dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał felek59 Zobacz post
    czy podwójne wejście w inwerterze służy już jako łącznik równoległy czy jest do czegoś innego - do czego?
    Podwójne wejście pozwala na podłączenie 2 stringów, bo w środku są połączenia równoległe (+ z +, a - z -).
    Żeby wszystko poprawnie pracowało, to te stringi muszą być separowane diodami.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #22
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    felek59

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Podwójne wejście pozwala na podłączenie 2 stringów, bo w środku są połączenia równoległe (+ z +, a - z -).
    Żeby wszystko poprawnie pracowało, to te stringi muszą być separowane diodami.
    Dziękuję za odpowiedź
    chodzi o ochronę przed przepływem energii pomiędzy poszczególnymi łańcuchami (stringami) baterii słonecznych?

    ją dajemy tylko na + ???
    Ostatnio edytowane przez felek59 ; 17-01-2021 o 16:15

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał felek59 Zobacz post
    Moj inwerter http://okenergy.pl/wp-content/upload...ALOGOWA-PL.pdf
    Chyba mnie nie zrozumiałeś
    inwerter posiad 3 podwójne wejścia
    i jakbym zrobił 6 identycznych stringów tak powiedzmy po 12 szt szeregowo co dało by 12x38V = 456V przy 8,5A natężenia, zakładając 30% w temperaturze minusowej dostaniemy max 592V
    więc spokojnie inwerter przerobi taki napięcie bez awarii.
    można zastosować łącznik równoległy i łącząc dwa zestawy paneli równolegle 2x12 dalej otrzymamy 456V ale za to podwoimy natężenie do 17A
    Moje pytanie było czy podwójne wejście w inwerterze służy już jako łącznik równoległy czy jest do czegoś innego - do czego?
    W przypadku tego falownika nie potrzeba łączyć równolegle żadnych stringów, falownik http://okenergy.pl/wp-content/upload...ALOGOWA-PL.pdf ma 3 wejścia mppt o napięciu wejściowym max 1000 V więc łączysz po 21 modułów BOSCH http://www.lukasus.nazwa.pl/uniprof/...EU30123_pl.pdf szeregowo i powstaną trzy stringi które podłączasz do osobnych wejść, z 21 modułów przeliczając napięcie nawet do minus 25 stopni to i tak będzie poniżej tego 1000 V
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 17-01-2021 o 19:04

  4. #24
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    felek59

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    6

    Domyślnie

    Też mi sie tak wydaje ze to trochę za dużo
    Zważywszy na fakt że to inwerter 20kw a ja kupuje panele starszej generacji bo tylko 240W
    Wg. obliczeń wychodzi że potrzeba około 84 paneli aby uzyskać 20kw
    muszę to podzielić na 6 stringów po 14 szt. i 2 spiąć równolegle i podłączyć pod 1 wejście, max napięcie jakie może się pojawić to trochę ponad 750V więc w granicach akceptowalnych.
    Miejsca mam dość, a całość inwestycji zamknie się w rozsądnej kwocie

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał felek59 Zobacz post
    Też mi sie tak wydaje ze to trochę za dużo
    Zważywszy na fakt że to inwerter 20kw a ja kupuje panele starszej generacji bo tylko 240W
    Wg. obliczeń wychodzi że potrzeba około 84 paneli aby uzyskać 20kw
    muszę to podzielić na 6 stringów po 14 szt. i 2 spiąć równolegle i podłączyć pod 1 wejście, max napięcie jakie może się pojawić to trochę ponad 750V więc w granicach akceptowalnych.
    Miejsca mam dość, a całość inwestycji zamknie się w rozsądnej kwocie
    Odzyskasz 70 % produkcji wprowadzonej do sieci + 100 % zużytej na bieżąco. Ale przy koszcie 0,7 zł za 1 Wp (niech by około 1 zł "z śrubkami") ma to szansę zwrócić się stosunkowo szybko.
    I jeszcze jedno - prędzej, czy później może dojdzie do rozliczania międzyfazowego jak należy.
    Ty jesteś w PGE, więc chyba to liczą tam prawidłowo...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Policzyłeś czy zgadujesz?
    Mi się wydaje że to drugie.
    Wg katalogowych danych, dla -25C wychodzi 1165V.
    Policzyłem
    wartość napięcia maksymalnego pojedynczego modułu dla temp minus 25 stopni liczymy ze wzoru:

    Uoc(Tr) = Uoc * [ 1+ (Tr - 25) * βT/100]

    Gdzie:
    βT - współczynnik temperaturowy modułu
    Tr - temperatura minimalna pracy -25C
    Uoc - napięcie obwodu otwartego modułu

    z karty katalogowej / w zał. / dla modułu 240 W podstawiamy: Uoc = 37,4 , βT= -0,32

    Uoc(-25) = 37,4 * [1+(-25-25) *-0,32/100]

    Uoc modułu(-25) = 43,38 V

    Uoc dla stringu 21 modułów = 43,38* 21 = 911,06V


    Natomiast dla modułu tez z tej karty kat. ale 245 W max napięcie wyniesie 918,37 V
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bosch wylicz.nap..jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	452108  
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 17-01-2021 o 23:48

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Międzyfazowe liczą dobrze ale zawartość magazynu liczą po złodziejsku.
    A inni za to "po swojemu" rozliczają międzyfazowe, a do tego stosują rozliczenie "proporcjonalne", czyli tak na prawdę na fakturach są nieprawdziwe dane.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony