dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To co z tymi nawiewnikami?
    Nie masz ich? Wrzuć w google "nawiewnik" to zobaczysz, jak wyglądają.

    Uchylenie okna rozwiązuje problem?
    Nie mam żadnych nawiewników, jedynie kratki wentylacyjne. Kratka która jest podłączona do komina od kominka wieje do środka zamiast ciągnąc. Jak chcę rozpalić w kominku to muszę podchylić okno żeby pojawił się ciąg bo inaczej dmucha do środka przez kanał dymowy.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Właśnie, niech po prostu uchyli okna i sprawdzi czy to zmienia przepływ powietrza w kanałach.
    Nawet jak są nawiewniki/nawietrzaki w oknach to mogą być źle zamontowane albo mieć za małą powierzchnię w stosunku do potrzeb.

    Czy wszystkie kominy wystają ponad kalenicę dachu? Czy tylko sam przewód dymowy został przedłużony o metr żeby wystawał? Jeśli któryś z kanałów kończy się poniżej kalenicy to może akurat wypada w strefie dachu podciśnień/nadciśnień (zależy skąd wieją wiatry) i to zaburza przepływ wentylacji.
    Przedłużyłem tylko kanał dymowy . Jak podchylę okno to jest lepiej, ale jak mam rozszczelnienie to dalej jest tak samo.

  3. #23

    Domyślnie

    No to zakładaj nawiewniki. Jeden, dwa, trzy, ile będzie potrzeba.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Nie mam żadnych nawiewników, jedynie kratki wentylacyjne.
    To którędy miałoby wpadać powietrze? Owszem trochę dla mnie dziwne, że krótsze kominy wentylacyjne są "silniejsze" od dymowego - ale skoro wyeliminowałeś dolot, to tak widocznie jest. Dziwne, że kominiarz przymknął oko na brak wymaganych prawem nawiewników. Jak uchylisz okno i problem zniknie, to będziesz miał 100% pewność, że montaż nawiewników rozwiąże problem.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Przedłużyłem tylko kanał dymowy . Jak podchylę okno to jest lepiej, ale jak mam rozszczelnienie to dalej jest tak samo.
    W pomieszczeniu z kominkiem masz jedno okno czy więcej? Rozszczelnienie wszystkich okien nadal nie rozwiązuje problemu wstecznego ciągu?
    Rozszczelnienie nie jest rozwiązaniem wentylacji, jest wskazówką ile powietrza "brakuje" do poprawnej wentylacji. Musza być nawiewniki/nawietrzaki. Najtaniej zamontować je w ramie okna i z tego co piszesz muszą dostarczyć więcej powietrza niż teraz dostarcza rozszczelnienie okien. Idealnie gdyby projektant obliczył wymaganą powierzchnię nawietrzaków, inaczej pozostaje trochę zgadywanie ile ich trzeba zamontować.

    Dziwne, że rozpalenie kominka wymaga otwarcia okna. To właśnie po to jest dolot powietrza z zewnątrz pod kominek dedykowaną rurą by nie zaciągało powietrza każdą szczeliną w domu przy paleniu (po to też są niwietrzaki w oknach w przypadku wentylacji). Tuż przed rozpaleniem ognia otwieramy dolot na max by dostarczyć tędy jak najwięcej powietrza wymaganego do rozpalenia, później gdy temperatura spalin dostatecznie rozgrzeje komin tak aby komin wytworzył większy ciąg można przymknąć nieco dolot, by wsad w kominku nie spalił się zbyt szybko.
    Czy dolot został wykonany wg projektu? Może za mała średnica w stosunku do mocy kominka i wysokości komina, więc nie dostarcza odpowiednio wiele powietrza?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    52

    Domyślnie

    Powiedź mi a takie nawiwniki nie będą wychładzały za bardzo domu? Bo teraz jak mam okna na mikrouchyle to czuje jak się wychładza ?

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    52

    Domyślnie

    Kominek jest w salonie połączonym razem z kuchnią tak że okien jest 4 dwa zwykłe i dwa balkonowe bo wyjście na taras. Jak rozszczelniłęm to nie wieje z kominka ale czuć jak ciągnie po nogach jak są rozszczelnione... Odbierałem dom w lecie i może dlatego kominiarz tego nie wychwycił bo inaczej jest w lecie a inaczej w zimie. Dolot jest wg projektu jest rura 100 tak że wydaje mi się że powinno być dość, jak montowali mi kominek to powiedzieli że jest ok. Już 3 rok się z tym borykam i nie mogę sobie poradzić. Kubie nawietrzniki , myślałem nad air box eco bo nie trzeba wiercić w stolarce okiennej tylko wycina się uszczelki i się montuje mam nadzieje że jak założę 3 to wystarczy, bo mam dwa okna od zawietrznej i na jednym z nich chciałbym założyć i dwa na oknach które nie są bezpośrednio do wiatru.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Powiedź mi a takie nawiwniki nie będą wychładzały za bardzo domu? Bo teraz jak mam okna na mikrouchyle to czuje jak się wychładza ?
    No cóż, cytując klasyka „Jak jest zima, to musi być zimno. Takie jest odwieczne prawo natury”
    Chcesz mieć SPRAWNĄ wentylację, z zachowanym odpowiednim poziomem CO2, to niestety będziesz czuł, jak ciągnie świeżym, chłodnym powietrzem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Powiedź mi a takie nawiwniki nie będą wychładzały za bardzo domu? Bo teraz jak mam okna na mikrouchyle to czuje jak się wychładza ?
    Przy mikrouchyle nawiewa całym obwodem okna, więc to spora powierzchnia a im większe okno tym wieje bardziej, w dodatku taka szczelina zależy od regulacji okna, producenta, etc., czyli de facto każde okno może nawiewać inaczej i nie ma nad tym kontroli, najwyżej można okno zamknąć na głucho, ale to zaburza wentylację. Nawiewnik przeciwnie, ma ściśle określony przepływ i to w jakim zakresie można go regulować, więc łatwiej to odpowiednio dobrać, a jeśli dodatkowo w projekcie domu byłyby zawarte odpowiednie obliczenia to od razu byłoby wiadomo ile, jakie i w którym oknie je montować.
    Nawiewnik kieruje świeże powietrze pod sufit i zanim takie chłodniejsze powietrze opadnie niżej w strefę przebywania ludzi to zdąży się ogrzać na tyle, że nie popsuje komfortu cieplnego. Ewentualnie nawiewnik można przydławić gdy np. mocniej wieje wiatr i w kominie wentylacyjnym wytwarza się zbyt mocny ciąg.

    Latem wentylacja grawitacyjna działa słabo a czasem nawet w ogóle, więc kominiarz mógł uznać przepływy za normalne dla tej pory roku. Ale sam fakt braku nawiewników mimo wszystko mógłby zwrócić jego uwagę. Bo np. u mnie jak kominiarze ze wspólnoty przychodzą na coroczne przeglądy to już w progu się pytają czy mamy zamontowane nawiewniki.
    Dolot do kominka fi 100 powinien być w zupełności wystarczający, szczególnie że komin dymowy był przedłużany.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No cóż, cytując klasyka „Jak jest zima, to musi być zimno. Takie jest odwieczne prawo natury”
    Chcesz mieć SPRAWNĄ wentylację, z zachowanym odpowiednim poziomem CO2, to niestety będziesz czuł, jak ciągnie świeżym, chłodnym powietrzem.
    Bez przesady. Przy odpowiednim projekcie i wykonaniu ogrzewanie z wentylacją są tak zbilansowane, że zazwyczaj nie czuć migracji chłodnego powietrza. Chyba, że w pobliżu kratki od kanału went. w kominie. Niestety w moim mieszkaniu jedna z kratek jest przy wejściu do kuchni, jak przechodzę tamtędy to nie raz czuję jak ciągnie powietrze, co jest irytujące. Dlatego jednym z podstawowych założeń w przyszłym domu jest WM z reku.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #31

    Domyślnie

    W stu procentach zgadzam się z moim przedmówcą. Widać, że jak najbardziej zna się na rzeczy i wie co mówi
    -----------------------------------------------------------------------------
    Moderowano
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 27-01-2021 o 18:14 Powód: Reklama na FM jest płatna.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilg123 Zobacz post
    Powiedź mi a takie nawiwniki nie będą wychładzały za bardzo domu? Bo teraz jak mam okna na mikrouchyle to czuje jak się wychładza ?
    Ale to pytanie jest trochę bez sensu. Wcześniej koledzy ci odpisali, stwierdzili fakt, że twój dom nie posiada wentylacji.
    Dom musi mieć wentylację, więc to nie jest obszar to dyskusji tylko do działania. Im szybciej tym zdrowiej dla ciebie i budynku
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamilg123

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Cięcina
    Kod pocztowy
    34-350
    Posty
    52

    Domyślnie

    Na razie wielkie dzięki za pomoc w rozwiązaniu tematu. zamontuję wszystko podziałam tak jak mówicie i jak już będę miał wyniki to napiszę czy się poprawiło

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    W takim nawiewniku nie ma żadnej magii. To po prostu regulowana dziura. Na pewno będzie Ci tym pizgało zimnem przy większych mrozach i przebywanie przy tym będzie nieprzyjemne. Czym większa różnica temperatur tym komfort będzie mniejszy. To taki paradoks, że w nowoczesnych domach bez rekuperacji robimy super izolacje, super szczelne okna z trzema uszczelkami i taśmy wokół nich, a następnie dziurawimy dom, żeby był przepływ powietrza i nie było grzyba. Wentylacja grawitacyjna kiedyś się sprawdzała ponieważ powietrze miało gdzie wlecieć. Często w domach po termomodernizacji pojawia się problem wilgoci.
    Są tylko dwa rozwiązania:
    - podziurawić (nawiewniki, wycięcie uszczelki itp.)
    - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

    Wentylacje grawitacyjną można czasami poprawić montując wiatraczki elektryczne na kratce wentylacyjnej (np. w łazience) lub na wylocie komina. Ale dotyczy to raczej przewodów wentylacyjnych, a nie spalinowych.

    Nawiewniki po czasie często są zatykane przez domowników.
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Gloryfikowanie RECU, WM zwykle kończy się jak wyłączą prąd na 24h, a okna mamy bez klamek...

    Demonizowanie wentylacji grawitacyjnej natomiast, opiera się na braku znajomości fizyki. "...robimy super izolacje, super szczelne okna z trzema uszczelkami i taśmy wokół nich, a następnie dziurawimy dom, żeby był przepływ powietrza i nie było grzyba...." . Powietrze ma bardzo małą pojemność cieplną. To co wlatuje przez nawiewniki błyskawicznie się ogrzewa, bez większych strat ekonomicznych na ogrzewaniu (w bilansie rocznym da się to policzyć). Ważne by nawiew był mocno rozproszony, żeby znów ktoś nie powiedział że "pizga" mu po nerach....Im większy mróz na zewnątrz, tym łatwiej ogrzać powietrze wlatujące do domu. To też fizyka...Suche powietrze inaczej się ogrzewa od powietrza wilgotnego...Masa cząsteczkowa wilgotnego powietrza jest często dwukrotnie większa niż suchego....
    Ostatnio edytowane przez eniu ; 03-02-2021 o 09:15

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    . Powietrze ma bardzo małą pojemność cieplną. To co wlatuje przez nawiewniki błyskawicznie się ogrzewa, bez większych strat ekonomicznych na ogrzewaniu (w bilansie rocznym da się to policzyć). .
    No to jaki to jest procent (i ile PLN) - choćby na przykładzie mojego domu ?
    106m2, 20cm izolacji od gruntu, 20cm ścian i 40 stropu ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Powietrze ma bardzo małą pojemność cieplną. To co wlatuje przez nawiewniki błyskawicznie się ogrzewa, bez większych strat ekonomicznych na ogrzewaniu (w bilansie rocznym da się to policzyć). Ważne by nawiew był mocno rozproszony, żeby znów ktoś nie powiedział że "pizga" mu po nerach....Im większy mróz na zewnątrz, tym łatwiej ogrzać powietrze wlatujące do domu. To też fizyka...Suche powietrze inaczej się ogrzewa od powietrza wilgotnego...Masa cząsteczkowa wilgotnego powietrza jest często dwukrotnie większa niż suchego....

    Suche powietrze trzeba nawilżyć. I może to zrobić rekuperator.

    Obliczenia nie uwzględniają odzysku wilgoci. Policzysz, ile dodatkowo zaoszczędzam na energii do odparowania wody dzięki ERV?
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...99-op%C5%82aca

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Gloryfikowanie RECU, WM zwykle kończy się jak wyłączą prąd na 24h, a okna mamy bez klamek...
    Niezła wyobraźnia.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony