprawdzonych konstrukcjach.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Płyta fundamentowa bądź drenaż do rowu.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam bardzo podobna sytuację. 60cm humusu, potem około metra gliny plastycznej i pod spodem piach nawodniony. Woda gruntowa około 80cm ppt (według badań geotechnicznych).
    Wykonawca właśnie zazbroil płytę fundamentową (betonowanie będzie, jak minął mrozy)

    Było tak, po zdjęciu humusu od razu wyszła woda, wykonawca musiał pogłębić wykop (koszty) i dac więcej kamienia (zamiast pospolki - koszty). Zastępując wykop kruszywem musiał wspomagać się pompa (wypompowywal wodę na działkę obok). I tak się udało.
    Zwykle fundamenty... da się, ale po co sobie utrudniać życie?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Mam bardzo podobna sytuację. 60cm humusu, potem około metra gliny plastycznej i pod spodem piach nawodniony. Woda gruntowa około 80cm ppt (według badań geotechnicznych).
    Wykonawca właśnie zazbroil płytę fundamentową (betonowanie będzie, jak minął mrozy)

    Było tak, po zdjęciu humusu od razu wyszła woda, wykonawca musiał pogłębić wykop (koszty) i dac więcej kamienia (zamiast pospolki - koszty). Zastępując wykop kruszywem musiał wspomagać się pompa (wypompowywal wodę na działkę obok). I tak się udało.
    Zwykle fundamenty... da się, ale po co sobie utrudniać życie?
    I jak cenowo roznica do zwyklych klasycznych fundamentow? Znalazles ekipe do plyty bez problemu?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzechu2605 Zobacz post
    I jak cenowo roznica do zwyklych klasycznych fundamentow? Znalazles ekipe do plyty bez problemu?
    Nie wiem, nie porównywalem do tradycyjnych fundamentów. Od razu w projekcie miałem płytę. Ale mój konstruktor zdrowo przesadził (geowłókninę, geokraty oraz sporo głębszy wykop zaprojektowal), więc finalnie wziąłem firmę specjalizująca się w płytach (zrobili projekt zamienny). Zależało mi, żeby to zrobił ktoś, kto ma w tym doświadczenie, bo grunt grzaski, a działka mikro (560 mkw). Nawet za wyższą cenę. I wcale nie bylo tanio:
    Koparka 3,5 tyś
    Kruszywo (mieszanka 0-63, mieszanka 0-31,5, piasek) 13 tyś
    Płyta (material i robocizna) 61 tyś
    Mini koparka (bo ręcznie w kamieniu nie dali rady kopać) do rozprowadzania kanalizacji pod płyta 0,5 tys

    Ale:
    Płyta 123 mkw, w wannie z 20cm xps. Boki płyty zaciągnięte klejem (do strefy cokolowej) z siatka Wykonawca sobie uprościl pracę (moim kosztem), tzn zastosował gotowe siatki zbrojeniowe i gotowe kształtki brzegowe.
    W cenie miałem też badanie stopnia zagęszczenia podbudowy, drenaż opaskowy (że studzienkami) oraz opaskę przeciwwysadzinową z xps, a także... drewno na ławice (wyznaczone przez geodete) - taki miły drobiazg.

    Aby porównać koszty, to do tradycyjnego fundamentu należałoby doliczyć piach do zasypania i chudziak. Oraz problem (znacznie wiekszy) z odwodnieniem wykopu.

    A firm specjalizujących się d płytach jest sporo. Tylko się cenią.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 11-01-2021 o 22:52

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    no niewiem, mysle jednak, ze plyta to duzo wyzszy koszt niestety - no chyba ze sie myle...
    caly czas rozwazam jeszcze drenaz dzialki i postawienie domu na tradycyjnej lawie.
    Co myslicie o porzadnej izolacji przeciwwodnej?

    plyta mialaby wraz z tarasem okolo 165m2 a bez tarasu 150m2 (niewiem czy pod taras plyte sie robi????)
    Rzut:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	451960

    a dzialka teraz po wiekszych opadach wyglada tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201230_152017_8.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	451961

    Jakie sa orientacyjne koszta takiej plyty?? Moze ktos sie wypowie bym mial jakis punkt zaczepienia.
    pozdrawiam!

  8. #8

    Domyślnie

    Napisałem wyżej o aktualnych cenach. Czytałeś?

    Moja działka wygląda po dużym deszcze dokladnie tak samo. W takich warunkach tradycyjne ławy też nie będą tanie. Po prostu taki grunt, że posadowienia domu kosztuje majątek.

    Porządna izolacja przeciwwodna to myślisz, że za pół darmo jest? To bardzo duży koszt (np 3 warstwy papy lub masy kmb albo jakieś szlamy). I na ile taka izolacja wystarczy? 10 lat? 20? 40? Potem co? Potop? W takich warunkach, to lepiej podnieść dom do góry (koszty niezależnie od rodzaju fundamentow) i uciec przed woda.

    Chociaż... sąsiad na dzialce obok zbudował sobie piwnicę.. póki co od 4 lat nic nie przecieka. A za jakiś czas aż się boję myśleć.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 13-01-2021 o 18:09

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Jak patrzę na cenę płyty Łukasza11 to uważam, że to całkiem dobra cena. Kolega teraz robi sam fundamenty bo firmy wołały od 77tys do prawie 90. Prosty fundament domu o powierzchni 150m2. Fundament dookoła domu, jedna ławica poprzeczna + przyklejony garaż.
    Moja kuzynka będzie budowała się na bardzo podobnym terenie jak Twój; 30cm humusu, później nośne piachy, woda w listopadzie wychodziła na 40cm. Konstruktor zaprojektował płytę od razu. Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony