dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Thermano PIR nakrokwiowo + wełna międzykrowiowo, Problematyka nieużytkowego strychu

    Zakładam docieplenie dachu nakrokiowo płytami PIR thermano o grubości 140mm. Międzykrokwiowo dodana zostanie wełna o grubości od 100mm do max 150mm

    Z uwagi na fakt, że więźba jest mokra to nie wolno jej szczelnie zamykać z obu stron, stąd też od wnętrza wełna nie będzie zabezpieczona paroizolacją (bo od zewnątrz są szczelne płyty thermano). Budynek będzie wyposażony w wentylację mechaniczną co również korzystnie wpłynie na taki układ docieplenia (ale tylko w części mieszkalnej, nie na strychu)

    Jak na rysunku:
    https://i.imgur.com/lmHkkQC.png

    Nie chcę tracić energii na ocieplenie części nieużytkowej (strychu) stąd też planuję odizolować go na stropie wełną, sądzę że te 15cm powinno być wystarczające.

    Czy ktoś z Was praktykował takie odcięcie wełną strychu przy nakrokwiowym dociepleniu płytami PIR?
    Jak to się sprawuje?
    Ostatnio edytowane przez HRBJ ; 12-01-2021 o 22:58

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem co ma zapewnić ta wata. Jeżeli chodzi o barierę dla łatwej migracji ciepłego powietrza na nieużytkowe poddasze to zdecydowanie lepsze parametry ma pianka otwarto-komórkowa. Warstwa już o grubości 3,5 cala na status bariery powietrznej. Zarazem jest dobrą izolacją akustyczną dla pogłosu np. deszczu. Płyty PIR są stosunkowo słabe w tym względzie.
    Pozdrav,
    SM

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem co ma zapewnić ta wata. Jeżeli chodzi o barierę dla łatwej migracji ciepłego powietrza na nieużytkowe poddasze to zdecydowanie lepsze parametry ma pianka otwarto-komórkowa. Warstwa już o grubości 3,5 cala na status bariery powietrznej. Zarazem jest dobrą izolacją akustyczną dla pogłosu np. deszczu. Płyty PIR są stosunkowo słabe w tym względzie.
    Pozdrav,
    SM

    1 Pianą nie ocieplę dachu nakrokwiowo a na tym mi zależy w celu likwidacji mostków. Mam kilka newralgicznych miejsc.
    2. Dach ma mieć parametry domu pasywnego, przy wykorzystaniu thermano 14cm (0.023) + wełny 15cm (0.035) suma oporu cieplnego wyniesie jakieś 10 m2K/W a z U zejdę do 0.095 i spełnię warunki NF15 dla II strefy klimatycznej, w której mieszkam
    3. Bez wełny na stropie będę ogrzewał strych, jest tam jakieś 130m3 pustki, co stanowi jakieś 1/4 pomieszczeń ogrzewanych. Nie widzę sensu ogrzewania strychu

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał HRBJ Zobacz post
    1 Pianą nie ocieplę dachu nakrokwiowo a na tym mi zależy w celu likwidacji mostków. Mam kilka newralgicznych miejsc.
    2. Dach ma mieć parametry domu pasywnego, przy wykorzystaniu thermano 14cm (0.023) + wełny 15cm (0.035) suma oporu cieplnego wyniesie jakieś 10 m2K/W a z U zejdę do 0.095 i spełnię warunki NF15 dla II strefy klimatycznej, w której mieszkam
    3. Bez wełny na stropie będę ogrzewał strych, jest tam jakieś 130m3 pustki, co stanowi jakieś 1/4 pomieszczeń ogrzewanych. Nie widzę sensu ogrzewania strychu
    Ale ja nie podważam wyboru systemu nakrokwiowego. Jest, jak najbardziej OK z tym że osobiście radzę albo zastosować rozwiązania bez-okapowe (w celu uniknięcia przejścia krokwi na zewnątrz warstwy termoizolacji) albo w rejonie przejścia krokwi stosować potrójny układ dobrych, systemowych taśm uszczelniających. Piankę OK polecam do wykonania izolacji stropika.
    Pozdrav,
    SM

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Ale ja nie podważam wyboru systemu nakrokwiowego. Jest, jak najbardziej OK z tym że osobiście radzę albo zastosować rozwiązania bez-okapowe (w celu uniknięcia przejścia krokwi na zewnątrz warstwy termoizolacji) albo w rejonie przejścia krokwi stosować potrójny układ dobrych, systemowych taśm uszczelniających. Piankę OK polecam do wykonania izolacji stropika.
    Pozdrav,
    SM
    To jest dach bezokapowy
    Wszystkie elementy konstrukcyjne więźby będą gazoszczelnie odizolowane od zewnątrz, Stąd też wentylacja więźby musi być zapewniona od wnętrza budynku tj. nie zakładamy paroizolacji pod wełnę.

    Clue wątku jest pytanie, czy ktoś w taki sposób ocieplał dach sobie lub inwestorom i odseparował nieogrzewany strych wełną, bez paroizolacji.

    pozdrawiam,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony