dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Paweł Z82

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdanski
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    7

    Domyślnie Podłogówka wodna i elektryczna w jednej posadzce??

    Witam,
    w parterowym domu w 3 sypialniach nie zamontowałem wodnego ogrzewania podłogowego tylko kaloryfery. Po dwoch zimach swiadomy swojego błedu chce zerwac posadzke i polozyc podlogowke wodna( tak jak w reszcie domu) - kosztem rezygnacji z kaloryferow. Wstepny projekt przeróbki z hydraulikiem uzgodniony.
    Ale - w miedzyczasie na dach wrzucilem 8kw fotowoltaiki - i stad pytanie:

    Czy warto robic wodna podłogówke a nie lepiej kable grzejne?
    Czy moge w jednej posadzce umiescic 2 systemy - podlogowka wodna i kable grzejne np?
    Czy nie lepiej jednak podłogówke wodna i np. bufor elektryczny na calośc wodnej podłogówki w domu?
    Chciałbym miec 2 systemy w wypadku gdybym nie wyprodukowal dostatecznie duzo pradu - abym mogl załaczyc podlogowke wodna (zasilana piecem gazowym). 3 sypialnie sa na wspolnym sterowniku / czujniku.
    Może jakies inne pomysly/ rady?
    Pozdrawiam i Dziekuje

  2. #2

    Domyślnie

    PV masz za mało by wystarczyło na całość.
    Podaj ile gazu Ci wychodzi w skali roku i ile kWh prądu zużywasz.
    Ja bym zostawił kociol gazowy i zasilał nim wodną podłogówkę.
    Za to w sypialniach bym wstawił jakieś elektryczne grzejniki.
    Takie rozwiązanie wydaje się najlepsze pod kątem cenowym.
    Podaj dane o które pytałem wyżej, będzie można określić zapotrzebowanie domku.
    Do tego podaj ocieplenie domu i powierzchnię.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-01-2021 o 16:47
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Paweł Z82

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdanski
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dziekuje za opinie,
    zdecydowanie zainstaluje wodna podłogówke, mozliwe ze zostawie rownież kaloryfery - jest opcja podłogówki i kaloryferów na jednym obiegu.
    Tak czy siak czeka mnie rwanie posadzki i układanie podłogowki wodnej. Komfort termiczny miedzy czescia domu ogrzewaną podłogowka a grzanymi tylko kaloryferami sypialniami jest nieporównywalna.
    Jednak z racji Fotowoltaiki kusi mnie starsznie aby przy takich kosztach jakie mnie czekaja - myslalem ze moze dorzuce tez kable grzejne jakos w gorna czesc posadzki ( grubosc posadzki 6cm). nie wiem czy taka opcja w ogole istnieje - nie znalazlem nigdzie aby ktos w ogole cos takiego praktykował.
    Widze ze skonczy sie na podlogowce wodnej w posadzce anhydrytowej i ewentualnie pozniej jakims buforze elektrycznym na nadmiar pradu z produkcji dziennej.
    Pozdrawiam

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Są różne możliwości poprawienia tego ogrzewania .
    Co masz w tych sypialniach na podłodze ? , jeśli panele lub deski to możesz pod nie dać folie grzewcze /najprostszy sposób/ , jeśli płytki to gorzej bo kucie ale wtedy także możesz dać folie lub kable pod zerwane tylko płytki poziom podłogi się nie zmieni.
    Jest prostszy sposób niż kucie całej wylewki jeśli chcesz ogrzewanie wodne , wystarczy zerwać płytki a później wyfrezować rowki pod rurki z wodnego ogrzewania tak robią w blokach.
    Nowy dom to średnio 40-50 W/m2 zapotrzebowania na ciepło w najzimniejsze dni więc około 1kW energii potrzeba na pokój więc te 3 pokoje mogą być dogrzewane kablami z Twojej PV
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Paweł Z82

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdanski
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam,
    w całym domu na podłodze mam drugą ogromna pomyłke ktora bedzie wymieniana przy okazji poprawy ogrzewania w sypialniach a dokładnie pływajace panele winylowe. To dopiero tragedia... Rozszerzają sie gdy podlogowka grzeje ale juz pozniej nie wracaja tylko wyskakuja na clik-ach. Podniosly sie miejscami w lato gdy na chwile padało na nie slonce przez otwarte okna balkonowe i tak im juz zostalo. Ogolnie tragedia i wszystkim odradzam - zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym. Wymienie na inne panele lub winyl klejony - co tez jeszcze musze rozkminić.
    Co do ogrzewania - skłaniam się jednak do podłaczenia wodnej podłogowki - rozbudowania układu kaloryferow o podłogowke - w jednym obiegu. Opcja najprostsza i najtansza - niestety najbardziej pracochłonna.
    Dziekuje za naprowadzenie mnie na pomysl frezowania podłogi pod rurki - musze to przeanalizowac. Niestety w posadzce mam wrzucone siatkę zbrojeniowa i nie wiem czy mnie to nie dyskwalifikuje do frezowania. No i ciekawe jak wtedy rozwiazane jest odizolowanie akumulacyjnej warstwy grzejnej którą przy układaniu zwyklej wodnej podłogówki oddziela się ekranem aluminiowym?
    Folie grzewcze - juz sie kontaktowalem z firma DREAM HEAT - no to nie jest tak ze mogę sobie poprostu polozyc ich folie o grubosci 1mm pod panele...
    PV planuje spożytkowac do instalacji bufora ktory planuje ładowac nadmiarem dziennej produkcji. W ten sposób bede mogl grzac calą podłogówkę w domu a nie tylko sypialnie.
    Narazie skłaniam sie ku takiemu rozwiazaniu - ale ze cała akcje planuje na lato - mam jeszcze czas na przeliczenie innych opcji.
    Wszelkie rady i sugestie mile widziane.
    Dziekuje pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    No teraz wszyscy uparli się na podłogowe ogrzewanie, pamiętam te parę dekad temu odżegnywali się od tego wynalazku piekieł. Czemu chcesz frezować /niszczyć podłogę ? Na nią połóż tą siatkę elektryczną. A wodną na wolną nie zabudowaną meblami płaszczyznę..... sufit . Wiem, mało popularne , ale zalety przeważają nad wadami . Grzeje od góry , latem w lodówkę mocujesz spiralę i kosztem 1000 zł masz wytwornicę wody lodowej- klimatyzację bez nadmuchów, przeziębień sufit chłodzi powietrze
    https://www.google.com/search?client...UTF-8&oe=UTF-8

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    A wodną na wolną nie zabudowaną meblami płaszczyznę..... sufit . Wiem, mało popularne , ale zalety przeważają nad wadami . Grzeje od góry
    W biurze mam ogrzewanie ciepłym powietrzem od góry. Nie polecam do domu. Cały czas w nogi zimno a w głowa przegrzana.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Normalnie pod rurki z wodą daje się tą folię alu , przy frezowaniu rowków chyba nie ma na to miejsca ale z drugiej strony chyba masz pod wylewkami ocieplenie ?
    W "normalnie" wykonanej podłogówce rurki są na dole pod wylewką a tu ma samej górze , ciepło ucieka do góry tak że szybciej nagrzeje panele /płytki .
    Zbrojenie powinno znajdować się w połowie wylewki ale czy tak jest ?
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  9. #9

    Domyślnie

    Masz nadmuch nie ogrzewanie płaszczyznowe

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    ciepło ucieka do góry tak że szybciej nagrzeje panele /płytki .
    Że niby beton ma inną labdę w zależności od kierunku? Jaką ma do dołu, a jaką do góry? Czy może uważasz, że w ciałach stałych występuje konwekcja?

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Paweł Z82

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pruszcz Gdanski
    Kod pocztowy
    83-000
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam, dziekuje za opinie.
    Z frezowania rezygnuje. Bede rwał cała posadzke - logistycznie nie bedzie tragedii bo kazda z sypialni ( 15m2 kazda) ma wyjscie tarasowe wiec oddziele od reszty domu i moze obejdzie sie bez malowania całościowego itp. Pod posadzka jest 15 cm styropianu : 3x5cm. Ostatnia warstwe chce przy okazji zamienic na 5cm termano.
    Tak - zbrojenie jest zalane w polowie posadzki. Na to zamiast betonowej pojdzie posadzka anhydrytowa poprzedzona ekranem oczywiscie.
    Mysle ze to najlepsze rozwiazanie - chyba ze ktos zaproponuje mi lepsze ??? Bylbym wdzieczny bo na sama mysl o tym gruzie i kurzu żonie robi sie słabo

    Nie bede nic wklejal na to co mam bo chce meic w domu podloge na rownej wysokosci.

    Odnosnie innych sposobow ogrzania - mialem zamontowane w sypialniach panele na podczerwień firmy Klarstein - wymysl piekieł... w glowe gorąco, wysusza oczy a u dzieci powodowało bole glowy...
    Chociaz same panele Klarstein jako takie dzialaly poprawnie zwłaszcza z applikacja - jesli ktos lubi goracą głowe i zimne stopy... moze gdzies na hale bylyby idealne ale nie do domu...
    Wodna podłogówka akumulacyjna jest wg mnie najzdrowsza z wszelkich innych mozliwosci ogrzewania i w moim przypadku chyba najlepszym rozwiazaniem - obieg kaloryferow zamienie poprostu na rurki w podłodze, zmiana rozdzielni w garazu, mieszacz itp. Nawet sterownik / czujnik temp. zostanie ten sam...W calym domu osiagne przy tym taki sam komfort termiczny. Tyle tylko że pozostałe grzejniki ( garaż i łazienka) bedą sie nagrzewały max. do temperatury wody w podłogowce... W łazienkowy juz wsadziłem grzałke elektryczną ( grzałka firmy HEATQ z Gdańska zresztą - REWELACJA - POLECAM).

    Ogólnie - nakład pracy bedzie duży...

    Dziekuje za opinie i jestem otwarty na wszelkie rady odnosnie mojej planowanej akcji z ogrzewaniem.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony