dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Projektowana charakterystyka energetyczna a (OZC) budynku

    Czy to jest to samo ?

    Zakupiłem projekt typowy i otrzymałem też charakterystykę energetyczną.
    W sieci informują że warto na etapie projektowania (moim) zrobić Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego (OZC), za które płaci się firmom trzecim.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jest to samo. PChE jest z reguły spreparowane na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. OZC jest dla Ciebie (by wiedzieć w miarę dokładnie, ile energii zużycie dom i na tej podstawie wybrać sposób ogrzewania. OZC przyda się do zaprojektowania systemu grzewczego w domu.
    OZC robisz, jeśli jesteś świadomym inwestorem i każdą wydana złotówka jest dla Ciebie ważna.
    PChE korzystasz wtedy, gdy wierzysz wszelkiej maści fachowcom i instalatorów ale nie projektantom, którzy mówią "robię tak zawsze i będzie Pan zadowolony "

    Wybór jest Twój.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Nie jest to samo. PChE jest z reguły spreparowane na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. OZC jest dla Ciebie (by wiedzieć w miarę dokładnie, ile energii zużycie dom i na tej podstawie wybrać sposób ogrzewania. OZC przyda się do zaprojektowania systemu grzewczego w domu.
    OZC robisz, jeśli jesteś świadomym inwestorem i każdą wydana złotówka jest dla Ciebie ważna.
    PChE korzystasz wtedy, gdy wierzysz wszelkiej maści fachowcom i instalatorów ale nie projektantom, którzy mówią "robię tak zawsze i będzie Pan zadowolony "

    Wybór jest Twój.
    Do projektantów tez trzeba miec ograniczone zaufanie, bo skoro preparują charakterystykę to równiez i preparują projekt ogrzewania. Nie tak latwo przejsc z fazy radosnej twórczosci do rzetelnych obliczen.

  4. #4

    Domyślnie

    To nie jest to samo, ale charakterystyka energetyczna powinna zawierać projektową stratę ciepła.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    To nie jest to samo, ale charakterystyka energetyczna powinna zawierać projektową stratę ciepła.
    I co z tego ze zawiera skoro obliczen nie było lub są niedokladne. Charakterystyka ma pokazac ze zostały spełnione warunki Ep i izolacyjnosci przegród jednoczesnie.
    Stan rzeczywisty jest nieistotny, wazne co jest w charakterystyce bo od niej zalezy uzyskanie PNB.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    I co z tego ze zawiera skoro obliczen nie było lub są niedokladne. Charakterystyka ma pokazac ze zostały spełnione warunki Ep i izolacyjnosci przegród jednoczesnie.
    Stan rzeczywisty jest nieistotny, wazne co jest w charakterystyce bo od niej zalezy uzyskanie PNB.
    Co zawiera charakterystyka Autora to niewiadomo. Więc to z tego, że może ma tam taką pozycję jak całkowita projektowa strata ciepła.
    Elementem charakterystyki są EP i przegrody, ale jest tam o wiele więcej rzeczy.

    Zresztą do oblliczenia EP najpierw trzeba obliczyć straty ciepła. A charakterystyk nie naciąga się w stratach ciepła, tylko winnych miejscach.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    C...
    .... A charakterystyk nie naciąga się w stratach ciepła, tylko winnych miejscach.
    Skad to wiadomo? Masz jakies statystyki, porównania i analizy?. Zeby daleko nie szukac jeden z moich klientów przegladał projekty znanego biura architektonicznego, nazwy nie podam aby nie robic im reklamy bo na nią nie zasługują. Otóz jedyna róznica przy jednym z projektów ktore go interesowały miedzy WT2017 a WT2021 to zmiana oceplenia scian zewnetrznych z 15 na 20 cm styropianu. Oczywiscie obydwa projekty z WG. Nie stosując wynalazków typu pellet, koza, klimatyzator jako PC PP, nie da sie uzyskac wymaganego Ep. Wniosek jest z tego taki ze Eu i Ek jest nieprawidłowe w nazywajac rzeczy po imieniu oszukane. Pomijam fakt ze projekty gotowe ktore musza byc adaptowane nie mają przeliczanej powtórnie charakterystyki dla lokalizacji, usytuowania i zmian ocieplenia.
    Wracajac o naciaganiu w innych miejscach moze cos wiecej napisz na ten temat.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skad to wiadomo? Masz jakies statystyki, porównania i analizy?. Zeby daleko nie szukac jeden z moich klientów przegladał projekty znanego biura architektonicznego, nazwy nie podam aby nie robic im reklamy bo na nią nie zasługują. Otóz jedyna róznica przy jednym z projektów ktore go interesowały miedzy WT2017 a WT2021 to zmiana oceplenia scian zewnetrznych z 15 na 20 cm styropianu. Oczywiscie obydwa projekty z WG. Nie stosując wynalazków typu pellet, koza, klimatyzator jako PC PP, nie da sie uzyskac wymaganego Ep. Wniosek jest z tego taki ze Eu i Ek jest nieprawidłowe w nazywajac rzeczy po imieniu oszukane. Pomijam fakt ze projekty gotowe ktore musza byc adaptowane nie mają przeliczanej powtórnie charakterystyki dla lokalizacji, usytuowania i zmian ocieplenia.
    Wracajac o naciaganiu w innych miejscach moze cos wiecej napisz na ten temat.
    Na projektową stratę ciepła dobiera się urządzenia. Nie możesz mieć w jednym miejscu projektu 10kW, a w drugim miejscu 15kW.
    Ocieplenia nie trzeba zmieniać. WT są identyczne dla całego kraju. A gotowce są pewnie robione na -24C, więc jeśli już, to można odchudzać.

    Kombinowanie zaczyna się przy obliczaniu zużycia energii.
    A w jakich miejscach? Jeżeli chodzi o to domki, to pewnie jest kominek i zakłada się grzanie biomasą. A poza tym w sprawnościach, zużyciu wody, czasie pracy wentylatorów, mocy urządzeń. Zapewne w domku twojego klienta był kominek, więc bez problemu starczyło pogrubienie izolacji.

    Wymaganego EP nie uzyskasz na niczym poza biomasą lub pompą ciepła +PV. Gaz+rekuperacja+solary nie wyjdzie. Pompa+ Rekuperacja też nie wyjdzie.

    Jak się tworzy głupie przepisy, to takie są skutki.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    N.... WT są identyczne dla całego kraju. A gotowce są pewnie robione na -24C, więc jeśli już, to można odchudzać.

    .....
    Podaj chociaz jeden przykład takiego gotowca. Zwykle charakterystyki są liczone dla lokalizacji biura projektowego. Nie spotkałem sie z gotowcem przeiczonym dla 5 stref klimatycznych jakie wystepuja w naszym kraju.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Podaj chociaz jeden przykład takiego gotowca. Zwykle charakterystyki są liczone dla lokalizacji biura projektowego. Nie spotkałem sie z gotowcem przeiczonym dla 5 stref klimatycznych jakie wystepuja w naszym kraju.
    Zaraz sprawdzę. Jak szukałam projektu dla siebie, to wydawało mi się, że pisali o 5 strefie. A że pomysł gotowca dość szybko upadł, to nie zagłębiałam się w szczegóły.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    ...
    Wymaganego EP nie uzyskasz na niczym poza biomasą lub pompą ciepła +PV. ..... Pompa+ Rekuperacja też nie wyjdzie.

    ....
    Pompa i rekuperacja wyjdzie, nie jest łatwo ale jak najbardziej wykonalne i to bez zadnego kombinowania.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Zaraz sprawdzę. Jak szukałam projektu dla siebie, to wydawało mi się, że pisali o 5 strefie. A że pomysł gotowca dość szybko upadł, to nie zagłębiałam się w szczegóły.
    Byc moze biuro miało lokalizacje akurat w V strefie to byc moze przeliczyli dla tej strefy, ale takich biur z V strefy jest mało, Ja nie spotkałem sie zadnym.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 21-02-2021 o 20:41

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Byc moze biuro miało lokalizacje akurat w V strefie to byc moze przeliczyli dla tej strefy, ale takich biur z V strefy jest mało, Ja nie spotkałem sie zadnym.
    Rzeczywiście nigdzie o tym nie piszą. Widocznie sobie ubzdurałam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony