dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Osuszanie budynku po włączeniu ogrzewania

    Witam, 3 dni temu uruchomiłem pompę ciepła. Domek zdążył się już nagrzać (ok. 18 stopni w pomieszczeniu).
    Tynki (gipsowe) były robione w maju zeszłego roku (intensywne wietrzenie przez całe lato i jesień), a wylewki w czerwcu (również późniejsze wietrzenie).
    Poddasze zostało docieplone wełną końcem roku. Jak tylko dociepliliśmy poddasze to w miejscach gidze są belki i wieńce (betonowe) zaczęły nam się pojawiać zawilgocenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	139019252_4962024433871061_3062288716852516634_n.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	40,7 KB
ID:	452019
    Nie wiem co teraz zrobić, wietrzyć budowę i czekać aż wilgoć "wyjdzie" z domu? Grzać i dopiero za kilka tygodni otworzyć okna? Załatwić firmę do osuszania? Ma to sens w zimie?
    Dodam jeszcze, że dom nie jest ocieplony - zbudowany z betonu komórkowego termobet.

    Bardzo proszę o poradę, bo nie wiem co z tym zrobić, a chcielibyśmy na jesieni wejść do domu.

  2. #2

    Domyślnie

    Czy budynek jest ocieplony?

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak pisałem wyżej, niestety jeszcze nie. Planujemy ocieplić go na jesień.

  4. #4

    Domyślnie

    Beton jest dość słabym izolatorem, przez co ma niższą temperaturę od pustaka i przy odpowiednio wysokiej wilgotności w środku wykrapla się w tych miejscach para wodna. Mocno wietrzyć, żeby nie pojawiła się pleśń, trochę rachunki będą większe, ale taki urok pracowania w zimie, można też obniżyć temperaturę w środku, tyle że przy pompie ciepła nie schodzić poniżej minimalnej temperatury zasilania.
    Ostatnio edytowane przez Ajstos ; 14-01-2021 o 22:48

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Mam podobnie. Posadzki wygrzewałem w grudniu, kocioł chodził przez około 3 tygodnie, potem ustawiłem przeciwzamarzaniowy program i kocioł do wczoraj był wyłączony. Wczoraj ekipa zaczęła malowanie, temperatura w domu była około 7 stopni więc włączyłem kocioł, ustawiłem na 15 stopni. Dzisiaj rano okazało się, że na w suficie na poddaszu (lane skosy) skrapla się woda - w tych miejsach, które są jeszcze nieocieplone. WM nie mogę jeszcze uruchomić. W jaki sposób wietrzyć - czy otwieranie okien w ciągu dnia i zostawianie rozszczelnionych na noc wystarczy, żeby pozbyć się tej wilgoci? A może obniżyc temperaturę do 10 stopni wewnątrz, a zwiększyć dopiero jak będzie działać WM?

  6. #6

    Domyślnie

    Mamy obecnie dość dużą wilgotność na zewnątrz, wystarczy trochę dodatkowej wilgoci i na przemarzajacym elemencie będzie się wykraplac woda. Spróbować rozszczelnić wszystkie okna lub uchylić, a jak to nie pomoże to w ostateczności osuszacz lub zakryć styro beton od zewnątrz.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Nawet jak zakryję beton to woda będzie się wykrapalać na oknach. Czy rozszczelnienie okien wystarczy, żeby odprowadzić wilgoć z farb i klejów do płytek?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ajstos Zobacz post
    Mamy obecnie dość dużą wilgotność na zewnątrz, wystarczy trochę dodatkowej wilgoci i na przemarzajacym elemencie będzie się wykraplac woda.
    Wiesz co to jest wilgotność względna (w %) która wszędzie jest podawana? Obecnie na zewnątrz powietrze jest wielokrotnie mniej wilgotne, niż w suchym okresie lata.
    Klik

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Czy rozszczelnienie okien wystarczy, żeby odprowadzić wilgoć z farb i klejów do płytek?
    Marne szanse. Odpalaj rekuperację - kup używkę reku bez odzysku wilgoci.


    @kiltna
    Odpalanie ogrzewania przy braku ocieplenia to słaby pomysł. Na wyziębionych przegrodach będzie się skraplała para (skrapla się nawet w starych, wysuszonych domach).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-01-2021 o 21:34

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz co to jest wilgotność względna (w %) która wszędzie jest podawana? Obecnie na zewnątrz powietrze jest wielokrotnie mniej wilgotne, niż w suchym okresie lata.
    Klik
    Proszę poczytać czym jest punkt rosy, chyba że czytanie ze zrozumieniem nie jest Twoją najmocniejsza stroną, co widać w przypadku odpowiedzi, to nic wtedy i tak nie da. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Ajstos ; 15-01-2021 o 21:46

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Nawet jak zakryję beton to woda będzie się wykraplać na oknach. Czy rozszczelnienie okien wystarczy, żeby odprowadzić wilgoć z farb i klejów do płytek?
    Musisz zapewnić odpowiednia wentylację. Nie powiem Ci dokładnie ile m3 przepływu potrzebujesz, aby ilość wody w powietrzu nie przekraczała punktu rosy na ścianach, betonowych słupach czy wieńcach. Jak nie da rady rozszczelnienie to uchylenie zwiększy przepływ i problem powinien zniknąć. Uchylenie okien da większy przepływ niż rekuperator i sobie przy okazji nie zasyfisz kanałów. Na oknach pewnie będzie się zawsze wykraplała, bo tam ciepłe powietrze, które zabiera ze sobą wilgoć technologiczną podczas ogrzewania z intensywną wymianą styka się z zimną przegrodą, ale tam ta woda póki co niczemu nie szkodzi.
    Ostatnio edytowane przez Ajstos ; 15-01-2021 o 22:14

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ajstos Zobacz post
    Proszę poczytać czym jest punkt rosy, chyba że czytanie ze zrozumieniem nie jest Twoją najmocniejsza stroną, co widać w przypadku odpowiedzi, to nic wtedy i tak nie da. Pozdrawiam.
    Dzisiejszy punkt rosy u mnie na czerpni rekuperacji:



    Ile niby wilgoci bytowej trzeba dodać, żeby się wykropliło nawet przy nieocieplonym BK? I ile to będzie % wilgotności bezwzględnej zaciągniętej z zewnątrz?
    Zwalanie "winy" na wilgotność za oknem przy ujemnych temperaturach nie ma sensu, bo jest pomijalna.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	punt rosy.jpg
Wyświetleń:	546
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	452036  

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dzisiejszy punkt rosy u mnie na czerpni rekuperacji:



    Ile niby wilgoci bytowej trzeba dodać, żeby się wykropliło nawet przy nieocieplonym BK? I ile to będzie % wilgotności bezwzględnej zaciągniętej z zewnątrz?
    Zwalanie "winy" na wilgotność za oknem przy ujemnych temperaturach nie ma sensu, bo jest pomijalna.
    Bardzo ładne wykresiki, ale niestety znowu nie czytasz ze zrozumieniem, bo problemem nie jest BK. Problem dotyczy wilgoci na wieńcach przy których współczynnik przenikania ciepła U=1,7 jest na tyle duży, że jego temperatura spada poniżej punktu rosy, a to za sprawą wilgoci technologicznej. Widzę, że usilnie próbujesz czegoś dowieść, niestety nie wiem jaki masz w tym cel, dlatego skończę na tym. https://www.rockwool.pl/wsparcie/nar...olczynnikow-u/

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ajstos Zobacz post
    jego temperatura spada poniżej punktu rosy, a to za sprawą wilgoci technologicznej.
    No właśnie. Za sprawą wilgoci technologicznej, a nie, jak pisałeś Mamy obecnie dość dużą wilgotność na zewnątrz, wystarczy trochę dodatkowej wilgoci. Dokładnie odwrotnie - wilgotność na zewnątrz jest pomijalna.

    EOsT z mojej strony.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    @kiltna
    Odpalanie ogrzewania przy braku ocieplenia to słaby pomysł. Na wyziębionych przegrodach będzie się skraplała para (skrapla się nawet w starych, wysuszonych domach).
    Mnie czeka podobne doświadczenie. Pompę mają mi odpalać z końcem stycznia, tyle, że prace wykończeniowe zaczną się pod koniec lutego. Dom ocieplony w 3/4 tzn. jedna ściana bez styropianu. Ale też kilka szczelin przy szczytach i pod nieobrobionym oknem kolankowym, które zapewniają dodatkową stała wentylację. Czego mogę sie spodziewać w sytuacji do momentu rozpoczęcia robót oraz po? Niestety dokończenie docieplenia dopiero po zimie a wykończeniówka teraz z uwagi na terminy ekip. W swojej naiwności myślałam, że 3 letni budynek to już żadnej wilgoci technologicznej w sobie nie ma...
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Marne szanse. Odpalaj rekuperację - kup używkę reku bez odzysku wilgoci.
    Nie da rady, mam już docelowy rekuperator zamontowany, czekam na odpalnie jak skoczą cięcie płytek. Myślę że z tydzień im jeszcze zejdzie i do tego czasu muszą wystarczyć okna. Podjadę dzisiaj zobaczyć czy rozszczelnienie coś dało.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ajstos Zobacz post
    Musisz zapewnić odpowiednia wentylację. Nie powiem Ci dokładnie ile m3 przepływu potrzebujesz, aby ilość wody w powietrzu nie przekraczała punktu rosy na ścianach, betonowych słupach czy wieńcach. Jak nie da rady rozszczelnienie to uchylenie zwiększy przepływ i problem powinien zniknąć. Uchylenie okien da większy przepływ niż rekuperator i sobie przy okazji nie zasyfisz kanałów. Na oknach pewnie będzie się zawsze wykraplała, bo tam ciepłe powietrze, które zabiera ze sobą wilgoć technologiczną podczas ogrzewania z intensywną wymianą styka się z zimną przegrodą, ale tam ta woda póki co niczemu nie szkodzi.
    Chyba zbyt wyolbrzymiłem problem. Od piątku facet od malowania ma cały czas otwarte okna, a na noc zostawia rozszczelnione i problem z wykraplaniem się wody już się nie pojawił.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony