dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    53

    Domyślnie Nawiewanie zimnego powietrza przez kominek

    Witam wszystkich,

    Forumowicze mam taki problem mianowicie nawiewa mi zimne powietrze pod kominkiem, wydaje mi się że z komina bo zasilanie w powietrze jest zamknięte. Od roku próbuję coś z tym zrobić ale jakoś nie mogę sobie poradzić. Mieszkam w terenie gdzie dość mocno wieje i fakt przy budowie domu nie przemyślałem tego że kominek nie powinien być od nawietrznej ale teraz już za późno muszę coś zrobić bo nie rozbiorę kominka... Założyłem już przedłużenie komina z ocieplanej kwasówki 1.0 m dodatkowo założyłem "strażaka" na końcu i niestety w dalszym ciągu wieje nie mam już pomysłu co zrobić, a jest to duży problem bo jak się nie pali to wieje zimnym, a jak chce zapalić to wpycha dym do środka. Bardzo bym prosił o pomoc co mógłbym jeszcze zrobić żeby zażegnać problem, bo dość mocno wychładza mi dom...
    mam nadzieje że uda mi się od was dostać jakieś rady na rozwiązanie problemu.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Witam wszystkich,

    Forumowicze mam taki problem mianowicie nawiewa mi zimne powietrze pod kominkiem, wydaje mi się że z komina bo zasilanie w powietrze jest zamknięte. Od roku próbuję coś z tym zrobić ale jakoś nie mogę sobie poradzić. Mieszkam w terenie gdzie dość mocno wieje i fakt przy budowie domu nie przemyślałem tego że kominek nie powinien być od nawietrznej ale teraz już za późno muszę coś zrobić bo nie rozbiorę kominka... Założyłem już przedłużenie komina z ocieplanej kwasówki 1.0 m dodatkowo założyłem "strażaka" na końcu i niestety w dalszym ciągu wieje nie mam już pomysłu co zrobić, a jest to duży problem bo jak się nie pali to wieje zimnym, a jak chce zapalić to wpycha dym do środka. Bardzo bym prosił o pomoc co mógłbym jeszcze zrobić żeby zażegnać problem, bo dość mocno wychładza mi dom...
    mam nadzieje że uda mi się od was dostać jakieś rady na rozwiązanie problemu.
    Wieje Ci z dolnej kratki?
    Masz kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz?
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  3. #3

    Domyślnie

    W wynajmowanym mieszkaniu miałem kominek, mimo braku doprowadzenia powietrza z zewnątrz wiało z każdej kratki. Po prostu z komina.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    W wynajmowanym mieszkaniu miałem kominek, mimo braku doprowadzenia powietrza z zewnątrz wiało z każdej kratki. Po prostu z komina.
    Ja miałem taki problem, że wiało właśnie z dolnej kratki. Okazało się, że ekipa źle połączyła kanał doprowadzający powietrze. W ramach reklamacji naprawili to i od tej pory wszystko ok. Nie ma przewiewu z żadnej kratki.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak nie ma doprowadzenia powietrza z zewnątrz, to przy WG oznaczałoby, że kominy wentylacyjne wytwarzają większe podciśnienie, niż komin ze strażakiem. Co byłoby trochę dziwne nawet, jak okna nie mają nawiewników.

    Jak wystają kominy nad dach? Jakie są nawiewniki? Zamknięty szyber niczego nie zmienia?

  6. #6

    Domyślnie

    Komina nie używasz, wejdź na dach zaślep go od góry i po kłopocie

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Wieje Ci z dolnej kratki?
    Masz kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz?
    Wieje mi spod kominka i z dolnej kratki ... Tak mam doprowadzenie z zewnątrz ale zabezpieczone na anemostacie i jest zamknięte tak że ewidentnie wieje przez komin

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie ma doprowadzenia powietrza z zewnątrz, to przy WG oznaczałoby, że kominy wentylacyjne wytwarzają większe podciśnienie, niż komin ze strażakiem. Co byłoby trochę dziwne nawet, jak okna nie mają nawiewników.

    Jak wystają kominy nad dach? Jakie są nawiewniki? Zamknięty szyber niczego nie zmienia?
    Komin jest nad kalenicą i zabezpieczony strażakiem . Niczego nie daje cały czas ciągnie przez szyber i spod kominka ( tam gdzie układam drewno)

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Komina nie używasz, wejdź na dach zaślep go od góry i po kłopocie
    Komin używany ale nie cały czas się pali w kominku, tak że nie można go zaślepić

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Komin jest nad kalenicą i zabezpieczony strażakiem . Niczego nie daje cały czas ciągnie przez szyber i spod kominka ( tam gdzie układam drewno)
    A jak wystają pozostałe kominy (wentylacyjne)?
    Jakie są nawiewniki?

    Jak jest "zabezpieczone na anemostacie"? Jaki sens jest dawanie anemostatu na doprowadzenie powietrza do kominka? Powinna być przepustnica (albo osobna, albo szczelnie połączenie do przepustnicy kominka, jak ma szczelną).

  11. #11

    Domyślnie

    No to coś zrypane z powietrzem dostarczanym, że komin zasysa powietrze z zewnątrz, masz mechaniczną instalację? Masz na tym kominie szyber?

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak wystają pozostałe kominy (wentylacyjne)?
    Jakie są nawiewniki?

    Jak jest "zabezpieczone na anemostacie"? Jaki sens jest dawanie anemostatu na doprowadzenie powietrza do kominka? Powinna być przepustnica (albo osobna, albo szczelnie połączenie do przepustnicy kominka, jak ma szczelną).
    Jest anemostat żeby można było zamknąć dopływ jak nie jest palone w kominku. Możesz mi wyjaśnić to co napisałeś dalej bo nie rozumiem.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    No to coś zrypane z powietrzem dostarczanym, że komin zasysa powietrze z zewnątrz, masz mechaniczną instalację? Masz na tym kominie szyber?
    tak jest szyber na kominie. Jak montowali kominek to jest szyber na komin , na dostarczanie powietrza w zewnątrz tak że nie wiem co może być przyczyną. Kominek montowała firma która robi to od 40 lat i są szanowaną firmą u nas tak że nie bardzo posądzam ich o fuszerkę bo montowali w całej mojej rodzinie i jest ok...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Jest anemostat żeby można było zamknąć dopływ jak nie jest palone w kominku. Możesz mi wyjaśnić to co napisałeś dalej bo nie rozumiem.
    Odpowiesz na pozostałe pytania? Bez tego trudno pomóc.
    U mnie anemostaty do wentylacji całkiem zakręcone puszczają co najmniej 10m3/h. Więc jeżeli tylko na tej podstawie twierdzisz, że powietrze leci z komina - o sprawdź ,czy oby na pewno nie anemostatem.
    Doprowadzenie powietrza do kominka to nie jest miejsce dla anemostatu - tu daje się przepustnicę i szczelnie łączy się z kominkiem.

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Kominek montowała firma która robi to od 40 lat i są szanowaną firmą u nas tak że nie bardzo posądzam ich o fuszerkę bo montowali w całej mojej rodzinie i jest ok...
    I dalej widać stosują czterdziestoletnie metody. Teraz jak ktoś robi doprowadzenie, to podłącza to szczelnie do szczelnego kominka który ma szczelną przepustnicę (a jak nie ma, to montuje osobną na dolocie).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-01-2021 o 22:27

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Odpowiesz na pozostałe pytania? Bez tego trudno pomóc.
    U mnie anemostaty do wentylacji całkiem zakręcone puszczają co najmniej 10m3/h. Więc jeżeli tylko na tej podstawie twierdzisz, że powietrze leci z komina - o sprawdź ,czy oby na pewno nie anemostatem.
    Doprowadzenie powietrza do kominka to nie jest miejsce dla anemostatu - tu daje się przepustnicę i szczelnie łączy się z kominkiem.



    I dalej widać stosują czterdziestoletnie metody. Teraz jak ktoś robi doprowadzenie, to podłącza to szczelnie do szczelnego kominka który ma szczelną przepustnicę (a jak nie ma, to montuje osobną na dolocie).
    Komin wentylacyjny jest z kominem dymowym, bo jest dwu kanałowy tak że jest o metr krótszy bo dymowy wydłużałem. Anemostat jest teraz założony bo chciałem to jakoś zamknąć trochę ale miałem całkowicie zamknięty dopływ zaślepiłem na jakiś czas na 100 % deklem i też wiało ... O jakie nawiewniki pytasz bo nie wiem co mam napisac żeby odpowiedź była rzetelna ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    O jakie nawiewniki pytasz bo nie wiem co mam napisac żeby odpowiedź była rzetelna ?
    Jakbym wiedział jakie, to bym nie pytał.
    Mogą być ścienne, mogą być okienne - ale jakoś powietrze musi być doprowadzane do domu.

    Jak kominiarz robił przegląd, to nie miał uwag do wentylacji?

    Jak wszystkie kominy wentylacyjne są przy dymowy i są od niego krótsze to musiałby jakoś dziwnie wiać wiatr, żeby wentylacyjne wytwarzały większe podciśnienie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-01-2021 o 09:35

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakbym wiedział jakie, to bym nie pytał.
    Mogą być ścienne, mogą być okienne - ale jakoś powietrze musi być doprowadzane do domu.

    Jak kominiarz robił przegląd, to nie miał uwag do wentylacji?

    Jak wszystkie kominy wentylacyjne są przy dymowy i są od niego krótsze to musiałby jakoś dziwnie wiać wiatr, żeby wentylacyjne wytwarzały większe podciśnienie.
    Wentylacja jest grawitacyjna, podpięte do kominów bo są dwu kanałowe, właśnie mnie to też dziwi że wieje przez wentylacja do środka.

    Kominiarz nie miał zastrzeżeń a mam przegląd co roku . Borykam się z tym już od dwóch lat i nie wiem cały czas co zrobić żeby nie wiało z kominka i z wentylacji...

  18. #18

    Domyślnie

    Masz pewnie 4 kratki wentylacyjne, masz szczelne okna, nie masz nawiewu powietrza. I wtedy któraś wentylacja przejmuję rolę nawiew ( czerpni) . Popatrz która kratka ma ciąg normalny, któraś musi, a jak nie ma to musisz mieć nieszczelność na strychu.
    Powietrze w domu musi się brać jakoś, nie powstaje samo.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Wentylacja jest grawitacyjna, podpięte do kominów bo są dwu kanałowe, właśnie mnie to też dziwi że wieje przez wentylacja do środka.

    Kominiarz nie miał zastrzeżeń a mam przegląd co roku . Borykam się z tym już od dwóch lat i nie wiem cały czas co zrobić żeby nie wiało z kominka i z wentylacji...
    To co z tymi nawiewnikami?
    Nie masz ich? Wrzuć w google "nawiewnik" to zobaczysz, jak wyglądają.

    Uchylenie okna rozwiązuje problem?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To co z tymi nawiewnikami?
    Nie masz ich? Wrzuć w google "nawiewnik" to zobaczysz, jak wyglądają.

    Uchylenie okna rozwiązuje problem?
    Właśnie, niech po prostu uchyli okna i sprawdzi czy to zmienia przepływ powietrza w kanałach.
    Nawet jak są nawiewniki/nawietrzaki w oknach to mogą być źle zamontowane albo mieć za małą powierzchnię w stosunku do potrzeb.

    Czy wszystkie kominy wystają ponad kalenicę dachu? Czy tylko sam przewód dymowy został przedłużony o metr żeby wystawał? Jeśli któryś z kanałów kończy się poniżej kalenicy to może akurat wypada w strefie dachu podciśnień/nadciśnień (zależy skąd wieją wiatry) i to zaburza przepływ wentylacji.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony