dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Mieszkanie deweloperskie i błędy w instalacji

    Cześć,
    odebrałem jakiś czas temu mieszkanie od dewelopera. Podczas budowy zgłaszane były zmiany lokatorskie, m.in. zmiana umiejscowienia gniazd, inne typy gniazd (np. 3x1 zamiast 1x2). Niestety przy odbiorze jakoś tak wyszło, że spojrzałem na punkty świetlne, włączniki i gniazda RTV, które były poprawnie przeniesione i błędnie założyłem, że zmiany w aneksie też są poprawnie zrobione.

    Aktualnie wygląda to tak jak na zdjęciu:


    To co się nie zgadza, to m.in. wszystkie gniazda dolne powinny być 30cm wyżej niż są, gniazda "na środku" powinny być niżej i w innych miejscach (bez tego nie uda się np. zabudować piekarnika zgodnie z projektem architekta). Górne gniazda do okapu też są inaczej niż w projekcie, tak jak wspomniałem zamiast gniazd 3x1 są np. 1x2

    Deweloper, a właściwie wykonawca i podwykonawca jak najbardziej poczuwa się do naprawienia tego, bo problem wynika najprawdopodobniej z błędów komunikacyjnych między wykonawcą, a osobą, która przygotowywała szkic zmian po stronie dewelopera, jednak zapytałem w jaki sposób chcą to zrobić. Padło stwierdzenie o mufach, które można później zatynkować. Jestem amatorem, ale zawsze wydawało mi się, że wszelkie łączenia przewodów powinny być albo w puszkach, albo przy instalacji bezpuszkowej robione są w gniazdach, czy łącznikach, bo to newralgiczne punkty i w razie awarii łatwiej do zlokalizować i naprawić

    Pytanie do Was, czy takie rozwiązanie, gdzie spora część kabli będzie teraz dosztukowana z dodatkowych odcinków 30-50cm i łączonych w mufach oraz zatynkowana jest zgodne ze sztuką i przede wszystkim, czy jest to trwałe oraz bezpieczne? Czy raczej zasadne jest, żeby wymagać tego, aby kable były prowadzone od nowa od rozdzielni elektrycznej?
    Mam pewne obawy, szczególnie że dotyczy to kuchni, gdzie podłącza się sprzęty o dużej mocy.

  2. #2

    Domyślnie

    Wolałbym żeby łączenia były wykonane w obecnych puszkach, do których będziesz miał dostęp by zrewidować to po wykonaniu.
    Jeżeli wszystko będzie OK to wówczas można zrobić dokumentację powykonawczą i np. zapłytkować ew. zagipsować.
    Mufy muszą być zrobione profesjonalnie z użyciem markowych elementów. Jak ktoś zaoszczędzi dosłownie kilka zlotych to potem moga być problemy.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Mufuje się nie takie przekroje i nie takie obciążenia np w kable energetyczne Ważne by było to zrobione profesjonalnie i z pomiarami. Z gniazdkami za meblami można chyba zostawić obecne puszki tylko założyć zaślepki bo i tak będą gdzieś za meblami. Zmiana gniazda 2x na 3x to nie problem.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony