dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Reklamacja okien

    Cześć,
    Niedawno zamontowano mi okna Drutexu w nowo budowanym domu. Niestety podczas oględzin okazało się że okna te są pełne wad. O ile dużym problem nie wydają się być liczne rysy na ramach okiennych, które wg. przedstawiciela mogą być naprawione od ręki. O tyle niepokoją mnie zarysowania szyb. Po zachowaniu przedstawiciela wnioskuję, że mogą się migać od pozytywnego rozpatrzenia mojej reklamacji. Od razu dostałem informację, że według ich wewnętrznego regulaminu rysa podlegającą reklamacji musi być widoczna z trzech metrów. Ja natomiast spotkałem się z dokumentem stanowiącym, że odbiór przeszkleń w budynkach mieszkalnych odbywa się z odległości 2 metrów przy rozproszonym oświetleniu. Jakie macie doświadczenia w zakresie reklamacji okien? Rysa powinna być oceniana z odległości 2 czy 3 metrów, oraz kto ocenia jej widoczność? Czy rzeczywiście zarysowania ram są bez problemu naprawiane na miejscu ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Basturk92 Zobacz post
    Rysa powinna być oceniana z odległości 2 czy 3 metrów, oraz kto ocenia jej widoczność?
    Sposób oceny wizualnej jakości szyb zespolonych opisano w Polskiej Normie PN-EN 1279-1:2018-8 załącznik F pkt. F.2 "Warunki obserwacji". Obserwacja z odległości nie mniejszej niż 3m.
    Ostatnio edytowane przez T12345T ; 11-01-2021 o 10:28
    PRO QUALITY

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Tak, rysy na ramach się skutecznie naprawia na miejscu. Ale czy każdemu się to uda to inna kwestia.

    [edit]. Ogólnie mówiąc to po odebraniu produktu z dostawy i potwierdzeniu przez dystrybutora podpisem że odebrał towar bez zastrzeżeń spadają na sprzedawcę. Fabryka zwykle wtedy umywa ręce, bo wcale nie jest powiedziane, że powstały u nich.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 11-01-2021 o 10:19
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  4. #4

    Domyślnie

    Każda firma może powołać się na własne normy i ich się ich trzymać ale normy nie mogę być liberalniejsze, niż wytyczne w normie PN-EN 1279-1:2018-8. W normie PN-EN 1279-1:2018-8 w punkcie F.2 Warunki obserwacji widnieje:
    (...) Izolacyjne szyby zespolone należy obserwować, z odległości nie mniejszej niż 3 m od wewnątrz na zewnątrz(...)
    Tak więc jeśli dane firma w swojej karcie gwarancyjnej czy też producent pakietów szybowych w kryteriach jakościowych określi, iż szybę ocenia się z dwóch metrów to oczywiście może tak zrobić. Ale nie może zapisać, iż ocena jest z 4 metrów, gdyż to jest niezgodne z prawem. Zdecydowana większość producentów (również Drutex) nic nie wspomina o szybach w karcie gwarancyjnej i w takim wypadku producent albo uzna albo odrzuci reklamację. I każdy myślący producent przy odrzuceniu podeprze się pod normę PN-EN 1279-1:2018-8, która jest bardzo liberalna (zwycięstwo lobby producentów szkła, mnóstwo wad wg prawa jest dopuszczalnych) i powszechnie obowiązująca. Tak więc jeśli wady nie są widoczne z 3 metrów to szyba może wyglądać masakrycznie ale w świetle prawa jest wszystko z nią w porządku. Oczywiście nic nie szkodzi aby producent uznał gwarancje ale jest to po wprowadzeniu najnowszej wersji powyższej normy bardzo rzadkie a w przypadku Drutexu, który robi tysiące okien dziennie i w dodatku sam klei pakiety szybowe to szansa na uznanie jeśli wad nie widać z 3 metrów jest zerowa.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal000 Zobacz post
    każdy myślący producent przy odrzuceniu podeprze się pod normę PN-EN 1279-1:2018-8, która jest bardzo liberalna (zwycięstwo lobby producentów szkła, mnóstwo wad wg prawa jest dopuszczalnych) i powszechnie obowiązująca.
    Proszę nie wprowadzać czytelników FM w błąd. Polskie Normy nie są aktami prawnymi powszechnie obowiązującymi, a stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne zgodnie z art.5 ust.3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz.U.2015 poz.1483). Mając powyższe na uwadze sposób oceny jakości okien i drzwi balkonowych oraz komponentów użytych do ich wyprodukowania warto opisać w treści zawieranej umowy. Jeżeli w umowie wskażemy Polską Normę, jako dokument odniesienia w ocenie jakości, wtedy dopiero Polska Norma nabiera waloru dokumentu obowiązującego kontrahentów będących stronami danej umowy.
    PRO QUALITY

  6. #6

    Domyślnie

    W pełni się zgadzam. Normy nie są obowiązującym prawem. Jednak nie spotkałem karty gwarancyjnej w której nie byłoby sformułowania, iż nie wymienione odnosi się do norm lub wady dopuszczone przez normy nie podlegają gwarancji. A czytelnik FM Basturk92 nie założył tematu aby inny czytelnik FM mógł popisać się swoją wiedzą a po to aby uzyskać odpowiedź co ma zrobić, gdyż ma 2 problemy ze swoim oknami. Użytkownik finlandia odpowiedział, iż rysy na ramie uda się naprawić na miejscu natomiast ja odpowiedziałem, iż niestety prawo dopuszcza bardzo słabej jakości szkło. I w przypadku o którym jest temat Drutex ma w swojej karcie gwarancyjnej zapis:
    2. Gwarancji nie podlegają:
    a. uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia szyb powstałe w trakcie eksploatacji oraz
    wady dopuszczalne zgodnie z obowiązującymi normami,
    I oczywiście klient może, iść do sądu z dystrybutorem. I nawet może coś ugra gdyż:
    a) dystrybutor powie no dobrze w ramach dobrej współpracy wymienię szyby po kosztach lub 50/50
    b) lub wyrok będzie na korzyść klienta gdy biegłym będzie dziadek emeryt (dość częsta sytuacja), który nie ma większego pojęcia o temacie którym się zajmuje

    Zasadniczo jednak na rynku szkło jest bardzo słabej jakości i dzięki najnowszemu wydaniu normy EN1279 (wydana w 2018 tłumaczenie na polski w roku 2020) jest "podkładka" najpierw dla producenta szkła, następnie dla fabryki i na końcu dla dystrybutora aby szkło naprawdę z wieloma wadami traktować jako pełnowartościowe. I zazwyczaj producenci stolarki to uwzględniają i czy to w mini kartach gwarancyjnych jak Drutex piszą ogólnie o normach (co oczywiście można zakwestionować w sądzie brak wskazania o jaką normę chodzi ale w sumie raczej karta gwarancyjna do okien nie będzie odnosiła się do norm produkcji buraka cukrowego a do norm budowlanych) albo w przypadku bardziej rozbudowanych kart gwarancyjnych dokładnie wskazują normę w przypadku oceny pakietu szybowego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony